Skrucha

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Janusz

Nieprzeczytany post

Niedawno wibracje z Mądrości Syracha uzmysłowiły mi jak troska o swoje ja, rację, pokorę, przewrotność narzucania swojej narracji i na koniec autoprezentacji - czyli akcent na mnie, na moje pragnienia a także chęć "oryginalności "zaistnienia na Forum.
Dzięki Bogu, naszła mnie refleksja - Czas wrócić do istoty, Do chwały i służby Panu.
Przepraszam.
Z Panem Bogiem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszędzie można służyć Bogu, na forum też.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

Wiem, tylko uświadomiłem sobie jak duży akcent kładłem na samego siebie. Zmienię ten suwak ku Wam!

Poza tym, brakuje mi mszy i, co niedawno wydawałoby mi się dość abstrakcyjne -spowiedzi. Może jest to możliwe online, bo chodząc co tydzień odświeżałem swoje wnętrze. Staram się to robić sam, tzn. rachunek sumienia i poprawę, ale to nie to samo.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uczestniczenie on linę, na żywo we mszy i komunia duchowa - realizują ten obowiązek, gdy nie jest możliwe uczestniczenie fizyczne.
Spowiedź musi obyć się realnie, kapłani nie spowiadają ani telefonicznie, ani on line. przepisy kanoniczne.

Na pewno tam gdzie jesteś, są kapłani mówiący po polsku, trzeba poszukać w necie: polska parafia, kapłan Polak lokalnie. Powodzenia.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

To wiem, @Magnolio, ale problem jest inny. Tak naprawdę poza godzinę nie mogę zostawić Kogoś samemu. Pewno znajdzie sie jakiś sposób, może umówię się na określony czas. Mam niecałe osiem km do Kościoła, z polskim akcentem ale muszę dojechać, nie mając samochodu - nie zmieszczę się w dwóch godzinach łącznie.
No chyba że.. udam się do... Wspólnoty Ewangelicznej, tu mam 5 minut drogi:)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy tam spowiadają.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 sie 2023, 7:54 Uczestniczenie on linę, na żywo we mszy i komunia duchowa - realizują ten obowiązek, gdy nie jest możliwe uczestniczenie fizyczne.
No nie, nie realizuja. Transmisja jest tylko dodatkiem i jak z ważnej przyczyny nie można uczest uczyć we Mszy to nie masz grzechu ale nie masz też obowiazku oglądania Transmisji.
Janusz

Nieprzeczytany post

Aloesie... Tu nie chodzi o obowiązek oglądania. Tu chodzi o taka potrzebę i pragnienie , skoro inaczej nie można w danej chwili.
No i znowu @Lunka mi sie nasunęła! (chyba coś z tym remontem, bo ja budowlaniec).
Kiedy wpadłem w rytm, to do Kościoła chodziłem jak do swojego Domu:). Nie moglem się doczekać, Zatem w tygodniu wsiadałem na rower i jechałem na następną. I następną:)
A dzisiaj wirtualnie byłem w Katowicach:)
Ostatnio zmieniony 27 sie 2023, 15:35 przez Janusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 27 sie 2023, 13:19
Magnolia pisze: 27 sie 2023, 7:54 Uczestniczenie on linę, na żywo we mszy i komunia duchowa - realizują ten obowiązek, gdy nie jest możliwe uczestniczenie fizyczne.
No nie, nie realizuja. Transmisja jest tylko dodatkiem i jak z ważnej przyczyny nie można uczest uczyć we Mszy to nie masz grzechu ale nie masz też obowiazku oglądania Transmisji.
Moja odpowiedź jest poprawna. Przy okazji znam okoliczności życiowe Janusza i wiem że mu obowiązki nie pozwalają na uczestnictwo fizyczne we mszy, nie ma grzechu bo nie opuszcza mszy św dobrowolnie. Pozostaje uczestnictwo na mszy online na żywo.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 sie 2023, 17:48
Aloes pisze: 27 sie 2023, 13:19
Magnolia pisze: 27 sie 2023, 7:54 Uczestniczenie on linę, na żywo we mszy i komunia duchowa - realizują ten obowiązek, gdy nie jest możliwe uczestniczenie fizyczne.
No nie, nie realizuja. Transmisja jest tylko dodatkiem i jak z ważnej przyczyny nie można uczest uczyć we Mszy to nie masz grzechu ale nie masz też obowiazku oglądania Transmisji.
Moja odpowiedź jest poprawna. Przy okazji znam okoliczności życiowe Janusza i wiem że mu obowiązki nie pozwalają na uczestnictwo fizyczne we mszy, nie ma grzechu bo nie opuszcza mszy św dobrowolnie. Pozostaje uczestnictwo na mszy online na żywo.
Nie jest do konca poprawna bo transmisja online nie jest uczestnictwem we Mszy sw. I nie spełnia ona obowiazku niedzielnego.
A sam brak grzechu wynika z braku możliwości fizycznego uczestnictwa z ważnych przyczyc ani w dniu niedzielnym ani tez dnia poprzedniego, a nie obejrzenia transmisji co wyzej napisałem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Oglądanie Mszy Świętej w telewizji nie jest tym samym co bezpośrednie uczestnictwo, nie pozwala zatem na wypełnienie obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i nakazane święta, ten bowiem domaga się
fizycznej obecności wiernych (DD 54). O ile godne pochwały jest to, że starsi i chorzy uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej. transmitowanej przez telewizję, „to nie można jednak tego powiedzieć o kimś , kto ze względu na te transmisje chciałby się zwolnić z pójścia do kościoła i uczestnictwa w celebracji eucharystycznej żywego Kościoła” (SC 57)."
Źródło: Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w Sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję

Sprawdziłam. Masz rację @Aloes.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

To ja...dalej wtapiam się w Biblię...Księga Izajasza we mnie już od blisko 3 godzin (z maleńkimi przerwami w tym czasie) do 23.30 jestem jeszcze na posterunku:)
Janusz

Nieprzeczytany post

Panie Boże. Wybacz mi moją pychę, i choć z czystych intencji, ale zawsze - ingerowanie w innych. Narzucanie swojej narracji punktu widzenia. Każdy z nas jest inny.

Janusz

Nieprzeczytany post

Takie tam osobiste przeżycia i doznania, Panie przepraszam i dziękuję.



„Oto stoję u drzwi i kołaczę. Jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (3,20).
Ja nie miałem już wyjścia. I poprosiłem.
i Jezus jest ze mną. We mnie.