Kim jest dla Ciebie Jezus?

Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus, Duch Święty
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 23 cze 2022, 11:11 Kim jest dla Ciebie Jezus?

Zastanawialiście się jak odpowiedzieć na takie pytanie zadane np przez dziecko, albo świadka Jehowy, albo ateistę?
Co byście odpowiedzieli?
Na to pytanie udziela nam odpowiedzi Słpwo Boże
Ew Mat 16:13

A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?

16:14

A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków.

Nikt z tych ludzi nie uważał Jezusa za Boga , a za kogo Jezusa uważali apostołowie ?

Ew Mat 16:15

On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie?

16:16

A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.

Zatem i apostołowie nie uważali jakoby Pan Jezus był samym Bogiem .

1 Jan 4:9

W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli.

1 Jan 4:14

A my widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata.

1 Jan 4:15

Kto tedy wyzna, iż Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a on w Bogu.

Jezes siebie nazywa drogą a nie celem ,celem bowiem tej drogi nie jest on sam ale jego Bóg i Ojciec któremu podlego

Ew Jan 14: 6

Jezus jest nazwany Arcykapłanem który występuje przed Bogiem a ludem wierzących on również wstawia się za wierzącymi do Boga

Rz 8:31

Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam?

8:32

On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego?

8:34

Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Hebr 7:22

O ileż lepszego przymierza stał się Jezus poręczycielem!

Hebr 7:25

Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi.

7:26
Hebr 9:24

Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami, która jest odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się wstawiać teraz za nami przed obliczem Boga;
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jezus jest - jak sam powiedział - Jahwe.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Petroniusz w tym wątku dzielimy się tym, Kim dla Ciebie jest Jezus? tak brzmi pytanie wątku...

Gdybyś miał obcej osobie odpowiedzieć: Kim ON dla Ciebie jest?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 20:35 Jezus jest - jak sam powiedział - Jahwe.
Nie ma takiego fragmentu w Słowie Bożym gdzieby Jezus powiedział że jest Bogiem Jahwe , może ty mylisz Pisma sw z katechizmem 🤔

Dz 3:13

Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

To Bóg Jahwe jest swoim synem ? Sam siebie posl na świat?

Ew Jan 8:42

Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

Modaliscje wierzą tak jak ty że Jezus jest Bogiem Ojcem = Bogiem Jahwe , ta herezja nie ma poparcia w Slowie Bożym

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Magnolia pisze: 08 lip 2023, 20:58 @Petroniusz w tym wątku dzielimy się tym, Kim dla Ciebie jest Jezus? tak brzmi pytanie wątku...

Gdybyś miał obcej osobie odpowiedzieć: Kim ON dla Ciebie jest?
Tak jak jest napisane wierzę że Jezus jest Synem Boga ,cytaty masz podane wcześniej
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 08 lip 2023, 21:13
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 20:35 Jezus jest - jak sam powiedział - Jahwe.
Nie ma takiego fragmentu w Słowie Bożym gdzieby Jezus powiedział że jest Bogiem Jahwe , może ty mylisz Pisma sw z katechizmem 🤔
NIe, po prostu nie znasz Biblii.
Ewangelia wg św. Jana, rozdział 8
Kiedy Żydzi pytają Jezusa Kimże ty siebie czynisz? (J 8,53b), Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM (J 8,58b). Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga. Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego (J 8,59) Kamienowanie było karą za bluźnierstwo wobec imienia Bożego (Kpł 24,16 , patrz też” 24,11-14 oraz Kpł 24,23). Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu: Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych (J 8,24). Zdanie to, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić, iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie: Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. (J 8,28).


Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą:
„Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą: Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM (J 13,19).
Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał, że uczniowie wątpią w Jego istnienie?


Pojmanie Jezusa w Getsemani
To powiedziawszy, Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię (J 18,1-6).
Zagadka – przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy z latarniami, pochodniami i bronią. Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi Ja jestem, cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli, po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa Ja jestem. Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6: Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię. Mimo że ci ludzie przybyli, by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga, którym się przedstawił.
Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego (J 3,18).
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni (Dz 4,12). Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9, że imię Jezusa jest ponad wszelkie imię.

To Bóg Jahwe jest swoim synem ? Sam siebie posl na świat?
I znów ignorancja w sprawie pojęcia Trójcy Świętej. Mylenie osoby z Trójcą.
Ten prymitywny argument słyszałem już dziesiątki razy.

Ew Jan 8:42

Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.
Modaliscje wierzą tak jak ty że Jezus jest Bogiem Ojcem = Bogiem Jahwe , ta herezja nie ma poparcia w Slowie Bożym
Oczywiście, że nie ma . DLaczego więc z nią dyskutujesz, zamiast z prawdziwą nauką o Trójcy?
Sam się zaorałeś.

