Czy to grzech ciężki?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę pomóżcie mi rozstrzygnąć. Czy nie przyjęcie Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest grzechem ciężkim?? To jest złamanie 3 przykazania kościelnego. Jestem skrupulantką, praktycznie zaraz po spowiedziach dręczą mnie skrupuły i razem z tym wątpliwości czy mogę przyjąć komunię świętą. A ponieważ jeden ksiądz mi mówił że jak się ma wątpliwości żeby komunii nie przyjmować to z reguły rzadko przyjmuję komunię. Wiem że tak nie powinno być ale sumienia nie przegadam. Przeważnie żeby przyjąć komunię musiałabym to zrobić natychmiast po spowiedzi. Moje spowiedzi są również dłuższe ( średnio około 15 min) i przeważnie staram się umawiać na spowiedź bo w kolejce mogłabym się spotkać z pretensjami od innych. Z tym umawianiem też różnie bywa.
A wracając do pytania czy to grzech ciężki jeśli w tym okresie odbędę spowiedź a do Komunii nie pójdę bo miałam wątpliwości? W tym roku nie zdążyłam z komunią w tym okresie ale w innym czasie ją przyjmuję. Czy mam grzech śmiertelny?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7033
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie.
Przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjąć- to jest przykazanie, oznacza, aby przynajmniej raz w roku wyspowiadać się i przyjąć komunię św. Przynajmniej raz w roku.

Skoro przyjmujesz komunię św w ciągu roku, to spełniasz to przykazanie.
Na forum mamy wątek Skrupulantyzm, przeczytaj wskazówki.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolio ale 3 przykazanie mówi żeby w okresie wielkanocnym przyjąć komunię świętą ( to jest okres od środy popielcowej do Zesłania Ducha Świętego czyli do dzisiaj).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

http://czasserca.pl/trzecie-przykazanie-koscielne/

Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

A co oznacza słuszna przyczyna? Dla przykładu co to może być?

Dodano po 12 minutach 31 sekundach:
Czyli jeśli zamiast w okresie wielkanocnym przyjmę Komunię np w sierpniu albo w październiku to nie złamię tego przykazania?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7033
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku.”

