Czy Ziemia zostanie zniszczona po Sądzie Ostatecznym?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie. To nie jest opis. To jest alegoria, podobieństwo Sądu Ostatecznego. Zresztą jedno z kilku.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 13 lis 2022, 16:38 Czy to jest opis Sądu Ostatecznego?:
  • Ap 20,11-15 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekły ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.
    (12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów.
    (13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów.
    (14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia.
    (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.
Myślę, że problemem jest to, iż zbyt bardzo próbujesz uczłowieczyć Boga. Próbujesz Go w ten sposób w pełni zrozumieć. Nie chcesz przyjąć do wiadomości, że człowiek nie zrozumie Boga w pełni. Jeżeli komuś wydaje się, że zrozumiał Boga to oznacza, że nie jest to Bóg.

Takie myślenie powoduje, że Biblię usiłujesz zrozumieć dosłownie. Mówiąc krótko wszystko upraszczasz, bo Ty naprawdę myślisz, że wszystko jest takie proste jak Ci się wydaje. To takie... protestanckie.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@QVX - wolno Ci o mnie (czy o kimkolwiek) myśleć, co tylko chcesz, ale czy to prawda, to już inna sprawa...
Nigdzie i nigdy nie twierdziłem, że można Pana Boga poznać tak na wskroś!
Biblię należy rozumieć dosłownie tam, gdzie ta dosłowność występuje...
---
@Marek Piotrowski - czy wśród kilku, jak powiadasz, odwołań do Sądu Ostatecznego, możesz wskazać takie, z którego by wynikało, że ludzie JUŻ osądzeni i JUŻ odbierający swoje nagrody (niebo) albo kary (piekło i czyściec), będą raz jeszcze sądzeni w ramach Sądu Ostatecznego?...
Ostatnio zmieniony 14 lis 2022, 6:54 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 2 razy.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 14 lis 2022, 6:52 Biblię należy rozumieć dosłownie tam, gdzie ta dosłowność występuje...
Na przykład Apokalipsę? ;)
@Marek Piotrowski - czy wśród kilku, jak powiadasz, odwołań do Sądu Ostatecznego, możesz wskazać takie, z którego by wynikało, że ludzie JUŻ osądzeni i JUŻ odbierający swoje nagrody (niebo) albo kary (piekło i czyściec), będą raz jeszcze sądzeni w ramach Sądu Ostatecznego?...
Co konkretnie budzi Twoje wątpliwości? To, że ludzie po śmierci znajdują się w Niebie/Piekle czy też to, ze będzie Sąd Ostateczny?
Poza tym określenie "jeszcze raz" - w świetle tego, co napisałem - nie jest adekwatne. Spróbuj zrozumieć, a nie referuj do swojego niezrozumienia.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2006
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1571
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 14 lis 2022, 6:52Biblię należy rozumieć dosłownie tam, gdzie ta dosłowność występuje...
Jak rozpoznać gdzie jest dosłowność, a gdzie jej nie ma?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7094
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3274
Podziękowano: 3495
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek dobrze byłoby abyś przeczytał raz jeszcze co jest już napisane. Nasze przeznaczenie jest określone zaraz po śmierci. A Sąd Ostateczny nie zmieni przeznaczenia (zbawienia lub potępienia) ale poznamy jak dobro które uczyniliśmy wpłynęło na życie innych ludzi, no i jak zło wpłynęło na innych.
Czyli osiągniemy pełnie poznania Prawdy, nie tylko o naszych uczynkach ale konsekwencjach naszych uczynków.

Bo np ktoś mógł napisać dobrą książkę, która służy pokoleniom. W chwili śmierci nie znamy jeszcze dokładnego wpływu na te pokolenia. Zostanie nam poczytane jednak jako dobry uczynek napisanie dobrej książki. A o konsekwencjach dowiemy się na Sądzie Ostatecznym.

Dodano po 2 minutach 12 sekundach:
Dominik pisze: 14 lis 2022, 9:05

Jak rozpoznać gdzie jest dosłowność, a gdzie jej nie ma?
Kościół ma już swoją historię i świętych, którzy nam wiele wyjaśniali z Objawienia - dzięki ich wkładowi w rozumienie Objawienia nazywamy ich Ojcami Kościoła, albo Doktorami Kościoła - czyli korzystamy z Tradycji Kościoła. Dlatego Kościół jest stabilny w swoim trwaniu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 14 lis 2022, 6:52 @QVX - wolno Ci o mnie (czy o kimkolwiek) myśleć, co tylko chcesz, ale czy to prawda, to już inna sprawa...
Nigdzie i nigdy nie twierdziłem, że można Pana Boga poznać tak na wskroś!
Biblię należy rozumieć dosłownie tam, gdzie ta dosłowność występuje...
---
@Marek Piotrowski - czy wśród kilku, jak powiadasz, odwołań do Sądu Ostatecznego, możesz wskazać takie, z którego by wynikało, że ludzie JUŻ osądzeni i JUŻ odbierający swoje nagrody (niebo) albo kary (piekło i czyściec), będą raz jeszcze sądzeni w ramach Sądu Ostatecznego?...
Nawet jeżeli tak jest, że Biblię należy rozumieć dosłownie tam, gdzie ta dosłowność występuje, to nie Ty o tym decydujesz tylko Kościół. Z prostego powodu. To Kościół ustanowił kanon ksiąg natchnionych bodajże w Efezie, a miał do wyboru bodajże ponad 200 ksiąg. Oznacza to, że apokryfów jest więcej niż ksiąg natchnionych. Wierzymy, że w wybraniu tych ksiąg pomógł Kościołowi Duch Święty. I teraz wszystkie odłamy chrześcijańskie korzystają z tej Biblii i to jest w zasadzie bardzo zabawne.
ODPOWIEDZ