Tak jak jest napisane wierzę że Jezus jest Synem Boga ,cytaty masz podane wcześniej
Świetnie. Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśliby Chrystus nie był Bogiem, nie zaistniałoby wcielenie Boże, Bóg nie przyjąłby ludzkiej natury, a Jego śmierć na krzyżu nie miałaby wartości zbawczej i nieskończonej.
Gdyby Chrystus nie był Bogiem, nie zostalibyśmy powołani do przebóstwienia. Jednym słowem, cała wiara chrześcijańska rozsypałaby się w gruzy. Poddaństwo Syna Bożego Ojcu jest poddaństwem miłości, a nie władzy.

Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej, Zasadą-Źródłem Syna i wszystko, czym jest, daje Synowi. On też stworzył świat przez Syna, a gdy wypełniły się czasy, posłał Go do nas, aby każdy, kto w Niego wierzy, otrzymał życie wieczne. Stąd potrzeba, aby wszystko, co wyszło od Ojca, ostatecznie powróciło do Niego w sposób przeduchowiony i przebóstwiony, aby On był wszystkim we wszystkim.

Powiedz Mi @Petroniusz jakie masz wyznanie? Jakie to wyznanie, które odrzuca Jezusa jako Boga?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 lip 2023, 8:54 Jeśliby Chrystus nie był Bogiem, nie zaistniałoby wcielenie Boże, Bóg nie przyjąłby ludzkiej natury, a Jego śmierć na krzyżu nie miałaby wartości zbawczej i nieskończonej.
Gdyby Chrystus nie był Bogiem, nie zostalibyśmy powołani do przebóstwienia. Jednym słowem, cała wiara chrześcijańska rozsypałaby się w gruzy. Poddaństwo Syna Bożego Ojcu jest poddaństwem miłości, a nie władzy.

Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej, Zasadą-Źródłem Syna i wszystko, czym jest, daje Synowi. On też stworzył świat przez Syna, a gdy wypełniły się czasy, posłał Go do nas, aby każdy, kto w Niego wierzy, otrzymał życie wieczne. Stąd potrzeba, aby wszystko, co wyszło od Ojca, ostatecznie powróciło do Niego w sposób przeduchowiony i przebóstwiony, aby On był wszystkim we wszystkim.

Powiedz Mi @Petroniusz jakie masz wyznanie? Jakie to wyznanie, które odrzuca Jezusa jako Boga?
Zacznijmy od prostego wersetu Kogo miała urodzić Maria według zapowiedzi Anioła
A) Syna Bożego
B) samego Boga

Ew Łuk 1:28

I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.

1:30
I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.

1:31

I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus.

1:32

Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

Zatem czy Maria miała urodzić Najwyzszego Boga czy Syna Boga Najwyższego?

Gal 4:4

Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi,

Proszę o odpowiedź

Tzw Trojca to wymysl pozniejszy soborów, nie znajdziesz jek potwierdzenia w NT ,w tym również i ST o czym pisze Encyklopedia Vocatio .

Według nauki Jezusa oraz apostołów Bogiem w pełnym znaczeniu tego słowa jest tylko Ojciec

Nauka o jedności Boga jest w Biblii wyrażona językiem bardzo prostym. Desygnatem nazwy "jeden Bóg/jedyny Bóg" jest TYLKO OJCIEC  . Nigdy desygnatem nazwy "jeden/jedyny Bóg" nie jest Ojciec, Syn i Duch razem wzięci. 

1 Kor 8:6


Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.


Efz 4: 6

Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.


Jakub 2:19

Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.

Gdyby to Jezus bądź apostołowie głosili że ten Jeden Bóg to Ojciec ,Syn i Duch św to takie stwierdzenie było by zapisane na kartach Pisma sw .

Jeden jedyny Bóg to :
JEDYNY PRAWDZIWY Stwórca wszystkich rzeczy, Ojciec całego stworzenia, wiecznie istniejący, suwerenny, obdarzony pełnią mocy nigdy przez nikogo Mu nie przekazanej - Bóg.
W takim znaczeniu - nie ma żadnego innego Boga. W takim znaczeniu - nigdy się takiego Boga nie stworzy ani nigdy on nie był stworzony. I tak należy rozumieć biblijne ujęcie monoteizmu

Twierdzenie że ktoś jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec czyni z niego Boga Ojca tak po prostu wynika z logiki .

Bóg Ojciec nie jest przez nikogo zrodzony zawsze posiadał władzę ,nie ma początku a w związku z tym nikt mu nie przekazał życia . Czy to samo możesz powiedzieć o Jezusie . ? Podaj chociaż dwa przykłady że Jezus tak jak Bóg od nikogo nie pochodzi , tak jak Bóg zawsze posiadał pełnie władzy i w związku z tym nie ma nad sobą kogoś kto byłby jego Bogiem.

