Jak można nie głosować?...

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1874
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 435
Podziękowano: 829
Płeć:

Nieprzeczytany post

Janusz pisze: 25 sie 2023, 10:58 (...) uważam że nieuczestniczenie w wyborach jest grzechem. (...)
Chrześcijaństwo to wolność, a wolność to również możliwość "posiadania" i wyrażania własnego zdania.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Kaja pisze: 25 sie 2023, 11:08
Aloes pisze: 25 sie 2023, 10:59
Dominik pisze: 24 sie 2023, 19:27 Tak się zastanawiam czy katolik może głosować na tych co są za aborcją, ale nie jest to ich główny punkt programu wyborczego.
Nie nie może, to grzech.
DIatego dzieki temu z automatu odpada większość Partii.

Nie można też w moim odczuciu wspierające partii która che z budżetu państwa finansować invitro czy antykoncepcję.
Jak to większość partii odpada? Z tego co wiem to chyba tylko KO i Lewica są za aborcja. Z drugiej strony, czy też należy głosować na tych co jawnie kradną? To przecież też jest grzech :-??
No wlsnie też nie można. Dlatego z tych powodów równie Lewica i KO które już rzadzily Polska również odpadają.
Skaza

Nieprzeczytany post

@Kaja jeśli złapałaś kogoś osobiście za rękę i masz 101 % pewność, że kradnie to faktycznie nie powinno się na kogoś takiego oddać swojego głosu. Pytanie czy tylko ktoś w internecie lub danych mediach tak twierdzi bo wtedy czy to rzeczywiście prawda to nie możemy mieć pewności. Myślę, że jeśli ktoś nie interesuje się polityką to może warto by na swoim podwórku tj. swoim mieście sprawdził która partia rządzi. Wtedy będzie wiedział co ludzie, sąsiedzi mówią. Czy dzielnica, miasto, region funkcjonuje dobrze czy też fatalnie. Może w ten sposób uda się rozeznać na kogo oddać swój głos.

Ps. Z tego co kojarzę partia Hołowni, PSL oraz Konfederacja również kiedy tylko mogą w głosowaniach w krajowym sejmie czy też europarlamencie popierają aborcję. Niestety kilku tylko na wszystkie te partie razem licząc się potrafi wyłamać czasami lub wstrzymać od oddania głosu a tak to głosują gdzie tylko mogą przeciwko Polsce, prawom kobiet i prawu do życia dzieci. Mój ojciec interesuje się polityką dość mocno i ogląda wszystkie trzy główne kanały w tv tvp, tvn i polsat. Ja chcąc nie chcąc często zerkam/słyszę co oni wszyscy tam wygadują w wywiadach i poziom głupoty i zakłamania przeraża.
Awatar użytkownika
Morkej
Posty: 16
Rejestracja: 01 lut 2021, 20:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 2
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 25 sie 2023, 19:53 PSL oraz Konfederacja również kiedy tylko mogą w głosowaniach w krajowym sejmie czy też europarlamencie popierają aborcję.
:-o A co powiesz na jedno z głosowań, gdzie próbowano przepchać projekt "Legalnej aborcji. Bez kompromisów"? Obie wymienione przez Ciebie partie głosowały inaczej, niż próbujesz przedstawić.

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent ... sowania=39
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się, lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Morkej pisze: 26 sie 2023, 11:14
Skaza pisze: 25 sie 2023, 19:53 PSL oraz Konfederacja również kiedy tylko mogą w głosowaniach w krajowym sejmie czy też europarlamencie popierają aborcję.
:-o A co powiesz na jedno z głosowań, gdzie próbowano przepchać projekt "Legalnej aborcji. Bez kompromisów"? Obie wymienione przez Ciebie partie głosowały inaczej, niż próbujesz przedstawić.

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent ... sowania=39
No właśnie jest tyle sprzecznych informacji w mediach, że coraz bardziej przekonuje się do opcji nie głosowania. Dosłownie nie ma żadnego chociaż minimalnie obiektywnego medium.
Skaza

Nieprzeczytany post

@Morkej powiem tak ... jedna jaskółka wiosny nie czyni. Skoro znalazłeś jedno głosowanie poszukaj i pozostałych i ich podsumowanie niech Ci da pogląd na obie te partie :) dla mnie obie są nie warty kępki kłaków. Jedna to właściwie rosjanie a druga gotowa jest przybić piątkę z każdym byle tylko kilka miejsc i ciepłych posadek dla siebie w sejmie złapać.

