Kto stworzył świat?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam szystkich
Na wstępie chciałbym tylko zaznaczyć, że nie czuje się katolikiem, pomimo tego, że oficjalnie nim jestem.
Zostałem ochrzczony przez rodziców jak zresztą większość Polaków.
Moje pytanie jest odnośnie stworzenia świata.
Jak wiadomo biblia mówi, że stworzył go Bóg.
Ale czy napewno Bóg stworzył ten świat, w którym teraz żyjemy?
Bóg jest miłością .
Czy Miłość w najczystszej postaci stworzyłaby coś innego niż jej prawdziwa natura.
Większość ludzi udaje, że świat jest wspaniały.
Świat taki niestety nie jest. Bardziej pasuje do niego to, że stworzył go szatan.
Każde stworzenie jest z natury złe. Musimy pożerać się nawzajem, aby przeżyć.
Mordujemy się, bo inaczej nie przeżyjemy. Pełno jest tu wirusów i bakterii, które chcą nas zabić .
Wiecznie chorujemy i cierpimy, a nic na tej ziemi nie jest w stanie nas uszczęśliwić.
Żyjemy w ciągłym lęku o zdrowie i życie itd.
Czy Bóg miłosierny skazałby kogoś na takie cierpienie tylko dlatego, że zjadł owoc z drzewa?
Moim zdaniem nie.
Mógłby mi ktoś to wyjaśnić po katolicku?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... by&o=OneUp

Tu masz wszystko po kolei wyjaśnione .

https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... by&o=OneUp
A tu Biblijna historia zbawienia.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 16:19 Witam szystkich
Na wstępie chciałbym tylko zaznaczyć, że nie czuje się katolikiem, pomimo tego, że oficjalnie nim jestem.
Zostałem ochrzczony przez rodziców jak zresztą większość Polaków.
Moje pytanie jest odnośnie stworzenia świata.
Jak wiadomo biblia mówi, że stworzył go Bóg.
Ale czy napewno Bóg stworzył ten świat, w którym teraz żyjemy?
Bóg jest miłością .
Czy Miłość w najczystszej postaci stworzyłaby coś innego niż jej prawdziwa natura.
Większość ludzi udaje, że świat jest wspaniały.
Świat taki niestety nie jest. Bardziej pasuje do niego to, że stworzył go szatan.
Każde stworzenie jest z natury złe. Musimy pożerać się nawzajem, aby przeżyć.
Mordujemy się, bo inaczej nie przeżyjemy. Pełno jest tu wirusów i bakterii, które chcą nas zabić .
Wiecznie chorujemy i cierpimy, a nic na tej ziemi nie jest w stanie nas uszczęśliwić.
Żyjemy w ciągłym lęku o zdrowie i życie itd.
Czy Bóg miłosierny skazałby kogoś na takie cierpienie tylko dlatego, że zjadł owoc z drzewa?
Moim zdaniem nie.
Mógłby mi ktoś to wyjaśnić po katolicku?
Bóg stworzył świat, bo miał w sobie tyle Miłości (którą w zasadzie sam jest), że nie mógł Jej w sobie pomieścić.
Wszystko co stworzył jest dobre w głębi swej natury i Miłowane przez Boga.
Miłość to relacja Boga do wszystkiego.
Niestety człowiek, zamiast być z Bogiem, zechciał być bogiem i zamiast miłować zapragnął wiedzieć.
Uświadomił sobie inność (niejedność) od Boga, zląkł się i stał się śmiertelny.
Zarazem, zapomniał o miłowaniu, a skupił się na wiedzeniu (od wiedzieć, ale ładna gra słów ze "zwiedzanie", "zwiedzenie").
W końcu zjawił się Bóg Syn Człowieczy i przypomniał czym jest Miłość.
Mało kto jednak go zrozumiał, bo tu nie chodzi o rozum, a wiarę, nadzieję i miłość.

Także świat wygląda nieładnie jeżeli spoglądasz na niego oczyma ciała.
Oczy ciała widzą to co dla ciała, a jemu nigdy nie jest dość.
Gdy spojrzysz od wewnątrz, poprzez ducha w Łasce Ducha, zobaczysz piękno i radość.

Coś jakby w filmie matrix tylko odwrotnie.
Świat, jedynie z Bogiem poprzez Chrystusa w Duchu Świętym ma jakikolwiek sens.