Ps. Proszę o odpowiedź na te wersety oraz pytania który podałem.

Jestem chrześcijaninem zbór chrześcijan msjanistycznych .
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 09 lip 2023, 10:38
Jestem chrześcijaninem zbór chrześcijan msjanistycznych .
Pertoniuszu cytujesz wersety ale ich nie rozumiesz. Albo ktoś cię wprowadził w błąd i to powtarzasz.
Ale na logikę, jak sam mówisz, skoro koty rodzą koty, a ludzi rodzą ludzi. To zrodzony z Boga jest Bogiem.
To prosta logika. Wyjątkowo prosta.

Powiedz mi jak można sie nazywać chrześcijaninem skoro Jezusa nie uważasz za Boga?! Przyjąłeś chrzest? W czyje Imię go przyjąłeś?
Biblia jest spójna i logiczna wiec nie można jej czytać na wersety tylko w całości. Bo jedna księga dopełnia drugą. Stary testament przepowiadał Mesjasza a znowu nam Go objawił. Prawda?

Jezus nie może być tylko człowiekiem bo żaden człowiek nie ma mocy odkupienia innych ludzi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 09 lip 2023, 10:38
Magnolia pisze: 09 lip 2023, 8:54 Jeśliby Chrystus nie był Bogiem, nie zaistniałoby wcielenie Boże, Bóg nie przyjąłby ludzkiej natury, a Jego śmierć na krzyżu nie miałaby wartości zbawczej i nieskończonej.
Gdyby Chrystus nie był Bogiem, nie zostalibyśmy powołani do przebóstwienia. Jednym słowem, cała wiara chrześcijańska rozsypałaby się w gruzy. Poddaństwo Syna Bożego Ojcu jest poddaństwem miłości, a nie władzy.

Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej, Zasadą-Źródłem Syna i wszystko, czym jest, daje Synowi. On też stworzył świat przez Syna, a gdy wypełniły się czasy, posłał Go do nas, aby każdy, kto w Niego wierzy, otrzymał życie wieczne. Stąd potrzeba, aby wszystko, co wyszło od Ojca, ostatecznie powróciło do Niego w sposób przeduchowiony i przebóstwiony, aby On był wszystkim we wszystkim.

Powiedz Mi @Petroniusz jakie masz wyznanie? Jakie to wyznanie, które odrzuca Jezusa jako Boga?
Zacznijmy od prostego wersetu Kogo miała urodzić Maria według zapowiedzi Anioła
A) Syna Bożego
B) samego Boga

Ew Łuk 1:28

I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.

1:30
I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.

1:31

I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus.

1:32

Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

Zatem czy Maria miała urodzić Najwyzszego Boga czy Syna Boga Najwyższego?
NIe odpowiedziałeś na moje pytanie, więc powtarzam:
Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Gal 4:4
Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi,
Oczywiście. Jezus to II Osoba boska, WCIELONA. Jednocześnie Bóg i człowiek. I jako człowiek, nie tylko podlegał zakonowi, ale wręcz się czasowo uniżył:
Flp 2:5-8 "To dążenie niech was ożywia; ono też [było] w Chrystusie Jezusie. On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."
Jak widzisz, Pismo mowi nawet, kiedy się to uniżenie zakończyło - wraz z śmiercią na krzyżu.


Efz 4: 6
Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
Tu mowa o całej Trójcy.
I tak, "Jest jeden Bóg" to nauka katolicka, długo przedtem, zanim wymyślono Twoje wyznanie :)

1 Kor 8:6
Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Jakub 2:19
Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Rzeczywiście, Ojciec jest tylko jeden ;)
Gdyby to Jezus bądź apostołowie głosili że ten Jeden Bóg to Ojciec ,Syn i Duch św to takie stwierdzenie było by zapisane na kartach Pisma sw .
Po pierwsze jest - cytowałem już i jeszcze zacytuję. Po drugie nie ma w Piśmie takiej zasady, że wszystko musi być w Piśmie. Ale to na marginesie, bo to akurat w Piśmie jest, i to wielokrotnie, więc nie zamawiaj rzeczywistości.
Jeden jedyny Bóg to :
JEDYNY PRAWDZIWY Stwórca wszystkich rzeczy, Ojciec całego stworzenia, wiecznie istniejący, suwerenny, obdarzony pełnią mocy nigdy przez nikogo Mu nie przekazanej - Bóg.
Słusznie. W Piśmie czytamy, że Jezus jest stworzycielem:
Kol 1:16 BT5 "bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone."

