Czym jest modlitwa? Czym jest dla mnie?

Wszystko o modlitwie, co nam pomaga, co nam przeszkadza, jak ją rozwijać
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:06 Kiepska definicja modlitwy dla katolika.
Kiepski osąd jak na człowieka.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 16 sie 2023, 15:10
Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:06 Kiepska definicja modlitwy dla katolika.
Kiepski osąd jak na człowieka.
Uprawiasz dziwną grę słów.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:13 Uprawiasz dziwną grę słów.
Wybacz zgniłe owoce mego ogrodu.

A cóż takiego kiepskiego w tej definicji co miałoby razić katolika?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:06
daniel pisze: 15 sie 2023, 12:11 "Dlaczego właściwie należy klękać do modlitwy? Gdybym ja szczerze pragnęła się pomodlić, wiem, co bym uczyniła. Poszłabym sama, samiutka na wielką, piękną łąkę albo jeszcze lepiej do dużego, ciemnego lasu i patrzałabym na obłoki, het, w górę, w te cudne, bezgraniczne niebiosa. Wtedy po prostu odczuwałabym modlitwę..."

Lucy Maud Montgomery
Ania z Zielonego Wzgórza
Kiepska definicja modlitwy dla katolika.
A dla mnie po prostu bliska i doskonale zrozumiała. Chodzi Ci o źródło @Aloes ?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes po prostu mistyka jest Ci obca, więc uznałeś to za kiepską definicję... co nie znaczy że coś jest nie tak z tym opisem.

Współcześnie chyba najczęstszą definicją mistyki jest świadomość obecności Boga. W szerszym rozumieniu mistyczne jest również wszystko, co do spotkania z Bogiem prowadzi i je przygotowuje.
https://jezuici.pl/2018/11/czym-jest-mi ... a-malicka/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg."

św. Jan Paweł II
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 16 sie 2023, 16:56
Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:06
daniel pisze: 15 sie 2023, 12:11 "Dlaczego właściwie należy klękać do modlitwy? Gdybym ja szczerze pragnęła się pomodlić, wiem, co bym uczyniła. Poszłabym sama, samiutka na wielką, piękną łąkę albo jeszcze lepiej do dużego, ciemnego lasu i patrzałabym na obłoki, het, w górę, w te cudne, bezgraniczne niebiosa. Wtedy po prostu odczuwałabym modlitwę..."

Lucy Maud Montgomery
Ania z Zielonego Wzgórza
Kiepska definicja modlitwy dla katolika.
A dla mnie po prostu bliska i doskonale zrozumiała. Chodzi Ci o źródło @Aloes ?
Poprostu mi się to kojarzy z gadaniem ludzi że można się wszędzie modlić w lesie czy na polanie i chodzenie do kościoła jest nie potrzebne.
@Magnolia raczej Autorka Ani z Zielonego Wzgorza nie była mistyczka, wiec ciężko to z jakkolwiek mistyka powiązać
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ano można wszędzie, a samo chodzenie ...
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes każdy z nas ma możliwość być mistykiem, gdy sobie uświadomi obecność Boga.
Jak najbardziej Ania z zielonego wzgórza opisała swoje mistyczne doświadczenie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

Trochę jestem ponad te wszystkie dyskusje, wybory. I przepraszam za sformułowanie, techniki kościelne...
Ja po prostu wierzę całym sobą. Bez wchodzenia w te czy inne klęczniki, modlitewniki, , a że niby wydano zakaz unoszenia rąk podczas odmawiania Ojcze nasz..., i t p , i t d ...
Nie chcę być odebrany jako ten, co się wywyższa, z racji chociażby wzrostu dwumetrowego bez siedmiu centymetrów, ale.. chodzi mi o to że kiedy, na swój sposób, oddałem całego siebie, otrzymałem taką wiarę, która jest silniejsza od potężnego wodospadu, zagłuszającego wszystko inne, te poszumy i szemrania...
Przepraszam za te zlepki myślowe, ale kiedy piszę o wierze to odczuwam dysonans, bo jak mam oddać uczucie, którego nie sposób opisać słowami?
Mógłbym napisać, że zachodzi we mnie swoista synergia, ale mawiają aby nie używać słów, znaczenia których nie znamy...

