Czy wchodzić w związek z kimś, kto już wcześniej współżył?

Przygotowanie do małżeństwa, małżeństwo - blaski i cienie, rodzina - wartość i problemy. Znajdź wsparcie na naszym forum religijnym.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@wXlfX nie doceniasz jednej rzeczy, mężczyzna który zdobywa wartościową dziewczynę chcę się dla niej starać. Chce podjąć wyzwanie. Bo wzbudziła ona w nim szacunek i podziw. Sam chce być jej godny i podziwiany.

Takie związek ma szanse. jeśli tego nie ma, i chłopak tak naprawdę się zaczaił, aby po chwili nalegać na swoje potrzeby - taki związek nie ma szans na przetrwanie, bo faktycznie chłopak zdobędzie i odejdzie, bo taki ma schemat.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak długo można być z kimś by zaciągnąć go do łóżka i perfekcyjnie udawać, ze się tego nie chce?
Myślę, że taki nieuczciwy chłopak nie wytrzymałby długo.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Dominik nie da się. Zawsze będą gesty, słowa, muśnięcia wysuwane w tym kierunku. Ważne aby druga strona miała na tyle silną wolę, aby wiedzieć kiedy zatrzymać tą machinę...
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Swoją drogą to jest to wszystko pogmatwane mocno bo jak człowiek jest bardzo młody i zbyt mało wie o życiu ogólnie jeszcze to chęci ma ogromne do wszystkiego (nie pisze tu tylko o sferze damsko-męskiej poruszanej w tym wątku) a jak człowiek już życia zna i wie co jak i gdzie to już się nie chce właściwie nic i człowiek obojętnieje. Może jest też tak, że trzeba się w starszym wieku wpierw zakochać by znowu zaczęło się cokolwiek chcieć. Pokręcone to wszystko jak makaron w spaghetti. Ostatnio łapie się na tym, że ciesze się, że już lata nastoletnie są dawno poza mną. Nie ma nic piękniejszego niż święty spokój w sprawach uczuciowych ;) ~o)

Ps. A wracając do tematu wątku. Moim zdaniem ludzie się nie zmieniają, ale jeśli nawet to jeden na około 10 tysięcy. Można trafić fartem, ale szanse są prawdę mówiąc niczym w toto-lotka. Żeby przed 18-stką już kilka mieć na liczniku to no bądźmy szczerzy chłopak obraca się raczej w kręgach typowo patologicznych i lepiej będzie go unikać a nie dawać jakiekolwiek szanse. Tylko dziewczynę skrzywdzi i nic więcej. W tym wieku ma się jeszcze wodę zamiast rozumu w czaszce.
Awatar użytkownika
wXlfX
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2021, 17:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 8
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albo nie wiecie albo udajecie, że nie wiecie w jaki sposób żyje młodzież. Zdecydowana większość nie wyobraża sobie życia w związku bez seksu i nie, że nie wyobraża sobie czekania z tym do ślubu bo większość nie zamierza nigdy brać ślubu.
Seksu nie uprawia jedynie grupa młodych określana "przegrywami", czyli osoby nie żyjące rozpustnie nie z własnej woli. (Bo są brzydcy czy tam biedni itd.)
Myślę, że spory wpływ na to mają influencerzy, którzy pokazują młodym tylko jedną wartość w życiu, czyli segz (jak najwięcej, z jak najładniejszymi ludźmi, aby móc się pochwalić) i bogactwo, czyli życie typy "korzystaj z życia" (jeśli tego nie robisz jesteś frajerem).
Także wracając do tematu wątku no to tak jak już wspominałem słabo to wygląda.
Son de cristal toda' tus lágrimas
Skaza

Nieprzeczytany post

To jeszcze nigdy tak mocno się nie cieszyłem, że Jestem frajerem ! :D B-) I'm frajer i jestem z tego dumny !

