Komentarz aktualny

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Skaza

Nieprzeczytany post

@daniel Owszem też słyszałem o takich przypadkach, ale dotyczyło to zawsze wdowców których dzieci były już w pełni dorosłe. W tutejszej parafii gdzie obecnie przebywam poprzedni proboszcz był właśnie wdowcem dzieci dorosłe poczuł powołanie i został księdzem a potem proboszczem tutaj na Kaszubach. Jednak nie wyobrażam sobie by młody chłop koło 30-chy dajmy na to z domu pełnym pieluch i rodzinnych obowiązków biegł do kościoła to niewykonalne moim zdaniem.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2023, 12:16 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 09 wrz 2023, 12:16 @daniel Owszem też słyszałem o takich przypadkach, ale dotyczyło to zawsze wdowców których dzieci były już w pełni dorosłe. W tutejszej parafii gdzie obecnie przebywam poprzedni proboszcz był właśnie wdowcem dzieci dorosłe poczuł powołanie i został księdzem a potem proboszczem tutaj na Kaszubach. Jednak nie wyobrażam sobie by młody chłop koło 30-chy dajmy na to z domu pełnym pieluch i rodzinnych obowiązków biegł do kościoła to niewykonalne moim zdaniem.
Nie wiem, ale z mojego punktu widzenia to właśnie bycie mężem i ojcem kieruje ku Bogu. Oczywiście pewnie trudno pogodzić bycie mężem, ojcem i duchownym. Nie uważam jednak, by było to niemożliwe. Choć moim zdaniem celibat jest właściwym rozwiązaniem.

Uważam jednak, że w przytoczonym wypadku wypadałoby skupić się na dziecku. Oczywiście, zgadzam się z Markiem, jeżeli rodzice nie pragną ze sobą być, to nie ma sensu.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 09 wrz 2023, 12:16 @daniel Owszem też słyszałem o takich przypadkach, ale dotyczyło to zawsze wdowców których dzieci były już w pełni dorosłe. W tutejszej parafii gdzie obecnie przebywam poprzedni proboszcz był właśnie wdowcem dzieci dorosłe poczuł powołanie i został księdzem a potem proboszczem tutaj na Kaszubach. Jednak nie wyobrażam sobie by młody chłop koło 30-chy dajmy na to z domu pełnym pieluch i rodzinnych obowiązków biegł do kościoła to niewykonalne moim zdaniem.
To bardzo słaby argument w obronie celibatu.
Potrafisz sobie wyobrazić że mężczyzna tak czy siak mimo że ma dzieci małe duże większe często pracuje, prowadzi firmę itd. I jest to w stanie pogodzić.
Tka samo organista. Mają rodizny czy nie?

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 09 wrz 2023, 12:10 [


[*]Zgoda Kościoła na odejście takiego mężczyzny ze stanu duchownego (oczywiście święceń nie można unieważnić, ale papież może zwolnić ze ślubu celibatu

No ale przecież z reguły odejście księdza kończy się tym po odpowiednio długim czasie że papież zwalnia z celibatu.
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes tu nie chodzi o argumenty lepsze czy gorsze bo takie są zasady bycia księdzem i nie podlegają dyskusji. Jak ktoś chce nim być to się dostosowuje a jak nie chce to nim nie zostaje. Dla mnie proste i klarowne. A jak ktoś zawiedzie i upadnie jak w sprawie którą naświetliłeś to przestaje być księdzem i tyle.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 09 wrz 2023, 16:53
Marek Piotrowski pisze: 09 wrz 2023, 12:10 [*]Zgoda Kościoła na odejście takiego mężczyzny ze stanu duchownego (oczywiście święceń nie można unieważnić, ale papież może zwolnić ze ślubu celibatu
No ale przecież z reguły odejście księdza kończy się tym po odpowiednio długim czasie że papież zwalnia z celibatu.
Ale nie ze święceń. Papież nie ma takiej władzy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnie zastanawia na jakie z tych rozwiązań, które to przytoczono, są gotowi ludzie? Znaczy się co by ich mniej gorszylo?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