Wybory

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Hej
Wiem, że na forum nie można poruszać tematów politycznych, ale moje pytanie chyba jest de facto mało polityczne. W tym roku będę pierwszy raz głosować i zastanawiam się na podstawie jakich kryteriów wybieracie partie na którą głosujecie? Co dla was jest najważniejsze przy tym wyborze? Stosunek do Kościoła, sprawa aborcji, kwestie gospodarcze?
PS: Proszę o powstrzymanie się od agitacji wyborczej ;)
Skaza

Nieprzeczytany post

Wszystkie trzy sprawy są ważne i muszą się w jakimś wymiarze środkować. Dodałbym jeszcze jedną ważną kwestię jak patriotyzm i wiarygodność. W skrócie mniejsze zło wybieram osobiście bo alternatywy obecnie lepszej nie dostrzegam. Idealnej partii nie ma i nigdy pewnie taka nie powstanie. Nie da się moim zdaniem uważać się za osobę wierzącą i jednocześnie popierać tych którzy dążą do piętnowania kościoła, legalizacji aborcji, lgbt, eutanazji, gender, przywrócenia wysokich emerytur dla dawnych komunistów, wpuszczenia imigrantów muzułmańskich, delegalizacji partii opozycyjnych, zamykania wolnych mediów, wyprzedania krajowych lasów państwowych w obce ręce, likwidowania jednostek wojskowych czy potulne zgadzanie się na pseudo reformy ekologiczne które wszystkich oprócz najbogatszych puszczą z torbami. Obecnie trzeba mocno zamglone okulary nosić by nie być świadomym co się może stać jeśli wybory wygrają Ci którzy karmią się nienawiścią i kłamstwem aby tylko dorwać się ponownie do władzy. Każdy jednak musi zdecydować sam i jak sobie ludzie pościelą tak się wyśpią.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie glosuje od 2005 roku
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Są sprawy "odcinające" (np. partia wspierająca aborcję odpada w eliminacjach).
A potem tu już wybór z kryteriów:
Pierwsza sprawa to skupienie na interesie Polski (ale mądre)
Druga to ekonomia (ale nie "zabójcza"). Niestety, w Polsce to kłóci się przeważnie z poprzednim punktem, więc muszę zaciskać zęby i głosować na partię nie do końca odpowiadającą mi "ekonomicznie".
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

abi pisze: 26 lip 2023, 12:55 nie glosuje od 2005 roku
Zaciekawiłaś mnie, dlaczego nie głosujesz?
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

bo kazdy kto na gorze ten patrzy aby sie sam nazarl
o ludziach na dole juz nie mysli :(
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 26 lip 2023, 16:15 bo kazdy kto na gorze ten patrzy aby sie sam nazarl
o ludziach na dole juz nie mysli :(
To chyba raczej argument za tym by głosować ;)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1425
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1252
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

Takie moje punkty na które zwracam uwagę to:

1. program wyborczy
2. wiarygodność czyli rozliczenie z obietnic wyborczych i podejmowanych decyzji jeśli dana partia rządzi/rządziła
3. Nie dać się nabrać na granie na emocjach, nie wierzyć na słowo tylko wszystko samemu sprawdzać np. wykresy, badania. Zorientować się w technikach manipulacyjnych i nauczyć się je rozpoznawać.
4. Kieruję się zasadą, że każda skrajność jest złem więc szukam złotego środka.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1874
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 435
Podziękowano: 829
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 26 lip 2023, 12:55 nie glosuje od 2005 roku
Nie głosowałem nigdy czyli od 1997 roku (kiedy mogłem).
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel @abi pozbawiliście się prawa do narzekania...
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1874
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 435
Podziękowano: 829
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 lip 2023, 9:14 @daniel @abi pozbawiliście się prawa do narzekania...
Zgadza się. Ja nie narzekam. Mam więcej niż to, na ile zasłużyłem. W zasadzie to darmo dostałem.
Ty sobie narzekaj :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przyznam się szczerze, że dla mnie wybór w tych wyborach staje się niemożliwy do podjęcia - takie mam wrażenie od dłuższego czasu.
Po raz pierwszy nie wiem na kogo głosować i nie chce do niczego przykładać ręki....