Tylko, że ja już nie młodzież ... fakt zapomniałem ;) jak sobie młodzi pościelą tak się wyśpią ich kłopot nie nasz (-|
Ostatnio zmieniony 03 cze 2023, 20:37 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

wXlfX pisze: 03 cze 2023, 20:15 Albo nie wiecie albo udajecie, że nie wiecie w jaki sposób żyje młodzież. Zdecydowana większość nie wyobraża sobie życia w związku bez seksu i nie, że nie wyobraża sobie czekania z tym do ślubu bo większość nie zamierza nigdy brać ślubu.
Seksu nie uprawia jedynie grupa młodych określana "przegrywami", czyli osoby nie żyjące rozpustnie nie z własnej woli. (Bo są brzydcy czy tam biedni itd.)
Myślę, że spory wpływ na to mają influencerzy, którzy pokazują młodym tylko jedną wartość w życiu, czyli segz (jak najwięcej, z jak najładniejszymi ludźmi, aby móc się pochwalić) i bogactwo, czyli życie typy "korzystaj z życia" (jeśli tego nie robisz jesteś frajerem).
Także wracając do tematu wątku no to tak jak już wspominałem słabo to wygląda.
No dobrze, ale co z tego wynika? Starożytny Rzym też był rozpustny (może bardziej niż dziś), a przecież byli ludzie, którzy w tym nie uczestniczyli. Chrześcijaństwo to, mówiąc językiem biblijnym, "reszta".
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 cze 2023, 3:07
wXlfX pisze: 02 cze 2023, 23:44 Jeśli w wieku 18 lat chłopak miał już kilka to nie oszukujmy się, obecna nie będzie jego ostatnią. Nawet jeśli się ogarnie to na pewno nie przed około 25 rokiem życia. Jak trochę dojrzeje.
Sytuacje są różne, ale w większości podobne.
Skd takie wnioski? Patrz: święty Augustyn
To raczej wyjątek wyjątków i to okupiony całożyciowy poświęceniem I modlitwa jego matki. Dawanie to jako wzór dla randomkwego przeciętnego człowieka wg mnie jest nieporównywalne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przykład świętych jest dla nas nie tylko wzorem, ale też dowodem, ze dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
Przecież św Augustyn nie nawrócił się sam, a dzięki łasce Bożej.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
wXlfX
Posty: 33
Rejestracja: 02 lut 2021, 17:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 8
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszystko się zawiera w zdaniu, które napisałem, czyli szkoda czasu na takie układy.
Można mieć nadzieję, że młody chłopak się zmieni i zostanie tylko przy jednej dziewczynie. Można też mieć nadzieję, że dziewczyna, która ma dwójkę dzieci, nie wiedząca z kim dokładnie je ma będzie dobrą przyszłą żoną.
Albo wgl można mieć nadzieję, że politycy partii rządzącej będą porządnymi ludźmi. (Choć to akurat brzmi tak absurdalnie jak nawrócenie się Szatana).
I podawać do tego przykłady świętych, którzy się zmienili.
Tylko po co?
Son de cristal toda' tus lágrimas
Awatar użytkownika
Ciernisty
Posty: 45
Rejestracja: 04 cze 2023, 14:56
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 2
Podziękowano: 11
Płeć:

Nieprzeczytany post

wXlfX pisze: 04 cze 2023, 13:18 Wszystko się zawiera w zdaniu, które napisałem, czyli szkoda czasu na takie układy.
Można mieć nadzieję, że młody chłopak się zmieni i zostanie tylko przy jednej dziewczynie. Można też mieć nadzieję, że dziewczyna, która ma dwójkę dzieci, nie wiedząca z kim dokładnie je ma będzie dobrą przyszłą żoną.
Albo wgl można mieć nadzieję, że politycy partii rządzącej będą porządnymi ludźmi. (Choć to akurat brzmi tak absurdalnie jak nawrócenie się Szatana).
I podawać do tego przykłady świętych, którzy się zmienili.
Tylko po co?
Żeby było zgodne z wizją świata, w której młodzi ludzie w większości wyznają katolickie wartości jak czystość, a nie parzą się jak zwierzęta po jednej randce.
Skaza

