Związek Kościoła z państwem, jakie masz zdanie?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia

Czy jesteś za oddzieleniem Kościoła od państwa?

tak
9
69%
nie
2
15%
nie mam zdania
1
8%
nie rozumiem o co w tym chodzi chodzi
1
8%
 
Liczba głosów: 13
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 28 paź 2023, 1:38 Państwo nie posiada własnych pieniędzy w przeciwieństwie do Kościoła, który de facto jest "firmą prywatną", jak każdy inny Kościół i związek wyznaniowy.

Państwo dysponuje pieniędzmi nie swoimi, bo zebranymi od pracujących w sektorze prywatnym obywateli. Cała reszta, a więc osoby pracujące w sektorze publicznym, bezrobotni, renciści a także emeryci, którzy doźyli do momentu, w którym skończyły się pieniądze wypracowane przez całe życie, są na utrzymaniu Państwa, czyli de facto ludzi pracujących w sektorze prywatnym.

Osoby pracujące w sektorze prywatnym płacą realne podatki. Cała reszta płaci fikcyjne podatki. Np. policjant dostaje wynagrodzenie od Państwa, które zebrało pieniądze w podatkach od osób pracujących w sektorze prywatnym. Następnie z tych pieniędzy policjant płaci podatki, czyli de facto te pieniądze wracają do budżetu państwa.

Więc jeśli piszesz, że Państwo jest coś winne Kościołowi to oznacza, że każda osoba pracująca w sektorze prywatnym jest coś winna tej instytucji, w tym ja.
Oczywiście. Skoro państwo zabrało Kościołowi jego majątek (ofiarowywany przez katolików przez wieki na działalność Kościoła), to znaczy, że jest winne.
Nie przypominam sobie, żebym coś od Kościoła katolickiego pożyczał lub coś zabierał.
Ale państwo zabrało w Twoim imieniu - i co więcej, wydaje te pieniądze również na Twoje cele. Dokładnie tak samo, jak pieniądze z podatków.
Nie pożyczałeś również nic od mojej Matki - a jednak jesteś Jej (jako członek państwa) winien emeryturę, czyż nie?
Po pieniądze zabrane przez "Państwo" (czyt. aparat komunistyczny) należy zgłosić się do komunistów.
...albo do tych, którzy je po komunistach przejęli - czyli państwa polskiego. Dla ustalenia uwagi: nie mówimy o środkach pieniężnych, lecz o ziemi i nieruchomościach.

BTW: akurat Twoje wyznanie otrzymuje takie samo wsparcie jako Kościół w Polsce.

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Sebastian Biernacki pisze: 28 paź 2023, 1:38 Gdybyś żyła na początku XVI wieku i była naocznym świadkiem tego co robi Kościół katolicki, to zostałabyś protestantką i słusznie.
Identycznie rozumując, gdybyś żył wówczas i widział, co robią zwolennicy "reformacji" (rabunki itd), nie zostałbyś protestantem.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie jestem winienem nikomu emerytury.
Emeryturę się wypracowuje samemu dla siebie przez cały okres pracy.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak byłoby pieknie, ale tak nie jest - mamy system bismarckowski.
ZUS przez lata PRL wpakował pieniądze wpłacających w majątek narodowy (zakłady, fabryki itd).
Niestety, podczas złodziejskiej "prywatyzacji" nie zwrócono kasy z ich sprzedaży do systemu emerytalnego.
Skutkiem jest to, że następne pokolenie pracuje na poprzednie.

W przypadku Kościoła zabrano mu źródła utrzymania i wypłacania emerytur, w zamian zobowiązując się do ich wypłacania (tzw. "Fundusz Kościelny"). Zatem jedno z dwu: albo oddać, albo płacić.

Przy okazji - jak widzę, nie orientujesz się, ale Kościół Luterański (i wszystkie właściwie inne wspólnoty wyznaniowe, w tym Żydzi) także korzystają z Funduszu Kościelnego. Zatem robienie z tego zarzutu wobec katolików jest... niezbyt właściwe.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 26 paź 2023, 18:45
Marek Piotrowski pisze: 26 paź 2023, 17:41
Magnolia pisze: 26 paź 2023, 8:09 Ja także jestem za oddzieleniem Kościoła od państwa, nie jesteśmy państwem wyznaniowym i Państwo ma za zadanie dbać o wszystkich żyjących w tym państwie.
A co, o nie-katolików dba jakoś inaczej niż o katolików?
ja mam wolne np 25 i 26 grudnia a często i wigilię
natomiast grekokatolicy i prawosławni muszą brać na swoje święta urlop
Mogę się mylić, ale chyba tak nie jest.

Ja jako członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli Luterańskiego w Polsce mam zagwarantowane trzy dni w roku wolne od pracy:
1. Wielki Piątek (zawsze obchodzimy ten dzień razem z katolikami)
2. Wniebowstąpienie Pańskie (zawsze w czwartek)
3. Święto Reformacji (zawsze 31 października)

To nie są dni dodatkowo wolne od pracy. Pracuję dokładnie tyle samo dni w roku jak każdy, ale w te trzy dni mam zagwarantowane wolne. Nie wypisuję wtedy urlopu wypoczynkowego.
Wydaje mi się, że inne wyznania mają podobną umowę z Państwem jak Kościół luterański, np. prawosławni mają zagwarantowane wolne 7 stycznia w swoje Boże Narodzenie. Mogę się mylić.

