Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy gry są grzechem

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
MarMar56196
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2023, 15:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 1

Nieprzeczytany post

Mamy tu kogoś moze w młodszym wieku kto zna się na grach komputerowych moze sam gra? bo mam kilka pytań

Dodano po 15 minutach 57 sekundach:
MarMar56196 pisze: 11 mar 2023, 13:21 Mamy tu kogoś moze w młodszym wieku kto zna się na grach komputerowych moze sam gra? bo mam kilka pytań. I odnośnie grzechu który mogę przez nie popełniać
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie bardzo wiem co ma wiek do tego pytanie. Po prostu zapytaj.

Ja skończyłem 40 lat i gram czasem w gry komputerowe.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja dobiegam 50 taki i tez gram w gry, bardziej planszówki/łamigłówki on line, ale jednak.

marnowanie czasu jest grzechem.

Dlatego zasadnicze pytanie na które nikt poza Tobą Ci nie odpowie brzmi: czy przegrywasz swoje życie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 11 mar 2023, 15:49 Ja dobiegam 50 taki i tez gram w gry, bardziej planszówki/łamigłówki on line, ale jednak.

marnowanie czasu jest grzechem.

Dlatego zasadnicze pytanie na które nikt poza Tobą Ci nie odpowie brzmi: czy przegrywasz swoje życie?
Wiadomo, że marnowanie czasu jest grzechem, ale z drugiej strony czy forma relaksu faktycznie jest marnotrastwem czasu? No i jak rozróżnić kiedy marnujemy czas a kiedy się relaksujemy? Czy jak zaniedbuje swoje obowiązki (np. w pracy czy względem Boga, jeśli chodzi o modlitwę) to wtedy dopiero jest to marnotrastwo czasu?
Marcin W

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że gry same w sobie nie są grzechem bo być nim nie mogą. Broń palna sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. Wszystko zależy od naszych intencji. Jeśli gry są pewną formą rozrywki na którą poświęcam troszkę czasu, zaplanowanego (inni np ćwiczą na siłowni, czytają, itd) to myślę, że nie ma tu grzechu. Ważne też, co jest treścią gry. Przemoc, zabijanie i wszystko inne co jest z natury złe oddziaływuje na naszą podświadomość. I choć nie jest grzechem to, co przyjmujemy lecz to co z nas wychodzi, to czy taka tematyka nie zmienia naszego podejścia do tych właśnie kwestii? Czy oddając się grom o tematyce wojennej, okultustycznej itd, w miarę czasu nie stajemy się coraz bardziej otwarci na zło? Ja tak sądzę, nawet jestem tego pewien. I tu jest pole popisu dla złego. Dlatego to jest temat do rozważania, w duchu i oparciu o modlitwę. Mam nadzieję, że moje słowa coś tu wniosły.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niedawno na YT na oglądanym filmie włączyła mi się reklama "diablo" (zupełnie nie rozumiem dlaczego algorytmu mi to podsunął) i miałam dreszcze jak słyszałam słowa w stylu: "pokażę ci jaki grzech może być przyjemny" (czy coś podobnego).
Nie można wykluczyć że takie słowa nie wpłyną na nasze postrzeganie grzechu, już nie jako coś brudnego i obrzydliwego, ale fajnego i przyjemnego... zwodnicze z założenia.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, macie rację. Ale to samo można powiedzieć w gruncie rzeczy także o wielu innych rzeczach (np. książkach). Bywają książki złe, które czynią mnie gorszym.
Co prawda, nie wiem czy są gry, które czynią człowieka lepszym... :) ale większość jest chyba neutralna.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 16 mar 2023, 9:25 ale większość jest chyba neutralna.
To prawda, jest cała masa gier łamigłówek, farm, miast, kulek czy tetris-podobnych, słownych gier, puzzli, karcianych, planszówek - gdzie poza łamaniem sobie mózgu nad rozwiązaniem, nie ma żadnej magii, grzechu czy rozpusty. Po prostu ćwiczymy głowę.
Ja takie wybieram.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Bibliotekarz
Posty: 181
Rejestracja: 02 gru 2022, 13:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 69
Podziękowano: 129
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Zadziwiające, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała,
a jak niewielu swojego umysłu"
Skaza

Nieprzeczytany post

Yyy słuchajcie taka mnie myśl naszła a czy ten wątek nie wymagałby przeniesienia do działu ogólnego ? bo o grach tak w dziale z powitaniami ? to mi trochę nie ten tego nie pasuje ;)

A wracając do meritum to myślę, że gry nie są grzechem jeśli ich tematyka nie jest grzeszna czyli dwuznaczna, nawołująca do nienawiści itd. pełna przemocy i negatywnych wzorców zachowań. Trzeba wybierać pośród masowego szrotu który rozmiękcza nam mózg tytuły które działają typowo relaksacyjnie a nie wpływają na nas w efekcie zwiększania nerwowości i agresji.
ODPOWIEDZ