Nie zamkniesz figury stworzenia świata, bez miłosnej relacji w komunii z Bogiem.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2023, 19:00 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedź. Z tegoco mówisz wynika ,że Bóg nie stworzył ciała. Czyli to co materialne nie pochodzi od Boga? Bo jeżeli stworzył ciało ,ale nauczał aby posługiwać się tylko oczami ducha to
Po co nam ciało
Dlaczego stworzył tyle drapieżnych zwierząt
Tyle chorób
I czemu żeby utrzymać doświadczenie w tym świecie materialnym musimy pożerać inne jego stworzenia?
Chociazbysmy patrzyli oczami ducha I miłowali wszystko to i tak musimy zabijać żeby przeżyć.
Dla mnie ten co wymyślił ten świat to sadysta ,miłośnik przemocy ,bólu itd. Przepraszam za ostre słowa ,ale lubię nazywać rzeczy po imieniu.
Wniosek jest taki,że to nie Bóg miłosierny wymyślił to wszystko. Bóg stworzył jedynie nas na swoje podobieństwo. Bóg nie hest materialny a więc i my tacy być nie możemy.
Tak to rozumiem.

Dodano po 31 minutach 23 sekundach:
Przeczytałem podane linki i niestety nie ma tam wyjaśnienia kto stworzył teraźniejszy świat.
Jedyne co to to że człowiek zgrzeszył i zrujnował cały ład Boży. Jeszcze rzuciło mi się w oczy to ,że Bóg wydał wyrok na człowieka za to że zgrzeszył.
Ja takiego Boga bym się bał. Każe mi cierpieć bo się mu w czymś sprzeciwiłem. Daje jednak szanse zbawienia po latach cierpień w chorym świecie który stworzył
Do tego każe mi zabijać inne stworzenia aby móc żyć.
Interesuje mnie co znaczy zniszczyć ład Boży.
Po swojemu wszystko na świecie człowiek wymyślił?
Czy zmusił Boga by ten go krzywdził.
To trochę jakbym bił dziecko i mówił mu że ja bardziej cierpię bo muszę go ukarać za to co zrobił.
Jestem pewien, że Bóg taki nie jest.
Janusz

Nieprzeczytany post

@Magnolia

"...Niestety człowiek, zamiast być z Bogiem, zechciał być bogiem..."
Jedno zdanie, a jakie trafione.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Lukas88 mamy tu sporo wątków o cierpieniu i złu na świecie, i o tym jaki jest Bóg, rozejrzyj się po forum.
Linki dostarczały treść bardzo wyczerpującą, ale chyba czytałeś pobieżnie, bo nie wszystko zrozumiałeś.

Jest jeszcze strona teologia.pl - gdzie nasza wiara jest naprawdę przystępnie wyjaśniona na bazie katechizmu i zagadnieniami.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ok. Dziękuję. Myślę ,że tak naprawdę to żaden katolik nie potrafi logicznie tego wyjaśnić.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Katechizm Kościoła katolickiego polecam przeczytać. Bardzo spójny i logiczny.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Dziękuję za odpowiedź. Z tegoco mówisz wynika ,że Bóg nie stworzył ciała.
Bóg stworzył człowieka jako jedność duszy, której substancją jest duch, a która nadaje formę kształt ciału. W sensie ożywia je.
Wdaje mi się, że po stworzeniu człowiek był zintegrowaną jednością.
Poprzez ducha miał "komunijną" relację z Bogiem, natomiast poprzez ciało ze światem.
Poprzez blisko jednoczącą relację z Ojcem dusza (życie) stanowiła bardziej duchowy niż cielesny charakter.
Choć nie wiem czy to dla ciebie nie jest zbyt skomplikowane.

Patrz Księga Rodzaju. Bóg ulepił człowieka z gliny.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Czyli to co materialne nie pochodzi od Boga? Bo jeżeli stworzył ciało ,ale nauczał aby posługiwać się tylko oczami ducha to
Po co nam ciało
Bóg stworzył ciało. Zresztą to nie jest opowieść dosłowna, a alegoria.
Dziś, moim zdaniem, "środek ciężkości" przesunięty jest skrajnie ku ciału i zmysłom co stanowi, że człowiek "wyrwany" jest z pod władz ducha i nie ma "kontaktu" ze stwórcą.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Dlaczego stworzył tyle drapieżnych zwierząt
Tyle chorób
Wydaje mi się, że to wynik grzechu rodziców.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 I czemu żeby utrzymać doświadczenie w tym świecie materialnym musimy pożerać inne jego stworzenia?
Nie rozumiem.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Chociazbysmy patrzyli oczami ducha I miłowali wszystko to i tak musimy zabijać żeby przeżyć.
W skrajnych przypadkach jedynie rośliny.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Dla mnie ten co wymyślił ten świat to sadysta ,miłośnik przemocy ,bólu itd. Przepraszam za ostre słowa ,ale lubię nazywać rzeczy po imieniu.
Zgadzam się. Nie widzisz jednak, jak przypuszczam, tego co stworzył Bóg, a to co z tego uczynili ludzie i zło. Też tak miałem.
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 20:35 Wniosek jest taki,że to nie Bóg miłosierny wymyślił to wszystko. Bóg stworzył jedynie nas na swoje podobieństwo. Bóg nie hest materialny a więc i my tacy być nie możemy.
Tak to rozumiem.
Zapominasz o Jezusie Chrystusie.