Błądzisz, bo myślisz, że jesteś w stanie pojąć naturę Boga. I to, że Ci się w Twoim małym, ludzkim móżdżku nie mieści (nie obrażaj się - nie mieści się w małym, ludzkim móżdżku kogokolwiek na świecie) bierzesz za dowód na cokolwiek, nawet wbrew Pismu.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 12:02
Petroniusz pisze: 09 lip 2023, 10:38
Magnolia pisze: 09 lip 2023, 8:54 Jeśliby Chrystus nie był Bogiem, nie zaistniałoby wcielenie Boże, Bóg nie przyjąłby ludzkiej natury, a Jego śmierć na krzyżu nie miałaby wartości zbawczej i nieskończonej.
Gdyby Chrystus nie był Bogiem, nie zostalibyśmy powołani do przebóstwienia. Jednym słowem, cała wiara chrześcijańska rozsypałaby się w gruzy. Poddaństwo Syna Bożego Ojcu jest poddaństwem miłości, a nie władzy.

Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej, Zasadą-Źródłem Syna i wszystko, czym jest, daje Synowi. On też stworzył świat przez Syna, a gdy wypełniły się czasy, posłał Go do nas, aby każdy, kto w Niego wierzy, otrzymał życie wieczne. Stąd potrzeba, aby wszystko, co wyszło od Ojca, ostatecznie powróciło do Niego w sposób przeduchowiony i przebóstwiony, aby On był wszystkim we wszystkim.

Powiedz Mi @Petroniusz jakie masz wyznanie? Jakie to wyznanie, które odrzuca Jezusa jako Boga?
Zacznijmy od prostego wersetu Kogo miała urodzić Maria według zapowiedzi Anioła
A) Syna Bożego
B) samego Boga

Ew Łuk 1:28

I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.

1:30
I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.

1:31

I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus.

1:32

Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

Zatem czy Maria miała urodzić Najwyzszego Boga czy Syna Boga Najwyższego?
NIe odpowiedziałeś na moje pytanie, więc powtarzam:
Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Gal 4:4
Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi,
Oczywiście. Jezus to II Osoba boska, WCIELONA. Jednocześnie Bóg i człowiek. I jako człowiek, nie tylko podlegał zakonowi, ale wręcz się czasowo uniżył:
Flp 2:5-8 "To dążenie niech was ożywia; ono też [było] w Chrystusie Jezusie. On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."
Jak widzisz, Pismo mowi nawet, kiedy się to uniżenie zakończyło - wraz z śmiercią na krzyżu.


Efz 4: 6
Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
Tu mowa o całej Trójcy.
I tak, "Jest jeden Bóg" to nauka katolicka, długo przedtem, zanim wymyślono Twoje wyznanie :)

1 Kor 8:6
Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Jakub 2:19
Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Rzeczywiście, Ojciec jest tylko jeden ;)
Gdyby to Jezus bądź apostołowie głosili że ten Jeden Bóg to Ojciec ,Syn i Duch św to takie stwierdzenie było by zapisane na kartach Pisma sw .
Po pierwsze jest - cytowałem już i jeszcze zacytuję. Po drugie nie ma w Piśmie takiej zasady, że wszystko musi być w Piśmie. Ale to na marginesie, bo to akurat w Piśmie jest, i to wielokrotnie, więc nie zamawiaj rzeczywistości.
Jeden jedyny Bóg to :
JEDYNY PRAWDZIWY Stwórca wszystkich rzeczy, Ojciec całego stworzenia, wiecznie istniejący, suwerenny, obdarzony pełnią mocy nigdy przez nikogo Mu nie przekazanej - Bóg.
Słusznie. W Piśmie czytamy, że Jezus jest stworzycielem:
Kol 1:16 BT5 "bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone."

Błądzisz, bo myślisz, że jesteś w stanie pojąć naturę Boga. I to, że Ci się w Twoim małym, ludzkim móżdżku nie mieści (nie obrażaj się - nie mieści się w małym, ludzkim móżdżku kogokolwiek na świecie) bierzesz za dowód na cokolwiek, nawet wbrew Pismu.


Kol 1: 16 Kol

ὅτι ἐν αὐτῷ ἐκτίσθη τὰ πάντα

Ponieważ  w nim / za jego pośrednictwem/ zostało stworzone wszystko

ἐκτίσθη- czasownik w stronie Biernej  3
os .lp.

verbum, indicativus aoristi passivi 3 persona singularis – 

Strona Bierna w grece  ma związek z relacją czasownika i jego podmiotu. W stronie czynnej podmiot wykonuje czynność .

zaś  w stronie biernej podmiot jest odbiorcą czynności przez którego wykonuje się dana czynność

Dla unaoczniemia tego podam ci kilka przykładów

5 Moj 4: 32

Zapytaj się dawnych czasów, które były przed tobą od dnia, kiedy STWORZYŁ  Bóg na ziemi człowieka, i od krańca aż po kraniec niebios, czy stało się już coś tak wielkiego albo czy słyszano kiedy o czymś podobnym?

