Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Słyszałem i czytałem, że celibat miał zapobiegać trwonieniu majętności Kościoła w drodze dziedziczenia.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Od 1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

To bardzo dobra wiadomość!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zależy dla kogo ;)
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakoś słabo z kontrargumentacją w/s celibatu. Białe jest czarne?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Założyłam osobny temat o celibacie, tam zapraszam
viewtopic.php?p=30321#p30321
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 10 sty 2024, 12:52 Jakoś słabo z kontrargumentacją w/s celibatu. Białe jest czarne?
Może coś tutaj pomocnego znajdziesz
https://apologetyka.eu/tag/celibat/
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

No przecież każde dziecko wie, że nie jedną motywację miała administracyjna decyzja o celibacie. Jak zresztą prawie każda inna.
Na tym świecie biało-czarne tylko w kinie. I skazkach o Leninie. Wszystko pozostałe szare w odcieniach. Więc i KK żadnym wyjątkiem.
Jak wszystkie ludzkie dzieła.

Obrazek
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szczerze powiem, wcale mnie osobiście nic a nic nie dziwi, że ktoś wykoncypował i uchwalił celibat kierując się ekonomiczną buchalterią, znaną zresztą także z obrotu odpustami, co tak zabolało Lutra.
KK jak kazdy K jest instytucją, która musi dbać o finanse, o popularność, o zwolenników. W wielu kwestiach po prostu inaczej się nie da.
Na swój sposób rozumiem też beznadziejną walkę z odkryciami nauki, z Kopernikiem, czarownicami i heretykami.
Rozumiem pierepały wiara/kosciół/władza np w Anglii. Rozumiem wyprawy krzyżowe, krzyżackie nawracanie Prus ogniem i mieczem.
Tak działają firmy. Bo muszą. Inaczej nie idzie.
Czego nie rozumiem - ciągłe narażanie się na śmieszność przez nieudolne, niezgrabne i nieskuteczne próby zamazywania, ukrywania, koloryzowania, mataczenia w kwestii prawdziwej historii. Czy nie da się odważnie stanąć w prawdzie? Może jeden z drugim niedowiarki po drodze odpadną, odwrócą się, ale czy Prawda, pełna Prawda nie lepsza?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę poczytaj o Historii Chrześcijaństwa:
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Wojciech Roszkowski (historyk)

https://tantis.pl/historia-chrzescijans ... i-p3232006
https://tantis.pl/historia-chrzescijans ... i-p3227416
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ten Wojciech Roszkowski? Sprzedajny propagandysta rządowy? Czołówka agitacyjna? Pamiętam za czerwonego. Dziękuję za takie coś. To juz nie ma obiektywnych źródeł?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

hmmm, nawet jeśli to on, to jaki miałby cel kłamać w tych książkach, które nie mają na celu niszczenia Kościoła?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jaki cel ?? Taki sam, jak w swoich występach w Radyju toruńskim. Przypodobać się, a dobrze kurs "wadzy" umiał wyczuwać, być na świeczniku, pieniążki zgarniać. Wystarczy poczytać opinie innych historyków o tym procederze.
Zresztą czemu zaraz kłamać? Czy nie wystarczy to i owo pominąć? To i owo uwypuklić, akcenty poprzesuwać, ocyganić maluczkich, oszwabić = wg. Pisma - kamień młyński do szyi. A jeśli ps. profesor nie kłamie, a na serio sam ma taką zgerypałę w rozumku , to jeszcze smutniej. No i dno moralne - w hicie dołować dzieci z in vitro. Czy dostał za to rozgrzeszenie?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 20 sty 2024, 15:46 Ten Wojciech Roszkowski? Sprzedajny propagandysta rządowy? Czołówka agitacyjna? Pamiętam za czerwonego. Dziękuję za takie coś. To juz nie ma obiektywnych źródeł?
Piotr55 pisze: 21 sty 2024, 9:05 Jaki cel ?? Taki sam, jak w swoich występach w Radyju toruńskim. Przypodobać się, a dobrze kurs "wadzy" umiał wyczuwać, być na świeczniku, pieniążki zgarniać. Wystarczy poczytać opinie innych historyków o tym procederze.
Zresztą czemu zaraz kłamać? Czy nie wystarczy to i owo pominąć? To i owo uwypuklić, akcenty poprzesuwać, ocyganić maluczkich, oszwabić = wg. Pisma - kamień młyński do szyi. A jeśli ps. profesor nie kłamie, a na serio sam ma taką zgerypałę w rozumku , to jeszcze smutniej. No i dno moralne - w hicie dołować dzieci z in vitro. Czy dostał za to rozgrzeszenie?
Choćby tutaj ludzie pamiętają, rzetelność historyczną w czasach PRL prof Roszkowskiego. Rozumiem jednak że twoje oburzenie dotyczy współczesnego podręcznika do HIT.
https://natemat.pl/432595,kim-jest-prof ... cznika-hit

