Piotra rozmowy o wierze

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak właśnie jest. Doktryna jest niezmienna. Kościół nie może zmieniać tego co tylko strzeże. Takie ma zadanie strzec tego co nam objawił Bóg w Piśmie św. Nauka Kościoła musi być spójna z Tradycją pierwszych chrześcijan oraz z Biblią. I tak jest.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co do Prawosławia - prawie pełna zgoda. Ale co tam wątpliwości i spory.

Wszystkim Wam serdecznie życzę pięknych, zdrowych i w miarę spokojnych Świąt Bożego Narodzenia : -)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękujemy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 591
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kontrargumentacja na modłę ,nomen omen, lewą ręką do prawego ucha nie zmieni oczywistych faktów.
Celibat dobrowolny, dobre sobie. To jak przysłowiowe kangury z arki do Australii po lodzie. Wszystko płynie i żadnej niezmienności w KK nie było i nie ma. Choćby krzesła łamać.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

PS ja przytaczam jedynie 20 faktów. Ale widzę z powyższego, jest ich więcej.
Osobiście dla ostrożności z wiarą wystarczy mi " wynalezienie" czyśćca ( odpusty!- genialne, nie powstydziliby sie w Jerozolimie) no i obecne zajawki o braku piekła.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

To czego widać nie rozumiesz, mieści się pod pojęciem Tradycja w Kościele, przytoczę co o tym mówi Katechizm:

Tradycja a Pismo Święte

KKK 80 "Tradycja święta i Pismo święte ściśle się z sobą łączą i komunikują... wypływając z tego samego źródła Bożego, zrastają się jakoś w jedno i zdążają do tego samego celu" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 9). Tradycja i Pismo święte uobecniają i ożywiają w Kościele misterium Chrystusa, który obiecał pozostać ze swoimi "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20).

KKK 81 "Pismo święte jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie.

Święta Tradycja słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem Prawdy, wiernie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali".

KKK 82 Wynika z tego, że Kościół, któremu zostało powierzone przekazywanie i interpretowanie Objawienia, "osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte. Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważania przyjmować i mieć w poszanowaniu" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 9.

Tradycja apostolska

KKK 75 "Chrystus Pan, w którym całe Objawienie Boga najwyższego znajduje swe dopełnienie, polecił Apostołom, by Ewangelię przyobiecaną przedtem przez Proroków, którą sam wypełnił i ustami własnymi obwieścił, głosili wszystkim, jako źródło wszelkiej prawdy zbawiennej i normy moralnej, przekazując im dary Boże" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 7).

KKK 96 To, co Chrystus powierzył Apostołom, przekazali oni przez swoje przepowiadanie i pisma, pod natchnieniem Ducha Świętego, wszystkim pokoleniom, aż do chwalebnego powrotu Chrystusa.

Tradycja, Pismo Święte i Nauczanie Kościoła

KKK 95 "Jasne więc jest, że święta Tradycja, Pismo święte i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 10).

Tradycje eklezjalne i tradycja apostolska

KKK 83 Tradycja apostolska, o której tu mówimy, pochodzi od Apostołów i przekazuje to, co oni otrzymali z nauczania i przykładu Jezusa, oraz to, czego nauczył ich Duch Święty. Pierwsze pokolenie chrześcijan nie miało jeszcze spisanego Nowego Testamentu; sam Nowy Testament poświadcza więc proces żywej Tradycji.

Od Tradycji apostolskiej należy odróżnić "tradycje" teologiczne, dyscyplinarne, liturgiczne i pobożnościowe, jakie uformowały się w ciągu wieków w Kościołach lokalnych. Stanowią one szczególne formy, przez które wielka Tradycja wyraża się stosownie do różnych miejsc i różnych czasów. W jej świetle mogą one być podtrzymywane, modyfikowane lub nawet odrzucane pod przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.