ἧς ἔκτισεν ὁ θεὸς ἄνθρωπον ἐπὶ τῆς γῆς,


εκτισεν 

Czasownik w 3 os lp w stronie czynnej

Malch 2: 10 Οὐχὶ θεὸς εἷς ἔκτισεν ὑμᾶς
Czy nie jeden Bóg nas stworzył

ἔκτισεν - czasownik w 3 od lp w stronie czynnej



5 Moj 32:6


Czy Panu tak odpłacicie, Ludu głupi i nie mądry? Czyż nie jest On ojcem twoim, stwórcą twoim, Czy nie On cię stworzył i utwierdził?


ἔκτισέν : Czasownik w 3 os lp w stronie czynnej

Użycie w tym przypadku czasownika w stronie czynnej sygnalizuje że sprawcą stworzenia jest Bóg .

Zatem gdyby to Jezes stworzył wszystko wówczas w Kolo 1: 16 byłby użyty czasownik w stronie czynnej a nie biernej, czy to rozumiesz?

W komentarzu Grecko-Polskim NT wyd Vocatio czytamy :
1:16** możliwe,, przez " jest to stała forma autonomicznego POŚREDNICWA Chrystusa w stwarzaniu

Marku ponownie zabłysleś brakiem podstawie wiedzy 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I znowu bzdura, poparta szpanowaniem wypisywania słów ze słownika.
zaś w stronie biernej podmiot jest odbiorcą czynności przez którego wykonuje się dana czynność
...podobnie jak w języku polskim.
"Umknęły ci" jednak, Drogi Manipulatorze Słowem Bożym, dwie rzeczy:
  • że w zdaniu "Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone." podmiotem nie jest Stwórca, lecz to, co zostało stworzone.
    To zupełnie tak, jakbyś napisał, że skoro powiedziałem: "ten stół został zrobiony przeze mnie" to znaczy, że nie jestem twórcą tego stołu, bo tu jest strona bierna :) :) :)
    .
  • że w zdaniu tym występuje także fraza δι αυτου (...) εκτισται, czyli "PRZEZ NIEGO (...) jest stworzone"
Oczywiście wcześniejsze zacytowane wersety pominąłeś "dyskretnym" milczeniem. I jak tu z kimś takim dyskutować?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Petroniusz mam prośbę, piszesz na forum, gdzie nie ma ani tłumaczy Biblii z greki, ani nikt z nas tego języka nie zna... w moim odczuciu jest to zbędne aby posługiwać się tu greką.
Mało tego greka z czasów Jezusa, a obecna to jednak nie ta sama greka, bo minęło 2 tyś rozwoju języka.
Proszę weź to pod uwagę... piszesz do Polaków, wystarczą argumenty po polsku, ok?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie do konca się zgadzam - greką należy się posługiwać, nawet na poziomie słownika (jak @Petroniusz ). Niemniej należy się posługiwać dla pokazania argumentu merytorycznego, a nie jak @Petroniusz sypać na prawo i lewo przepisanymi ze słownika słowami w nadziei dodania sobie autorytetu lub zaciemnienia przekazu.
Dlatego zmodyfikowałbym Twoją, @Magnolia prośbę do @Petroniusza:
posługuj się greką, gdy to coś wnosi.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

OK. Masz rację Marku.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 10 lip 2023, 8:37 I znowu bzdura, poparta szpanowaniem wypisywania słów ze słownika.
zaś w stronie biernej podmiot jest odbiorcą czynności przez którego wykonuje się dana czynność
...podobnie jak w języku polskim.
"Umknęły ci" jednak, Drogi Manipulatorze Słowem Bożym, dwie rzeczy:
  • że w zdaniu "Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone." podmiotem nie jest Stwórca, lecz to, co zostało stworzone.
    To zupełnie tak, jakbyś napisał, że skoro powiedziałem: "ten stół został zrobiony przeze mnie" to znaczy, że nie jestem twórcą tego stołu, bo tu jest strona bierna :) :) :)
    .
  • że w zdaniu tym występuje także fraza δι αυτου (...) εκτισται, czyli "PRZEZ NIEGO (...) jest stworzone"
Oczywiście wcześniejsze zacytowane wersety pominąłeś "dyskretnym" milczeniem. I jak tu z kimś takim dyskutować?
Marku rozbawiłeś mnie do łez, ty nie znasz podstawowych znaczeń przyimków co w tym poście to udowodniłeś. Wiec trochę widzę napewno ci nie zaszkodzi .

