Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy wchodzić w związek z kimś, kto już wcześniej współżył?

Przygotowanie do małżeństwa, małżeństwo - blaski i cienie, rodzina - wartość i problemy. Znajdź wsparcie na naszym forum religijnym.
Tila
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2023, 9:59
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 7
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niedawno poznałam świetnego chłopaka. Jest inteligentny, troskliwy i czuję przy nim, jakbym wygrała los na loterii. Wiem jednak, że mimo młodego wieku (18 lat) współżył z kilkoma dziewczynami. W rozmowie z nim wspomniałam, że chciałabym wytrwać w czystości przedmałżeńskiej i zaakceptował to. Mimo to nadal mam wątpliwości, czy rozwijać tę relację. Boję się, że, jak dla mojego poprzedniego chłopaka, będzie dla niego ważna tylko moja fizyczność. Boję się również, że zostawi mnie jak tamte poprzednie dziewczyny. Naprawdę jest wspaniałym chłopakiem i rozumiemy się niemal bez słów. Mimo to nie jestem pewna, czy rozwijać tę relację i dawać mu szansę, choć bez wątpienia mu na tym zależy. Proszę o poradę.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2023, 10:11 przez Tila, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem nie warto się w to pakować. Żeby mieć ledwo 18 lat i już kilka dziewczyn na koncie to niezły cwaniak z niego musi być i najprawdopodobniej będziesz tylko kolejną do jego kolekcji. Przykre, ale prawdziwe. Nie ważne co ktoś mówi zapewnia liczy się tylko to jak postępuje i co robi/robił w przeszłości. Jeśli ktoś ma takie podejście do tego tematu to moim zdaniem nic trwałego z nim się zbudować nie uda i tylko zmarnujesz swój czas. A jeszcze możesz mu z czasem wiadomo ulec i zupełnie będzie przegwizdane bo jak potem spotkasz tego prawdziwego jedynego który czekał na Ciebie i dochował czystości przedmałżeńskiej to co mu powiesz ? Lepiej nie ryzykuj i odpuść sobie tego gościa.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Polecam w temacie posluchać
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Tila nikt Ci tu dobrze nie poradzi. Bo i obawy są słuszne, i człowiek się zmienia.
Czy Twój chłopak tylko zaaprobował Twoje postanowienie, czy też w pewien sposób zdaje sobie sprawę, że to, co zrobił, było... nie za dobre?
Nikt tej decyzji - niestety - za Ciebie nie podejmie, z znając sytuację tylko z tego, co napisałaś, mógłbym Ci źle poradzić...
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Tila widać masz dużo wątpliwości i obaw, pytanie czy aby na pewno są na ten moment słuszne? Póki co chłopak zaakceptował twoje postanowienia, więc spotykaj się z nim na spokojnie, poznawaj a czas sam zweryfikuje czy jest w tym szczery.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
wXlfX
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2021, 17:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 8
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

18 lat ma i już zdążył kilka obskoczyć, kurna dobry jest. xd szacun.
Son de cristal toda' tus lágrimas
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zgadzam się z @esperanza . Tylko nigdy w tym wszystkim nie zapomnij o swoich wartościach. Ludzie gdy są blisko ze sobą to rodzą się różne pragnienia. Zawsze miej gdzieś w głowie lampkę ostrzegawcza.
Pytanie tylko czy Tobie nie przeszkadza lub w przyszłości nie będzie przeszkadzał fakt jego przeszłości? Nad tym też musisz się zastanowic.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

wXlfX pisze: 31 maja 2023, 14:44 18 lat ma i już zdążył kilka obskoczyć, kurna dobry jest. xd szacun.
Fajnie, że wpadłeś do nas. Tylko wiesz, nie bardzo wiem czemu ma służyć Twój komentarz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

wyrazeniu zazdrosci...tak mysle
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
wXlfX
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2021, 17:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 8
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

wyrazeniu zazdrosci...tak mysle
Zazdroszczę chorób wenerycznych.