Kościół ma jedna Ewangelię, której strzeże i chroni, wyjaśnia i naucza, ale przez wieki Kościół prowadzony przez Ducha św niektóre prawdy wiary rozwijał i coraz lepiej stawały się zrozumiałe.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pewnie, że nie wszystko rozumiem. Ale Ty też nie rozumiesz o co mi chodzi. Teza o niezmienności jest po prostu nie do obrony.
A mnie chodzi o jakieś argumenty i wsparcie w kwestii jak MIMO całej zmiennosci historycznej zblizyć się do wiary.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chrystus się nie zmienił, Duch św się nie zmienił, Bóg Ojciec się nie zmienił.
Są wierni w miłości do ludzi, pomimo ich grzeszności.
Są wierni raz danemu przymierzu, które rozwijali gdy ludzie byli gotowi by poznać Boże plany, aż złożenia ofiary przez Chrystusa, czyli do pełnego Odkupienia. i nadal Bóg jest wierny swojemu przymierzu z człowiekiem, niezależnie jak bardzo człowiek grzeszy i błądzi w drodze do Boga.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotrze, zebrałem liczne wersje tej listy (łącznie ponad 200 tych bzdurek). Odpowiedziałem na nie w książce "Kościół oskarżony". Jeśli interesują Cię i uwierzyłeś w niektóre z nich, chętnie przedstawię jak było naprawdę. Ale jeden warunek: po kolei.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po twoich kangurach "zlodowaceniami " do Australii wybacz, twoje apologetyczne objaśnienia jakoś mnie nie przekonują.
Jeśli wierzysz w niezmienność jako dziatwa - twój problem. Powiadasz 200 "bzdurek"? Mylisz się znow mocno. Jasne, że z tych 200 plus to i owo z pewnoscią jest naszczekiwaniem wrogów wiary i innych mądrali. Mnie wystarczy JEDEN punkt i już o niezmienności mawy być nie może.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 27 gru 2023, 14:08 Po twoich kangurach "zlodowaceniami " do Australii wybacz, twoje apologetyczne objaśnienia jakoś mnie nie przekonują.
Nie mam pojęcia o czym piszesz. Możesz dać linka?
Jeśli wierzysz w niezmienność jako dziatwa - twój problem. Powiadasz 200 "bzdurek"? Mylisz się znow mocno. Jasne, że z tych 200 plus to i owo z pewnoscią jest naszczekiwaniem wrogów wiary i innych mądrali. Mnie wystarczy JEDEN punkt i już o niezmienności mawy być nie może.
No cóż, wiedziałem, że nie podejmiesz wyzwania. Ale moim obowiązkiem było zaproponować.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na moje wątpliwości, jakim cudem kangury z arki dotarły do Australii - objaśniłeś, że były zlodowacenia.
Podobnie zresztą tutaj ktoś mi objaśniał, że w Raju drapieżniki były roślinożerne. Mózg się lasuje. No i beka.

Dodano po 14 minutach 52 sekundach:
No i święte oburzenie po mojej wzmiance na temat historycznego pochodzenia pastorału.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 28 gru 2023, 8:25 Na moje wątpliwości, jakim cudem kangury z arki dotarły do Australii - objaśniłeś, że były zlodowacenia.
Proszę, zalinkuj gdzie rzekomo twierdziłem, że kangury w ogóle docierały z Arki :)
Bzdura, biorąc pod uwagę że twierdzę i od wielu lat o tym piszę, że Potop to opowieść dydaktyczna oparta na wielkiej, ale lokalnej powodzi (prawdopodobnie tej, w wyniku której powstało Morze Czarne).
Najwyraźniej albo mylą Ci się wpisy, albo dyskutanci.
Natomiast nie ma wątpliwości, że kangury przemieszczały się po mostach lądowych pomiędzy wyspami i kontynentami - szczególnie w okresach zlodowaceń. Nie wiemy tylko na pewno, w którą stronę - gdyż z jednej strony największa ich populacja znajduje się w Australii, z drugiej najstarsze znaleziska torbaczy mamy w Ameryce Południowej i (trochę wątpliwe) w Chinach.
Podobnie zresztą tutaj ktoś mi objaśniał, że w Raju drapieżniki były roślinożerne. Mózg się lasuje. No i beka.
Bądź łaskaw nie łączyć mnie z podobnymi opiniami.
No i święte oburzenie po mojej wzmiance na temat historycznego pochodzenia pastorału.
Przypomnij proszę, nie pamiętam, bym coś na ten temat pisał.

Natomiast maniera, która pozwala Ci cytować jakiś stek paszkwili, ale nie pozwala Ci na temat zacytowanych andronów dyskutować pokazuje tylko jedno - jesteś zwykłym hejterem, który niczego nie szuka i nie stara się wyjaśnić, a jedynie uderza na ślepo.
Zaproponowałem rozpatrzenie wszystkich tych punktów po kolei, dając Ci szansę zachowania się honorowo i uczciwie - ale, oczywiście, wybór należał do Ciebie.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2023, 8:55 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotrze zajmują cię sprawy wagi nieistotnej, a pomijasz te istotne.