@Piotr55 rozumiem, że książki, które CI poleciłam, w ręce nie miałeś, ale "wiesz" co w niej jest, a czego nie ma...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiem, w PRL profesor się zbytnio nie uginał. Ostatnio jednak mocno się podlamał.
Ale dzięki za link. Może nie cala ostatnia twórczość jest państwowotworcza.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 15:28 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 28 sty 2024, 13:53 http://www.waldemarrakocy.pl/media/m12.pdf
(mi wyświetla jako niebezpieczna)
Dokładniej to strona jest niezabezpieczona.
Niezabezpieczona, a niebezpieczna to dwa różne pojęcia.
Może łapie się słówek :)
https://cyberfolks.pl/blog/koniec-ery-k ... eczenstwa/

PS, można spokojnie korzystać z tego linku co daniel wstawił.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Tomi
Posty: 41
Rejestracja: 26 wrz 2023, 14:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 22
Podziękowano: 16
Płeć:

Nieprzeczytany post

Temat do wyżaleń, więc się wyżalę...

W nawiązaniu do wątku:
Tomi pisze:Wczoraj miałem okazję spotkać się ze znajomym sprzed lat, który nie tak dawno opuścił...szpital psychiatryczny.
Wiedziałem, że jest z facetem źle, ale nie że aż tak. Esencja obecnych czasów
Ciężko widzieć dla niego nadzieję, choć gołym okiem nie wygląda to źle.
Jestem trochę w sytuacji bez wyjścia.
Dzisiaj o rozmowę poprosiła mnie dziewczyna pana opisanego wyżej. Oboje młodsi ode mnie o parę ładnych lat, choć już życiem doświadczeni. Z tego co pisała, to dalej niezbyt ciekawie i perspektyw na poprawę żadnych. Łudzi się, że jak zaangażuję się w temat, to coś się poprawi, bo niby dobrze się znamy. Wstępnie się zgodziłem, aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że w sumie to niewiele mogę.
Pytanie może oczywiste, ale co doradzilibyście 21-latkowi, pochodzącemu z rodziny tzw. inteligenckiej, o horrendalnych oczekiwaniach wobec swojego dziecka już od najmłodszych lat? W skrócie to najlepsze oceny w szkole, (przymusowe) zajęcia dodatkowe, udzielanie się w organizacjach publicznych i tak można wymieniać. On podobno ostatnimi czasy, jeszcze przed pobytem w szpitalu, mocno ograniczył kontakty, czego skutkiem był wjazd rodziców do jej mieszkania, które wynajmuje z koleżanką z awanturą oraz telefony od jego dziadka wręcz z groźbami 🤯 Brzmi to śmiesznie, ale co może być dalej?
Osobną sprawą jest ultimatum jakie mu postawiła - oderwanie się od toksycznej rodziny i dalsze leczenie. Chyba adekwatne w takiej sytuacji. Facet z tego wszystkiego to już zapomniał jak się zdania składa oraz przejawia myśli samobójcze, dlatego jest pilnowany🫣

Zna ktoś podobne przypadki i może cokolwiek doradzić? :-?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oderwanie się od biologicznej rodziny nie jest ani łatwe ani proste. Raczej nie podejmuje się takiej decyzji z dnia na dzień. Choć dla własnego dobra często tak należałoby postąpić. Więzy rodzinne są bardzo silne, a człowiek dopóki nie straci nadziei że relacje rodzinne ulegną poprawie nie chce tej relacji urwać.
Dziewczyna która stawia takie ultimatum… cóż. Z jednak strony walczy o dobro tego chłopaka z drugiej strony żąda niemożliwego i oby się nie przeliczyła.
Bo często jest potrzebna terapia uniezależniająca od rodziny biologicznej. A to trwa.
To, co można próbować przedstawiać w rozmowie to korzyści płynące z samodzielności, życia bez toksycznych ludzi, wolności samostanowienia i sprawczości. Ale to się powinno głównie odbywać na terapii, bo jednocześnie powinna umierać na nadzieją na dobrą relację z rodzicami.
Poza tym zapewne jakieś toksyczne mechanizmy ma sam chłopak np usprawiedliwiania rodziny, tłumaczenia sobie ich postępowania.
On sam musi być gotowy do podjęcia takiej decyzji a nie że znowu ktoś mu narzuca coś co nie wypływa z niego samego.
Innymi słowy dziewczyna posuwa się za daleko. Zamiast pomagać mu i towarzyszyć mu w trudnościach, sama staje się kolejną trudnością z jaką ma się mierzyć. Bo stwarza bardzo silną presję.

