Kiedy nie otrzymam rozgrzeszenia?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest kilka takich sytuacji, w których kapłan w parafii nie udzieli rozgrzeszenia, choćby bardzo chciał, a człowiek bardzo żałował. Ale na szczęście, można jeszcze zwrócić się do spowiedzi do biskupa.

Dla jasności wymienię te sytuacje:

1. Życie w konkubinacie

Zgodnie z wyznaniem katolickim, ksiądz nie może rozgrzeszyć osoby, która mieszka i współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego. Dzieje się tak, ponieważ w wiernym nie ma szans na postanowienie poprawy, jeżeli po spowiedzi i przystąpieniu do sakramentu powróci do "życia w grzechu", czyli życia w konkubinacie. Aby ksiądz udzielił spowiedzi, wierny musiałby wyprowadzić się od partnera zaraz po udzieleniu rozgrzeszenia.

2. Życie w powtórnym związku, bez stwierdzenia nieważności małżeństwa

Małżeństwo w kościele katolickim jest nierozerwalne i nie uznaje on rozwodów. Można jedynie stwierdzić nieważność takiego związku w sądzie archidiecezjalnym. Życie w powtórnym związku, nawet z osobą innego wyznania i po otrzymaniu rozwodu cywilnego, jest grzechem, który nie podlega rozgrzeszeniu.

3. Aborcja

Aborcja jest zabójstwem własnego dziecka. Zgodnie z nauką kościoła, rozgrzeszyć z niej może tylko biskup. Prawo rozgrzeszania aborcji mają także dominikanie i franciszkanie.

4. Formalne odstępstwo od wiary

Tzw. apostazja oznacza porzucenie wiary religijnej. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie. Ten grzech może zdjąć jedynie biskup.

5. Pobicie lub zabójstwo biskupa

Tego grzechu również nie zdejmie zwykły ksiądz. Pobicie lub zabójstwo biskupa należą do grzechów zastrzeżonych biskupowi.

6. Usiłowanie odprawiania Mszy Św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich


Tego grzechu również nie zdejmie zwykły ksiądz. Grzech próby świadczenia posług kapłańskich należą do grzechów zastrzeżonych biskupowi i tylko on może je rozgrzeszyć.

7. Próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną

8. Zabicie własnego dziecka

Podobnie do aborcji, rodzica, który zabił własne dziecko, rozgrzeszyć może jedynie biskup lub osoba wyżej od niego postawiona.

9. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Mówią o nim słowa Ewangelii, np. św. Mateusza: "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".

Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:

- o łasce Bożej rozpaczać;
- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
- rozmyślnie trwać w niepokucie

10. Znieważenie Najświętszego Sakramentu, tzw. świętokradztwo

Jeżeli wierny znieważy Najświęrszy Sakrament, np. poprzez podeptanie go, przyjęcie bez spowiedzi i otrzymania rozgrzeszenia bądź w inny sposób, taki grzech może zdjąć z niego jedynie Stolica Apostolska. Jest to grzech śmiertelny, zaliczany do najcięższych wg prawa kanonicznego.

11. Zdradzenie przez księdza tajemnicy spowiedzi

Księdzu, który zdradził tajemnicę spowiedzi wiernego, rozgrzeszenia udzielić może jedynie Stolica Apostolska

12. Przyjęcie przez księdza sakry biskupiej bez zgody papieża

13. Pobicie lub zabicie papieża

Taki grzech może zdjąć z kogoś jedynie Stolica Apostolska.

14. Kiedy spowiedź jest nieważna?

Zgodnie z nauką kościoła, spowiedź jest nieważna, gdy nie ma w wiernym żalu za grzechy oraz postanowienia poprawy. Są to jedne z 5 warunków dobrej spowiedzi. Stąd też ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia osobie żyjącej w nieformalnym związku czy konkubinacie. Jeżeli celowo nie wyjawiamy księdzu jakiegoś grzechu i przystępujemy do Komunii Św., narażeni jesteśmy na popełnienie śmiertelnego grzechu świętokradztwa.

15. Kwestia zadośćuczynienia

Zgodnie z 5 warunkami dobrej spowiedzi, rozgrzeszenie jest całkowite, gdy zadośćuczynimy winy. Oznacza to np. przeproszenie osoby, którą skrzywdziliśmy, materialne naprawienie szkody kradzieży czy pojednanie się z osobą, którą dotknął nasz grzech.
5 warunków dobrej spowiedzi to:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jedna rzecz - z niegodnego (świętokradzkiego) przyjęcia Komunii Świętej może rozgrzeszyć każdy kapłan.
Przynajmniej w takim przekonaniu żyłam do dziś..

" Aby grzech ten został odpuszczony, należy zań żałować, postanowić poprawę oraz szczerze wyznać go na spowiedzi.
Z grzechu świętokradztwa może rozgrzeszyć każdy kapłan, jeśli zostały wypełnione wspomniane warunki. Wyjątek stanowi profanacja Najświętszego Sakramentu oraz znieważenie Biskupa Rzymu." - ks. Marek, Dwutygodnik Młodzieży Katolickiej, Nasza Droga, nr 233/2000
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uczciwy grzesznik to taki, który grzeszy ze słabości, ale po upadku powstaje i nawraca się, korzysta ze spowiedzi i stara się znowu od nowa żyć w łasce uświęcającej.
A czy są i jakie to są grzechy niewybaczalne?