Powiedz jakie znaczenie ma dla Twojego zbawienia ile zwierząt było w arce i jak tam je karmili, czy jak przeżyły?!
To jest zupełnie nieistotne dla zbawienia!
Istotne jest że Bóg Cię kocha i Cię odkupił! I pragnie cię wziąć do nieba, ale aby to się wykonało, potrzebne jest twoje nawrócenie i porzucenie grzechów.
Tak naprawdę przed tym się bronisz i zasłaniasz się kolejnymi zarzutami co wg ciebie jest sprzeczne w Biblii.

Rozum podpowiada, aby się skupić na najważniejszym a nie na nieistotnych sprawach.
Nawet gdy jest ci proponowana pomoc, konkretne opracowanie tematów, konkretna książka , któraś z kolei, to wszystko po kolei odrzucasz... bo a nuż trzeba by było zmienić myślenie i swoje czyny... a czas ci umyka!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnia książkę znajdziesz w pdf tu: https://docer.pl/doc/xe8ev8

Więc jeśli naprawdę szukasz prawdy to zacznij czytać poważne opracowania!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 gru 2023, 11:07 Chrystus się nie zmienił, Duch św się nie zmienił, Bóg Ojciec się nie zmienił.
Są wierni w miłości do ludzi, pomimo ich grzeszności.
Są wierni raz danemu przymierzu, które rozwijali gdy ludzie byli gotowi by poznać Boże plany, aż złożenia ofiary przez Chrystusa, czyli do pełnego Odkupienia. i nadal Bóg jest wierny swojemu przymierzu z człowiekiem, niezależnie jak bardzo człowiek grzeszy i błądzi w drodze do Boga.
Po pierwsze, skąd niby nam to wiedzieć, nie popełniając grzechu pychy.
Po drugie - Bóg = Stwórca = Siła Najwyższa a KKK - niekoniecznie zbieżne tematy.
Po trzecie - Siła Najwyższa - jako Mądrość z pewnością bywa zmienna, o ile wymagają tego okoliczności.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2023, 9:12 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7099
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3496
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 28 gru 2023, 9:10
Magnolia pisze: 27 gru 2023, 11:07 Chrystus się nie zmienił, Duch św się nie zmienił, Bóg Ojciec się nie zmienił.
Są wierni w miłości do ludzi, pomimo ich grzeszności.
Są wierni raz danemu przymierzu, które rozwijali gdy ludzie byli gotowi by poznać Boże plany, aż złożenia ofiary przez Chrystusa, czyli do pełnego Odkupienia. i nadal Bóg jest wierny swojemu przymierzu z człowiekiem, niezależnie jak bardzo człowiek grzeszy i błądzi w drodze do Boga.
Po pierwsze, skąd niby nam to wiedzieć, nie popełniając grzechu pychy.
Po drugie - Bóg = Stwórca = Siła Najwyższa a KKK - niekoniecznie zbieżne tematy.
Po trzecie - Siła Najwyższa - jako Mądrość z pewnością bywa zmienna, o ile wymagają tego okoliczności.
Bóg nam to objawił w Biblii. poprzez historię zbawienia. Najpierw pokazał że jest wierny przymierzu z Abrahamem, potem z Noem, a potem z Jezusem.

KKK to skrót Katechizmu Kościoła Katolickiego. Tam masz zbiór prawd wiary. Więc Twoja obawa, ze Bóg a Katechizm niekoniecznie są zbieżne nie ma podstaw. KKK jest oparty na Biblii i Tradycji, nauczaniu Soborów.

Niezmienność i Wierność to przymioty Boga. Tu możesz każdy z nich sobie przyswoić, bo są wyjaśnione:
https://www.teologia.pl/m_k/zag02c-00.htm

BÓG JEST NIEZMIENNY

Niezmienność Boga wynika z faktu, że jest Istotą nieskończenie doskonałą, która nie może wzrastać w swojej doskonałości. Przez ten fakt Bóg nie podlega żadnej zmianie. Jest Miłością zawsze pełną, nieskończoną, najdoskonalszą. Jest zawsze Prawdą, Mądrością, Pięknem. W Bogu nie ma żadnej przemiany fizycznej, gdyż jest niematerialny. Nie ma w Nim też żadnej zmiany duchowej, gdyż odwiecznie posiada każdą doskonałość w stopniu nieskończonym. Nie może więc wzrastać, a tym bardziej – tracić swojej doskonałości.

