Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

ma_ga pisze: 01 gru 2023, 10:23 Żal do rodziców to można mieć akurat o wszystko. Ale dla mnie to jest niedojrzałe. Dorosły człowiek przyjmuje to co dostał dobrego i złego. I przyjmuje, że rodzice najprawdopodobniej działali zgodnie ze swoją wiedzą w najlepszej intencji. A jeśli co złego zrobili - przebacza. Bo życie żalem do rodziców jest dla mnie życiem przeszłością i tak naprawdę niemożnością zbudowania własnego, niezależnego i dorosłego JA.
Poniekąd. Ona już to chyba nawet rozumie. Nie pojmuje natomiast jak to możliwe, że zgodnie z prawem ktoś "zapisuje cię" do jakiejś "organizacji", z której nie można się wypisać. Ona myśli inaczej niż katolik.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Rodzice zrobili to co uważali za słuszne. Również dobrze można mieć pretensje o szczepionki, zabranie dziecka do lekarza gdy jest chore, zapisanie do szkoły (pomijając wymóg prawny) itd.

Raczej nie chodzi o zapisywanie do organizacji, a o zmazanie grzechu pierworodnego, bycia razem z Bogiem.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 01 gru 2023, 10:59 Rodzice zrobili to co uważali za słuszne. Również dobrze można mieć pretensje o szczepionki, zabranie dziecka do lekarza gdy jest chore, zapisanie do szkoły (pomijając wymóg prawny) itd.

Raczej nie chodzi o zapisywanie do organizacji, a o zmazanie grzechu pierworodnego, bycia razem z Bogiem.
Ja to rozumiem. Równie dobrze mogę oskarżyć rodziców o to, że sprowadzili mnie na ten świat.
Z jej punktu widzenia jest to jednak "organizacja", a to że nie można się z niej "wypisać" jest "zniewoleniem".

Z naszego punktu widzenia dali jej potencjał, dobro i miłość, Coś co może kiedyś zaowocuje.
Wydaje mi się, że tego nie można wytłumaczyć ateistce, apostatce, racjonalistce, która sama o sobie mówi, że raczej nie ma płaszczyzny duchowej.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

To można jej odpowiedzieć, że mało jeszcze o sobie wie...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 gru 2023, 11:28 To można jej odpowiedzieć, że mało jeszcze o sobie wie...
Myślisz, że nie skończy to się jakimś fochem? Większość z nas uważa że ma rację w ważnych dla siebie sprawach.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 gru 2023, 11:28 To można jej odpowiedzieć, że mało jeszcze o sobie wie...
Chciałabyś usłyszeć taką odpowiedź? ;)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mówię tak do córek które zarzekają się że dzieci mieć nie będą miały.

Oznacza to jedynie tyle że jeszcze wiele może się zmienić w życiu . Szczególnie poglądy można zmienić. To czy ma się duszę zmienić się nie da.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 gru 2023, 12:55 Mówię tak do córek które zarzekają się że dzieci mieć nie będą miały.
Oznacza to jedynie tyle że jeszcze wiele może się zmienić w życiu . Szczególnie poglądy można zmienić. To czy ma się duszę zmienić się nie da.
Ja tylko pytałem czy chciałabyś w rozmowie np. ze mną otrzymać taki komunikat?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uważasz że to niegrzeczny komunikat?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 30 lis 2023, 9:02 Jeśli ktoś rozumie czym jest chrzest to myślę że popełnia grzech w takiej sytuacji. Jest to świadome, poważne narażenie dziecka do zamknięcia mu wstępu do Nieba.
W praktyce jednak tylko osoba nie rozumiejąca nieochrzci dziecka, więc nie popełni grzechu.
Takie jest moje zdanie.
Nie pisz takich rzeczy, bo to nieprawda. Dziecko nie jest niczemu winne, a Bóg nie jest ograniczony sakramentami w żaden sposób. Gdyby tak było, to dusze wszystkich ludzi mordowanych w łonach matek szłyby do Piekła. To samo dotyczyłoby zarodków z in vitro idących w kanał do szamba. To są normalne nieśmiertelne, niewinne i bezbronne dusze ludzkie idące prosto do Nieba i żaden Chrzest nie ma tu znaczenia.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 gru 2023, 13:20 Uważasz że to niegrzeczny komunikat?
Wciąż nie odpowiadasz na pytanie :)
W stosunku do córki nie jest niegrzeczny, bo relacja od zawsze była i jeszcze długo, a może na zawsze pozostaje skośna.

