Lenistwo

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Ostatnio zastanawiałam się nad tym, czym jest grzech lenistwa.

1) Czy grzech lenistwa popełniamy tylko gdy zaniedbujemy obwiązki stanu np. gdy nie wykonujemy swoich zadań w pracy czy szkole, lub gdy zaniedbujemy czas z rodziną?

2) Czy jeśli np. wypełniłam wszystkie swoje obowiązki związane z pracą, rodziną, modlitwą i chce spędzić czas na czymś niezbyt produktywnym np. przeglądanie internetu, to jest to grzech?

3) Czy robienie czegoś nieproduktywnego zawsze jest grzechem lenistwa? Np. przeglądanie tik toka, który w zasadzie nic nie wnosi do życia?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

1) myślę że tak
2) i 3) czas wolny po wypełnieniu swoich obowiązków możemy spędzać jak chcemy,,, chyba że wyjdzie tego czasu wolnego dużo, powiedzmy 5 godzin dziennie, wtedy oglądanie przez cały ten czas TikToka będzie niezdrowe. Wtedy warto poszukać np. jakiejś pasji sobie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

A z tym TikTokiem to tak na dwa razy można brać bo tam są też wartościowe rzeczy (w moim DC pojawiają się właśnie treści chrześcijańskie i psychologiczne). To wtedy takiego działania nie uznałbym za marnotrawstwo czasu.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Gdzie.zaczyna się lenistwo a gdzie jest zwykły brak sił?
Czy jak nie mam siły, nie chce mi się wykonać jakiegoś obowiazku to już jest lenistwo i grzech?
Jak wy to rozeznajecie?
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jak bym miala pojsc na msze i czula sie zmeczona, a z kolezanka na kawe wyszla
to wiadomo ze lenistwo
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 29 cze 2023, 19:45 jak bym miala pojsc na msze i czula sie zmeczona, a z kolezanka na kawe wyszla
to wiadomo ze lenistwo
A jak byś miała do pozmywania stos garnków ale zamiast tego siedziała na Dolnie to to lenistwo czy brka sił?
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

imho lenistwo
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Brak sił to jest wtedy jak się nie ma sił a nie chęci. :D
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 30 cze 2023, 10:42 Brak sił to jest wtedy jak się nie ma sił a nie chęci. :D
No to bywa tożsame
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1662
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 372
Podziękowano: 762
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 29 cze 2023, 18:52 Gdzie.zaczyna się lenistwo a gdzie jest zwykły brak sił?
Czy jak nie mam siły, nie chce mi się wykonać jakiegoś obowiazku to już jest lenistwo i grzech?
Jak wy to rozeznajecie?
U mnie brak sił wynika zwykle z głębokiego zmęczenia fizycznego lub psychicznego. Brak sił zwykle żąda ode mnie snu.
Lenistwo, w moim przypadku, jest formą odpoczynku, odreagowania, może jakiejś nagrody. Zaznaczam, że lenistwo umiarkowane. Bo jak ostatnio zauważyłem, że wieczorem oglądam serial 4 godzinę to już zapaliła się lampka.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
ODPOWIEDZ