Słownik Grecko-Poski wyd Vocatio str 72,73

διὰ /διPrzyimek z acc i gen 2.)  Z gen ( dopełniaczem )  dla oznaczenia pośrednika czynności ,przez poprzez ,za
pośrednictwem

Kol 1 : 16 w końcowej cześć wersetu czytamy

πάντα δι’ αὐτοῦ

Wszystko za jego pośrednictwem zostało stworzone δι + zaimek osobowy w Genitivusie ( DOPEŁNIACZU ) !!!

Przyimek δι po którym występuje dopełniacz wskazuje nie na sprawcę lecz pośrednika danej czynności. A tutaj masz potwierdzenie z podręcznika do nauki greki Koine Obrazek

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
Magnolia pisze: 10 lip 2023, 8:41 @Petroniusz mam prośbę, piszesz na forum, gdzie nie ma ani tłumaczy Biblii z greki, ani nikt z nas tego języka nie zna... w moim odczuciu jest to zbędne aby posługiwać się tu greką.
Mało tego greka z czasów Jezusa, a obecna to jednak nie ta sama greka, bo minęło 2 tyś rozwoju języka.
Proszę weź to pod uwagę... piszesz do Polaków, wystarczą argumenty po polsku, ok?
Przecież ja posługuje się tylko greka Koine tj biblijną do tego będę wrzucał materiały 😉

Dodano po 58 minutach 52 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 23:54
Petroniusz pisze: 08 lip 2023, 21:13
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 20:35 Jezus jest - jak sam powiedział - Jahwe.
Nie ma takiego fragmentu w Słowie Bożym gdzieby Jezus powiedział że jest Bogiem Jahwe , może ty mylisz Pisma sw z katechizmem 🤔
NIe, po prostu nie znasz Biblii.
Ewangelia wg św. Jana, rozdział 8
Kiedy Żydzi pytają Jezusa Kimże ty siebie czynisz? (J 8,53b), Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM (J 8,58b). Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga. Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego (J 8,59) Kamienowanie było karą za bluźnierstwo wobec imienia Bożego (Kpł 24,16 , patrz też” 24,11-14 oraz Kpł 24,23). Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu: Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych (J 8,24). Zdanie to, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić, iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie: Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. (J 8,28).


Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą:
„Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą: Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM (J 13,19).
Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał, że uczniowie wątpią w Jego istnienie?


Pojmanie Jezusa w Getsemani
To powiedziawszy, Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię (J 18,1-6).
Zagadka – przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy z latarniami, pochodniami i bronią. Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi Ja jestem, cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli, po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa Ja jestem. Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6: Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię. Mimo że ci ludzie przybyli, by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga, którym się przedstawił.
Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego (J 3,18).
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni (Dz 4,12). Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9, że imię Jezusa jest ponad wszelkie imię.

To Bóg Jahwe jest swoim synem ? Sam siebie posl na świat?
I znów ignorancja w sprawie pojęcia Trójcy Świętej. Mylenie osoby z Trójcą.
Ten prymitywny argument słyszałem już dziesiątki razy.

Ew Jan 8:42

Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.
Modaliscje wierzą tak jak ty że Jezus jest Bogiem Ojcem = Bogiem Jahwe , ta herezja nie ma poparcia w Slowie Bożym
Oczywiście, że nie ma . DLaczego więc z nią dyskutujesz, zamiast z prawdziwą nauką o Trójcy?
Sam się zaorałeś.

Tak jak jest napisane wierzę że Jezus jest Synem Boga ,cytaty masz podane wcześniej
Świetnie. Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Zanim Abraham był ja istnieję.

Syn człowieka jest również człowieka ale liczbowo drugim a nie tyl samym, czy uważasz,inaczej,? Szach mat

Dodano po 8 minutach 46 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 23:54
Petroniusz pisze: 08 lip 2023, 21:13
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 20:35 Jezus jest - jak sam powiedział - Jahwe.
Nie ma takiego fragmentu w Słowie Bożym gdzieby Jezus powiedział że jest Bogiem Jahwe , może ty mylisz Pisma sw z katechizmem 🤔
NIe, po prostu nie znasz Biblii.
Ewangelia wg św. Jana, rozdział 8
Kiedy Żydzi pytają Jezusa Kimże ty siebie czynisz? (J 8,53b), Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM (J 8,58b). Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga. Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego (J 8,59) Kamienowanie było karą za bluźnierstwo wobec imienia Bożego (Kpł 24,16 , patrz też” 24,11-14 oraz Kpł 24,23). Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu: Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych (J 8,24). Zdanie to, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić, iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie: Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. (J 8,28).


Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą:
„Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą: Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM (J 13,19).
Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał, że uczniowie wątpią w Jego istnienie?


Pojmanie Jezusa w Getsemani
To powiedziawszy, Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię (J 18,1-6).
Zagadka – przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy z latarniami, pochodniami i bronią. Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi Ja jestem, cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli, po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa Ja jestem. Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6: Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię. Mimo że ci ludzie przybyli, by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga, którym się przedstawił.
Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego (J 3,18).
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni (Dz 4,12). Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9, że imię Jezusa jest ponad wszelkie imię.

To Bóg Jahwe jest swoim synem ? Sam siebie posl na świat?
I znów ignorancja w sprawie pojęcia Trójcy Świętej. Mylenie osoby z Trójcą.
Ten prymitywny argument słyszałem już dziesiątki razy.

Ew Jan 8:42

Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.
Modaliscje wierzą tak jak ty że Jezus jest Bogiem Ojcem = Bogiem Jahwe , ta herezja nie ma poparcia w Slowie Bożym
Oczywiście, że nie ma . DLaczego więc z nią dyskutujesz, zamiast z prawdziwą nauką o Trójcy?
Sam się zaorałeś.

Tak jak jest napisane wierzę że Jezus jest Synem Boga ,cytaty masz podane wcześniej
Świetnie. Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Zanim Abraham był ja istnieję. / bylem tak tołumaczą grecysci więc z czym masz problem? Czy nigdy nie słyszałeś o tym że kiedy w kontekście jest nawiązaniu do przeszłości to poziom czasownik w czasie teraźniejszym tłumaczy się do przez czas przyszły.

Składnia języka greckiego Nowego Testamentu1 str 48 ks. prof. A. Piwowar
"Czas teraźniejszy może wyrażać czynność rozpoczętą w przeszłości, która jest kontynuowana, rozwija sie w teraźniejszości ("Extending-from-Past Present lub "Present of Past Action Still in Progress). Czynnośc tak opisana koncentruje się całkowicie na trwaniu, kontynuowaniu czynności w teraźniejszości. Różni się od perfectum, w którym czynność została zrealizowana w przeszłości, a jej skutki trwają w teraźniejszości, natomiast ten rodzaj czasu teraźniejszego ukazje czynnośc rozpoczętą w przeszłości, która jest kontynuowana w teraźniejszości. Często ten rodzaj gramatycznego czasu teraźniejszego występuje w połączeniu z przysłówkami lub zwrotami przysłówkowymi, które wskazują odniesienie czynności do przeszłości

Syn człowieka jest również człowieka ale liczbowo drugim a nie tyl samym, czy uważasz,inaczej,? Szach mat
Załączniki
20230711_212430.jpg
20230711_212430.jpg (2.99 MiB) Przejrzano 546 razy
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bóg potrzebował pośrednictwa w zbawieniu? Wow :)
Petroniusz pisze: 11 lip 2023, 22:36 Wszystko za jego pośrednictwem zostało stworzone δι + zaimek osobowy w Genitivusie ( DOPEŁNIACZU ) !!!

Przyimek δι po którym występuje dopełniacz wskazuje nie na sprawcę lecz pośrednika danej czynności.
Serio?
To weźmy sobie takie zdanie:
"Ten krawiec wymyślił wzór tej koszuli - została uszyta przez niego. "
Identyczna konstrukcja - dopełniacz i zaimek osobowy.
Rozumiem, ze według Ciebie należy rozumieć to zdanie, że koszula została uszyta za pośrednictwem krawca? :))
Syn człowieka jest również człowieka ale liczbowo drugim a nie tyl samym, czy uważasz,inaczej,? Szach mat
Raczej samobój. Kto twierdzi, że Ojciec i Syn to ta sama osoba? Na pewno nie ja i nie Kościół.
Kolejny raz udając, że dyskutujesz ze mną, dyskutujesz z wymyślonym przez siebie chochołem.

Tak jak jest napisane wierzę że Jezus jest Synem Boga ,cytaty masz podane wcześniej
Świetnie. Syn kota jest kotem. Syn lwa lwem. Syn człowieka - człowiekiem. A kim jest Syn Boga? ;)
Zanim Abraham był ja istnieję. / bylem tak tołumaczą grecysci więc z czym masz problem? Czy nigdy nie słyszałeś o tym że kiedy w kontekście jest nawiązaniu do przeszłości to poziom czasownik w czasie teraźniejszym tłumaczy się do przez czas przyszły.