Nieprzeczytany post

Wzorować się na życiu i postępowaniu świętych koniecznie należy bo jak nie na nich to na kim ?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 04 cze 2023, 21:41 Wzorować się na życiu i postępowaniu świętych koniecznie należy bo jak nie na nich to na kim ?
No można jeszcze bezpośrednio na Chrystusie :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pycha może być grzechem większym, niż najwększe przeszłe grzechy - zwłaszcza, gdy człowiek się od nich odwróci.
Mt 21:31 BT5 "Wtedy Jezus rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego."
Wolałbym nie ryzykować podpadnięcia pod
Łk 6:38 BT5 "(...) miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie."
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski a do kogo kierujesz słowa o pysze?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak ogólnie o postawie przekreślającej człowieka, bo coś kiedyś zrobił kiedyś.
Jasne, że człowiek jest ostrożnieszy wobec takiego kogoś. Jasne, że dużo zależy od tego, jak ten czlowiek widzi dziś swoje dawne czyny.
Jasne, że dla kogoś może nie być do przejścia, że ktoś, z kim ma być związany, miał wcześniejsze doświadczenia seksualne.
Co do tego wszystkiego się zgadzam.
Ale podejścia na zasadzie "szkoda czasu na takie układy" nie kupuję.
Skaza

Nieprzeczytany post

@daniel trafna riposta ;) i jak najbardziej słuszna, ale Jezus Chrystus mimo, że stał się jednym z nas to był jest i zawsze pozostanie naszym Bogiem stwórcą kimś niedoścignionym pod wieloma względami dla nas puchu marnego okruszków w ogólnej czasoprzestrzeni a mi się bardziej rozchodziło wcześniej o takie typowo ludzkie codzienne przykłady osób świętych którzy byli "tylko" ludźmi ;)

I masz do tego pełne prawo @Marek Piotrowski by tego nie "kupować" zależy jakie ktoś wyznacza sobie granice w relacjach międzyludzkich. Jeśli wiem, że pewne sprawy nigdy nie zaakceptowałbym to po co próbować z kimś kto ma je już na sumieniu. Lepiej grać od początku w otwarte karty i nie zaczynać z kimś u kogo coś nam kategorycznie nie odpowiada. To działa w obie strony oczywiście. Jeśli kiedyś poznałbym kogoś dajmy na to w pracy i bym wzdychał sobie do niej po cichu a ona kategorycznie nie widziałaby siebie w związku z kimś kto bierze od lat psychotropy to po co miałbym próbować ? na starcie wiadomo, że będzie lipa to lepiej sobie odpuścić po powrocie do domu zjeść 5 czekolad zagryźć 3 paczkami dużych chipsów wypić dwie 5 litrowe cole następnie odchorować i zapomnieć o tym kimś :)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1863
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 05 cze 2023, 14:20 @daniel trafna riposta ;) i jak najbardziej słuszna, ale Jezus Chrystus mimo, że stał się jednym z nas to był jest i zawsze pozostanie naszym Bogiem stwórcą kimś niedoścignionym pod wieloma względami dla nas puchu marnego okruszków w ogólnej czasoprzestrzeni a mi się bardziej rozchodziło wcześniej o takie typowo ludzkie codzienne przykłady osób świętych którzy byli "tylko" ludźmi ;)
To nie miała być riposta. "Riposta" kojarzy mi się z jakąś przepychanką, a mi tylko chodziło o to, że święci (jak mi się wydaje) starają się podążać za i "naśladować Chrystusa" :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Skaza

Nieprzeczytany post

Racja ;) brakowało mi jednak odpowiedniego słowa i padło na "ripostę" ;))
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 05 cze 2023, 9:22 Pycha może być grzechem większym, niż najwększe przeszłe grzechy - zwłaszcza, gdy człowiek się od nich odwróci.
Mt 21:31 BT5 "Wtedy Jezus rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego."
Dlaczego Chrystus w żaden sposób nie skruszył pychy Faryzeuszów?
Czy to.znaczy ze dla człowieka pysznego nie ma już ratunku?
ODPOWIEDZ