Klękać przed Najświętszym Sakramentem

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
K.H.

Nieprzeczytany post

Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus.

Nie znalazłem podobnego wątku na forum, więc tutaj chciałbym zapytać. Zawsze byłem uczony, że katolik wobec krzyża powinien wykonać skłon, a wobec Najświętszego Sakramentu uklęknąć. Myślę, że jest to oczywiste, pytani jednak brzmi, czy są jakieś dokumenty, zapisy etc., które ściśle regulują takie kwestie?
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na wieki wieków, amen!

Tak, są dokumenty, które regulują poszczególne gesty zarówno w liturgii, jak i poza nią.

Księga KOMUNIA ŚWIĘTA I KULT TAJEMNICY EUCHARYSTYCZNEJ POZA MSZĄ ŚWIĘTĄ:
Przed Najświętszym Sakramentem, zarówno przechowywanym w tabernakulum, jak i wystawionym do publicznej adoracji, klęka się na jedno kolano.
Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów:
Przyklęknięcie obowiązuje przed Najświętszym Sakramentem, zarówno wystawionym jak i ukrytym w tabernakulum, oraz przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:
Przyklęknięcie, które wykonuje się przez zgięcie prawego kolana aż do ziemi, oznacza uwielbienie. Dlatego obowiązuje ono przed Najświętszym Sakramentem i przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 12 cze 2023, 14:20

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:
Przyklęknięcie, które wykonuje się przez zgięcie prawego kolana aż do ziemi, oznacza uwielbienie. Dlatego obowiązuje ono przed Najświętszym Sakramentem i przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
a mozna na to ktore mniej boli?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Można @abi
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 18 cze 2023, 21:29
DariuszJ pisze: 12 cze 2023, 14:20

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:
Przyklęknięcie, które wykonuje się przez zgięcie prawego kolana aż do ziemi, oznacza uwielbienie. Dlatego obowiązuje ono przed Najświętszym Sakramentem i przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
a mozna na to ktore mniej boli?
Są takie sytuacje zdrowotne, które nie pozwalają czasem na zachowanie przepisu. Czasem np. przyjmuje się Komunię świętą na leżąco (osoba chora), czy też czasami nie jesteśmy w stanie klęknąć na jakiekolwiek kolano i trzeba stać. Ja miałem taką sytuację, że przez jakiś czas, w momentach, gdzie trzeba we Mszy świętej klęczeć, ja z przyczyn zdrowotnych stałem. To jest ok w takich sytuacjach. :)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