Czy to grzech?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Anonim006
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2022, 6:51
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzień dobry, przychodzę z pytaniem. Czy oglądanie filmów/ czytanie książek o określonej tematyce lub z jakimś wątkiem to grzech? Np. Morderstwo, kazirodztwo, okultyzmy. Proszę o szybką odpowiedź!
Ostatnio zmieniony 18 gru 2022, 8:06 przez Anonim006, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1562
Płeć:

Nieprzeczytany post

Część. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Musisz sobie sam odpowiedź co z Tobą robi dana lektura, czy nie wplywa źle na Ciebie. Jedna osoba przeczyta o kazirodztwie i się jej to spodoba, druga osoba przeczyta i nic, potraktuje to tylko jako kolejną książkę.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7015
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

Książek o okultyzmie czy z nim w tle bym unikała. Kryminały jako takie, są oparte na grzechu, ale chodzi o znalezienie sprawcy, aby go ukarać, czy po prostu znalezienie prawdy, więc jako tako są ok.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Anonim006
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2022, 6:51
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzień Dobry, przez ostatni czas nazbierało mi się dużo grzechów. Bardzo mi zależy żeby w końcu powiedzieć to co mi ciąży. Spisałam sobie grzechy na karteczce, ale boję się że w konfesjonale nie będzie światła. Czy w takim wypadku mogę zaświecić sobie latarkę w zegarku by je przeczytać? Po za tym boje się że zapomnę formułki ze stresu. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1562
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że nie powinno być z latarką i z formułką problemu. Po prostu powiedz o tym księdzu na samym początku.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że jak najbardziej możesz w razie gdyby nie było tam wystarczająco światła pomóc sobie światłem z latarki by odczytać zapiski.
Jakby ksiądz zapytał co to to powiesz, że stres Cię zjada i potrzebujesz odczytać z karteczki by nic nie zapomnieć. Spoko siostro ksiądz też człowiek i zrozumie. Pan Bóg tam będzie obecny i wszystko będzie dobrze. Odwagi i powodzenia @};-
Skaza

Nieprzeczytany post

Ja bym tam tematy okultyzmu i kazirodztwa unikał całkowicie. To czyste zło i deprawacja własnego mózgu i duszy. Nic w tym ciekawego nie ma a tylko może zaszkodzić. Strzelaniny i ofiary są niemal w każdym filmie sensacyjnym to i nie ma niemal technicznej możliwości by ich unikać całkiem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7015
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

Można zapisać grzechy w notatce na komórce i przeczytać. Tło komórki zamienić na ciemne. Nie będzie światło razić a ty łatwo przeczytasz biały tekst. Powodzenia
I nie zapomnij o modlitwie do Ducha św
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1562
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Anonim006 połączyłem Twoje wątki. Dotyczą one tego samego tematu, wystarczy jak będziesz w jednym wątku zadawał pytania.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Anonim006 pisze: 18 gru 2022, 9:17 Dzień Dobry, przez ostatni czas nazbierało mi się dużo grzechów. Bardzo mi zależy żeby w końcu powiedzieć to co mi ciąży. Spisałam sobie grzechy na karteczce, ale boję się że w konfesjonale nie będzie światła. Czy w takim wypadku mogę zaświecić sobie latarkę w zegarku by je przeczytać? Po za tym boje się że zapomnę formułki ze stresu. Proszę o odpowiedź.
Zapisz w telefonie. Ja tak robię i czytam.
pokutnikt
Posty: 13
Rejestracja: 21 gru 2022, 11:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 9
Płeć:

Nieprzeczytany post

Anonim006 pisze: 18 gru 2022, 8:05 Dzień dobry, przychodzę z pytaniem. Czy oglądanie filmów/ czytanie książek o określonej tematyce lub z jakimś wątkiem to grzech? Np. Morderstwo, kazirodztwo, okultyzmy. Proszę o szybką odpowiedź!
Jeżeli książka przedstawia grzechy jako coś dobrego, to jest to zła książka. Natomiast występowanie w książce morderstwa, czy kazirodztwa samo w sobie nie jest złe. W Biblii jest napisane na przykład o tym, jak Kain zamordował Abla.

Katolicki apologeta Gilbert Keith Chesterton napisał znaną serię kryminałów z księdzem w roli głównej - "Ojciec Brown". Sam napisałem kilka kryminalnych opowiastek.

Książka o okultyzmie też może być dobra, jeśli nie przedstawia okultyzmu jako czegoś pozytywnego. Prawdopodobnie takowe powstały, i może nawet autorami są księża egzorcyści.
Kama85
Posty: 8
Rejestracja: 14 sie 2023, 16:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 9
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 18 gru 2022, 10:15 Myślę, że jak najbardziej możesz w razie gdyby nie było tam wystarczająco światła pomóc sobie światłem z latarki by odczytać zapiski.
Jakby ksiądz zapytał co to to powiesz, że stres Cię zjada i potrzebujesz odczytać z karteczki by nic nie zapomnieć. Spoko siostro ksiądz też człowiek i zrozumie. Pan Bóg tam będzie obecny i wszystko będzie dobrze. Odwagi i powodzenia @};-
Ja bym poprosiła o spotkanie i rozmowę poza konfesjonałem. I o spowiedź wtedy. Jeżeli nie przeszkadza Ci, że ksiądz widzi Cię twarzą w twarz. Z mojego doświadczenia nic nigdy nie pomaga tak jak taka szczera dłuższa rozmowa połączona ze spowiedzią. Co do tej ilości grzechów - pamiętaj, że grzech ciężki żeby była o nim mowa musi być świadomy, dobrowolny i w ważnej materii. Przeanalizuj sobie, bo być może nie jest ich aż tak strasznie dużo, jeśliby przepatrzeć pod kątem tych trzech punktów. 🙂♥️😇
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po sytuacji która wydarzyła się z kolegą opisaną niżej pomyślałem sobie o innych grzechach które niby wydawały mi się lekkie albo raczej lekkie i stwierdziłem że może są jakieś szanse że jest inaczej więc się pytam czy to grzechy ciężkie

