"Modlitwa uwolnienia" Neal Lozano

Rozmowy o książkach, jakie przeczytaliśmy i polecamy innym. Literatura religijna, pisma świętych i doktorów Kościoła, ale też beletrystyka, literatura faktu i wszystko to, co nas ubogaca. Razem stwórzmy największą bazę książek na forach religijnych.
cypro

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 14 lis 2023, 12:23 (...) dokument ICCRS jest katolicki i odpowiednie komisje, dykasterie i Kongregacja Nauki Wiary zna ten dokument, oraz go zatwierdziła.
Przeczytałem uważnie zamieszczane przez #Magnolia teksty i zwróciła moją uwagę pewna nieścisłość, otóż prefekt kard. Farell we wstępie do publikacji "Posługa uwalniania" napisał jedynie: "Komisja przyjęła wskazówki przekazane jej przez Kongregację Nauki Wiary, a także rady wielu teologów i ekspertów z tej dziedziny. " - jak rozumiem, trwały prace, pokazano ich efekt Kongregacji Nauki i Wiary, ta miała swoje uwagi (pewnie coś należało poprawić, coś dopisać albo usunąć - były wskazówki co do tekstu). Nie wspomniał o oficjalnym zatwierdzeniu tekstu przez Kongregację/potwierdzeniu przez Kongregację, że tekst nie zawiera żadnych błedów doktrynalnych. Taką informację podaje M. Moran, prezydent ICCRS. Nie twierdzę, że tak sie nie stało. Rozumiem też, że kard. Farell nie jest od tego, by we Wstępie przedstawiać wszystkie kroki w opracowywaniu dokumentu. Zwykle przedstawia sie końcowy etap prac, a on wspomniał o tylko o pokazaniu tekstu Kongregacji i przyjęciu jej uwag przez komisję ICCRS, nie o zatwierdzeniu. Po prostu te dwie podane informacje nie są synonimem. To chyba jednak różnica: przedstawienie danej instytucji tekstu + ta instytucja ma do niego uwagi, ja na nie reaguję/poprawiam tekst (zakładam, że Komisja ICCRS tak zrobiła), a czym innym uzyskanie ostatecznego potwierdzenia przez tę instytucję, że dany tekst (jego ostateczna wersja) nie zawiera żadnych błedów.
Po prostu mnie to zdziwiło.
Viator
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2023, 20:10
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 12 lis 2023, 11:23 Tekst instrukcji ICCRS oraz książki Lozano jest sprzeczny z tekstem Kongregacji Nauki Wiary i Episkopatu. I to jest jedyny fakt w tej dyskusji.
Reszta to próby zagadania. (...)
Drogi Marku, zastanawia mnie dlaczego z taką pewnością piszesz, że coś jest faktem, podczas gdy gołym okiem widać, że tak nie jest.
Staram się tłumaczyć Twoje zaangażowanie troską o innych połączoną z nieznajomością metody w praktyce. Być może też wyobrażeniem sobie czegoś w tym sposobie poslugi, czego nie ma?
Ale co do podstaw tej dyskusji, pozwolę sobie zauważyć:
1. Powoływany tekst Kongregacji Nauki Wiary w ogóle nie mówi o sytuacji opisywanej w dokumencie ICCRS oraz w metodzie 5 kluczy. Nie ma tu mowy o "organizowaniu zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości”. W żadnym wypadku.

2. Powoływane Wytyczne KEPu dotyczą rytuału egzorcyzmu i udziału w nim świeckich. I tyle. Skąd idea, że dotyczy to wszystkich innych form modlitwy? A dokument ICCRS był wydany 2-3 lata później...