@Kaja no jeśli nie umie się rozeznać kto i co to może faktycznie lepiej jest nie głosować wcale niż zagłosować na chybił trafił i narobić więcej szkód niż pożytku.

Nie jestem na dolinie dla dyskusji politycznych, więc podsumowując i zakańczając jednocześnie swoje wywody w tym wątku dla mnie zbliżające się wybory zapowiadają się następująco ... jeśli wygra obecny rząd będzie dalej tak jak jest i może w przyszłości będzie pomału pomału coraz lepiej w kraju a jeśli wygra opozycja to wraca komuna i będzie tylko gorzej na wszystkich polach życia. Jeśli chcecie nielegalnych imigrantów na Polskich ulicach koczujących, napastowanie seksualne jak we Francji, Niemczech czy Szwecji, gwałty, gangi narkotykowe, zburzenie muru na granicy i swobodne hasanie przestępców z dalekiego wschodu i Afryki w naszych miastach to głosujcie na opozycję, ale potem niech nikt nie narzeka jak go napadną, zamordują kogoś z rodziny lub jeszcze coś gorszego zrobią kobietom lub dzieciom. Ja nie mam zamiaru zakładać rodziny własnej, więc to głównie wasza przyszłość młodych się kształtuje teraz i jak sobie pościelicie tak się wyśpicie. Mi nie straszna śmierć ani więzienie i w razie potrzeby obronię swoja mamę i siostrę pilnując ich z nożem i bejsbolem na ulicy. Za was w większości pacyfistów odpowiedzialności brać nie mam zamiaru. Koniec z mojej strony w tym temacie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie podoba mi się kierunek jaki przybrał ten wątek ani język jaki tu się pojawił. Zamykam wątek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Otwieram wątek, podejmując ryzyko, bo chcę wam polecić do posłuchania dwa filmy, które pokazują że można rozmawiać o wyborach merytorycznie i spokojnie. Liczę na taka wymianę zdań w tym wątku.

Monika Białkowska live:


Panią Monikę po prostu trzeba posłuchać !

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

@Magnolia czy dzięki Tym filmom już wiesz jak głosować?

Film Samolyka ok, choć oczywiście bardzo waski aspekt poruszony.
Pani Białkowska niestety porównuje, tworząc falszywe analogię.
Dodatkowo stwierdzenie "trupy które leżą po stronie Bialoruskiej nie no serio? Jakoe trupy i gdzie? Co ona wie o Białorusi i co tam widziała?

Czemu zapomniała o przyjętych 4 mln Ukraińców którym udzielono pomocy i wsparcia?
2 mln do dziś pozostają w kraju wg szacunków, regularnie otrzymując pokoc i zasiłki na równi z polskim obywatelem.

Porównanie życia poczętego nieurodoznego vs zakiedbania w sprawie życia poczętego-fałszywa analogia
Kolejnato
Porównanie obrony rodziny i małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety zgodnie z prawem Bożym z wolnością osobista jednostki, gdzie tu równość ?

Nie sposób wymienić tu wszystkich punktów, w których Autorka się dopuszcza manipulacji.
Najbardziej rozbawiło mnie to gdzie wspomina o.tym że Kościół powinien upominać się zaprzestanie walki politycznej, i jeszcze o leki bez refundacji i brak wsparcia dzieci..

Serio nie da się tych manipulacji za bardzo sluchac
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2023, 11:55 przez Aloes, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pan Samołyk zaznaczył kwestie, które dla niego będą ważne przy wyborach, jednak Pani Białkowska zrobiła dogłębną analizę i dzięki niej zdjęła mi z ramion wielki ciężar.
Powiedziała głośno, że nie da się w obecnej sytuacji politycznej na polskiej scenie politycznej zagłosować zgodnie z sumieniem katolika. Po prostu nie ma partii, która spełniałaby w pełni założenia chrześcijańskie wynikające z ewangelii.

Kolejnym ryzykiem (jakie ponosimy) jest głosowanie na nazwisko, bo najcześciej nie znamy tej osoby, nawet jeśli mamy w rękach jej ulotkę, to niewiele o tym kimś wiemy na pewno. nawet jeśli znamy jego poglądy polityczne, to nadal nie znamy bezpośrednio człowieka.