Komunikat "mało jeszcze o sobie wiesz" mówi: "ja wiem o tobie więcej niż ty sama". Taki komunikat stawia mnie wyżej, a zatem kogoś niżej. Aby wybrzmiało to znośnie musiałbym okrasić to dużą dozą żartu tylko nie wiem czy miałoby to jakiś sens.

EDIT:
Co innego w relacji z kimś bliskim lub w gabinecie psychoterapeutycznym, ale i tak, by to wyrazić chyba inaczej ująłbym to w słowa.

Dodano po 4 minutach 29 sekundach:
Luteranin pisze: 01 gru 2023, 13:58 Nie pisz takich rzeczy, bo to nieprawda. Dziecko nie jest niczemu winne, a Bóg nie jest ograniczony sakramentami w żaden sposób. Gdyby tak było, to dusze wszystkich ludzi mordowanych w łonach matek szłyby do Piekła. To samo dotyczyłoby zarodków z in vitro idących w kanał do szamba. To są normalne nieśmiertelne, niewinne i bezbronne dusze ludzkie idące prosto do Nieba i żaden Chrzest nie ma tu znaczenia.
Nie rozmawiamy o zarodkach, a pojęciu grzechu, o perspektywie rodzica.
Z Twojego punktu widzenia sakramenty w ogóle chyba nie mają znaczenia, a zatem nie ma grzechu.
To chyba wszystko?

EDIT:
@Luteranin przepraszam za "To chyba wszystko". Wybacz.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2023, 14:24 przez daniel, łącznie zmieniany 2 razy.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

U nas są tylko dwa sakramenty: Chrzest i Sakrament Ołtarza, a to z tego powodu iż uważamy, że Sakramentem można nazwać tylko to co ustanowił Chrystus.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

pradziad i ja ;)

Obrazek
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1419
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1247
Podziękowano: 1063
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel O! Miło cię zobaczyć. Widać podobieństwo, najbardziej nos i włosy no i wąsik 😁
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zastanawialiście się kiedyś jak wypada posiadanie polskiego paszportu na tle innych?
Z polskim paszportem można wjechać do 186 państw tyle samo co z amerykańskim, a z najlepszym pod tym względem jest paszport singapurski, 193 państwa.
Afganistański, 27 państwa.

Chodzi o wjazdy bez wizy.

https://www.henleyglobal.com/passport-index/ranking
Ostatnio zmieniony 09 gru 2023, 17:58 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Screenshot_20231211-182803~2.png
Screenshot_20231211-182803~2.png (538.63 KiB) Przejrzano 384 razy
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Nowa minister edukacji Barbara Nowacka: “Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa; jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa”.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1860
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

O. Ludwik Wiśniewski OP swój krótki esej "Blask Wolności" puentuje zdaniem:

"Wystarczy być człowiekiem, aby odkryć prawdę o dobru i złu. Może zatem wystarczy być człowiekiem, aby odkryć prawdę o Bogu?"

Jak odpowiedzielibyście na to pytanie :-?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja zaczynam nowy rok od zaobrączkowania.
Nic mi nie jest, jest to zaplanowany pobyt.

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 01 sty 2024, 10:53 Ja zaczynam nowy rok od zaobrączkowania.
Nic mi nie jest, jest to zaplanowany pobyt.

Obrazek
Życzę Ci zdrowia Dominiku!

Niech Ci Pan Bóg błogosławi!
ODPOWIEDZ