Co ostatnio przeczytałeś?

Rozmowy o książkach, jakie przeczytaliśmy i polecamy innym. Literatura religijna, pisma świętych i doktorów Kościoła, ale też beletrystyka, literatura faktu i wszystko to, co nas ubogaca. Razem stwórzmy największą bazę książek na forach religijnych.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ks. Strzelczyk - niewielka książeczka "Po co Kościół?".
Niektóre tezy przełomowe, polecam.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 16 sie 2023, 9:25 Ks. Strzelczyk - niewielka książeczka "Po co Kościół?".
Niektóre tezy przełomowe, polecam.
A jakie przełomowe masz na myśli?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Autor mojego dojrzewania...
Kocham :x

Janusz pisze: 16 sie 2023, 9:08

Po raz ósmy, albo i dziewiąty...

To taka Biblia dla bojących się Biblii.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 10:14
Marek Piotrowski pisze: 16 sie 2023, 9:25 Ks. Strzelczyk - niewielka książeczka "Po co Kościół?".
Niektóre tezy przełomowe, polecam.
A jakie przełomowe masz na myśli?
O Kościele, jego sytuacji i przyszłości, błędach. A także o narodowym kulcie.
Skaza

Nieprzeczytany post

Dodaję na prośbę Janusza polecaną przez niego książkę :)

" Zbliżam się do powrotu, tymczasem, wiedziony naszymi siatkarzami skuszę się po lekturę pewnej książki.

60 - cio latek. który przeczytał dotąd już parę książek - poza Biblią, ma ochotę i przyjemność jeszcze na inne lektury.

ISBN: 978-83-953588-6-9

195 stron
format: A5
oprawa: miękka
Rok wydania: 2019

Książka "NIEUSTĘPLIWY" jest przewodnikiem nie tylko po metodzie, jaką Tim S. Grover wypracował i stosował u najlepszych sportowców na świecie, to też wycieczka po ścieżkach jego myślenia.

SPIS TREŚCI

Wyłącz myślenie Im czystszy jesteś, tym bardziej się brudzisz #1. Kiedy jesteś Wymiataczem......wymagasz od siebie jeszcze więcej, choć wszyscy inni mają już dość ...wchodzisz do Strefy, odcinasz się od wszystkiego i przejmujesz kontrolę nad tym, czego nie da się kontrolować ...dokładnie wiesz, kim jesteś ...masz ciemną stronę, która nie chce być grzeczna ...nie przeraża cię presja. Karmisz się nią ...wszyscy czekają na ciebie, wciskając przycisk z napisem "W razie niebezpieczeństwa" ... z nikim nie rywalizujesz. Znajdujesz słabe strony przeciwnika i atakujesz ...decydujesz, a nie sugerujesz. Znasz odpowiedź,kiedy inni nadal zadają pytania ...nie musisz kochać swojej pracy, ale uzależniasz się od jej efektów ...wolisz budzić strach niż sympatię ...ufasz jedynie garstce ludzi. Lepiej, żeby ci,którym zaufałeś, nigdy cię nie zawiedli ...nie uznajesz porażki. Wiesz, że istnieje kilka sposobów na zdobycie tego, czego chcesz ...nie świętujesz sukcesów, bo zawsze chcesz więcej. "
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polecam ciekawy artykuł. Ks. Grzywocza

„Św. Paweł rozumie pustkę ducha jako przestrzeń sakralną, jako świątynię czekającą na wypełnienie. (…) Duch w człowieku to przestrzeń, której nie wypełnia człowiek. Czyni to z niego istotę paradoksalną, ponieważ to co decyduje o jego istocie, tożsamości nie jest nim – nie pochodzi z niego. W głębi swojego ducha człowiek przekracza więc samego siebie otwierając drzwi dla Ducha Bożego (…).”

„W swej istocie w duchu odkrywamy siebie jako istoty fundamentalnie zależne, stworzone z więzi i dla więzi z drugim. Człowiek nie ma więzi, lecz jest więzią. Duch człowieka jest relacją.”

„To, co wypełnia ludzkiego ducha [jest] miłością Bożą (…). Ta obecność ukazuje ogrom ludzkiego ducha, który bez obecności Boga pozostaje nijako bezgranicznie pusty.”

