Antykoncepcja hormonalna - ocena moralna

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zadano mi dziś takie pytanie, co byście odpowiedzieli?
"Byłam dziś u spowiedzi, chce przyjmowac Komunie Św jak najdłużej. Spowiadałam się ze stosowania antykoncepcji. Chce te święta Wielkanocne przeżyć o czystym sercu. Wiem że prędzej czy później dojdzie do stosunku, ale nie prędko... Biorę tabletki czy jeśli będę je dalej zażywać (żeby działały należy je zażywać codziennie o tej samej porze) nie współżyjąc czy to będzie grzech i biorąc dziś tabletke nie mogę jutro przyjąć tego sakramentu? Czy grzechem jest w sobie samo to że zażywam tabletki i przygotowuje mój organizm na zabezpieczenie przed ciązą ? Czy jest to ciężki grzech? Czy jest to grzech ciężki nawet bez stosunku?"
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli przyjmuje antykoncepcje aby "zabezpieczyć się przed ciążą" to jest to grzech.
inaczej sprawa się ma w sytuacji, gdy ktoś zażywa tabletki bo ma problemy hormonalne, czy coś.

moim zdaniem liczy się intencja. a tu intencją jest uniknięcie zapłodnienia.

to moje zdanie
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli głównym celem brania tabletek jest uniknięcie ciąży to według mnie jest to grzech ciężki. Już teraz planuje grzeszny stosunek który odbędzie się w przyszłości, podejmuje świadome czynności by go zrealizować.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2022, 11:37 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po konsultacji z kapłanem:
Stosowanie antykoncepcji celowe, czyli żeby zapobiegać ciąży jest zawsze grzechem ciężkim.
Tylko wówczas można stosować takie środki, gdy są stosowane jako środek leczniczy w pewnych dolegliwościach, ale nawet wtedy nie można tego wykorzystywać.


A ze względu na to, że nie ma spełnionego warunku spowiedzi, czyli postanowienia poprawy, to spowiedź jest nieważna. Być może dziewczyna nie uściśliła kapłanowi jaką antykoncepcję używa i dostała rozgrzeszenie, ale gdyby jasno powiedziała o tabletkach to by go nie dostała.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Odpowiedziałbym dokładnie tak samo jak wy. Zamierzone przeciwdziałanie/ brak względów zdrowotnych/ grzech ciężki.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2022, 12:07 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 13 kwie 2022, 10:54 Zadano mi dziś takie pytanie, co byście odpowiedzieli?
"Byłam dziś u spowiedzi, chce przyjmowac Komunie Św jak najdłużej. Spowiadałam się ze stosowania antykoncepcji. Chce te święta Wielkanocne przeżyć o czystym sercu. Wiem że prędzej czy później dojdzie do stosunku, ale nie prędko... Biorę tabletki czy jeśli będę je dalej zażywać (żeby działały należy je zażywać codziennie o tej samej porze) nie współżyjąc czy to będzie grzech i biorąc dziś tabletke nie mogę jutro przyjąć tego sakramentu?
Czy dobrze zrozumiałem: ta osoba zamierza przyjąć sakrament planując zgrzeszenie później? (już nawet nie wchodząc w sprawę samych tabletek).

Poza tym środki hormonalne to nie tylko antykoncepcja.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2022, 12:26 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 13 kwie 2022, 12:25 Czy dobrze zrozumiałem: ta osoba zamierza przyjąć sakrament planując zgrzeszenie później? (już nawet nie wchodząc w sprawę samych tabletek).

Poza tym środki hormonalne to nie tylko antykoncepcja.
tak, na to wygląda.
Pisze o tabletkach antykoncepcyjnych i ma decyzję je nadal brać, ma tez świadomość że dojdzie do kolejnych stosunków.

Dla mnie to kompletny brak postanowienia poprawy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze zapytałbym po co się tak truje? 😔
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
ODPOWIEDZ