To wyraz podziwu, że aż taki rozmach ma chłopak.

Co do autorki to związek z taką osobą jest podobnym zagrożeniem jak wiązanie się mężczyzny z młodą samotną matką. Ludzie się nie zmieniają, a nawet gdy się zmieniają to jakaś część starych nawyków pozostaje. Szkoda życia na takie układy.
Son de cristal toda' tus lágrimas
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@wXlfX przeginasz. Sytuacje są różne.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 01 cze 2023, 19:47 @wXlfX przeginasz. Sytuacje są różne.
Ale jest mocno wątpliwe by zakochana 18 latka umiała to właściwie rozeznać
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak widać, owa "zakochana 18 latka) podchodzi do sprawy bardzo rozsądnie, zdając sobie sprawę z zagrożeń.
Więcej subtelności.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Słuszna uwaga Marku, zakochanie ma to do siebie, że na wiele rzeczy przymyka oczy, albo wiele chce zrobić dla chłopaka, aby nie odszedł... albo wciąż kochał... a to pułapka.
Pozostań sobą@Tila stawiaj jasno granice, także sobie. Ale wyjaśnij dlaczego to robisz, dlaczego uważasz czystość za wartość. Tu znajdziesz argumenty: viewtopic.php?f=11&t=500

To, że ktoś błądził to go nie skreśla, ale trzeba obserwować, czy chce iść z Tobą jedną drogą, czy raczej to takie przeczekanie i będzie dążył do "swego", powoli pracując nad złamaniem twoich granic.
Pewna ostrożność i nieufność jest potrzebna aby nie wpaść jak śliwka w kompot.

Poniżej playlista do wartościowych konferencji, może uda wam się obojgu je przesłuchać?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 cze 2023, 9:49
To, że ktoś błądził to go nie skreśla,
To zależy od osobistych wymagań. W wielu przypadkach zbyt niskich MHO. Cóż takie czasy. Bo to że ktoś błądził oprócz koniecznego nawrocenia niesie za sobą skutki grzechu w życiu doczesnym, które w przypadku nieczystości wcale takie nie ważne nie są.

Tak jak ktoś moz enie chcieć buz z kimś kto nie dochowal czystości tak można nie chcieć być z kimś kto kradł, zabijał itd
Ostatnio zmieniony 02 cze 2023, 13:57 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy są jakieś statystyki ile % osób zachowuje czystość przedmałżeńską?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

"a przestrzeni 100 lat procent mężczyzn inicjujących przed 18 rokiem życia utrzymywał się na względnie stałym poziomie ok. 50-56 procent. Natomiast w przypadku dziewcząt, liczba ta wzrosła ponad 3-krotnie." https://pl.aleteia.org/2018/04/14/czyst ... -wyjasnia/
Gdzie indziej czytałem, że więcej mężczyzn niż kobiet staje na ślubnym kobiercu z "czystym kontem".
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tu jest ciekawy pomysł: umowa o zachowaniu czystości.

https://pl.aleteia.org/2016/09/20/podpi ... lzenskiej/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
wXlfX
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2021, 17:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 8
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli w wieku 18 lat chłopak miał już kilka to nie oszukujmy się, obecna nie będzie jego ostatnią. Nawet jeśli się ogarnie to na pewno nie przed około 25 rokiem życia. Jak trochę dojrzeje.
Sytuacje są różne, ale w większości podobne.
Son de cristal toda' tus lágrimas
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

wXlfX pisze: 02 cze 2023, 23:44 Jeśli w wieku 18 lat chłopak miał już kilka to nie oszukujmy się, obecna nie będzie jego ostatnią. Nawet jeśli się ogarnie to na pewno nie przed około 25 rokiem życia. Jak trochę dojrzeje.
Sytuacje są różne, ale w większości podobne.
Skd takie wnioski? Patrz: święty Augustyn
ODPOWIEDZ