Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Cud w Parczewie, czy zwykła pareidolia?

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kiedy ostatnio słyszeliście/czytaliście, albo sami się posługiwaliście terminem: PAREIDOLIA?!...

Bez bicia się przyznam, że nie znałem tego pojęcie (czyli nie miałem pojęcia o tym pojęciu ;) )
Ale nastała zmiana dzięki temu artykułowi: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... awila.html
oraz nagraniu, jakie jest do niego "przypięte" [warto zerknąć na komentarze; pewnie będą nowe przybywać]: https://youtu.be/cICWJNutOAg?t=146

Tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pareidolia - krótko o tym zjawisku wraz z przykładami...
Trochę poszerzę temat pareidolii, aby była większa jasność w temacie:
  • Pareidolia to zjawisko, które polega na niezamierzonym i nieodpartym tendencyjnym widzeniu lub słyszeniu znajomych wzorców, lub znaczeń w przypadkowych miejscach i przedmiotach, oraz przypadkowych bodźcach. Może to obejmować rozpoznawanie twarzy, postaci zwierząt, kształtów lub innych rozpoznawalnych obiektów w abstrakcyjnych wzorach, chmurach, plamach farby, teksturach itp.

    Pareidolia jest wynikiem działania mózgu, który jest naturalnie nastawiony na wykrywanie wzorców i rozpoznawanie znanych obiektów. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że w sposób automatyczny przetwarza informacje sensoryczne i próbuje nadać im znaczenie, nawet jeśli nie ma wyraźnych danych. W rezultacie widzimy coś, co przypomina nam coś innego, nawet jeśli nie ma żadnego rzeczywistego powiązania.

    Pareidolia jest powszechnie spotykana u ludzi i może prowadzić do różnych interpretacji nieistniejących wzorców lub obrazów. Przykłady pareidolii to widzenie twarzy na Księżycu, zauważanie postaci zwierząt w chmurach, dostrzeganie kształtów ludzkich w przypadkowych plamach na murach itp.

    Warto podkreślić, że pareidolia jest zjawiskiem subiektywnym i zależy od indywidualnych doświadczeń, kontekstu kulturowego i percepcji jednostki.

    Istnieją przykłady pareidolii o charakterze religijnym. Ze względu na istotną rolę, jaką religia odgrywa w życiu wielu osób, często szukają one znaków lub obrazów, które mogą kojarzyć się z ich wiarą lub postaciami religijnymi. Oto kilka przykładów pareidolii religijnych:

    ▶ Widzenie wizerunków Jezusa lub Matki Boskiej na przedmiotach, lub w naturalnych formacjach. Przykładowo, ludzie zgłaszają zobaczenie obrazów Jezusa lub Matki Boskiej na murach, drzewach, plamach oleju, kromkach chleba czy innych przedmiotach.

    ▶ Zauważanie twarzy świętych lub aniołów w obłokach, lub formacjach chmur.

    ▶ Odkrywanie postaci religijnych w niezwykłych miejscach. Przykładem może być zidentyfikowanie kształtu postaci Jezusa na obramowaniu okna, na skale w górach czy na innej nieoczekiwanej lokalizacji.

    ▶ Odczytywanie znaków religijnych w przypadkowych zdarzeniach. Może to obejmować interpretację zjawisk naturalnych, takich jak pojawienie się tęczy, rozświetlonych chmur czy innych zjawisk atmosferycznych jako znaków Bożych lub przesłań duchowych.

    Warto zaznaczyć, że interpretacje takich pareidolii są subiektywne i zależą od wierzeń i perspektyw jednostki. Niektórzy ludzie traktują je jako znaki swojej wiary lub objawienia, podczas gdy inni mogą postrzegać je jako przypadkowe zbiegi okoliczności lub produkty wyobraźni.
------
Co myślicie o całym tym temacie?
Czy miewacie doświadczenia pareidolii?
Co myślicie o przypadku pochodzącym z Parczewa?

[Parczew – miasto położone na obszarze Równiny Parczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Parczew. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Parczew liczył 10 648 mieszkańców].
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mamy wątek z chmurkami
viewtopic.php?t=663&hilit=Chmurnym

Z tym drzewem, to jak dla mnie to pareidolia. Od dawna znam ten termin.
Zwykle fizyczne zjawisko, działanie naszego mózgu, nic więcej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

No dokładnie moje postrzeganie chmurek na niebie to z pewnością właśnie jest to zjawisko ;) określenia nie znałem do tej pory, więc fajna ciekawostka, ale mój móżdżek jest taki marzycielski raczej i tak trudne do wypowiedzenia słowo raczej mi w pamięci nie utkwi ;)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeszcze dochodzi taka rzecz.
Mamy sobie chmurkę, leżymy sobie ze Skazą
Ja: patrz Skaza, ta chmurka wygląda jak router WiFI
Skaza: mi przypomina myszkę
Ja: faktycznie, gdybyś tego nie powiedział, to nigdy bym nie pomyślał o myszce.

