Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Papież Franciszek

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 18 gru 2022, 21:10 Niezbyt elegancko, ale widać każdy prezentuje poziom, na który go stać.
No właśnie. Nie chcę dyskutować na zaproponowanym przez Ciebie poziomie. w formule "papież winny domyślnie".
Już o tym rozmawiliśmy:
viewtopic.php?p=7656#p7656
viewtopic.php?p=7795#p7795
viewtopic.php?p=10790#p10790
Nie jestem Twoją koleżanką z podwórka
A papież jest Twoim kolegą z podwórka?
nie obrażam Cię i staram się kulturalnie wypowiadać, skąd taka napastliwość w Tobie?
Po pierwsze, nie obrażałem Ciebie. Choć Ty (patrz powyżej) usiłowałaś. Po drugie, napastliwość w stosunku do papieża, przypisywanie mu różności - jest OK, to jest "poziom"?
Ale oświadczenie, że w tej formule nie chcę rozmawiać, to "napastliwość"? ;)

Nie znam CIę i nic do Ciebie nie mam. Kiedy miałaś rację, przyznałem CI nawet łapkę viewtopic.php?p=10203#p10203 . Ale powtarzam - wiele rzeczy w działalności i wypowiedziach obecnego papieża moze się nie podobać (i moim zdaniem słusznie).
Ale czym innym jest odniesienie się do tych rzeczy, a czym innym uprawiana przez tradsowską część internetu permanentna krtytyka bez specjalnego związku z faktami.
Taka krytyka ma jedną cechę - nie przyniesie nic dobrego. Mało tego, ośmiesza również krytykę konstruktywną.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2022, 23:17 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo proszę, wróćmy do merytorycznych wypowiedzi a nie do dyskusji ad personam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Podsumowując (już do nikogo konkretnego) - katolik musi mieć naprawdę dobry powód i solidne źródła, by oskarżać papieża.
Nawet jeśli idzie o zwyczajnego księdza Pismo nakazuje:
1Tm 5:19 "Nie przyjmuj skargi przeciw prezbiterowi, chyba że na podstawie zeznań dwóch albo trzech świadków."
A co dopiero w stosunku do papieża.

Nie oznacza to, że papieża nie wolno krytykować: wolno. Ale z naprawdę ważnej przyczyny i po upewnieniu się co do faktów.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

A propos Papieża Franciszka i pachamamy to polecam jeszcze wysłuchać tego kazania.

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pahamama to była zdecydowana wpadka, akomodacja misyjna nie powinna iść tak daleko.
Zresztą: coś jest chyba nie tak w naszej ewangelizacji, skoro po 5 wiekach chrześcijaństwa w Ameryce Południowej ciągle mówimy o takich rzeczach.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski Ja nie wiem.. jakoś osobiście czuję o co chodzi i nie mam z tym problemu choć przyznaję, że musiałam do tego dojrzeć. Czy to było odważne? Pewnie, że było... sam napisałeś, że chyba coś jest nie tak w naszej ewangelizacji to może właśnie tego brakowało? Odwagi? O to czy akomodacja misyjna powinna iść tak daleko można się spierać i mieć argumenty w każdą stronę. To na pewno byłaby konstruktywna dyskusja...
A co śmieszniejsze-tragiczniejsze u nas np. co poniektórzy się cofają i wracają do czczenia słowiańskich bóstw. W Afryce jest coraz więcej powołań kapłańskich i zakonnych, więc mimo długiego procesu powoli widać owoce.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 gru 2022, 10:53
Zresztą: coś jest chyba nie tak w naszej ewangelizacji, skoro po 5 wiekach chrześcijaństwa w Ameryce Południowej ciągle mówimy o takich rzeczach.
To co jest z tą ewangelizacja nie tak? Bo ksiądz którego wkleiła esperanza twierdzi że wina za to że ewangelizacja się nie powiodła jest to że kiedyś próbowano wprowadzać Ewangelię ogniem i mieczem.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sęk w tym, że wcale tak nie było.
Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/indianie.pdf
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co Franciszek myśli o świecie?

od 11 minuty do 47 - Pani Monika czyta i komentuje, co napisał papież Franciszek o sytuacji w świecie, jak postrzega toczącą się na świecie III wojnę światową. Uwaga - dla osób nie śledzących sytuację na świecie- tak jak ja - to może być wstrząsające uświadomić sobie ile wojen i gdzie toczy się aktualnie....


