Post piątkowy

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Katolik nie powinien jeść mięsa w piątki przez cały rok. Ale czy istnieją jakieś wyjątki nie licząc dyspensy?

Mam tu na myśli sytuację kiedy np. Boże Narodzenie albo Sylwester wypadają w piątek. Wtedy nie tylko mięso, ale również alkohol jest widziany na stole.

A jak mamy się zachować w inne święta kościelne, które wypadają w piątek? Weźmy np. Trzech Króli. Robimy obiad i zapraszamy rodzinę jak ma to miejsce zazwyczaj w niedziele. Czy w takie święto wypadające w piątek można podać na obiad mięso?

Dalej weźmy urodziny lub imieniny wypadające w piątek. Jak możemy postąpić w takie dni?

I ostatnie pytanie - może głupie, ale chyba ciekawe. Czy można jeść mięso w czwartek po zachodzie Słońca, skoro liturgicznie jest już piątek i czy można jeść mięso w piątek po zachodzie Słońca, skoro liturgicznie jest już sobota?

Wiem, że to co teraz napiszę dotyczy soboty a nie piątku, ale w mojej rodzinie w Wielką Sobotę po Wigilii Paschalnej, kiedy już wróciło się z kościoła, mogliśmy wszystko jeść normalnie bez ograniczeń, bo liturgicznie była już Niedziela (Wielkanocna w tym przypadku). Oczywiście to były jakieś małe przekąski przed snem, bo rano w Niedzielę Wielkanocną było tradycyjne uroczyste śniadanie takie jak wszędzie.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 597
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 535
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Każde Święto znosi post piątkowy.
W innych sytuacjach urodziny czy imprezy pracownicze udajemy się z prośbą do proboszcza parafii gdzie to się odbywa i udziela dyspensy. Moj proboszcz to wielokrotnie powtarzał a wiem jak żona organizowała zakładowe to szła do lokalnego proboszcza i było ok.
Czyli udziela dyspensy.
Po sobotnim nabożeństwie u nas poprzedni i obecny proboszcza informował parafian że mogą już jeść co chcą.
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dokładnie święto znosi post.

A tak przy okazji czy jedzenie w piątek mięsa jest grzechem? Czy to Prawo jest kudzkie czy Boskie?
Jeśli stosunkowo łatwo dajemy dyspensy to mam rozumieć, że jest ono ludzkim prawem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

A dałby ktoś radę odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadałem?

Z góry dziękuję 🙂
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2025
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 601
Podziękowano: 1580
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kan. 1249.
Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kan. 1250.
W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1252.
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kan. 1253.
Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
Wychodzi na to, że post wypada we wszystkie piątki, chyba że w ten dzień wypada:
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego
- Wielkanoc (nigdy w piątek nie wybada)
- Wniebowstąpienie Pańskie (nigdy w piątek nie wybada)
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (nigdy w piątek nie wybada)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Uroczystość Wszystkich Świętych
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Do tego czasem biskup w danej diecezji może ogłosić dyspensę.

Imieniny mamy. Chyba proboszcz może dać dyspensę z ważnych powodów. Tylko czy czymś takim będą imieniny mamy, myślę że to trzeba już indywidualnie ocenić.

Nie słyszałem by piątkowy post obowiązywał od czwartku wieczór do piątkowego wieczora. W zacytowanych kanonach jest mowa o piątkach.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zielone Świątki też nigdy w piątek nie wypadają.

Nie pisałem o imieninach Mamy, tylko ogólnie o imieninach i o urodzinach.

Piątek zaczyna się liturgicznie w czwartek po zachodzie Słońca, a kończy w piątek po zachodzie Słońca i stąd moje pytanie.

