Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Cześć :)

Pragniemy stworzyć tu życzliwą i braterską atmosferę, chcemy wiedzieć, z kim piszemy - daj się poznać. Przedstaw się użytkownikom forum religijnego.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witajcie :)

Nazywam się Aneta i mam 37 lat, nie jestem praktykującą katoliczką i prawdę mówiąc nie zamierzałam się rejestrować na forum katolickim, ale to forum skusiło mnie ciekawą nazwą i przepiękną szatą graficzną (gratuluję pomysłu założycielom) :x
Postaram się wypowiadać w tematach dotyczących ogólnie chrześcijaństwa lub Biblii i nie wchodzić raczej w tematy dotyczące Kościoła katolickiego. Widziałam w wyborze wyznania, że jesteście otwarci na różne wyznania i ateistów, więc mam nadzieję, że nie będę Wam tu przeszkadzać ;;)


Pozdrawiam
Megi

Nieprzeczytany post

Witam serdecznie :) miło że jesteś ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj serdecznie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to przeczytaj regulamin.
Dziękujemy za dobre słowa. Miło nam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj @Magnolia mam pytanie dotyczące cytowania Biblii, bo mi trzeba łopatologicznie tłumaczyć :ymblushing:


"Cytaty powinny być wyróżnione: cudzysłowem/kursywą/pogrubieniem lub kolorem.
W szczególności dotyczy to cytatów biblijnych, które powinny być napisane niebieską czcionką (przycisk Biblia) oraz opatrzone informacją (sigle / sygnaturą) z której Księgi pochodzi cytat, wraz z podaniem numeru przywoływanego Rozdziału Księgi Biblijnej oraz numerów cytowanych wersetów."


Czyli najpierw mam dać przycisk "Biblia" i tam wkleić cytat? I jeszcze jakiś przycisk trzeba dodać?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Najpierw skopiować cytat z Biblii w okienko edytora, razem z namiarem w Biblii czyli te skróty i literki (siglum) np Rz 8, 1 - Każdy wtedy wie, ze należy sprawdzić List do Rzymian 8 rozdział 1 werset.

Konkretny cytat należy zaznaczyć (podświetlić) i kliknąć przycisk Biblia nad okienkiem edytora, wtedy tekst między a [/ Biblia ] będzie zawsze niebieski.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mayyy

Nieprzeczytany post

Hey, witaj
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć @Hildegarda !
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Skaza

Nieprzeczytany post

Witaj na Dolinie Aneto :) @};-
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

To i ja Ciebie powitam @};-
Miło mi, że nie jeden mam to oznaczenie Wyznanie: inne wyznanie
Piszesz: "nie jestem praktykującą katoliczką" - czy kiedyś było inaczej? A jeśli było, to co sprawiło, że "się zbyło"?... [jak pytanie nieodpowiednie, to zignoruj je]
Miej się dobrze, a nawet lepiej :-!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 13 lip 2022, 6:53 Piszesz: "nie jestem praktykującą katoliczką" - czy kiedyś było inaczej? A jeśli było, to co sprawiło, że "się zbyło"?... [jak pytanie nieodpowiednie, to zignoruj je]
Miej się dobrze, a nawet lepiej :-!
Dzień dobry Zbyszku :)

Pochodzę z rodziny katolickiej i oficjalnie (formalnie) jestem katoliczką, cała moja rodzina jest katolicka, mam sakramenty, a kiedyś, krótko po maturze byłam nawet blisko związana z KK przez jakiś czas. Potem zaczęłam odchodzić od wiary, pisałam z ateistami, agnostykami i przekonywali mnie swoimi argumentami. Tym sposobem odeszłam najpierw od Kościoła katolickiego, a potem całkiem od chrześcijaństwa, poszłam w stronę buddyzmu i właściwie już niewiele dzieliło mnie od ateizmu.
Pewnego razu poznałam na forum dyskusyjnym judemesjanistę, z którym zaprzyjaźniłam się, a on przy okazji próbował mnie ewangelizować, no i załapało :). Doświadczyłam nawrócenia, przekonałam się do Biblii, do Jezusa i tak to już trwa ok. 4 lata.
Jeśli chodzi o Biblię, na początku zgłębiałam nauki kolegi judeomesjanisty, potem trafiłam na grupy biblijne na fb i tam poznawałam przedstawicieli różnych denominacji i ich różne nauki, poszłam bardziej w stronę protestantyzmu, zbawienia z łaski przez wiarę itp. Obecnie uważam się za wolną chrześcijankę, formalnie nadal jestem w KK, a poglądowo bliżej mi do protestantów, ale nie czuję się związana z jakimś konkretnym kościołem i jego teologią, wolę taką wolność :).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki, @Hildegarda za odpowiedź.
Gdy czytałem, że w stronę buddyzmu się zwróciłaś, to mi się przypomniało, że ja krótko przed moim nawróceniem (byłem katolikiem, ale od prawie 30 lat mam ukierunkowanie protestanckie; formalnie też katolik, bo oficjalnie nie wypisałem się, tylko proboszcza powiadomiłem, że zmieniam kierunek i po latach widzę, że to była najlepsza decyzja w życiu!) byłem blisko uznania reinkarnacji, właśnie pod wpływem tej wschodniej duchowość, wymieszanej z chrześcijaństwem, co się mieści w tzw. New Age.

