Jednorodzony

Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus, Duch Święty
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 23:46 Kolejny popis nieznajomości nauki o Trójcy, którą usiłujesz atakować. Ignorancja maskowana przepisywanymi ze słownika słowami greckimi. Twierdzenie, jakoby Ojciec i Syn byli tą samą osobą, to nie nauka o Trójcy, tylko herezja zwana modalizmem.
Najpierw się poducz, a potem dyskutuj o tym, o czym póki co nie masz pojęcia. Tak w każdym razie byłoby uczciwiej.

Oczywiście, jest możliwość, ze tę naukę znasz, ale świadomie ją przekręcasz, żeby było łatwiej dyskutować. Ale o taką nieuczciwość nawet ja Cię nie podejrzewam.
Tak się znastabawiam i ty sam potwierdzasz moje wnioski Ty pewnie jesteś świecie przekonany że Katechim to Pismo sw 😄 Wiele razy słyszałem że ew Jan 10: 30 mówi o wspólnej naturze Jezusa ,kiedy jednak udowodniłem że tam nie może chodzić o naturę z dwóch powodów podając materiały do wglądu, opnęci zaczęli pisać odpowiedzi pozbawione sensu ,dokładnie ty zrobiłeś tak samo. Dla ciebie Byt to nie osoba więc czym jest powietrzem? a może parką ?.

Wiec daję ci proste pytanie czy w Jan 10: 3 0 Jezes chcial powodzie że jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec ? Czy może że posiada tę samą naturę?

Dodano po 5 minutach 9 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 23:46 Kolejny popis nieznajomości nauki o Trójcy, którą usiłujesz atakować. Ignorancja maskowana przepisywanymi ze słownika słowami greckimi. Twierdzenie, jakoby Ojciec i Syn byli tą samą osobą, to nie nauka o Trójcy, tylko herezja zwana modalizmem.
Najpierw się poducz, a potem dyskutuj o tym, o czym póki co nie masz pojęcia. Tak w każdym razie byłoby uczciwiej.

Oczywiście, jest możliwość, ze tę naukę znasz, ale świadomie ją przekręcasz, żeby było łatwiej dyskutować. Ale o taką nieuczciwość nawet ja Cię nie podejrzewam.
Hmm czyli uważasz że Bóg nie jest osobą, czy Bóg = osobowy byt który z natury jest Bogiem ?

Tzw Trójca zakłada ze jest 3 osoby gdzie kazda z tych osób jest Bogiem. Wiec która z tych trzech osób jest Bogiem Ojcem ?. Uważasz że Jezes będąc tym samym Bogiem co Bóg Ojciec może mieć swojego Boga ? 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I znów ple, ple, ple i udawanie głupiego (np. pytanie "mm czyli uważasz że Bóg nie jest osobą").
Jest jeden Bóg (Jahwe).
Bóg jest w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty,
Ojciec jest Bogiem, Syn Jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem.
Ojciec jest Jahwe, Syn Jest Jahwe. Duch Święty jest Jahwe.

Jak to sie dzieje? Nie wiemy. I to jest właśnie dowód, że nie jest to nauka wymyślona.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 11:50 I znów ple, ple, ple i udawanie głupiego (np. pytanie "mm czyli uważasz że Bóg nie jest osobą").
Jest jeden Bóg (Jahwe).
Bóg jest w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty,
Ojciec jest Bogiem, Syn Jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem.
Ojciec jest Jahwe, Syn Jest Jahwe. Duch Święty jest Jahwe.

Jak to sie dzieje? Nie wiemy. I to jest właśnie dowód, że nie jest to nauka wymyślona.
Ty to sam wymyslileś czy nie myślac skplopiowaleś od Modalistów ?
Bóg Jahwe to Bóg Ojcec Jezusa ty zaś twierdzisz że Jezes jest Bogiem Jahwe czyli swym Bogiem Ojcem 😄

W Credo pada stwierdzenie że Jezus jest Bogiem z Boga czyli nie jest numerycznie tym samym Bogiem co Ojciec po drugie Bóg Ojciec nie jest przez nikogo zrodzony i tutaj ponownie wychodzi na to że wiersz w dwóch Bogów zrodzonego i nie zrodzonego. Choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość to i tak tego nie zmienisz
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 09 lip 2023, 18:46
Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 11:50 I znów ple, ple, ple i udawanie głupiego (np. pytanie "mm czyli uważasz że Bóg nie jest osobą").
Jest jeden Bóg (Jahwe).
Bóg jest w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty,
Ojciec jest Bogiem, Syn Jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem.
Ojciec jest Jahwe, Syn Jest Jahwe. Duch Święty jest Jahwe.