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
Lukas88 pisze: 24 sie 2023, 21:33 Ok. Dziękuję. Myślę ,że tak naprawdę to żaden katolik nie potrafi logicznie tego wyjaśnić.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Bóg jest Miłością.
Potrafisz logicznie wyjaśnić miłość?
:)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

1 Doskonale to rozumiem.
Każda nasza komórka zasilana jest duchem.
Po śmierci gdy duch uchodzi musi się rozpaść
ponieważ nikt nią nie "dowodzi".
2 zgadzam się z tym w 100%. Można to również rozumieć tak jakby człowiek był swego rodzaju hybrydą. Ciało i jego zachcianki i duch przez którego mamy kontakt z Bogiem. Możemy słuchać głosu Ducha (intuicja, serce, miłość, współczucie) albo ciała (uciechy zmysłowe, oraz tzw.racjonalny umysł)
3 Na to mi nie odpowiedziałeś. Tu jest zawarte całe setno mojego pytania. "Wynik grzechu rodziców"
Wielka miłość tworzy istoty ,które muszą zadawać ból i zabijać bo moi rodzice zjedli owoc z zakazanego drzewa.
4 "W skrajnych przypadkach jedynie rośliny"
Jak wiadomo człowiek jest stworzony jako mięsożerca. Nie jest w stanie chociażby pozyskać wit b12 z roślin a która jest niezbędna dla niego. Może ją suplementować,ale to raczej nie było zamierzeniem Boga.
5 Widzę. Człowiek wykorzystuje wszystko co może do swoich celów, uwielbia kultować ciało,pieniądze itd.
Ale nie o to mi chodzi .Bo Bóg wcale nie wydaje się lepszy. Karze człowieka wrzucając go do świata w którym przeżycie jest niemalże cudem.
6 Pamiętam o Jezusie. Przybrał fizyczną postać abyśmy mogli go ujrzeć i słuchać fizycznymi uszami .
Co nie daje odpowiedzi na to kto stworzył ten chory świat.
Miłość.
Oczywiście nie da się słowami opisać uczucia.Słowa to jedynie symbole.Jezeli czegoś nie doświadczyłeś nie zrozumiesz symbolu. To jak osobie niewidomej nie opiszesz słowami co oznacza np. kolor biały.
Miłość to uczucie bezgranicznej akceptacji ,bez jakichkolwiek osądów . Jest stała ,bez jakichkolwiek stopni i nie ma przeciwieństw. Jeżeli uważasz że jednego kochasz bardziej niż drugiego to nie jest to miłość. Można ją jedynie doświadczyć
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Lukas88
1. Komórka „ożywiana” jest duszą to ona nadaje jej życia. Po śmierci, gdy dusza opuszcza ciało, staje się ono poniekąd „bezkształtną, bezforemną” materią (choć nie wszyscy chyba tak to rozumieją). Dusza jest duchowa co oznacza, że duchowość jest jej substancją, jej istotą. Duchowość duszy oznacza raczej „relacyjność” niż rzecz choć niektórzy ducha człowieka nazywają „dnem duszy” czy „sercem”.

2. Można tak to wyjaśnić. Jednakże nie hybrydą, a całością. Edyta Stein pisze: "Dusza pośredniczy pomiędzy duchem i ciałem: w niej zbiegają się duchowość oraz zmysłowość, wzajemnie się splatając. W zależności od tego, czy dusza kieruje się ku cielesności czy duchowi, mówimy o duszy duchowej, bądź duszy zmysłowej."

3. Niczego nie musisz. Wszystko co robisz jest wynikiem Twojej woli. Jezus Chrystus wskazał drogę.

4. Wiesz ja nie muszę palić, a palę. Nie muszę oglądać tyle seriali, a oglądam. Nie muszę być aż tak zły, a jestem. Naprawdę tak istotne i niemożliwe jest niejedzenie mięsa?