Na domiar złego, po obejrzeniu kilku filmów fabularnych o tym jak się prowadzi wybory do czegokolwiek, mamy świadomość, ze w polityce nie ma osób czystych, nieumoczonych w skomplikowane układy i układziki, które czasem całkowicie uniemożliwiają zrobienie czegoś dobrego dla społeczeństwa.

Jednym słowem, nie ma możliwości, dokonać moralnie czystego wyboru politycznego.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

To że nikt z polityków nie jest święty jest Jasne. Ale Pani Białkowska przedstawstawia sobie falszywe analogię, które w powyższym poście przedstawiłem niektóre z nich dopuszczając sięp oprostu manipulacji.

Bo co ma chęć ochrony życia poczętego ma wspolnego wolnością jednostki? Czy też z dbałością o osoby niepełnosprawne, ona to miesza. A to są 2 zupełnie odrębne dziedziny.
Tzn ze złodziei i morderców też nie wolno chwytać i karać? Bo naruszamy ich wolność osobista?
Katolikowini ewolno głosować apartie która w sposób jawny proponuję wprowadzenie aborcji, to powinno być Jasne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes, mimo wszystko manipulacje widzę w twoich postach a nie w wypowiedziach Pani Białkowskiej. Poza tym przekręcasz to co powiedziała.
naprawdę nieładnie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Ja tam żyje w tym kraju już 33 lata, z czego od gdzieś 15 lat około na tyle jestem świadomy co się wokół mnie dzieje, że bez żadnych filmików autorstwa osób których nie znam i nie ufam sobie poradzę podczas wyborów :) może komuś one pomogą, ale ja wole myśleć samodzielnie i sam wyciągać wnioski. Youtuberzy mi do tego nie potrzebni ;)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 22 wrz 2023, 13:46 Aloes, mimo wszystko manipulacje widzę w twoich postach a nie w wypowiedziach Pani Białkowskiej. Poza tym przekręcasz to co powiedziała.
naprawdę nieładnie.
Jest dokładnie odwrotnie niż twierdzisz.
Nie przekręcam tylko pisze swoimi słowami, sorry ale nie jestem w stanie czasowo robić jakiś odtoworzen jej twierdzeń słowo w słowo.
Sens oddałem i zarzuty przedstawiłem.
Jeśli twierdzisz że nie mam racji to.podaj argumenty zamiast pustych oskarżeń.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2023, 14:16 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

To co nie podoba się Aloesowi pada po 27 minucie, gdy Pani Monika przytacza dokument KEP, jak to katolik nie może iść na żaden kompromis w sprawie ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Pani Monika wymienia dwie ostro spolaryzowane strony sceny politycznej: po jednej stronie mamy chronienie życia poczętego (warunkowe mimo wszystko) ale tez dostrzega poważne zaniedbania wobec życia poczętego- na przykład brak wsparcia dla osób niepełnosprawnych, brak wsparcia dla rodzin, oraz "trupy które lezą przy granicy białoruskiej" (cytat dosłowny), a po drugiej stronie sceny politycznej, mamy brak ochrony życia poczętego ale mamy determinację i poprawianie jakości życia osób niepełnosprawnych, wsparcie dla migrantów.

Aloes widzi tu manipulację, ja widzę - podobnie jak Pani Monika różne podejście do życia w ogóle, żadna z tych dwóch stron nie chroni życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

I @Aloes jeśli Ty zarzucasz manipulowanie Pani Monice, to bądź łaskaw to wykazać. Bo wygląda na to że rzucasz zarzutami na wiatr i nawet nie potrafisz dokładnie zacytować, wykręcając się brakiem czasu...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes, chyba fragment w 27m i 15sek masz na myśli.
Usilnie szukałem tam manipulacji, nie znalazłem.

Ja to widzę tak, mamy dwie partie:
Partia A, ochrona życia poczętego, brak wsparcia osób niepełnosprawnych
Partia B, brak ochrony życia poczętego, wsparcie osób niepełnosprawnych.

Pytanie Białkowskiej jest takie, który wybór jest bardziej moralny.
Wybierając partię A, będzie zakaz aborcji, ochrona życia, ale ochrona chorych będzie gdzieś, radź sobie człowieku sam, cierp przez 10, 20, czy 60 lat, siedź sam w czterech ścianach. Życie musi mieć sens, przecież nie powiemy każdemu masz cierpieć jak Jezus, bez leków itp.,

Wybierając partię B, mordujemy dzieci, dbając o chorych.