Jak to sie dzieje? Nie wiemy. I to jest właśnie dowód, że nie jest to nauka wymyślona.
Ty to sam wymyslileś czy nie myślac skplopiowaleś od Modalistów ?
Ani jedno, ani drugie. To nauka chrześcijańska od pierwszych wieków.
Bóg Jahwe to Bóg Ojcec Jezusa ty zaś twierdzisz że Jezes jest Bogiem Jahwe czyli swym Bogiem Ojcem 😄
Nic podobnego - znów mylisz Osoby Trójcy z Trójcą. To uproszczenie pokazuje, jak bardzo musisz przekręcać naukę o Trójcy, by z nią dyskutować. Żałosny i mało uczciwy sposób.
W Credo pada stwierdzenie że Jezus jest Bogiem z Boga czyli nie jest numerycznie tym samym Bogiem co Ojciec
A kto twierdzi, że jest "numerycznie tym samym Bogiem" (jeśli pominąć Twoje twierdzenia, które usiłujesz włożyć mi w usta)?
po drugie Bóg Ojciec nie jest przez nikogo zrodzony i tutaj ponownie wychodzi na to że wiersz w dwóch Bogów zrodzonego i nie zrodzonego
Nie. Dwie osoby boskie.
Jestem ciekaw, czy po prostu nie czytasz, co się do Ciebie pisze, czy może masz problemy z czytaniem drukowanego, czy też po prostu świadomie idziesz w zaparte, upatrując w ciągłym przekręcaniu stanowiska adwersarza swojej szansy w dyskusji (wiadomo, że łatwiej dyskutować z tym, co się przypisze współrozmówcy, niż z tym, co faktycznie napisał.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 09 lip 2023, 11:50
Jest jeden Bóg (Jahwe).
Bóg jest w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty,
Ojciec jest Bogiem, Syn Jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem.
Ojciec jest Jahwe, Syn Jest Jahwe. Duch Święty jest Jahwe.

Jak to sie dzieje? Nie wiemy. I to jest właśnie dowód, że nie jest to nauka wymyślona.
No właśnie łatwo to napisać, ale zdecydowanie trudno to zrozumieć. :)

Bóg, jaki objawia się na kartach Starego Testamentu, nosi święte imię Jahwe. Jego rozwinięta forma brzmi: „Jestem, który jestem” (Wj 3, 14). Z czasem przez szacunek zaprzestano wypowiadać imię Jahwe i zaczęto je wymawiać Adonaj, czyli Pan. Od tamtego momentu tytuł „Pan” wskazywał na Boga Jahwe i stał się synonimem Bożego imienia.

Zależność między Jahwe i Pan stała się tak ścisła, że kiedy w III w. przed Chrystusem żydowscy tłumacze przekładali tekst hebrajski Starego Testamentu na język grecki (tzw. Septuaginta), imię Jahwe oddawali terminem Kyrios, czyli Pan. Grecki tytuł Kyrios nawiązuje wprawdzie etymologicznie do hebrajskiego Adonaj, lecz przez fakt stania się substytutem imienia Jahwe przejął jego treść. Tłumacze Septuaginty nie zaznaczyli, że Boże imię Jahwe należy jedynie czytać jako Kyrios, lecz że Kyrios to Jahwe. „Pan” w odniesieniu do Boga zaczęło znaczyć Jahwe.

Podczas swej ziemskiej działalności Jezus utożsamia się z Bogiem, który objawił się w ST, przypisując sobie Boże imię: „JA JESTEM [KTÓRY JESTEM]…” (J 8, 24b). W w. 27 znajdujemy podobną wypowiedź, lecz o tyle ważniejszą, że tym razem w kontekście wyraźnej odrębności Osób Boskich. Wskazując na odrębność między sobą a Ojcem, Jezus przypisuje sobie imię „JESTEM, KTÓRY JESTEM”. Przyznaje, że na równi z Ojcem jest tym samym Bogiem Jahwe, który objawił się Izraelowi. Dochodzimy do wstępnego wniosku, że Jahwe to Bóg w całej Jego pełni i majestacie, czyli Ojciec, Syn i Duch Święty. Potwierdzają to m.in. określenia Boga Jahwe w ST, jak „pierwszy i ostatni” (Iz 41, 4; 44, 6), które w NT określają Chrystusa („Alfa i Omega”: Ap 1, 8; 21, 6; 22, 13). Dalej, kiedy w ST jest mowa o Bogu jedynym, prawdziwym, świętym, miłosiernym, litościwym itp., to owe określenia nie objawiają samego Ojca, ponieważ w tym samym stopniu odnoszą się one do trzech Osób Boskich – zwłaszcza kiedy jest mowa o Bogu jedynym i prawdziwym. W takim razie Bóg Jahwe nie objawił się Izraelitom tylko jako Bóg Ojciec (jedna Osoba Boska), skrywając czy przemilczając pozostałe dwie; objawił się jako Jedyny Bóg, lecz nie wyjawił jeszcze prawdy o swym trójjedynym życiu. To objawia dopiero Jezus; objawia On też dopiero Ojca (J 8, 19b).