Egzorcyzm uroczysty to jest zupełnie co innego niż modlitwa o uwolnienie metodą 5 kluczy !
.
Jest metodą konfrontacyjną. Właściwie całość posługi opiera się na konfrontacji z demonami/nakazie egzorcysty reperezentującego duchową władzę biskupa.
Natomiast model 5 kluczy jest skonstruowany inaczej – nakaz jest wydawany dopiero po tym, gdy dana osoba sama się już wyrzekła wszystkich złych duchów, które jej szkodziły. Może go wypowiedzieć ta osoba (choć zwykle brakuje jej wiary i autorytetu, szczególnie jeśli przez całe lata była z daleka od Kościoła, stąd przeniesienie tego momentu na prowadzącego modlitwę). Cały schemat modlitwy opiera się na świadomym udziale wolnej woli przeprowadzanego człowieka, który w Imię Jezusa wyrzeka się złych duchów, na które się wcześniej otworzył, a potem zaprasza Pana do swojego życia...
Na tym, zresztą opiera się szczególna wartość 5 kluczy.
Widziałem z bliska (i to nie raz) obie formuły modlitwy i to są zupełnie różne światy. W czasie metod konfrontacyjnych często dochodzi do manifestacji demonicznych. Nie będę Wam opisywał jak to wygląda ale uwierzcie... nie dziwię się, że wytyczne KEP nie dopuszczają w takich sytuacjach do wydawania nakazów demonom przez osoby świeckie.
W czasie pięciu kluczy, poza tym, że ludzie wyglądają jakby im z pleców odpadła tona kamieni, nie dzieje się nic spektakularnego. Przemiana dokonuje się w środku...

I ostatnia rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę.
Skoro już, jak sądzę, bezsprzecznie ustaliliśmy, że tekst Kongregacji Nauki Wiary nie stoi w sprzeczności z dokumentem ICCRS, nie lekceważmy go.

We wstępie Przewodnicząca pisze: "Ostateczny projekt został przesłany do szerszej Komisji, a następnie przedstawiony Kongregacji Nauki Wiary, która ku naszej radości potwierdziła, że tekst nie zawiera żadnych błędów doktrynalnych."

Może nie kłamie?

A co ważniejsze, we wprowadzeniu do dokumentu/przedmowie kardynał Kevin Farell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich Rodziny I Życia, więc Dykasterii (Kongregacji), w której kompetencjach są kwestie zaangażowania świeckich w Kościele pisze tak: "w trakcie prac Komisja Doktrynalna pozostawał w ścisłej więzi z Kościołem. Komisja przyjęła wskazówki przekazane przez Kongregacji Nauki Wiary, a także radynwielu teologów onekeprtow z tej dziedziny (...). Ponowna refleksja nad poslugą uwalniania (...) Może stać się teraz pomocna dla.całego Kościoła - osób świeckich, duchownych i zakonnych. Pozwoli zyskać większą wrażliwość na chrzcielny dar, jaki został udzielony wszystkim uczniom Chrystusa, a ktory należy docenić za jego wielką wartość w niesieniu wiernym duchowej pomocy. Mam nadzieję, że książka ta będzie służyć jako wiarygodny przewodnik, w szczególności tym członkom Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, ktorzy regularnie slużą modlitwą uwolnienia swoim braciom i siostrom w wierze. Mam też nadzieję, że stanie się ona narzędziem do odkrywania i podejmowania tej posługi w naszych czasach,w tej ekscytującej misji, jako jest nowa ewangelizacja"

Nie gniewajcie sie, ale Prefekt Dykasterii ds. Świeckich jest dla mnie większym autorytetem niż Wy.

Kochani, owszem, nie jest to oficjalny dokument Kościoła, któremu jesteśmy winni posłuszeństwo, bo ma zupełnie inny charakter (nie nakazowy) i czemu innemu służy.
Ale nie jest też jakaś prywatna opinia przypadkowej grupy osób, która przedstawia jakieś sprzeczne z Doktryną koncepcje, tylko głęboko przemyślane i uporządkowane oraz oparte na nauczaniu Kościoła spojrzenie na posługę uwalniania. I dane od Kościoła - Kościołowi.