Ksiądz Chaciński wyjaśnia, ze nie chodzi tu o jeden grzech ale o postawę życiową, posłuchajcie:

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niezapominajka pisze: 19 kwie 2021, 8:41 Jedna rzecz - z niegodnego (świętokradzkiego) przyjęcia Komunii Świętej może rozgrzeszyć każdy kapłan.
Przynajmniej w takim przekonaniu żyłam do dziś..

" Aby grzech ten został odpuszczony, należy zań żałować, postanowić poprawę oraz szczerze wyznać go na spowiedzi.
Z grzechu świętokradztwa może rozgrzeszyć każdy kapłan, jeśli zostały wypełnione wspomniane warunki. Wyjątek stanowi profanacja Najświętszego Sakramentu oraz znieważenie Biskupa Rzymu." - ks. Marek, Dwutygodnik Młodzieży Katolickiej, Nasza Droga, nr 233/2000
Też mi się wydaje, że każdy ksiądz... Mi się zdarzało spowiadać z tego grzechu, choć czasem może nie potrzebnie.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pytanie - czemu niektóre grzechy mogą być odpuszczone tylko przez biskupów? Czyli prosto czemu nie każdy ksiądz może rozgrzeszyć?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 06 lip 2021, 16:58 Pytanie - czemu niektóre grzechy mogą być odpuszczone tylko przez biskupów? Czyli prosto czemu nie każdy ksiądz może rozgrzeszyć?
Ze względu na zdjęcie ekskomuniki tak myślę, a skoro kapłan w parafii z czegoś rozgrzesza i nie odsyła wyżej do biskupa, znaczy się może rozgrzeszyć - wyjdźmy z takiego założenia - że są specjalistami w konfesjonale.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Poczytałam i nawet w Bibli jest napisane o ekskomunice.
Ale wracając do tych grzechów I biskupów to mnie zastawiając dwie rzeczy:
Czemu akurat te grzechy są uznawane za bardzo ciężkie i czemu właśnie niektóre są odpuszczane tylko przez "wyższych księży ".
I w sumie tak - odnośnie czemu te grzechy to myślę, że po prostu chodzi o ich wagę jak np. Znieważenie Eucharystii, czy próba odprawiania Mszy. Ale czemu np. Pobicie biskupa jest czymś ważniejszym niż pobicie zwykłego księdza? Albo czemu zabicie papieża jest czymś gorsszym niż w ogóle zabicie człowieka?

A odnośnie rozgrzeszenia to może chodzić znów o wagę tego grzechu. Po prostu (weźmy ten przykład choć jest jednak bardzo tragiczny) gdyby ktoś zabił papieża to faktycznie byłoby trochę dziwne gdyby rozgrzeszył go zwykły ksiądz...
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Tobiasz
Posty: 11
Rejestracja: 10 lip 2021, 9:02
Wyznanie: świadek jehowy

Nieprzeczytany post

Kiedy przeciwstawisz się Bogu, Ojcu, Stwórcy. Tylko Bóg odpuszcza grzechy za sprawą Łaski. Grzech to nieposłuszeństwo wobec Boga, Ojca, Stwórcy. Nieposłuszeństwo wobec nauki posłanego Syna człowieczego, Jezusa który w niebie zasiada po prawicy Boga.

Jezus nie czyni swojej woli ale czyni Wolę Tego Który go posłał. Jezus ostrzegał Was, że nie mówi od siebie samego. Faryzeusze i saduceusze nie uwierzyli Jezusowi, że nie mówi od siebie samego ale swoimi ustami wypowiada Słowa Tego Który go posłał. Podobnie jak Wy uczeni w Piśmie uznali, że Jezus mówi we własnym imieniu, nie uwierzyli w Tego Który go posłał. Co z nimi się stało? Jezus nie powiedział im, że jest drugim Bogiem, Jezus powiedział im, że jest Synem Boga, synem człowieczym.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tobiasz pisze: 10 lip 2021, 10:29 Tylko Bóg odpuszcza grzechy za sprawą Łaski.
Owszem. Ale za pośrednictwem ludzi:
J 20:22-23 BT5 "Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane."
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 16 kwie 2021, 9:00 Jest kilka takich sytuacji, w których kapłan w parafii nie udzieli rozgrzeszenia, choćby bardzo chciał, a człowiek bardzo żałował. Ale na szczęście, można jeszcze zwrócić się do spowiedzi do biskupa.
to znaczy że jeśli otrzymałam od wikarego rozgrzeszenie, to od ćwierć wieku przyjmuje Komunie świętokradzką??
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@abi nie zrozumiałam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie wiedząc o tym że zniektorymj grzechami trzeba lecieć dob iskupa, wyznałam zwykłemu księdzu w konfesjonale i otrzymałam rozgrzeszenie. jakieś ćwierć wieku temu
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mi się wydaje że ksiądz wie co robi, nie trzeba za niego myśleć. Skoro dał rozgrzeszenie, więc widocznie mógł.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dokładnie tak Dominiku.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