Czyje życie jest ważniejsze? Idąc na wybory i mając te dwie partie trzeba zdecydować.
,,, i nie jest to przykład wyssany z palca.

Dodano po 13 minutach 27 sekundach:
Aloes pisze: 22 wrz 2023, 11:34 Porównanie życia poczętego nieurodoznego vs zakiedbania w sprawie życia poczętego-fałszywa analogia
Nie jest to porównanie w mojej ocenie.

To tak jak by powiedzieć, co wolisz, jabłko czy najnowszego Iphone.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 22 wrz 2023, 15:37

Wybierając partię B, mordujemy dzieci, dbając o chorych.

Czyje życie jest ważniejsze? Idąc na wybory i mając te dwie partie trzeba zdecydować.
,,, i nie jest to przykład wyssany z palca.
Nie wiem doprawdy jak można porównywać zycie ludzkie i jego odbieranie z pomocą materialną komukolwiek.
To tak jak by mówić że Hitler co prawda mordował Żydów ale też wspierał materialnie wiele rodizn i rozdawał socjal.
Absurd....
Chyba dla katolika powinno być jasne co stoi wyżej...
Abstrahując już od tego że żadna Partia w swoim programie nie ma odebrania wsparcia osoba niepełnosprawnym w programie.
Wsparcie dla osób niepelnosprawnych jest, a jego wysokość jedynie może być do zmiany.
Ale w żadnym razie nie może yo być porównywane z zabijmiem kogokolwiek...
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2023, 16:36 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

@Dominik a skąd pomysł/info , że Partia B będzie bardziej od A wspierać niepełnosprawnych ? z tego co pamiętam przed rokiem 2015-tym była u władzy i czy było lepiej wtedy wysokością świadczeń ? nie orientuję się, ale strzelam , że albo tak samo to wyglądało albo jeszcze słabiej. No chyba, że o programie/zapowiedziach jakiejś małej partyjki mówimy która będzie co najwyżej dodatkiem do głównej formacji rządzącej i nie będzie miała niemal nic do gadania bo wszyscy wiemy, że liczą się w grze tylko dwie obecnie.

Poza sprawami aborcji i wsparcia niepełnosprawnych są jeszcze inne ważne o których nie piszecie a też są istotne i ważne dla wielu z nas. Wymienię tylko kilka najbardziej nośnych spraw.
Mianowicie kwestia zamknięcia kopalni Turów i dramat tysięcy jej pracowników którym grozi bezrobocie w regionie, wprowadzenie Gender, LGBT, seksualizacji nieletnich do szkół, wyprzedaż w prywatne (zagraniczne ręce) lasów Państwowych, prywatyzacja Polskich firm które zaczynają stanowić siłę w europie jak Orlen czy LOT, podwyższenie ponowne wieku emerytalnego znowu do 67 lat dla kobiet i mężczyzn, wprowadzenie euro zamiast zł, eutanazja, adopcja dzieci przez pary homoseksualne, przyznawanie im ślubu, pseudo ekologia Unii czy wszechobecna agresja na wiecach partii B która chce nas piłować i organizuje niszczenie i profanacje świątyń, pomników i symboli religijnych naszej wiary ... czy to nie są sprawy ważne o których np. Pani B. lub Pan S.o których tu mowa winni się również wypowiedzieć ? nie samą aborcją człowiek żyje są również inne istotne sprawy które trzeba brać pod uwagę podczas tych wyborów.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja uważam, że jeśli bronimy życia poczętego, a może to być człowiek z wieloma wadami genetycznymi to również powinniśmy zadbać o pomoc materialną dla niego.
Było by hipokryzją kazanie komuś żyć z chorobą, nie przejmując się co dalej. Życie po narodzinach też jest ważne.

Myślę że o pewną konsekwencję może tu chodzić, a nie tylko punkt patrzenia religijny, że liczy się tylko obrona życia poczętego.

Dla mnie porównanie ma sens.

Dodano po 47 sekundach:
Skaza, nie na temat piszesz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 22 wrz 2023, 17:10 z tego co pamiętam przed rokiem 2015-tym była u władzy i czy było lepiej wtedy wysokością świadczeń ? nie orientuję się, ale strzelam , że albo tak samo to wyglądało albo jeszcze słabiej.
Było o wiele słabiej.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2023, 17:46 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.