5. Tak też tak uważałem. Dokładnie taj jak Ty. Jeszcze 10 lat temu gdy żona zapragnęła mieć potomstwo. Pomyślałem: no ale jak? Nowe stworzenie ten syf? To chore stwarzać życie, by doświadczyło takiej jak ja krzywdy, a może i większej. To o czym piszesz to kwestia łaski i wiary. Łaskę już masz, kwestia czy będziesz chciał wszystko zrozumieć czy uwierzyć.

6. Jezus jest. Jest tu i teraz. W Tobie, który o Niego pytasz i we mnie, który stara się Ci o Nim opowiedzieć.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

3 O to właśnie mi chodzi ,że chcąc żyć w tym świecie muszę zadawać ból i zabijać. Zjadając istote Bożą najpierw muszę ją zabić. Bo jak inaczej zaspokoję swoje naturalne potrzeby czyli jedzenie.
Oczywiście mogę nie jeść ale wtedy dlugo nie pożyje .
Myślisz ,że Bóg który jest czystą miłością wymyśliłby coś tak chorego.

4 Nie zrozumiałeś . Nie chodzi mi o niejedzenie mięsa. Tylko czy Bóg stworzyłby człowieka,który musi zabijać aby przeżyć.

W Jezusa wierzę, może inaczej. Jestem pewny,że jest ze mną. Wiara oznacza ,że istnieje inna możliwość.
Podobnie jak wierzę że mi się uda. Nie wiem napewno,tylko wierzę.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lukas88 pisze: 25 sie 2023, 10:51 3 O to właśnie mi chodzi ,że chcąc żyć w tym świecie muszę zadawać ból i zabijać. Zjadając istote Bożą najpierw muszę ją zabić. Bo jak inaczej zaspokoję swoje naturalne potrzeby czyli jedzenie.
Oczywiście mogę nie jeść ale wtedy dlugo nie pożyje .
Myślisz ,że Bóg który jest czystą miłością wymyśliłby coś tak chorego.

4 Nie zrozumiałeś . Nie chodzi mi o niejedzenie mięsa. Tylko czy Bóg stworzyłby człowieka,który musi zabijać aby przeżyć.

W Jezusa wierzę, może inaczej. Jestem pewny,że jest ze mną. Wiara oznacza ,że istnieje inna możliwość.
Podobnie jak wierzę że mi się uda. Nie wiem napewno,tylko wierzę.
3. Ja tam dawno nic nie zabiłem. Kiedyś babcia kazała zabić kurę na obiad, ale to było z 30 lat temu.
Nie muszę jeść mięsa. Chcę je jeść bo mi smakuje. Podobnie jak orzeszki laskowe.
Kto zmusza Cię do jedzenia mięsa, polowania i zabijania? Czy jak tego nie zrobisz to umrzesz?

Co do bólu to fakt, zdarzy mi się, poprzez własne zło, komuś go wyrządzić.

Ja nie myślę, ja wierzę.
Lubisz mięso więc jedz lecz nie obwiniaj o swój wybór Boga.

4. Nie. Bóg stworzyła nas miłującymi. To my się takimi staliśmy.

Co ci się uda?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

No tak ty nie ale jeżeli nikt by tego nie zrobił to mięska byś nie zjadł. Nie o to mi chodzi co robisz a co nie.
Tylko o to jak zaprojektowany jest ten świat.
"Co ci się uda" :)
Cokolwiek. Chodziło mi o znaczenie złowa "wiara":)
Nie rozumiemy się. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lukas88 pisze: 25 sie 2023, 11:30 Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
Wzajemnie
:)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Lukas88
Bóg stworzył życie i wszystko co żyje, (zwierzęta i ludzie, aniołowie, demony* oczywiście stworzył anioły, a te które upadły, wypowiedziały posłuszeństwo Bogu, stały się demonami) jest podtrzymywane przy życiu, bo Bóg kocha to co stworzył.
Jednak Boża sprawiedliwość domagała się kary za grzech pierworodny, karą za grzech jest śmierć. Bo grzech to wybór zła, A Bóg jest Dobrem.
Jednak i tu Bóg nie zostawił swojego stworzenia samemu sobie, wysłał Syna swojego by z siebie złożył ofiarę przebłagalną za nas i nasze grzechy. ofiary ze zwierząt, takie jak w Starym Testamencie były składane, nie były wystarczające, aby zadośćuczynić Bożej Sprawiedliwości.
Ofiara Jezusa była takim zadośćuczynieniem i Nowym przymierzem między Bogiem a ludźmi. Dzięki niej jesteśmy wszyscy zbawieni, mamy zapewnione życie wieczne, wieczną komunię z Bogiem.
Jedyne co musimy zrobić to wybrać Boga a nie szatana. Dobro a nie zło. Miłość zamiast nienawiści.