Panie, zmiłuj się nad nami i nad całym światem....

Znalazłam tekst przemówienia Papieża Franciszka:
https://www.ekai.pl/dokumenty/przemowie ... stolskiej/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jedna z wiernych poprosiła go, by pobłogosławił jej psa, którego trzymała w torbie. Kobieta nazywała pupila swoim "dzieckiem". -" Straciłem cierpliwość i ją skrzyczałem"
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 13 maja 2023, 18:54 jedna z wiernych poprosiła go, by pobłogosławił jej psa, którego trzymała w torbie. Kobieta nazywała pupila swoim "dzieckiem". -" Straciłem cierpliwość i ją skrzyczałem"
to jakaś nowa "sprawa" @abi ? jakiś link do artykułu?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Ostatnio zmieniony 13 maja 2023, 22:10 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

@abi kochana i z całego artykułu zapamiętałaś tylko te słowa?
To tak jakbyś zupełnie nie zrozumiała dlaczego papież tak zareagował...co ważnego głosił światu i o co apelował do świata.

Papież Franciszek zaapelował w piątek o dalekowzroczną politykę, by wyjść z kryzysu spadku urodzeń. W wystąpieniu na forum III włoskiego Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu mówił, że obecna mentalność jest "wroga" wobec rodziny.

a pełny cytat słów Papieża Franciszka brzmi: Opowiedział też, że podczas audiencji generalnej inna kobieta poprosiła go o to, by pobłogosławił jej psa, którego trzymała w torbie i którego nazwała swoim "dzieckiem". - Straciłem cierpliwość i ją skrzyczałem mówiąc: tyle dzieci głoduje, a pani z psem - wyznał.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

najbardziej te slowa wlasnie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

https://pch24.pl/nowy-prefekt-dykasteri ... seksualne/

W 2021 roku Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument, w którym jednoznacznie zabroniła błogosławienia związków jednopłciowych. Jednak w 2022 roku papież zamienił Kongregację w Dykasterię, a w tym roku obsadził w roli jej szefa swojego przyjaciela z Argentyny. Nowy szef Dykasterii zapowiada, że zaakceptuje błogosławienie związków homoseksualnych, zrywając tym samym z nauką Kościoła.

We wrześniu prefekturę w Dykasterii Nauki Wiary obejmie abp Victor Manuel Fernández. Jest otwarcie progresywny, o czym sam wielokrotnie mówił. W pierwszym wywiadzie, jakiego udzielił po nominacji na prefekta, obwieścił fundamentalną zmianę: Dykasteria zgodzi się na błogosławienie związków jednopłciowych. Hierarcha wyraźnie zaznaczył, że jedynym kryterium jest to, aby nie powstawało wrażenie, że Kościół udziela „homoseksualnych małżeństw”.

– Małżeństwo, w ścisłym znaczeniu tego słowa, to tylko jedno: stabilny związek dwóch osób tak różnych jak mężczyzna i kobieta, którzy są dzięki tej różnicy zdolni do zrodzenia nowego życia. Nie ma nic, co można z tym porównać; używanie tej nazwy do opisania czegoś innego nie jest ani dobre, ani celowe. […] Uważam, że należy zachowywać wielką ostrożność, tak, by uniknąć rytuałów albo błogosławieństw, które mogłoby podsycać zamieszanie. A jednak, jeżeli błogosławieństwa udziela się w taki sposób, że nie ma takiego zamieszania – należy to przenalizować i potwierdzić. Jak widać, chodzi tutaj o odejście od dyskusji teologicznej na rzecz kwestii roztropności czy dyscypliny – stwierdził – powiedział.

W praktyce papież już to zresztą zrobił. Jesienią 2022 roku biskupi z Belgii wydali wytyczne dotyczące liturgicznego błogosławienia par homoseksualnych. Rozmawiali o tym z Franciszkiem i papież to prywatnie zaakceptował, Belgowie jednak publicznie to ujawnili. Nie spotkały ich żadne sankcje.

Teraz abp Fernández mówi wprost, że będzie akceptował błogosławienie par gejowskich i lesbijskich. Oznacza to niesamowitą rewolucję: Kongregacja Nauki Wiary w 2021 roku powtórzyła nauczanie wyrażane w innych dokumentach, pisząc, że Kościół nie może w imię Boże udzielać błogosławieństwa czemuś, co jest wewnętrznie nieuporządkowane – czyli grzeszne. Jeżeli takiego błogosławieństwa będzie się teraz udzielać, oznacza to, że Dykasteria Nauki Wiary uważa takie związki za moralnie dopuszczalne. Tym samym zmienia się ocena homoseksualizmu na sprzeczną z Tradycją Kościoła i objawionym Słowem Bożym.