Ale moja młodsza córka ma po raz pierwszy iść do wyborów, więc wypada pokazać jej jak to się robi... dać dobry przykład...

A czuję się taka bezsilna i bezradna...trzeba to oddać Bogu, po prostu....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

czy ja narzekam za bardzo?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Skaza

Nieprzeczytany post

Mniejsze zło warto wybrać tak mi się wydaje ... nie głosując wcale umywa się po części ręce od odpowiedzialności za swoją ojczyznę trochę jak Piłat dawno dawno temu. Nie głosując przykładamy się również do wyniku końcowego i jednocześnie tracimy szansę rozliczenia tych którym powierza się swój głos. Mi osobiście wybór wydaje się najprostszy od wielu lat, bo jedna strona polityczna odsłoniła swój brak programu i prawdziwe intencje już otwarcie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja - mimo że głosowanie będzie pewnym "cierpieniem" (bo żadna partia w 100% nie odpowiada moim preferencjom) - nie mam żadnych wątpliwości na kogo głosować. Sprawy aborcji, obronności, troski o społeczność i biednych (nawet, jeśli uważam, ze nieco przesadzonej), jednoznacznego stosunku do niepodległości (również w ramach UE), skończenia z mafiami vatowskimi, sędziowskimi i innymi - są dla mnie najważniesze. A także wolność wyznawania swoich poglądów bez zamykania do więzień za stronę internetową czy wymyślenie hasła (choć przyznam, ze pobłażliwość do publicznego lżenia "łaciną" trochę mnie denerwuje, są jednak pewne granice wolności wypowiedzi, także, jeśli idzie o formy). No i - last but not least - partia nie może być agendą "sąsiadów".
Ostatnio zmieniony 28 lip 2023, 14:27 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Mimo wszystko PiS
Skaza

Nieprzeczytany post

Ja również PiS bo lepszej alternatywy obecnie nie ma. Mają swoje liczne wady, ale inni są o wiele gorsi jeszcze. Jakby coś odpukać poszło nie tak to pojadę z Dominikiem na dziki zachód i będę kowbojem w Teksasie z para coltów u boku i wolnością w sercu :)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

juz widze ich podejscie do niepelnosprawnych renta socjalna 1544 zł netto na rękę.
i nie mowcie - to glosuj na inne partie, bo pewnie maja podobne
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Skąd czerpiecie informacje o działalności poszczególnych partii? Macie jakieś konkretne programy w TV, strony internetowe, gazety?
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

abi pisze: 29 lip 2023, 6:20 juz widze ich podejscie do niepelnosprawnych renta socjalna 1544 zł netto na rękę.
i nie mowcie - to glosuj na inne partie, bo pewnie maja podobne
https://samorzad.infor.pl/sektor/zadani ... pfron.html

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają w 2024 r. nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł brutto. Jednocześnie zachowają prawo do innych świadczeń takich jak renta socjalna. Oznacza to możliwość otrzymania przez osobę niepełnosprawną 4765,32 zł brutto przy założeniu, że nie zmieni się kwota tej renty w 2024 r. (dziś 1588,44 zł brutto).

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
Skaza pisze: 28 lip 2023, 22:57 Ja również PiS bo lepszej alternatywy obecnie nie ma. Mają swoje liczne wady, ale inni są o wiele gorsi jeszcze. Jakby coś odpukać poszło nie tak to pojadę z Dominikiem na dziki zachód i będę kowbojem w Teksasie z para coltów u boku i wolnością w sercu :)
U Cejrowskiego na ranczu się zatrudnij:)
Chociaż in raczej wspiera Konfederacje.