Zerknięcie komuś w telefon czy tym podobne sytuacje po prostu zainteresowanie co ktoś robi czy o co chodzi w danej sytuacji która nas nie dotyczy

Kolega opowiedział o jakiejś sytuacji co mogło nie być do końca dobre a ja nie zrozumiałem i się o nią zapytałem raz na pewno o tym bo byłem ciekawy czy kolega cos zrobił itp..

Kiedy rodzic się dziwnie zachowywał i przy tym mógł krzyknąć czy coś i mogłem też na niego krzyknąć żeby się ogarnął że tak nie powinien się zachowywać albo jak rodzic na mnie krzyczał i ja też odpowiadałem mu krzykiem albo rodzic cos powiedział i mogłem pod nosem powiedzieć cos w stylu no no no albo jakoś lekko przedrzeźniać bo powiedział coś co według mnie jest inaczej itp.

Myśli żeby może spróbować alkoholu itd ale po jakims czasie stwierdzalem ze to bez sensu oraz to ze gdy koledzy sie pytali czy sproboje na 18 kogos jak bede miec 17 lat i wypytywali sie ze czy wtedy czy wtedy to moglem powiedziec ze moze ale raczej nie czy cos ale pomijajac to postaram sie nie

Gdy powiedziałem koledze że nie idę na dwór bo rodzice mi nie pozwolili może tak po dłuższym zastanowieniu źle mogłem przedstawić wtedy sytuacje rodzicom ale nie zrobiłem tego specjalnie bo chciałem z nim wyjść ale potem napisali do mnie koledzy inni czy idę zapytałem się rodziców czy tam pod dachem mogę itd. bo tak miało być pozwolili i wyszedłem z tymi drugimi mimo to ze poprzednio kolega napisał pierwszy wszystko potem wytłumaczyłem temu koledze i mógł się na mnie wkurzyć ale go za to przeprosiłem i zrozumiałem ze zle zrobilem

Ściąganie w szkole itp. powiedzenie ze się ściągnie czy ze się ściągnęło bez żadnego wstydu może tak bardziej żeby się pochwalić cos w stylu to sie sciagnie elegancko czy cos takiego i ogólnie pochwalenie się jakimś nowym gadżetem technologicznym

Nie pomożenie gdzieś przy pracy wkoło domu przez siłownie itp. jakies przyjemnosci czy to że za późno zabrałem się za naukę mimo to że nie miałem nic do roboty i nic nie robiłem i przez to mogłem się nie nauczyć na cos

Z góry dziękuje za odpowiedź
Na górę
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7015
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

Świetnie, zrobiłeś rachunek sumienia przed jutrzejszą mszą św i spowiedzią powszechną, na której gdy publicznie wyrazisz żal, że zgrzeszyłeś myślą, mową i uczynkiem, te grzechy zostaną Ci odpuszczone Mocą Jezusa. A ty czysty przyjmiesz Jego Ciało abyś żył wiecznie i aby Cię Bóg umacniał w drodze do tej wieczności.

Potykać się będziemy zawsze i ciągle, Bóg to wie, zawsze jest gotowy nam przebaczać i na tym się skup, na wdzięczności że Bóg jest zawsze gotowy wybaczyć, gdy ty żałujesz za swoje słabości i grzechy.

Skup się na wdzięczności Bogu , na uwielbianiu Go bo jest Wielki, Cudowny i bardzo Cię kocha!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 28 paź 2023, 9:16 Świetnie, zrobiłeś rachunek sumienia przed jutrzejszą mszą św i spowiedzią powszechną, na której gdy publicznie wyrazisz żal, że zgrzeszyłeś myślą, mową i uczynkiem, te grzechy zostaną Ci odpuszczone Mocą Jezusa. A ty czysty przyjmiesz Jego Ciało abyś żył wiecznie i aby Cię Bóg umacniał w drodze do tej wieczności.

Potykać się będziemy zawsze i ciągle, Bóg to wie, zawsze jest gotowy nam przebaczać i na tym się skup, na wdzięczności że Bóg jest zawsze gotowy wybaczyć, gdy ty żałujesz za swoje słabości i grzechy.

Skup się na wdzięczności Bogu , na uwielbianiu Go bo jest Wielki, Cudowny i bardzo Cię kocha!
Czyli bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem te grzechy zastana mi odpuszczone przy tym publicznym akcie żalu nie pamietam do końca jak to się nazywa tam na początku mszy i nie musze iść się spowiadać w konfesjonale ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7015
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

To się nazywa spowiedź powszechna. Nie musisz iść do spowiedzi bo to lekkie grzechy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo dziękuje @Magnolia
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy to grzech ciężki gdy kolega mówił o tym ze kupił coś na firmę to powiedziałem ze tez coś kupiłem na firmę wujka nie mówiłem jaki wujek ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7015
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

A dlaczego nie zastanawiasz się czy to grzech ZANIM coś popełnisz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia nie wiem jakoś tak wyszło czyli to grzech ciężki?
ODPOWIEDZ