Ktoś kto stara się przyjmować Ciało Pańskie jak najczęściej, regularnie się spowiada wypełnia obowiązek przyjmowania Ciała Pańskiego.
Bo obowiązek mówi o minimum czyli raz w roku w okresie wielkanocnym.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Hej, jak część z was wie jestem aktualnie na wakacjach
Dzisiaj mama zrobiła mi zdjęcia na plaży w stroju kąpielowym dwuczęściowymi I bardzo mi się podobają. Zastanawiam się nad wrzuceniem ich na swój Instagram. Na tych zdjęciach mam dokładnie ten sam strój co na tym zdjęciu ze strony internetowej. Myślę że on nie odkrywa zbyt dużo ale czy opublikowanie takich zdjęć może być grzechem?
Załączniki
Screenshot_20230708-213110_Google.jpg
Screenshot_20230708-213110_Google.jpg (398.32 KiB) Przejrzano 559 razy
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy to grzechy ciężkie? ze moja postać w grze użyła słowa demon ze tam nazwij mnie coś w tym stylu oraz ze przy sprzątaniu gdy zobaczyłem obrazek Matki Boskiej Królowej Polski to pomyślałem sobie ze jest grubsza czy coś w tym stylu na tym obrazku i stwierdziłem ze to może specjalnie żeby nie myśleć coś nie tak o osobach pulchniejszych i potem przyjrzalem sie tu czy to zdjęcie czy to specjalnie tak zrobione oraz później jak o tym myślałem grzechu tez mogłem sobie tak pomyśleć o niej
To ze przeglądając internet zobaczyłem filmik o najmocniejszych postaciach aktualnie z pewnej gry i osoba nagrywająca go mogła nazywać nie ładnie te postacie cyz coś w tym stylu nawet tak jedna jak to czym wyciera się podłogę czy coś lekko zmienione i poprostu zobaczyłem go do końca
To ze będąc na drążkach mogłem się przyjrzeć umiesnieniu mężczyzny albo ze przytyłem się na jakaś dziewczynę ale nie wydaje mi się ze miałem w tym jakiś zły cel
To ze przeglądając internet zobaczyłem filmik z jakimiś flagami lgbt i napis ze takie zachowania powinny być karalne i zobaczyłem to ale nie było tam nic jakiegoś nieodpowiedniego tylko jak piłkarz niszczy jakaś flagę i jakiś komentarz do tego
Oraz to ze sporo grałem na komputerze i nie chciałem pojsc na obiad bo nie chciałem wychodzić w trakcie rozgrywki albo rodzice kazali mi sprzątać i tak samo nie chciałem wychodzić w trakcie rozgrywki i poprostu grałem itp sytuacje i to ze no chyba poprostu się kłóciłem czy coś z rodzicami ze tam nic nie robiłem w domu ale nie wydaje mi się ze coś takiego powiedziałem tyle pamietam ze żeby się ogarnęła bo to nie normalne czy ze zwariować tu idzie coś tego typu
Oraz to ze przeglądając spotted mogłem przeczytać tam coś nieodpowiedniego chodzi o seksualność itp Ale nie było przy tym żadnych nieodpowiednich mysli oraz to ze gdy mierzylem się z mama to zetknęliśmy się tyłkami Ale nie miało to złego celu tylko sprawdzić czy jestem od niej już wyższy oraz to ze ostatnio zrobiłem sobie tak na serwerze Discord takim z kolegami żeby nie widzieć nie potrzebnych rzeczy i tam przypomniałem sobie ze był taki kanał z żartami dla osób starszych nie zorientowanych w internecie i przypomniałem sobie ze był tam taki mem i stwierdzilem ze jest on nieodpowiedni i poprostu tam nie wchodziłem ale sobie przypomniałem w głowie jak ok wyglada i ogólnie jak myślałem o jakimś grzechu to mógł się przez to jakiś nieodpowiedni obraz pojawić
To ze mogłem się gdzieś spojrzeć u siebie
Ze w myślach mogłem zacząć śpiewać jakaś brzydka pisownię taka demoralizująca
Ze mogłem podwyższonym tonem powiedzieć coś do rodziców czy ich okłamać ze nic nie pisze a pisałem ten post
Ze przeglądając aplikacje z filmami moglem zobaczyć coś nieodpowiedniego
Ze mogło cos mi się złe skojrzacyc nieodpowiednio np podczas mycia zębów czy cos z moim cialem czy tam twarzy i się tam mogłem spojrzeć
To ze w i tercecie mogłem zobaczyć filmik obrażający jakaś firmę ale po chwili stwirdzilem ze to głupie i go wyłączyłem
To ze kolega powiedział ze dawniej powiedziałem coś nieodpowiedniego o jakimś księdzu a ja tego nie kojarzyłem i powiedziałem żeby to powtórzył bo myślałem ze może to skojarzę i powiedziałem ze tego nie mówiłem i powiedziałem o takiej rzeczy o której było głośno wsumie o księdzu z okolicy ze co najwyżej to mogłem powiedzieć to ze mogłem się przyjrzeć jakiemuś rysunkowi czy literce na znaku by zobaczyć czy jest tam coś nieodpowiedniego tak mi się wydaje, ze mogłem coś krzyknąć do rodzica ze już ide to ze koledzy mówili o innym i coś tam mogłem powiedzieć co mi dzisiaj zrobił jak była rozmowa i domyślali się nie trafnie kto go przyprowadził to powiedziałem kto itp takie nie obrażające go czy coś powiedziałem mamie dlaczego nie chciał by takiej osoby w klasie to ze powiedziałem ze od kogoś nie kupię książek bo pewnie będą pomazane to ze mogłem się spojrzec pare razy na jakieś małe dziewczynki nie wydaje mi się ze miałem w tym zły cel tylko tak poprostu bo były na drążkach na których ja byłem to ze była taka dziewczyna co może mi się lekko podoba tam spojrzałem się na nią czy coś czy jeszcze na jakieś buty nie spoglądałem tam gdzie nie trzeba ale jak już patrzyłem gdzie i dziej to zoabczylem jej odbicie w szybie i tam przez jakieś 1 moze 2 sekundy sam nie wiem mogłem się spojrzeć tam gdzie nie trzeba ale tez nie wydaje mi się żebym miał w tym jakiś zły cel poprostu patrzyłem się tam na nią to ze się spijarzalem na kogoś i odwróciłem wzrok bo wydawało mi się ze spojrzałem się tam gdzie nie trzeba ale potem znowu się spojrzałem na ta osobę sam nie wiem po co już nie wiem w jakim celu i gdzie się spojrzałem było ciemno a ta osoba odchodziła od nas bo staliśmy w miejscu ale tez nie wydaje mi się żebym miał jakiś zły cel poprostu się patrzyłem w jej stronę oraz to se gdy powstrzymywałem myśli to mówiłem przy tym sobie coś i przy tym szybko ruszałem językiem i mi się to zle skojarzyło ale robiłem tak dalej i później testowałem czego robiłem tak szybko itp
I jeszcze przeglądając internet zobaczyłem sobie filmik i myslalem ze jest tam jest coś złego jakiś stwór czy coś takiego i pominolem ale potem cofnolem i się okazało ze nic takiego nie ma ze to jakaś gra , to ze kolega jakoś tak przeszedł jak graliśmy w kosza koło mnie tyłkiem tak mnie wyminal i mógł mnie zaczepić i koledzy oglądali coś nieodpowiedniego i nie oglądałem tego tylko z daleka spojrzałem kto to robi ze przeglądając internet natknąłem się na takie filmiki motywacyjne i w zdjęciach z tego filmiku była chyba postać naga jagby bez narządów plociowych śle się nie przyglądałem i to ze w tych filmikach jagby proponują żeby czerpać motywacje z negatywnych emocji to ze podczas przeglsdanie tu mogldm orzejechac w górę i zobaczyć ten obrazek ale nie wydaje mi się żebym miał w tym jakiś zły cel samo to ze pisze tak długi post i ktoś zmarnuje na to tyle czasu i samo to ze takie coś pisze
ale tak sobie myśle teraz ze poprostu przyjmę z tymi grzechami komunie ale i tak wolał bym się upewnić czy mogę
Ostatnio zmieniony 09 lip 2023, 0:04 przez alyz, łącznie zmieniany 12 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7033
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