Składnia języka greckiego Nowego Testamentu1 str 48 ks. prof. A. Piwowar
"Czas teraźniejszy może wyrażać czynność rozpoczętą w przeszłości, która jest kontynuowana, rozwija sie w teraźniejszości ("Extending-from-Past Present lub "Present of Past Action Still in Progress). Czynnośc tak opisana koncentruje się całkowicie na trwaniu, kontynuowaniu czynności w teraźniejszości. Różni się od perfectum, w którym czynność została zrealizowana w przeszłości, a jej skutki trwają w teraźniejszości, natomiast ten rodzaj czasu teraźniejszego ukazje czynnośc rozpoczętą w przeszłości, która jest kontynuowana w teraźniejszości. Często ten rodzaj gramatycznego czasu teraźniejszego występuje w połączeniu z przysłówkami lub zwrotami przysłówkowymi, które wskazują odniesienie czynności do przeszłości
Dokładnie tak. I to właśnie pokazuje, że Jezus jest Bogiem, bo sugeruje ciągłość i koncentruje się na tym, kim Bóg jest. Wyraża to imię Jahwe.

Ale t=dowodzi tego nie tylko kwestia językowa. Dowodzi tego przede wszystkim zachowanie tych, którzy przyszli Jezusa pojmać. A także we wcześniejszym fragmencie - tych, którzy usiłowali Go - zgodnie z Prawem Mojżeszowym ukamienować za czynienie się Jahwe, kiedy wypowiedział te słowa.
Przytaczasz argumenty przeciw swojemu stanowisku, @Petroniuszu :)


Powtarzam prośbę - przepisuj ze słownika słowa greckie tylko wtedy, gdy wnoszą coś do tematu. Inaczej sprawiasz wrażenie, że usiłujesz nimi zaciemnić temat.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2023, 0:17 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 lip 2023, 11:03

Powiedz mi jak można sie nazywać chrześcijaninem skoro Jezusa nie uważasz za Boga?! Przyjąłeś chrzest? W czyje Imię go przyjąłeś?


Jezus nie może być tylko człowiekiem bo żaden człowiek nie ma mocy odkupienia innych ludzi.
Nie odpowiedziałeś mi na te pytania @Petroniusz

Jak wyjaśnisz to zdanie z Ewangelii?
(Mt 10, 1)
Jezus przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości.
Kto posiada władzę nad duchami, jeśli nie Bóg? Jezus miał władzę taką jak Bóg Ojciec, skoro jej udzielił Apostołom.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zerknijmy jeszcze do patrystyki, by zobaczyć, że wczesne chrześcijaństwo miało wątpliwości co do tego, czy Jezus stworzył Wszechświat:
Meliton z Sardes (zm. w 180 roku)
”Ale ty nie okazałeś się Izraelem,
nie widziałeś Boga, bo nie poznałeś Pana, bo nie pojąłeś, Izraelu,
że oto On jest właśnie Pierworodnym Boga, tym, który zrodzony jest przed Jutrzenką,
który światło obudził,
który dzień rozświecił,
który ciemność oddzielił,
który pierwszy głaz utwierdził,
który ziemię zawiesił,
otchłań wysuszył,
firmament rozpostarł,
świat uporządkował,
gwiazdy porozmieszczał na niebie,
jaśniejące ciała rozpalił,
w niebie stworzył aniołów
i tam trony utwierdził,
a na ziemi człowieka ukształtował.
On jest tym, który cię wybrał
i który cię prowadził
od Adama do Noego,
od Abrahama do Izaaka i Jakuba i do dwunastu Patriarchów.

On jest tym, który cię wiódł do Egiptu.
który cię strzegł
i żywił tam troskliwie.
On jest tym, który rozświecał ci drogę kolumną ognia i okrywał
cię obłokiem,
który rozciął Morze Czerwone
i przeprowadził cię,
i rozproszył twego nieprzyjaciela.

On jest tym, który dał ci mannę z nieba,
napoił cię ze skały,
ogłosił ci Prawo na górze Horeb,
dał ci w dziedzictwo ziemię obiecaną,
który wysyłał do ciebie proroków,
który królów ci wzbudził.

On jest tym, który do ciebie przyszedł,
który leczył twoich chorych
i twoich zmarłych wskrzeszał. On jest tym, przeciw któremu zgrzeszyłeś,
On jest tym. którego skrzywdziłeś.
On jest tym, którego zabiłeś .”


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Proponuję (może @Magnolia mogłabyś jako moderator to zarządzić?) byśmy kontynuowali dyskusję o Jezusie-Bogu w jednym wątku (obecnie są to trzy wątki "Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem", "Jednorodzony" oraz "Kim jest dla Ciebie Jezus").
Proponuję, by był to wątek "Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem" viewtopic.php?t=642&start=60

Ten wątek pozostawmy do dzielenia się forumowiczów swoją relacją z Chrystusem.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2023, 9:52 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