„Człowiek może poprawnie się rozwijać tylko trwając w relacji.”

„To dzięki więzi można naprawdę poznać siebie (także swoje słabości) i wejść w proces dojrzewania. (…) Kochać kogoś – to pozwolić mu dojrzewać w relacji ze mną. Miłość drugiego to odwaga i pokora, aby odsłonić przed nim swoje słabości, przyjąć jego ułomności i wzrastać w spotkaniu z nim.”

„(…) spotkanie jest największą wartością, które stwarza warunki rozwoju i dojrzewania. W tej przestrzeni rozpoczyna się fascynująca przemiana relacji <ja> - <to> w więź <ja> - <ty> (…), odsłania się niezwykła do Osoby – od innego do Innego.”


Ks. K. Grzywocz
"Św. Paweł – mistrz życia duchowego"

http://www.kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/pu ... -duchowego
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dość ciekawy artykuł ks. K. Grzywocza "Seksualność i integralny rozwój człowieka". Choć duchowny nie nawiązuje do tych słów św. Pawła, mi gdzieś ten tekst krąży wokół nich:

"Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, lecz każdy otrzymuje własny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki. Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja. Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć." 1 Kor 7, 7-9

"Ograniczenie energii seksualnej jedynie do aktu seksualnego jest niebezpiecznym nieporozumieniem."

"Tymczasem zasadniczym zadaniem energii seksualnej jest harmonia, integracja całości i troska o dobre funkcjonowanie poszczególnych wymiarów antropologicznych, zawsze w kontekście całego systemu. Energia seksualna jest nade wszystko energią miłości, służącą urzeczywistnieniu głównego przykazania: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27). Pewna część tej energii może być wykorzystana w związku seksualnym, natomiast pozostała, nieporównywalnie większa, potrzebna jest po to, aby możliwe były inne znaki miłości. Zadaniem każdego wyrazu miłości jest budowanie więzi, kreatywność i twórczość, odpowiednia do relacji intymność i pasja życia, itp. To wszystko w głębokim powiązaniu z wiarą i nadzieją. Zawężenie tej energii życia tylko do znaku seksualnego prowadzi do patologii i destrukcji. Jest to zbyt duża energia, aby zasilić tylko jeden, w porównaniu z całością przeznaczenia, niewielki „odbiornik”, który narażony jest wtedy na niebezpiecznie przeciążenie."


"Człowiek staje się istotą szczęśliwą i zdrową, gdy pogłębia swoją zdolność do budowania bliskich, miłosnych więzi, a energię, która jest mu dana, wykorzystuje do każdego znaku miłości oraz do współbrzmienia – integracji – wszystkich znaków."

"Zdrowie to wyraża się także w integracji, która jest czymś więcej niż zwykłą sumą poszczególnych elementów, lecz nową rzeczywistością, której zachowanie wymaga ogromnej energii."


http://www.kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/pu ... -czlowieka
Ostatnio zmieniony 04 paź 2023, 20:00 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 27
Rejestracja: 23 kwie 2024, 19:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja ostatnio przeczytałem 7-tomowa mange "Kształt twojego głosu" opowiadającą o losach niesłyszącej dziewczyny i jej (byłego) prześladowcy.
Ogólnie chciałbym polecić mangi. Ja przez bardzo długi czas czułem niechęć do japońskich komiksów i anime bo wydawało mi się że nieodzownym ich elementem są cytate dziewczynki. A to nieprawda! Mam znajoma która czyta thrillery psychhologiczne, ja wole obyczajowe i komedie. Dlatego myślę że każdy znajdzie coś dla siebie!
POKÓJ I DOBRO!!! ❤️
Awatar użytkownika
bramin
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2024, 8:15
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polecam "Cztery tysiące tygodni", autor Oliver Burkeman.
Świetna książka o czasie, poczuciu czasu w minionych wiekach i obecnie.
Przeciętna długość życia to właśnie mniej więcej cztery tysiące tygodni, jak sobie to człowiek uświadomi to inaczej będzie patrzył na swoje życie, swoje plany, marnowanie czasu itd.