Namawiam do przeczytania w całości - przy jakimś, choć minimalnym życzliwym nastawieniu - sami zobaczycie jak dobry kawał roboty zrobili.
Pozdrawiam
Grzegorz
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 1:35 przez Viator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

W związku z wyraźnym poleceniem moderacji, cytuję:
Marek Piotrowski pisze: 14 lis 2023, 13:11
Magnolia pisze:Więc bardzo CIę proszę, abyś szerzył swoje wątpliwości gdzieś indziej.
Dobrze.
...proszę o informację, czy mam odpowiedzieć na powyższy - wprowadzający sporo nieporozumień - tekst, czy też kierować się powyższym zobowiązaniem.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 8:21 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski nie było to polecenie moderacji, bo nie napisałam tego na czerwono. To była moja osobista prośba, żebyś już nie szerzył wątpliwości, bo przedstawione tu fakty mówią coś przeciwnego niż Twoje wątpliwości.
I prawdę mówiąc nie ma nieporozumień w poście @Viator patrząc na wszystko, co ja do tej pory opublikowałam w tym wątku. Ja jestem wdzięczna, ze osoba tak zajęta pracą, posługami i ewangelizowaniem jak Grzegorz, mgr historii Kościoła, znalazła czas aby wyjaśnić Ci dlaczego Twoje wątpliwości są nieuzasadnione.

Przyjmij te wyjaśnienia i załóż choć na chwilę, ze możesz się mylić, że możesz coś źle rozumieć...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę o konkretną odpowiedź, bez wykrętów, na moje pytanie: mam prostować ewidentne nieporozumienia zawarte w liście @Viator czy też sobie tego nie życzysz na swoim forum?
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 8:47 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marku, odpowiedź już padła. Kilka postów wyżej Magnolia prosiła, żebyś już przestał negować modlitwę w tym wątku. Ja dużo wcześniej wyraziłem swoje spostrzeżenie, że dyskusja nie ma sensu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

OK, o to pytałem.
Dziękuję za potwierdzenie, że dyskusja jest ograniczona w przypadku, gdy nie zgadza się z poglądami Moderacji - nawet po jej zakończeniu "bo nie ma sensu" zamieszczane są posty potwierdzające mniemania administracji, natomiast przeciwne - w żadnym wypadku.
Wszystko jasne, dziękuję za odpowiedź.
EOT
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 9:26 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

@Dominik To zamknij to forum jak wszytkie roznice zdan i dyskusje nie mają sensu, idea forum jest dyskusja nawet jeśli trwa długo i nie ma konsensusu.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dyskusja merytoryczna miała miejsce, ale na wiele przedstawionych argumentów Marek ma wciąż jeden i ten sam, ciągnięcie tego w nieskończoność nie ma sensu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

W czasie naszej dyskusji o tej książce i samej modlitwie uwolnienia, napisałam szereg maili, min do Komisji Nauki Wiary przy KEP.
W Wigilie otrzymałam odpowiedź:
Szanowna Pani Katarzyno,

Dziękujemy za przysłaną wiadomość oraz za Pani życzliwą troskę o prawidłowe sprawowanie posługi uwolnienia w Domach Miłosierdzia. Chcę poinformować, że zgłoszony przez Panią problem będzie przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Komisji Nauki Wiary KEP.

Z wyrazami szacunku i życzeniami Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

ks. Antoni Nadbrzeżny

Sekretarz Komisji Nauki Wiary KEP


Pozostaje zaczekać aż Komisja coś uradzi, sprawdzi i odpowie... skoro odpowiedź na maila trwała 2 miesiące, to szybkiej odpowiedzi o samej posłudze uwolnienia się nie spodziewam. Nauczymy się cierpliwości ;)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 15 lis 2023, 11:03 Dyskusja merytoryczna miała miejsce, ale na wiele przedstawionych argumentów Marek ma wciąż jeden i ten sam, ciągnięcie tego w nieskończoność nie ma sensu.
Tak Dominiku. Jeden dobry argument zupełnie wystarczy,
ODPOWIEDZ