A co z Sylwestrem? To chyba nie jest dzień świąteczny?
Poza tym chyba istnieją święta pierwszej i drugiej kategorii tak? Np. świętem pierwszej kategorii jest Boże Narodzenie, a świętem drugiej kategorii jest Zwiastowanie (25 marca).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2025
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 601
Podziękowano: 1580
Płeć:

Nieprzeczytany post

Są dwa rodzaje świat.
Święta nakazane, wymienione w poprzednim poście, czyli obecność na Mszy jest obowiązkowa.
Święta nienakazane, jeśli wypadają w inny dzień niż niedziela to nie trzeba na Mszy być. Do nich zalicza się Zwiastowanie.

Post piątkowy jest tylko w piątek od godziny 00:00 do 23:59, niezależnie od liturgii.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedź 🙂
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aha. A jeżeli piątek wypada w święto nienakazane takie jak np. Zwiastowanie, to też post jest zniesiony czy też takie święto nie znosi postu?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A tak przy okazji czy jedzenie w piątek mięsa jest grzechem? Czy to Prawo jest kudzkie czy Boskie?
Jeśli stosunkowo łatwo dajemy dyspensy to mam rozumieć, że jest ono ludzkim prawem.
Kościół został przez Boga upoważniony do pewnych norm.

Łk 10:16 BT5 "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał."
Mt 16:19 BT5 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
Mt 18:18 BT5 "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
QVX pisze: 30 paź 2021, 0:34 I ostatnie pytanie - może głupie, ale chyba ciekawe. Czy można jeść mięso w czwartek po zachodzie Słońca, skoro liturgicznie jest już piątek i czy można jeść mięso w piątek po zachodzie Słońca, skoro liturgicznie jest już sobota?
Nie.
To jest tylko liturgicznie, a nie w zakresie nakazów kościelnych. Te obowiązują wg rachuby, w której dzień zmienia się o 24:00

Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 202 - § 1.
Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. (...)

Wiem, że to co teraz napiszę dotyczy soboty a nie piątku, ale w mojej rodzinie w Wielką Sobotę po Wigilii Paschalnej, kiedy już wróciło się z kościoła, mogliśmy wszystko jeść normalnie bez ograniczeń, bo liturgicznie była już Niedziela (Wielkanocna w tym przypadku).
W Wielką Sobotę post nie obowiązuje - podobnie jak w Wigilię Bożego Narodzenia. To tylko zwyczaj.
Jak to było już cytowane:

Kodeks Prawa Kanonicznego
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie
z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego
roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i
post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa
Chrystusa.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Panie Marku.
Jeżeli piątek wypada w święto nienakazane takie jak np. Zwiastowanie, to też post jest zniesiony czy też takie święto nie znosi postu?

Kościół stosuje się do zmian czasu takich jaka będzie tej nocy czy raczej żyje cały rok tylko czasem zimowym lub tylko czasem letnim?
Ostatnio zmieniony 30 paź 2021, 20:44 przez Jan0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2025
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 601
Podziękowano: 1580
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mogę ja odpowiedzieć?
QVX pisze: 30 paź 2021, 20:43 Jeżeli piątek wypada w święto nienakazane takie jak np. Zwiastowanie, to też post jest zniesiony czy też takie święto nie znosi postu?
Kan. 1251.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa .... należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. .....
Święto nienakazane nie znosi postu

Dla wyjaśnienia. Uroczystość to święto nakazane,
QVX pisze: 30 paź 2021, 20:43 Kościół stosuje się do zmian czasu takich jaka będzie tej nocy czy raczej żyje cały rok tylko czasem zimowym lub tylko czasem letnim?
Kościół stosuje się do czasu lokalnego w danym miejscu, taki jaki ustala rząd danego państwa.
Czyli Kościół stosuje się do zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2021, 21:43 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Macie rację przecież napisane jest
Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody. Dz 3, 19 - 20
Ostatnio zmieniony 31 paź 2021, 13:53 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 30 paź 2021, 21:42 Mogę ja odpowiedzieć?
QVX pisze: 30 paź 2021, 20:43 Jeżeli piątek wypada w święto nienakazane takie jak np. Zwiastowanie, to też post jest zniesiony czy też takie święto nie znosi postu?
Kan. 1251.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa .... należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. .....
Święto nienakazane nie znosi postu