BÓG JEST WIERNY

Wierność Boga to niezmienność Jego miłości. Ta stała miłość dostosowuje się jednak do zmienności człowieka. Ilustrację tego może stanowić przypowieść o synu marnotrawnym. Ojciec kochał go przed odejściem z domu, w czasie pobytu poza domem i po powrocie do bliskich. Przejawy tej niezmiennej miłości były jednak różne, dostosowane do zmieniającego się zachowania syna. Najpierw Ojciec uszanował jego decyzję i dał należną mu część majątku. Kiedy syn roztrwonił wszystko, żyjąc rozrzutnie, miłość powstrzymywała ojca przed udzieleniem mu wsparcia, gdyż to jeszcze bardziej pogrążyłoby go w ruinie moralnej i z pewnością nie doprowadziłoby do decyzji powrotu do ojcowskiego domu. Po powrocie ojciec okazał synowi swoją stałą miłość przez przebaczenie, przez przyjęcie z radością do domu i przez darowanie mu szaty, sandałów i pierścienia (por. Łk 15,11-24). W odniesieniu do każdego człowieka miłość Boża jest stała i wierna. Takiej samej miłości Bóg oczekuje również od nas.

Kto odwraca się od stałej Bożej miłości, ten skazuje się na cierpienie, tak jak to było z synem marnotrawnym. Podobnie skazuje się na doznawanie zimna ten, kto oddala się od ogniska; albo też, będzie przebywał w ciemnościach człowiek, który pozaciągał na okna kotary, aby nie wpuścić do wnętrza mieszkania promieni słonecznych.
Wierność Boża ujawnia się też w dotrzymywaniu obietnic. Bóg jest wierny danemu słowu, przyrzeczeniom.
O wierności Bożej przypomina nam modlitwa-akt ufności: "Ufam Tobie, boś Ty wierny, wszechmocny i miłosierny. Dasz mi grzechów odpuszczenie, łaskę i wieczne zbawienie".
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 gru 2023, 8:52
Piotr55 pisze: 28 gru 2023, 8:25 Na moje wątpliwości, jakim cudem kangury z arki dotarły do Australii - objaśniłeś, że były zlodowacenia.
Proszę, zalinkuj gdzie rzekomo twierdziłem, że kangury w ogóle docierały z Arki :)
Bzdura, biorąc pod uwagę że twierdzę i od wielu lat o tym piszę, że Potop to opowieść dydaktyczna oparta na wielkiej, ale lokalnej powodzi (prawdopodobnie tej, w wyniku której powstało Morze Czarne).
Najwyraźniej albo mylą Ci się wpisy, albo dyskutanci.
Natomiast nie ma wątpliwości, że kangury przemieszczały się po mostach lądowych pomiędzy wyspami i kontynentami - szczególnie w okresach zlodowaceń. Nie wiemy tylko na pewno, w którą stronę - gdyż z jednej strony największa ich populacja znajduje się w Australii, z drugiej najstarsze znaleziska torbaczy mamy w Ameryce Południowej i (trochę wątpliwe) w Chinach.
Podobnie zresztą tutaj ktoś mi objaśniał, że w Raju drapieżniki były roślinożerne. Mózg się lasuje. No i beka.
Bądź łaskaw nie łączyć mnie z podobnymi opiniami.
No i święte oburzenie po mojej wzmiance na temat historycznego pochodzenia pastorału.
Przypomnij proszę, nie pamiętam, bym coś na ten temat pisał.

Natomiast maniera, która pozwala Ci cytować jakiś stek paszkwili, ale nie pozwala Ci na temat zacytowanych andronów dyskutować pokazuje tylko jedno - jesteś zwykłym hejterem, który niczego nie szuka i nie stara się wyjaśnić, a jedynie uderza na ślepo.
Zaproponowałem rozpatrzenie wszystkich tych punktów po kolei, dając Ci szansę zachowania się honorowo i uczciwie - ale, oczywiście, wybór należał do Ciebie.
To coś z tobą słabo. Zalecam post i lecytynkę. W wolnej chwili zalinkuję. I po co zaraz silić się na hejterów ? Znów w słaby punkt, bidaku? Zalecam melisę. No i drugi policzek.
A przy okazji - co te drapieżniki jadły w Edenie? ;-)))

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Magnolia , oczywiście Doskonałość nieskończona zmian nie potrzebuje, bo ma wszystko od zawsze "wzięte pod uwagę".
Zatem skąd ciągłe zmiany nauk i doktryn KK ? Skąd schizmy wschodnie? No i Luter, gad ?

Dodano po 9 minutach 46 sekundach:
https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/589
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

No cóż, ten wpis jest nawet poniżej tego, co reprezentowałeś dotąd. I niestety, doskonale potwierdza moją konkluzję na temat Twojej osoby.

Marku nie chcesz rozmawiać z Piotrem, nie ma przymusu. Ale tez nie ma powodu go obrażać. Upomnienie za ad personam. Magnolia
ODPOWIEDZ