Dalej poczytaj Tu:
https://biblicum.my.wiara.pl/temat/kurs ... giem-jahwe
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 10 lip 2023, 8:49 No właśnie łatwo to napisać, ale zdecydowanie trudno to zrozumieć. :)
To prawda.
Dla mnie jako dla „technokraty” (jestem z zawodu informatykiem) tajemnica Trójcy jest największą „rozumową przesłanką” na to, iż właśnie chrześcijaństwo (mówiąc ściśle, antytrinitarze się są chrześcijanami) jest tą jedyną, nie wymyśloną przez ludzi, lecz objawioną przez Boga, wiarą.
Pomyślmy przez chwilę – co jest podstawową, immanentną cechą każdej religii wymyślonej przez człowieka?
Otóż twierdzę, iż taką cechą jest to, iż nie ma w niej żadnych tajemnic. Oczywiście, bywa, że w niektórych sektach część rzeczy objęte jest tajemnicą przed „szeregowymi” wiernymi – jednak zawsze istnieje ktoś „wtajemniczony” – guru, szefostwo grupy itd.
Nie można wymyślić czegoś, czego się nie rozumie.
Ilustracją tego są wszelkie tzw. religie naturalne – zawsze wiadomo, o co chodzi, wiadomo, kim jest bóstwo. Są one „łatwym”, uproszczonym „wyjaśnieniem Boga” – niekiedy bardzo wymyślnym jak hinduizm czy kulty New Age, a niekiedy bardzo uproszczonym jak nauka sekt, różnych „świadków Jehowy” a nawet – piszę to z bólem – często praktyka nauczania realizowana przez znudzonych kaznodziejów chrześcijańskich.
Tymczasem w chrześcijaństwie – tym prawdziwym, nie „leniwym” – istnieje Trójca. Wbrew sugestiom przeciwników prawda wiary niemająca odpowiednika w żadnej innej religii. Tajemnica, o której nikt – ani święci, ani papież, ani doktorzy Kościoła nie ośmielili się powiedzieć, że ją rozumieją. Prawdę mówiąc, nikt nie wie nawet w przybliżeniu, o co w ogóle chodzi!
Jest oczywiste, że choć wiara nie jest zaprzeczeniem rozumu (przeciwnie, wymaga jego współpracy ), to ograniczony, ludzki mózg nie jest w stanie ogarnąć nieskończoności, jaką jest Bóg. Każda wiara, która twierdzi, że całkowicie wyjaśnia Boga, musi być fałszywa. I odwrotnie – prawdziwa wiara musi mieć takie prawdy jak Trójca.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 23:46 Kolejny popis nieznajomości nauki o Trójcy, którą usiłujesz atakować. Ignorancja maskowana przepisywanymi ze słownika słowami greckimi. Twierdzenie, jakoby Ojciec i Syn byli tą samą osobą, to nie nauka o Trójcy, tylko herezja zwana modalizmem.
Najpierw się poducz, a potem dyskutuj o tym, o czym póki co nie masz pojęcia. Tak w każdym razie byłoby uczciwiej.

Oczywiście, jest możliwość, ze tę naukę znasz, ale świadomie ją przekręcasz, żeby było łatwiej dyskutować. Ale o taką nieuczciwość nawet ja Cię nie podejrzewam.
Czekam na chociaż jeden werset gdzie jedyne dziecko rodziców było określane jako Monos

Marku czy Jezes jako inna osoba aniżeli Bóg nie jest Bogiem ? 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A jakie to ma znaczenie? Jednorodzony i Jedynak to samo. Nie mieszaj
Marku czy Jezes jako inna osoba aniżeli Bóg nie jest Bogiem ?
I już błąd w pytaniu. Sformułowanie "inna osoba niż Bóg" nie ma sensu. Gdybyś napisał np. "inna osoba niż Bóg Ojciec" miałoby to sens.
Mylisz pojęcia, utożsamiając pojęcie Boga w sposób zwrotny, co w przypadku Trójcy jest błędne.
Co więcej, ponieważ zwracałem CI na to uwagę, uważam, ze robisz to świadomie, stosując nieudolną manipulację.

Moderator prosił, byśmy dyskutowali w jednym wątku. Ty kontynuujesz dyskusję już w trzech, ustawicznie ignorując napomnienia, byś dyskutował z nauką o Trójcy, a nie z jej przekręconą wersją, jaką sobie wymyśliłeś i usiłujesz nam przypisać.
Lekceważenie, czy nadzieja, że adwersarzom nie będzie się chciało w pewnym momencie odpisywać na tasiemcowe maile (w dodatku nasycone zupełnie nic nie wnoszącymi słowami greckimi przepisanymi ze słownika) w trzech wątkach naraz?
Ostatnio zmieniony 12 lip 2023, 0:53 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cytuję swoją propozycję z sąsiedniego wątku:
Marek Piotrowski pisze:Proponuję (może @Magnolia mogłabyś jako moderator to zarządzić?) byśmy kontynuowali dyskusję o Jezusie-Bogu w jednym wątku (obecnie są to trzy wątki "Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem", "Jednorodzony" oraz "Kim jest dla Ciebie Jezus").
Proponuję, by był to wątek "Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem". viewtopic.php?t=642&start=60
Ostatnio zmieniony 12 lip 2023, 9:52 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