Dla wyjaśnienia. Uroczystość to święto nakazane,
QVX pisze: 30 paź 2021, 20:43 Kościół stosuje się do zmian czasu takich jaka będzie tej nocy czy raczej żyje cały rok tylko czasem zimowym lub tylko czasem letnim?
Kościół stosuje się do czasu lokalnego w danym miejscu, taki jaki ustala rząd danego państwa.
Czyli Kościół stosuje się do zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie.
@Dominik, pozwól proszę, że nieco skoryguje. ;) Nie każda uroczystość to święto nakazane. Jest wiele uroczystości, które nie są nakazane, a jak mówi kodeks prawa kanonicznego, znoszą wstrzemięźliwość. W Kościele mamy kilka rodzajów obchodów. Najwyższą rangę mają uroczystości (znoszą wstrzemięźliwość), następnie są święta (nie znoszą) i wspomnienia obowiązkowe i dobrowolne (nie znoszą). Np. 23 kwietnia wypada dzień św. Wojciecha w randze uroczystości. Nie jest to święto nakazane, a jak wypadnie w piątek, to nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (bo ma rangę uroczystości).
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

A jaką rangę posiada 31 grudnia?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7207
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3302
Podziękowano: 3533
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 31 paź 2021, 20:01 A jaką rangę posiada 31 grudnia?
żadnej rangi nie posiada.
Nowy Rok już tak.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 31 paź 2021, 20:01 A jaką rangę posiada 31 grudnia?
31 grudnia wypada w oktawie Bożego Narodzenia. Oktawa tej uroczystości ma rangę święta, więc w piątek w tej oktawie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Inaczej jest z piątkiem w oktawie Wielkanocy, gdyż ta oktawa ma rangę uroczystości. :)

W tym roku sylwester przypada w piątek, więc jak chcemy mięcho jeść do północy, to potrzebna dyspensa biskupa ordynariusza lub proboszcza miejsca. ;)
Ostatnio zmieniony 31 paź 2021, 22:48 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wigilia też wypada w piątek, bo zawsze w jednym roku wypada w tym samym dniu tygodnia co Sylwester.
U mnie tradycyjnie jaki by to nie był dzień tygodnia, obowiązuje w domu post. Nawet gdyby wypadała w niedzielę.
To samo dotyczy Wielkiej Soboty, ale tylko do zachodu Słońca. U mnie się pości, chociaż wtedy postu obowiązkowego nie ma (tak napisał Marek Piotrowski). Zawsze myślałem, że post obowiązuje od Środy Popielcowej włącznie do Wielkiej Soboty włącznie (wyłączając 6 niedziel, które są pomiędzy), ale widocznie się myliłem).
Ostatnio zmieniony 01 lis 2021, 0:18 przez Jan0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7207
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3302
Podziękowano: 3533
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 01 lis 2021, 0:17 Zawsze myślałem, że post obowiązuje od Środy Popielcowej włącznie do Wielkiej Soboty włącznie (wyłączając 6 niedziel, które są pomiędzy), ale widocznie się myliłem).
Nie mylisz się - to jest Wielki Post - gdzie mamy przygotować się do świąt Wielkiejnocy poprzez post, modlitwę i jałmużnę. Jednak post nie musi być jedynie od pokarmów mięsnych, każde umartwienie czy postanowienie odmawiania sobie czegoś to będzie post (od muzyki, od słodyczy, od telewizji, od komputera, od gier, od rozrywki)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Najkrócej mówiąc - zgodnie z zasadą że mamy pościć (biblijna zasadą) po prostu pościmy. Wybraliśmy piątek bo w ten sposób szczególnie chcemy pamiętać o śmierci Jezusa.
I tak jak samo poszczenie jest obowiązkiem tak już my sami możemy wybrać jak to robimy kiedy i tak dalej. Choć dla porządku Kościół ustanowił ten jeden dzień w tygodniu; dlatego też możemy go trochę "zmieniać" I np. Uzyskiwać dyspensy kiedy są świętą. Tak to rozumiem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8