Część postu przeniesiona do wątku o "luteranie kontra katolicy"
Ostatnio zmieniony 29 paź 2023, 22:02 przez Luteranin, łącznie zmieniany 1 raz.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

napisałam o tym gdyż matematyk zwalniał się na odprawę do cerkwii a ja miałam za niego zastępstwa
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 28 paź 2023, 9:01
Sebastian Biernacki pisze: 28 paź 2023, 1:38
Gdybyś żyła na początku XVI wieku i była naocznym świadkiem tego co robi Kościół katolicki, to zostałabyś protestantką i słusznie.

Nie zostałabym protestantką Sebastianie, bo mimo że mam swoje obserwacje o samej instytucji Kościoła, to nie przysłania mi to Skarbu jakim jest Eucharystia,
Mam pewne obawy przed takimi stwierdzeniami, co byśmy zrobili gdyby, zwłaszcza w tak bardzo zmienionych warunkach.
Tyczy się to każdego z nas.
Jesteśmy ukształtowani w zależności od środowiska w którym się znajdziemy, od możliwości weryfikowania informacji, zdobywania wiedzy, od wydarzeń w naszym życiu.
To wszystko nas kształtuje.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo na temat artykuł Franciszka Kucharczaka w "Gościu niedzielnym"
https://www.gosc.pl/doc/8552876.Mit-soj ... TmOOqW0ml8
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 lis 2023, 9:09 Bardzo na temat artykuł Franciszka Kucharczaka w "Gościu niedzielnym"
https://www.gosc.pl/doc/8552876.Mit-soj ... TmOOqW0ml8
A ja jeszcze pamiętam jak Tusk brał specjalnie sluv kościelny tuż przed wyborami.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 03 lis 2023, 4:06 A ja jeszcze pamiętam jak Tusk brał specjalnie sluv kościelny tuż przed wyborami.
A ja pamiętam jak mój kuzyn z Opola szedł do I komunii świętej razem ze mną 70 km dalej od miejsca zamieszkania, aby jego ojciec nie miał problemów w pracy. Ojciec był policjantem na kolei.

Temat to "Związek Kościoła z państwem, jakie masz zdanie?", a nie "czy pamiętasz jak Tusk / czy przypominasz sobie gdy Kaczyński?"
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że to jak najbardziej na temat. Problem nie jest bowiem, kiedy politycy się modlą/żyją sakramentalnie.
Problem, kiedy robią to nieszczerze, wyłącznie z politycznych powodów, koniunkturalnie raz chwaląc się w mediach ołtarzykiem w domu i ostentacyjnie jeżdżąc na rekolekcje (pamiętacie kreowanie podziału na "kościół toruński" "kościół łagiewnicki"?), a drugi raz (jak zmieniła się koncepcja, co przyniesie korzyść) wyrzucając z listy osoby sprzeciwiające się aborcji i kreując antykościelną retorykę.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 lis 2023, 8:20 Problem, kiedy robią to nieszczerze, wyłącznie z politycznych powodów, koniunkturalnie raz chwaląc się w mediach ołtarzykiem w domu i ostentacyjnie jeżdżąc na rekolekcje.
Tego czy robią to szczerze chyba nie dowiesz się nigdy.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2023, 8:58 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 03 lis 2023, 8:50
Marek Piotrowski pisze: 03 lis 2023, 8:20 Problem, kiedy robią to nieszczerze, wyłącznie z politycznych powodów, koniunkturalnie raz chwaląc się w mediach ołtarzykiem w domu i ostentacyjnie jeżdżąc na rekolekcje.
Tego czy robią to szczerze chyba nie dowiesz się nigdy.
Nie kupuję tej narracji. Wystarczą podane fakty.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 lis 2023, 9:01 Nie kupuję tej narracji. Wystarczą podane fakty.
Rozumiem, że nie kupujesz. Ale mam pytanie. Czy jesteś w stanie stwierdzić tak, by nazwać to faktem, czy moje uczestnictwo w rekolekcjach Odnowy w DŚ jest szczere czy na pokaz?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie adekwatne.
Nie popadajmy w przesadę, kiedy widzimy na własne oczy:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 lis 2023, 9:28 Nie adekwatne.
Nie popadajmy w przesadę, kiedy widzimy na własne oczy:
Wydaje mi się, że adekwatne. Własne oczy równie często nie stanowią o fakcie, a opinii.
Wybacz, że nawiązuję do siebie, a w zasadzie do nas, ale tak mi łatwiej. Rozumiem, że skazanie sądzonego jest faktem czy może proces nadal trwa?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Danielu, polityk jest osobą publiczną.
Jeśli wypowiada się koniunkturalnie, to mamy prawo (a nawet do pewnego stopnia obowiązek) to zauważać.
Podchodzenie do tego w stylu "nikogo nie można osądzać" nie jest wcale zdrowe - to taka cukierkowata pseudopobożnosć.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak uważasz. Ale pisaliśmy o faktach, nie o osądach.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2023, 10:14 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, i tu mamy dość faktów. Wymieniłem je nawet.
@daniel , nie chce mi się prowadzić takiego głupiego ping-ponga. Ta rozmowa do niczego nie prowadzi.
A przyznam, ze nic mnie tak nie drażni, jak świętoszkowatość.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

To podobnie jak mnie pyszałkowatość.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zatem mamy jasność i możemy od tego paplania wrócić do tematu wątku :)
Ostatnio zmieniony 03 lis 2023, 10:57 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