Na pewno namawiać na utrzymanie terapii pokazując korzyści, największą ma być samodzielność podejmowania decyzji, sprawczość, wolność decydowania, wyjście z toksycznych relacji, wyjście z roli ofiary,
Ale zostawić mu decydowanie kiedy będzie na to gotowy a nie narzucać jako ultimatum. Dziewczyna zrobiła nieświadomie to co go zatruwa, narzuca mu co ma robić. Tak jak rodzice.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tomi pisze: 05 lut 2024, 20:43 Facet z tego wszystkiego to już zapomniał jak się zdania składa oraz przejawia myśli samobójcze, dlatego jest pilnowany🫣
Co to znaczy? Pilnowany przez kogo skoro opuścił szpital? Jeżeli nie umie złożyć zdania i ma myśli samobójcze oznacza to, że jest niestabilny. W takiej sytuacji nie można podejmować żadnych ważnych decyzji, zresztą nie jest się w stanie ich podjąć. Czy leczy się psychiatrycznie ambulatoryjnie? Czy leki działają? Ile czasu je bierze? Czy ma diagnozę? Czy jest w terapii?

1. leki i stabilizacja nastroju
2. oparcie w bezstronnej, bezinteresownej, obiektywnej relacji - nie rodzina, nie dziewczyna, nie przyjaciel
3. następnie decyzje, mniej istotne, ale własne.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Tomi
Posty: 41
Rejestracja: 26 wrz 2023, 14:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 22
Podziękowano: 16
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia, na Twoim miejscu pewnie udzieliłbym podobnej odpowiedzi, jednak znając specyfikę domu, w którym się wychował to nic innego mu nie pozostaje, dla jego dobra i ich związku. Czasami potrzeba wstrząsu i radykalnych rozwiązań, bo inaczej nic się nie zmieni, powrót do błędnego koła będzie. Być może jeszcze nie teraz, ale za czas jakiś, jak już będzie w stanie bardziej rozsądnie myśleć. Tylko wspomnę o fakcie, że parę dni po wyjściu z psychiatryka stracił prawo jazdy za spowodowanie wypadku i znów w domu było wypominanie jaki to jest nieudolny. Jako, że to dalsze sąsiedztwo, to łatwo usłyszeć o ich zatargach z kim popadnie. Już nie będę bardziej tematu rozwijał. Serio, szkoda nerwów.
Daniel pisze:Co to znaczy? Pilnowany przez kogo skoro opuścił szpital? Jeżeli nie umie złożyć zdania i ma myśli samobójcze oznacza to, że jest niestabilny.
Ciocia przyjaciółki dziewczyny zgodziła się mu towarzyszyć przez jakiś czas, gdy jest sam w domu. Zgodził się, współpracuję. Kontaktu z rodziną póki co nie ma, ale oni wszyscy żyją w obawie, że ktoś życzliwy znów może ich odwiedzić. Co prawda jest trochę kilometrów do przejechania, ale adres mają. Te myśli samobójcze to wręcz groźby w stylu "poczekaj aż więcej wypije, to odwaga przyjdzie, jak ze mną nie będziesz". Z plotek, od wspólnych znajomych zasłyszała, że miesza antydepresanty z alkoholem, ale czy to prawda, nie wiem. Podobno miał się tym chwalić. W tej sytuacji już niewiele mnie zdziwi.
Co do terapii to nie dopytywałem aż tak bardzo się jak to wygląda w szczegółach, ale skoro szpital go wypuścił, no to cóż, teoretycznie przynajmniej jakaś poprawa powinna być. Reasumując szkoda chłopa...
ODPOWIEDZ