Dzięki Bogu, że dał mi się poznać i porzucić te poglądy dalekie od Biblii; w tym upatruję wysłuchania moich wtedy zanoszonych modlitw, aby poznać prawdę; modliłem się m.in. na Jasnej Górze, ale nigdy przed obrazem, lecz w innym miejscu... (bo wtedy, rok 1992 to był, czytałem literaturę New Age, która wzbudziła we mnie głód duchowości, ale jeszcze nie rozumiałem, że to była zła mieszanka: chrześcijaństwo z filozofiami Wschodu... Dopiero gdy poznałem grupę chrześcijan, co studiowali Biblię, to mi się oczy otwarły i na New Age, i na katolicyzm... Wybrałem to, co Biblia podaje, jako prawdę i Kogo żywą Prawdą nazywa!...).
Pozdrawiam! :-h
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli już czytacie Biblię, to trzeba ją czytać całą, a w Ewangelii Chrystus ustanowił Eucharystię, sakrament spowiedzi, nierozerwalne małżeństwo oraz założył Kościół.
Ale skoro jesteście "w drodze" to może wszystko jeszcze przed Wami. :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 13 lip 2022, 8:36 Ale skoro jesteście "w drodze" to może wszystko jeszcze przed Wami.
Bóg to jeden wie, co jeszcze przed nami (przede mną, bo może nie będę się za kogoś wypowiadał)...
A Ty już masz pewność na 100%, że Twoja droga już nie jest taka "w drodze"?...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja już jestem po nawróceniu :) choć nigdy nie błądziłam poza Kościołem, to radykalnie musiałam się nawrócić do relacji z Bogiem. Studiując teologię, poznając ją dogłębnie, mogę potwierdzić co Ci Marek napisał... zawsze przekonywałam się że teologia jest spójna, logiczna i zgodna z rozumem, dlatego ufam Kościołowi, że dobrze nas prowadzi do Boga. Zawsze jesteśmy w drodze, bo Jezus jest Drogą.
Ale mam świadomość, wynikającą z Pisma św, że jestem w Kościele założonym przez Jezusa i którego jest Głową i to jest dla mnie wielka radość i łaska.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek przez jakiś czas byłam mocno indoktrynowana bardziej radykalnym odłamem protestantyzmu i był czas, że w ogóle bałam się wchodzić do KK, bo straszono, że tam wszędzie demony, obrazy, święci, kult Maryjny itp. Potem mi przeszło, gdy trafiłam na grupę zajmującą się biblistyką i poznałam fajnego historyka Kościoła, który po kolei tłumaczył mi jak kształtowało się chrześcijaństwo od strony historycznej, wtedy przestałam mieć takie opory przed KK i teraz wszystkie kościoły chrześcijańskie traktuję jako jeden duchowy Kościół Chrystusa. Nie mam potrzeby, by odchodzić z KK i zmieniać kościół, ale też nie uznaję niektórych istotnych nauk KK, co powoduje, że nie jestem praktykującą katoliczką.


@Magnolia ja mam trochę inne poglądy na kształtowanie się Biblii i chrześcijaństwa niż to standardowo wygląda u protestantów, ale nie mogę się przekonać do różnych nauk KK.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 13 lip 2022, 9:27


@Magnolia ja mam trochę inne poglądy na kształtowanie się Biblii i chrześcijaństwa niż to standardowo wygląda u protestantów, ale nie mogę się przekonać do różnych nauk KK.
Dlatego tym bardziej się cieszę z Twojej obecności na forum, chętnie wyjaśnimy CI to czego nie rozumiesz, albo co cię nie przekonuje.
:)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 13 lip 2022, 9:32 Dlatego tym bardziej się cieszę z Twojej obecności na forum, chętnie wyjaśnimy CI to czego nie rozumiesz, albo co cię nie przekonuje.
A ja w tym też pomogę... ;)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 13 lip 2022, 10:05
Magnolia pisze: 13 lip 2022, 9:32 Dlatego tym bardziej się cieszę z Twojej obecności na forum, chętnie wyjaśnimy CI to czego nie rozumiesz, albo co cię nie przekonuje.
A ja w tym też pomogę... ;)
Jeśli jesteś otwarty na poszukiwanie Prawdy, to na pewno.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Szukająca

Nieprzeczytany post

Cześć @Hildegarda :)
Magnolia pisze: 13 lip 2022, 8:54 choć nigdy nie błądziłam poza Kościołem, to radykalnie musiałam się nawrócić do relacji z Bogiem. Studiując teologię, poznając ją dogłębnie, mogę potwierdzić co Ci Marek napisał... zawsze przekonywałam się że teologia jest spójna, logiczna i zgodna z rozumem, dlatego ufam Kościołowi, że dobrze nas prowadzi do Boga.
O, to ja podobnie mam, z tym, że nie jestem "już po nawróceniu" tylko ciągle w zwątpieniach rozmaitych, ale jeśli już miałabym wybierać spośród religii a następnie wyznań wewnątrz danej religii, to katolicyzm jest najbardziej spójny z nich wszystkich. Nigdy żadna religia nie zbliży się nawet do tego, co oferuje Kościół.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szukająca pisze: 15 lip 2022, 8:43 O, to ja podobnie mam, z tym, że nie jestem "już po nawróceniu" tylko ciągle w zwątpieniach rozmaitych, ale jeśli już miałabym wybierać spośród religii a następnie wyznań wewnątrz danej religii, to katolicyzm jest najbardziej spójny z nich wszystkich. Nigdy żadna religia nie zbliży się nawet do tego, co oferuje Kościół.
ja znalazłam coś co zaoferowało mi więcej niż tradycyjne chrześcijaństwo i teraz raczej już nie potrafię przyjąć wszystkich nauk Kościoła. Nie będę się tutaj zgłębiać w szczegóły, ale widzę, że dzieli mnie od KK jakaś przepaść, której nie jestem w stanie przeskoczyć, natomiast chętnie będę rozmawiać o chrześcijaństwie tak ogólnie, nie zgłębiając się w różnice teologiczne poszczególnych kościołów :)
ODPOWIEDZ