Mój sposób na...

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie rozpoznaję rośliny na ostatnim zdjęciu, co to jest?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

@Magnolia to bób.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślałam, że brukselka
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wciąż nie mogę się nadziwić jakie czyste (bez chwastów ) macie te grządki. Codziennie plewicie je?

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
Ja bym się nie wyrobiła z plewieniem, poza tym nie specjalnie to lubię... więc stosuję takie zabezpieczenie...

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Aktualizacja ogrodowo warzywna część druga ostatnia ;) ~o)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Skaza

Nieprzeczytany post

@Lunka brukselka jest na drugim zdjęciu w drugiej części aktualizacji ;)

@Magnolia teraz jest susza mocna to słabo wszystko rośnie chwasty również, ale tak raz w tygodniu działamy z plewieniem. Rodziców szczególnie mamę to odpręża mnie w sumie chyba trochę też o ile nie ma ich bardzo wiele i gęsto jeszcze między warzywami bo wtedy zaczynam się irytować i złościć pod nosem :)

Sposób ochrony przed zachwaszczeniem z pomocą agrowłókniny też jest bardzo dobry :-bd
Ostatnio zmieniony 06 cze 2023, 10:07 przez Skaza, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aktualizacja pomidorów i jarmużu
Obrazek

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Duże już te pomidory :-o
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Pięknie wszystko rośnie :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aktualizacja pomidorów. Nadal zielone ale jest ich więcej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Aktualizacja krzaków pomidora, jeszcze mają trochę skaz, ale może coś z nich będzie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i pierwsze małe pomidorki takie mini mini :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

super, ale też widać jak spory macie ten ogródek warzywny i jaki zadbany!

widać wasza pracę! i dynie będą?

mnie zawsze bawi i cieszy, jak widzę dynie jako małe sadzonki, potem następuje tydzień deszczu i jak przychodzę na działkę po tygodniu to mam dżunglę dyniową... bo tak się rozrosły.
Za pierwszym razem posadziłam dynie na ziemi obok kompostownika i wyjechaliśmy na wakacje... jak wróciłam to działki nie mogłam poznać... pnącza ciągnęły się po 10m we wszystkich kierunkach. Teraz już wiem, ze po którymś rozgałęzieniu trzeba obciąć pnącze, aby w końcu rozwijały owoc- dynię, a nie szalały na długość...
Ostatnio zmieniony 24 cze 2023, 6:48 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Tak :) chociaż to teren działania taty gdyż ja za dynią nie bardzo jestem smakowo ;) wolę działać przy czymś w ogrodzie do czego mnie osobiście ciągnie bo wtedy motywacja by doglądać ów warzywko jest większa.

Ogółem ogród warzywny ma na oko jakieś 350 m2 około nie licząc poletka truskawek i kwiatów rozsianych w kilku miejscach na działce.

Racja dynie potrafią w błyskawicznym niemal tempie urosnąć i bardzo tym zaskoczyć :) wspomnę tacie o tym podcinaniu rozgałęzień bo zazwyczaj mu takie nie zbyt duże te dynie rosną w większości egzemplarzy. Ma jednak dużo mniej cierpliwości ode mnie do doglądania częstego roślin i jego grządki są dużo bardziej "buszowe" zawsze niż skazy który tańcuje wokół każdego warzywa niczym Indianin przy ognisku ;)
Skaza

Nieprzeczytany post

Mój sposób na ... ziemniaki w worku ~o)

Próba taka pierwsza w życiu, ale podjąłem się jej bo wydała mi się ciekawa i daje szansę by ewentualnie w przyszłości spełniać się ogrodniczo nawet gdyby wyjazd na działkę nie był możliwy. Czas pokaże czy cokolwiek z tego będzie. Gdyby się udało to można wykorzystać tą metodę i posadzić kartofle na balkonie w workach :)

Obrazek
Obrazek

Potrzebne do tego są nam następujące rzeczy ... jasny worek z plecionki polipropylenowej, ziemia, trochę obornika, kilka kartofli z widocznymi już kiełkami, woda, słońce, trochę miejsca, cierpliwość i wolny czas.

Ustawiamy worek w dogodnym miejscu (radze gdzieś blisko płotu/ogrodzenia drzew by miał się o co oprzeć gdy worek zapełni się ziemią bardziej) najlepiej tam gdzie rankiem i popołudniu dosięgną go promienie słońca a w samo południe cień.
Na dnie robimy kilka dziurek/nacięć nożyczkami/nożem. Następnie nasypujemy około 5 cm ziemi przesitkowanej z kamieni i chwastów na dno i dodajemy trochę obornika. Następnie znowu wsypujemy około 10 cm ziemi po czym w ów ziemię wkładamy kilka kartofli w odstępach około 6-7 cm kiełkami skierowanymi ku górze. Przysypujemy całość cienką na oko 2-3 cm warstwą ziemi i podlewamy obficie wodą. Brzegi worka zawijamy na tyle nisko by ponad obecną warstwa ziemi było go około 5 cm plus minus. Gdy kiełki tylko zaczną wychodzić ciut z ziemi przysypujemy je cienką warstwą ziemi (około 2cm) i lekko podlewamy. Powtarzamy tą czynność aż worek zapełni się ziemią do trochę ponad 3/4 wysokości swojej. Wtedy przestajemy już przysypywać ziemią i dajemy ziemniakom swobodnie rosnąć w zielony krzak. Regularnie podlewamy ziemniaki z góry ( ja podlewam/oblewam też po bokach solidnie) gdy ziemia tylko bardziej przeschnie. Pozostaje już tylko pilnować regularnego podlewania i czy stonka nie pojawiała się z wizytą. Po około 2-3 miesiącach można spodziewać się zbiorów. Rozcinamy wtedy worek i wygrzebujemy kartofle (o ile urosną a krzak nam nie zgnije w środku).

Ps. Z tego co czytałem/oglądałem w sieci worka nie powinno się przestawiać i ogólnie podnosić, ale zdania są mocno podzielone i ilu rolników tyle sposobów zalecanych ku temu, nie mam jeszcze własnego zdania na ten temat wyrobionego, ale skłaniam się raczej by go nie przemieszczać bo jak to w worku wszystko by nam się tam w nim za mocno poturbowało na logikę i pouszkadzało korzonko-pędami :)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek


Nasz sposób na ścianę z cegły i belek dzięki któremu mieszkanie 2 pokoje + kuchnia + przedpokój i łazienka zmieniło się w 3 pokoje + mały salon z aneksem kuchennym + mały przedpokój i łazienka. Brakuje jeszcze stalowo-szklanych drzwi przesuwnych, świetlików i paru rzeczy. No i wybaczcie syf :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wow!
Macie marzenie zrobić loftowe mieszkanie w bloku?!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Powiedzmy quasiLoftowe ... :)


Obrazek

Dodano po 4 minutach 21 sekundach:
Podczas zeszłorocznego remontu 2 razy płakałem jak dziecko i prawie przeżyłem załamanie nerwowe więc obecnie na spokojnie. Cieszymy się, że mieszkamy :)

Obrazek
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie wyszło super!!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@daniel w ile osób mieszkacie?
ODPOWIEDZ