Czyli możemy zasugerować drugiej osobie co ma zobaczyć i to zobaczy właśnie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 17 maja 2023, 14:15 Czyli możemy zasugerować drugiej osobie co ma zobaczyć i to zobaczy właśnie.
O, tak! Takie coś się dzieje! Bywa, że ktoś też "widzi" to, co chce widzieć...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

ja czesto widze ludzkie i zwierzece postaci w plataninie wzorow na dywanie, tapecie itd
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Załóżmy, że jesteście w Parczewie na tej ulicy... to co byście powiedzieli tym, jak widać na nagraniu, dość licznie zebranym ludziom w temacie tego drzewa?...
Czy te 2 panie klęczące i zapewne modlące się, zachęcają Was do przyłączenia się do nich?...
Ostatnio zmieniony 17 maja 2023, 16:10 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

ksiadz by mnie wygonil, to juz bym nic nie powiedziala

Głos w sprawie zabrał rzecznik diecezji siedleckiej, który stwierdził, że o żadnym cudzie nie ma mowy, a wizerunek na drzewie przypomina mu wokalistkę Conchitę Wurst.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... ita-wurst/
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szkoda mi takich ludzi, nic byśmy nie zdziałali próbując im tłumaczyć,,, bo co powiemy? ,, że to zwykła plama, zaciek,,, jedynie co to byśmy mogli dostać parasolką po głowie.

Z drugiej strony pewnie są tam tacy co przyszli tylko popatrzeć, więc takich można by ostrzec, zanim zostaną wciągnięci do grupy modlących się.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

mi szkoda tych modlacych sie, bo wyglada jakby ksiadz wysmial ich nadgorliwosc
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

mi to nie przypomina niczego prawde mowiac

Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tu lepiej widać.
Przypomina to twarz, ale daleko jej do wizerunku Matki Boskiej czy Jezusa.
Też bardziej mi to przypomina Conchitę Wurst, jest broda jak nic.
...
Czy zauważylibyśmy tam twarz, gdyby nie ostatnie wydarzenia?

Obrazek


PS
Opcja automatycznego wgrywania zdjęć do postów popsuła się, nie wiem czy dam radę naprawić.
Trzeba będzie ze sposobu abi korzystać do czasu ewentualnej naprawy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Zrobie offtop, ale na czym @abi twój sposób polega z dodawaniem zdjęć w postach ? może dałbym radę go opanować technicznie ;)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

1. Wchodzisz na https://postimages.org/
2. wgrywasz zdjęcie
3. kopiujesz "Hotlink na forum:"
4. Wracasz na forum i wklejasz go w poście.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

No widać twarz, ale nie uznałabym tego za coś cudownego, głównie dlatego że nigdy nie było objawień na drzewach, oknach, czy przedmiotach. To że ludzie rozpoznają tam twarz, to po prostu działanie mózgu. No i co z tego niby wynika że wielu ludzi widzi w jednym obrazie to samo, albo coś podobnego. Jeszcze do tego działa sugestia, jedna osoba zobaczyła w tej twarzy Jezusa, a ktoś inny Conchitę Wurst... więc będą conajmniej dwa obozy, kto co widzi na tym drzewie...

ot, przyroda coś stworzyła, a ludzie lubią wierzyć w magię...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 18 maja 2023, 21:51 Zrobie offtop, ale na czym @abi twój sposób polega z dodawaniem zdjęć w postach ? może dałbym radę go opanować technicznie ;)
trzeba zrobic tak - rozdzielic obraz na male porcje
kupic duze opakowanie super glue
kazda czesc wkleic starannie i rowno
:-bd
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Skaza

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 maja 2023, 21:56 1. Wchodzisz na https://postimages.org/
2. wgrywasz zdjęcie
3. kopiujesz "Hotlink na forum:"
4. Wracasz na forum i wklejasz go w poście.
Dziękuję Dominiku i Abi ;) a tak z ciekawości co potem z tym wgranym na tą stronę zdjęciem się dzieje ? wisi sobie tam gdzieś jakiś czas czy potem znika automatycznie z ich strony ?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak rozpoznać kiedy wizerunek jest za sprawą cudu
https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/ksia ... ud/q13vlgt

— Kluczowe są dwie rzeczy: w ramach objawienia, cudu, musielibyśmy mieć do czynienia z jakimś przesłaniem. Nawet biorąc pod uwagę Fatimę, był tam element przekazania jakiejś informacji. Drugi wskaźnik to fakt, że dotąd nie odnotowano żadnych, ani uznanych, ani nieuznanych przez Kościół katolicki, objawień w obiektach typu kora drzewa. W przypadku choćby Lichenia był to obraz, który wisiał na drzewie — przekazał z kolei w rozmowie z radiozet.pl
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 19 maja 2023, 17:39
Dominik pisze: 18 maja 2023, 21:56 1. Wchodzisz na https://postimages.org/
2. wgrywasz zdjęcie
3. kopiujesz "Hotlink na forum:"
4. Wracasz na forum i wklejasz go w poście.
Dziękuję Dominiku i Abi ;) a tak z ciekawości co potem z tym wgranym na tą stronę zdjęciem się dzieje ? wisi sobie tam gdzieś jakiś czas czy potem znika automatycznie z ich strony ?
Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem po jakim czasie są usuwane zdjęcia z tej strony co podałem.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
ODPOWIEDZ