Dusza

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 825
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 13:33 @daniel Ależ nie. ALuzja jest wyraźnie do życia doczesnego.
Życie doczesne nie oznacza "nieduchowe".

Człowiek może żyć docześnie "jedynie" cieleśnie, może cieleśnie i duchowo (w sposób zintegrowany), nie może jednak, to na ziemi, żyć jedynie duchowo. I nie piszę tu o hipisowskim sloganie jima morrisona "gdy ciało gnuśnieje, duch rośnie w siłę", a wewnętrznej psychiczno-duchowej integracji człowieka.

Przecież to nie jest tak, że poprzez grzech stałem się człowiekiem "cielesny" ("kierowanym zmysłem"), przeszedł Jezus, zbawił mnie i stałem się nowym człowiekiem "duchowym" Fakt, że chcę zdzierać z siebie starego człowieka i "stawać się w Chrystusie" wymaga ode mnie gotowości, pracy oraz łaski.

Bycie człowiekiem duchowym nie oznacza mającym duszę, której substancją jest duch. Bycie człowiekiem zmysłowym nie oznacza bycie człowiekiem cielesnym formowanym przez duszę. Chodzi o wolę, która o ile nie jest Bożą Miłością ma niewiele wspólnego z Duchem Świętym.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 13:33 @daniel Ależ nie. ALuzja jest wyraźnie do życia doczesnego.

Dodano po 23 sekundach:
Quinque pisze: 08 lip 2023, 0:17 Czytasz to co piszę? To inaczej

Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za “formę” ciała; oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę (KKK 363).

Wprost mamy tutaj odwołanie do tomizmu i duszy jako formy (czyli określającej byt). Jakie własności przypisywał Tomasz duszy rozumnej? Dobrze wiesz jakie
I czego niby wydaje Ci się, że dowiodłeś?
Nie będę kopiował, przeczytaj co napisałem 1,5 roku temu viewtopic.php?p=4210#p4210
Szkoda ze udajesz że nie rozumiesz tego czego czytasz. Nic na to nie poradzę
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mistrz ciętej riposty po prostu ;)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 07 lip 2023, 12:12 Błędem jest w ogóle rozpatrywanie duszy, jako coś osobnego, tak jakby ciało i dusza to były części, z których składa się człowiek.
A jak na to inaczej patrzeć, skoro po śmierci ciała zostaje ono w grobie, a nieśmiertelna dusza się odłącza wędrując do Nieba lub do Piekła?

Po śmierci ciała nie ma człowieka. W Zaświaty nie wędruje człowiek, tylko jego dusza. Zmarły, człowiekiem będzie znowu w momencie powszechnego zmartwychwstania. Można powiedzieć, że człowiek nie umiera, tylko przestaje istnieć do momentu Paruzji, bo człowiek to ciało z duszą. Umiera tylko ciało.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak rozumiesz: "człowiek nie umiera tylko przestaje istnieć do momentu paruzji"?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 24 wrz 2023, 9:16 Jak rozumiesz: "człowiek nie umiera tylko przestaje istnieć do momentu paruzji"?
Człowiek składa się z duszy i ciała, a więc człowiek może być tylko żywy. Dusza ożywia ciało. W momencie śmierci ciała, człowiek przestaje istnieć, bo martwe ciało zostaje w grobie, a nieśmiertelna dusza idzie na sąd.

W Niebie czy w Piekle nie ma ludzi, bo nikt tam nie zabiera ze sobą ciała. Tam są tylko dusze. Do momentu Paruzji nikt nie został i nie zostanie w pełni zbawiony. Dopiero w Dniu Ostatecznym ciała zmartwychwstaną, co znaczy że ponownie połączą się z duszami.

Ciało Jezusa przez trzy dni było w grobie, ale Jego właściwie jestestwo, a więc dusza, zstąpiła do Piekieł. W niedzielę zmartwychwstania nad ranem dusza Jezusa połączyła się z ciałem, ożywiła je. Jezus zmartwychwstał.

Jezus jako człowiek, a więc ciało z duszą, wstąpił do Nieba. Oczywiście Jezus też jest jednocześnie Bogiem.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

https://www.teologia.pl/m_k/zag08-1a.htm#3sm
Tu znajdziesz szerzej omówiony temat co się dzieje z duszą po śmierci ciała.

Nie zgodzę się również że dotąd nikt nie został zbawiony bo nie było jeszcze paruzji. Są świeci w niebie. Czyli ludzie którzy już zostali zbawieni i trafili do nieba. Ich wstawiennictwo w niebie potwierdzają cuda i kanonizacja w Kościele.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 24 wrz 2023, 14:18 https://www.teologia.pl/m_k/zag08-1a.htm#3sm
Tu znajdziesz szerzej omówiony temat co się dzieje z duszą po śmierci ciała.

Nie zgodzę się również że dotąd nikt nie został zbawiony bo nie było jeszcze paruzji. Są świeci w niebie. Czyli ludzie którzy już zostali zbawieni i trafili do nieba. Ich wstawiennictwo w niebie potwierdzają cuda i kanonizacja w Kościele.
Pod podanym linkiem nie ma niczego niezgodnego z tym co napisałem wcześniej.