@alyz posłuchaj... popadasz już w paranoję szukając grzechu wszędzie... To na pewno nie jest poprawna droga rozwoju duchowego.

Są książeczki do nabożeństwa w których jest rachunek sumienia, mamy rachunki sumienia na forum, dopasowane zgodnie ze stanem i wiekiem człowieka. Skorzystaj i tylko to jest grzechem co jest w rachunku sumienia, czyli to co dotyczy Dekalogu, przykazań kościelnych i przykazań miłości.
Jeśli czegoś nie ma w rachunku to nie doszukuj się tam grzechu, dobrze?

Nie przyjmujemy komunii w grzechu - to trzeba jasno sobie wyjaśnić. To byłoby nieuczciwe i niegodne wobec Boga.
Gdy mamy grzech ciężki, trzeba się wyspowiadać przed mszą św.
Gdy mamy na sumieniu grzechy lekkie to usuwa je spowiedź powszechna na początku mszy św. Za sprawą naszego aktu żalu wobec Boga, publicznie wypowiedzianego Jezus sam nas oczyszcza. Potem jest jeszcze akt pokory: Panie nie jestem godzien.... i znowu Jezus nas oczyszcza swoją mocą i przygotowuje serce do komunii z NIm. Bo tylko czyste serce może być w komunii z Bogiem.

Postaraj się uczciwie odmawiać akt żalu w spowiedzi powszechnej a zostaniesz oczyszczony z grzechów lekkich i godnie przyjmiesz Jezusa.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kaja pisze: 08 lip 2023, 20:36 Hej, jak część z was wie jestem aktualnie na wakacjach
Dzisiaj mama zrobiła mi zdjęcia na plaży w stroju kąpielowym dwuczęściowymi I bardzo mi się podobają. Zastanawiam się nad wrzuceniem ich na swój Instagram. Na tych zdjęciach mam dokładnie ten sam strój co na tym zdjęciu ze strony internetowej. Myślę że on nie odkrywa zbyt dużo ale czy opublikowanie takich zdjęć może być grzechem?
Grzechem nie będzie udostępnianie takich zdjęć. Zdjęcia zakrywa sporo, a to, że komuś wszystko może kojarzyć się z jednym to już nie Twoja wina.
Najważniejsze, żebyś Ty się z tym czuła dobrze, żebyś wzięła pod uwagą ewentualne następstwa publikowania zdjęć.

Ja bym nie wrzucał zdjęć co do których mam obawy. Po co się stresować dla samych polubień.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

@Dominik też tak po czasie stwierdziłam, że mimo, że raczej to grzech nie jest to nie opublikuję bo nie wiadomo do kogo to może trafić i co się może stać z tym zdjęciem w dobie SI
Skaza

Nieprzeczytany post

Słusznie robisz moim zdaniem @Kaja obecnie przez to SI lepiej nie publikować swoich zdjęć zbyt wielu. Najlepszą pamiątką z wakacje są wspomnienia skryte w sercu, te na kliszach w jakiejkolwiek formie są już teraz zbyt narażone na ingerencje osób postronnych.
ODPOWIEDZ