A to jeszcze nie wszystko. Pytany o niemiecką Drogę Synodalną abp Fernández stwierdził, że wprawdzie nie zna szczegółów, bo nie miał dotąd czasu żeby się tym zajmować, ale jest przekonany, że jest w niej coś dobrego i na pewno Droga Synodalna da Kościołowi coś wartościowego, nawet jeżeli trzeba będzie to jakoś doprecyzować. Oczywiście nie jest możliwe, by abp nie znał niemieckiej Drogi Synodalnej: mówimy o teologu, który współpracował przy pisaniu kilku fundamentalnych dokumentów papieskich, takich jak adhortacja Amoris laetitia – oparta w stu procentach o niemiecką teologię. Słowa z wywiadu o rzekomej nieznajomości Drogi Synodalnej to po prostu sprytny wybieg taktyczny.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na ten moment to jakieś gdybania i jakieś wypowiedzi prywatne danego hierarchy (jeżeli są prawdziwe). Proponuję poczekać na oficjalne dokumenty Dykasterii, o ile się takie pojawią.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2023, 20:38 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wysłałam ten artykuł do kilku kapłanów i teologów. Jeden kapłan powiedział wprost, że ten portal (pch24) jest dla niego niewiarygodny z powodu tendencyjnych wypowiedzi o Soborze Watykańskim II i papieżu Franciszku.
Przyznam, że nie śledzę tego portalu, ale to istotne spostrzeżenie.
Bo wydźwięk tego artykułu jest negatywny, zakładający złą wolę papieża.... a już wiele razy się okazało w historii tego pontyfikatu, że wypowiedzi papieża były przekręcane, więc może trzeba poczekać na konkretne dokumenty, które ta Dykasteria wyda w tym temacie. Dokument to dokument, będzie obowiązywał cały Kościół, a wypowiedź może zostać przekręcona, zmanipulowana, zacytowana błędnie.

Po pierwszym szoku jaki przyniósł ten artykuł, postanowiłam jednak poczekać na dokumenty w tej materii.

Choćby tu można prześledzić Pismo św co mówi o małżeństwie, cudzołóstwie i czynach homoseksualnych:
https://www.radiomaryja.pl/informacje/k ... eksualnym/
Z Pisma św jasno wynika, że czyny homoseksualne to grzech i obrzydliwość w oczach Boga. Jak więc Kościół może w ogóle rozważać błogosławienie par homoseksualnych?! Po prostu nie może tego rozważać...
A nawet jeśli powstaną takie dokumenty, to będą błędnym nauczaniem Kościoła i będziemy hierarchów po bratersku upominać, że błądzą.

Kolejna rzecz, na która zwrócił mi uwagę @DariuszJ w prywatnej rozmowie wczoraj, ale nie pogniewa się jak tu wspomnę.
Błogosławieństwo ma pewną treść... więc istotne jest jak będzie brzmiało... bo być może hierarcha myślał o błogosławieniu par homoseksualnych aby wytrwały w miłości ale i czystości. A takiego błogosławieństwa można udzielać, bo jest zgodne z zamysłem bożym.
Tu przykład jak takie błogosławieńswto w Belgii jest realizowane:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/modli ... owe-179099

Pamiętajmy, że błogosławieństwo jest na końcu każdej mszy św. Ma nam dawać siłę na codzienne życie, każdy je może otrzymać. No i to nie jest sakrament.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kardynał Krajewski daje świadectwo o współpracy z Papieżem Franciszkiem.



Warto posłuchać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1665
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 377
Podziękowano: 763
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 24 lip 2023, 23:00 Kardynał Krajewski daje świadectwo o współpracy z Papieżem Franciszkiem.
...
Warto posłuchać.
Super. Z rozpędu przesłuchałem kilka wypowiedzi kard. Krajewskiego.
Dzięki Mag. Już mam dwóch kardynałów, których lubię i to obu związanych z Łodzią.
:)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tego po prostu warto posłuchać, aby zobaczyć i posłuchać jak żyć ewangelią na co dzień.... no i przy okazji zobaczyć jak Franciszek dba o ubogich.



@Mar Posłuchaj koniecznie!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