Pisałem o pełnym zbawieniu, a takie nastąpi w dniu zmartwychwstania powszechnego.

Ludzie nie trafiają do Nieba. Wystarczy odkopać pierwszy lepszy grób. Do Nieba trafiają dusze ludzkie. Człowiek składa się z ciała i z duszy. Człowiek zatem zawsze jest istotą żywą, w sensie człowiek składa się z żywego ciała, które to ciało ożywia dusza. Nie istnieje coś takiego jak martwy człowiek. Człowiek przestaje być człowiekiem w momencie śmierci ciała, tak jak flaga Polski przestaje być flagą Polski po oddzieleniu bieli od czerwieni. Jedyny człowiek i dodatkowo Bóg-człowiek, znajdujący się w Niebie to Jezus Chrystus.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2023, 14:44 przez Luteranin, łącznie zmieniany 1 raz.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Martwy człowiek to zwłoki. Chyba jednak istnieją zwłoki. Skoro robimy im pogrzeb.

Pełne zbawienie to obecność w niebie. A w niebie są już święci.
W Biblii są opisane przykłady że ktoś został zabrany do nieba wraz z ciałem- choćby Maryja, która gdy się objawia to ma już ciało przebóstwione.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 24 wrz 2023, 15:21 Martwy człowiek to zwłoki. Chyba jednak istnieją zwłoki. Skoro robimy im pogrzeb.

Pełne zbawienie to obecność w niebie. A w niebie są już święci.
W Biblii są opisane przykłady że ktoś został zabrany do nieba wraz z ciałem- choćby Maryja, która gdy się objawia to ma już ciało przebóstwione.
Zwłoki to nie człowiek. To jego ciało.

W Biblii nie ma wzmianki o tym, żeby Maria wstąpiła lub została zabrana do Nieba.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 14:32
Ludzie nie trafiają do Nieba.
Mt27:52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
A gdzie trafili ci ludzie po tym jaku ukazali się wielu w Jerozolimie?
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 24 wrz 2023, 15:34
Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 14:32
Ludzie nie trafiają do Nieba.
Mt27:52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
A gdzie trafili ci ludzie po tym jaku ukazali się wielu w Jerozolimie?
Równie dobrze można zapytać co stało się z Henochem, Mojżeszem i Eliaszem. Przecież przed Odkupieniem nikt nie mógł trafić do Nieba.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 15:46
Równie dobrze można zapytać co stało się z Henochem, Mojżeszem i Eliaszem. Przecież przed Odkupieniem nikt nie mógł trafić do Nieba.
Ale przecież wyraźnie tam pisze że ci ludzie zmartwychwstali po Odkupieniu.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 24 wrz 2023, 16:06
Ale przecież wyraźnie tam pisze że ci ludzie zmartwychwstali po Odkupieniu.
Chcesz powiedzieć, że KK naucza, iż oprócz Jezusa i Marii w Niebie są jeszcze inni ludzie? Zaznaczam jeszcze raz: człowiek składa się z duszy i ciała.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie odpowiedziałeś na pytanie.

Kościół nie naucza o absolutnej wyłączności Maryi w tym względzie. Święty Tomasz z Akwinu w summie teologicznej też taką możliwość dopuszczał.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 15:46 Równie dobrze można zapytać co stało się z Henochem, Mojżeszem i Eliaszem. Przecież przed Odkupieniem nikt nie mógł trafić do Nieba.
U Boga chyba nie ma nic niemożliwego
Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.
Rdz 5,24
Wydaje się, że kiedy jego ziemskie życie dobiegło końca, cała jego istota została zabrana przez Boga.

Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.
Pwt 34,5-6
Niektórzy wskazują na wydarzenia związane z przemienieniem Pana Jezusa jako na dowód, iż Mojżesz z ciałem i duszą został przyjęty przez Boga.

Prorok Eliasz został w sposób bardziej oczywisty został zabrany przez Boga.

Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios.
2 Krl 2,11
Podobnie jak Eliasz, Mojżesz pojawia się podczas przemienienia Jezusa na górze Tabor, co zdaje się wskazywać, że pod koniec swojego ziemskiego życia został zabrany przez Boga do nieba.

Chociaż Pismo Święte nie odnotowuje wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, logiczne jest, że ziemska Matka Jezusa była zjednoczona z nim we wszystkim i została zabrana do nieba, aby przebywać ze swoim Synem.
https://pl.aleteia.org/2022/08/19/kto-w ... ebowziety/

Myślę, ze dlatego nie mieści ci się to w głowie, że patrzysz na oś czasową tak jak postrzegają ją ludzie, czyli stało się to historycznie zanim Jezus się urodził, szedł droga krzyżową i nas odkupił. Ale Boga nie dotyczy czas. Bóg miał wiedzę, że Jezus dokona odkupienia, a samo odkupienie objęło wszystkich ludzi, którzy żyli i będą żyli na ziemi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 24 wrz 2023, 17:24
Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 15:46 Równie dobrze można zapytać co stało się z Henochem, Mojżeszem i Eliaszem. Przecież przed Odkupieniem nikt nie mógł trafić do Nieba.
U Boga chyba nie ma nic niemożliwego
Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.
Rdz 5,24
Wydaje się, że kiedy jego ziemskie życie dobiegło końca, cała jego istota została zabrana przez Boga.

Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.
Pwt 34,5-6
Niektórzy wskazują na wydarzenia związane z przemienieniem Pana Jezusa jako na dowód, iż Mojżesz z ciałem i duszą został przyjęty przez Boga.

Prorok Eliasz został w sposób bardziej oczywisty został zabrany przez Boga.

Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios.
2 Krl 2,11
Podobnie jak Eliasz, Mojżesz pojawia się podczas przemienienia Jezusa na górze Tabor, co zdaje się wskazywać, że pod koniec swojego ziemskiego życia został zabrany przez Boga do nieba.

Chociaż Pismo Święte nie odnotowuje wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, logiczne jest, że ziemska Matka Jezusa była zjednoczona z nim we wszystkim i została zabrana do nieba, aby przebywać ze swoim Synem.
https://pl.aleteia.org/2022/08/19/kto-w ... ebowziety/

Myślę, ze dlatego nie mieści ci się to w głowie, że patrzysz na oś czasową tak jak postrzegają ją ludzie, czyli stało się to historycznie zanim Jezus się urodził, szedł droga krzyżową i nas odkupił. Ale Boga nie dotyczy czas. Bóg miał wiedzę, że Jezus dokona odkupienia, a samo odkupienie objęło wszystkich ludzi, którzy żyli i będą żyli na ziemi.
Dobrze, ale z Twoich wypowiedzi wnioskowałem, że w dzisiejszych czasach ludzie też trafiają do Nieba (ludzie w sensie ciało z duszą). Gdyby tak było, to trumny w ziemi byłyby puste, tak jak pusty był grób Jezusa po zmartwychwstaniu.

Jako luteranin nie będę się rozpisywał na temat Matki Bożej, bo mój Kościół trochę inaczej o Niej naucza, to znaczy inaczej interpretuje Pismo Święte.
Poza tym mam dylemat, bo z jednej strony jestem na forum dla katolików jak jest napisane na stronie głównej, ale z drugiej strony podczas rejestracji mogłem wybrać wyznanie niekatolickie. Rozumiem, że jestem tu tylko gościem, nie wolno mi tyle co katolikom, np. wrzucać tekstów czy linków niezgodnych z doktryną KK. Akceptuję to, ale mam nieco związane ręce, bo jeżeli napiszę coś niezgodnego z KK, ale zgodnego z KE-A, to rozumiem, że zostanę zbanowany. W związku z tym nie podejmuję się dyskusji na temat Matki Bożej. Zresztą wszyscy znają główne założenia luteranizmu, więc nic nowego tutaj nie wniosę.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jesteś gościem. To fakt. Ale lubimy dyskutować o Biblii i wzajemnie się ubogacać, wszak jesteśmy braćmi w wierze. Natomiast bana można dostać za indoktrynację. Dopóki rozmawiamy o różnicach z szacunkiem to jesteś miłe widzianym gościem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 24 wrz 2023, 16:21 Nie odpowiedziałeś na pytanie.

Kościół nie naucza o absolutnej wyłączności Maryi w tym względzie. Święty Tomasz z Akwinu w summie teologicznej też taką możliwość dopuszczał.
Powiem szczerze, że jeszcze nie wiem jak do tej kwestii podchodzi Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański).

Moje osobiste zdanie jest takie, że ci ludzie, którzy zmartwychwstali po śmierci Jezusa, z powrotem umarli. Mogę się mylić.

Poza tym jedni zmartwychwstaną do życia w Niebie, a inni do życia w Piekle. Skąd pewność, że ci co zmartwychwstali po śmierci Jezusa, nie zmartwychwstali na potępienie?
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 24 wrz 2023, 21:18
Albertus pisze: 24 wrz 2023, 16:21 Nie odpowiedziałeś na pytanie.

Kościół nie naucza o absolutnej wyłączności Maryi w tym względzie. Święty Tomasz z Akwinu w summie teologicznej też taką możliwość dopuszczał.
Powiem szczerze, że jeszcze nie wiem jak do tej kwestii podchodzi Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański).

Moje osobiste zdanie jest takie, że ci ludzie, którzy zmartwychwstali po śmierci Jezusa, z powrotem umarli. Mogę się mylić.

Poza tym jedni zmartwychwstaną do życia w Niebie, a inni do życia w Piekle. Skąd pewność, że ci co zmartwychwstali po śmierci Jezusa, nie zmartwychwstali na potępienie?
Ty to na poważnie?!!!

Potępieńcy mieliby zmartwychwstać po zmartwychwstaniu Jezusa i ukazywać się ludziom? Po co? i z jakiej racji?


A takie zmartwychwstanie w ciałach takich samych w jakich żyli na podobieństwo wskrzeszenia łazarza po którym mieleby znowu umrzeć też nie ma jakiegoś sensownego uzasadnienia.

Ukazywanie się ludziom raczej sugeruje że chodziło o zmartwychwstanie w ciałach przemienionych.