W lesie się dobrze czuję, ładuję akumulatory,
ale za +ks. Piotrem powtórzę; Pani zapytała , czy mogę otrzymać zaświadczenie do chrztu? - a ja Pani w Kościele nie widuję ... - a bo ja modlę się w lesie...a to proszę iść do leśniczego, to Pani wyda zaświadczenie.
Ale tez i od siebie dodam; Kościół (dla mnie) jest miejscem ciszy medialnej. Taką współczesną antonimową klatką Faradaya (ale wykombinowałem! - mężczyzna długo pozostaje pod wrażeniem jakie wywarł na innych, do momentu aż przyjdzie kobieta i to wszystko runie!)

A kiedy już przemogę się i rozszyfruję jak i co z tym cytowaniem (dla mnie już samo słowo instrukcja powoduje uczulenie) to sie wtedy włączę. Podobnie jak z tym dodawaniem serc, podziękowań, etc.
Ale, nawiasem mówiąc, to ten program musiał stworzyć informatyk; dowcip! Samochodem podróżują budowlaniec, duchowny i informatyk. W pewnym momencie samochód staje. Budowlaniec mówi, trzeba sprawdzić ogumienie!, Duchowny; trzeba złożyć ofiarę ,a informatyk? Trzeba wyciągnąć akumulator i ponownie podłączyć. W tym dowcipie jest podwójne dno...

Zmęczony chyba jestem, bo zaciemniam, milej nocy:)

Aaaa, zapomniałbym o sednie, czyli odpowiedzi na pytanie; Czym jest modlitwa dla mnie.
Nie czym, a czego sztandarem - Modlitwa jest we mnie.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

„Świadome milczenie jest matką modlitwy, powrotem z niewoli, (...) niewidocznym wspinaniem się w górę”.

św. Jan Klimak
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Modlitwa jest ciszą wtulenia w Boga.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Janusz

Nieprzeczytany post

Wczoraj, przed snem, modliłem się w ciszy, wpatrzony w obraz Jezusa Chrystusa z 15 tej rocznicy rocznicy św. Faustyny. Po dwudziestu paru minutach, chyba, skończył sie mój monolog i nastąpiło kompletne wyciszenie i błogi spokój.
Koss
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2023, 21:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 16

Nieprzeczytany post

Modlitwa to spotkanie z Bogiem sam na sam.
Rozmowa, dziękczynienie i uwielbienie.


"+ Gdy ból zawładnie całą mą duszą

I horyzont się ściemni jak noc,

A serce rozdarte męki katuszą,

Jezu ukrzyżowany, Tyś moja moc.

Gdy dusza bólem zamroczona,

Wytęża siły i walczy bez wytchnienia,

A serce w udreczeniu gorzkim kona,

Jezu ukrzyżowany, nadziejo mego zbawienia.

(...)"

Dzienniczek 1151
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Modlitwa w swej istocie nie jest niczym innym jak pobożnym zwróceniem naszej woli ku Bogu z zamiarem uzyskania dobra i odepchnięcia zła."

Obłok niewiedzy
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Kiedy stając do modlitwy, doznajesz radości większej niż wszystko inne, wtedy prawdziwie odkryłeś modlitwę."

Filokalia
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"(...) modlitwa bez wiary staje się ślepa, wiara zaś bez modlitwy się rozpada."

Benedykt XVI
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"W modlitwie odkrywamy to, co posiadamy. Każda rzecz została nam dana w Chrystusie. Wszystko to, czego potrzebujemy, jest doświadczeniem tego, co już posiadamy."

Thomas Merton
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"W modlitwie jedna rzecz musi zajmować wiele miejsca, najwięcej miejsca - miłość."

C. de Foucauld
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Gdyby chrześcijanie poznali moc modlitwy, ożyliby."

Spirydon
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
ODPOWIEDZ