Tak jak w tej modlitwie:
Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za to, że mnie kochasz i że przyszedłeś od Ojca na świat,
aby umrzeć za mnie i zbawić mnie.
Dotychczas sam kierowałem swoim życiem i grzeszyłem wobec Ciebie.
Wiem, że Ty możesz mnie uwolnić z wszelkich moich błędów i uleczyć moje słabości i choroby.
Otwieram Ci zatem drzwi mojego serca i przyjmuję Cię w moje życie jako Pana i Zbawiciela. Zawładnij moim życiem i kieruj nim.
Chcę żyć odtąd spełniając Twoją wolę.
Spraw, abym zawsze był takim, jakim Ty chcesz mnie mieć.
Amen.

Natomiast bunt, nieposłuszeństwo i nienawiść to wybór szatana, Każdy kto naśladuje w tym szatana , kończy jak on... potępieniem.
Kto naśladuje Boga w miłości do ludzi... jego imię jest zapisane w niebie.

Wybór dokonuje człowiek za swojego życia ziemskiego.

Choroby nie są wprost od Boga, raczej są wynikiem biologii, ewolucji, mutacji...
Każdy grzech popełniony przez ludzi ma swoje konsekwencje. Więc jeśli naprawdę pytasz kto uczynił świat takim strasznym miejscem, to raczej patrzyłabym w kierunku ludzi, a nie Boga.

Z pewnością zamysłem Boga nie były farmy zwierząt i straszny ich los na takich farmach. To pomysł ludzi.
Bóg wszystko stworzył dobre i dał człowiekowi pod opiekę, nawet zabijanie zwierząt dla pożywienia nie musi się odbywać tak jak obecnie. wcześniej ludzie robili to w humanitarny sposób, oszczędzając zwierzęciu cierpienia i strachu.
Za to co teraz się dzieje, co cię tak przeraża ludzie są odpowiedzialni.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedź. Wiara w Jezusa , naśladowanie go oraz przestrzeganie jego nauk jest jedyną drogą do zbawienia .To doskonałe wiem i rozumiem . Oddanie swojego życia woli Boga również rozumiem. Sam to robie. Ponieważ ja nie wiem nic ,ale Bóg wie wszystko.Również co dla mnie najlepsze.
Wierzę w Boga z całego serca i doskonale rozumiem ,że jest tylko i wyłącznie miłością.
Nie wierzę natomiast , że Bóg domagał się jakichkolwiek ofiar. Nie wierze ,że Bóg domaga się kary.
Nie wierze ,że Bóg stworzył taki świat. I nie chodzi mi o to co my tu zmieniliśmy,ale nawet samą naturę.
Nie ma w niej nic Boskiego. Wszystko jest oparte na cierpieniu. Wystarczy popatrzeć na zwierzęta w naturze. Cierpienie ,głód , zabijanie itd.
Co do modlitwy moja ulubiona to:
Ojcze oddaje ci dziś wszystkie moje myśli , w ich miejsce daj mi swoje własne .Oddaje Ci również wszystkie moje czyny tak bym mógł spełniać Twoją wolę. Zamiast marnować czas na próżne fantazje. Dziś usunę się i podążę za tobą.Nie kwestionując mądrości nieskończonego oraz miłości której łagodności nie jestem w stanie pojąć ,a która jest doskonałym darem dla mnie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lukas88 pisze: 26 sie 2023, 22:29 Nie kwestionując mądrości nieskończonego oraz miłości której łagodności nie jestem w stanie pojąć ,a która jest doskonałym darem dla mnie.
Piękna cała ta modlitwa, ale te ostatnie słowa szczególnie.

Łk 12, 4 Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. 5 Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła.

Łk 12, 27 Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. 28 Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, o ileż bardziej was, małej wiary! 29 I wy zatem nie pytajcie, co będziecie jedli i co będziecie pili, i nie bądźcie o to niespokojni! 30 O to wszystko bowiem zabiegają narody świata, lecz Ojciec wasz wie, że tego potrzebujecie. 31 Starajcie się raczej o Jego królestwo, a te rzeczy będą wam dodane.

O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi! Kto bowiem poznał myśl Pana albo kto był Jego doradcą? Lub kto Go pierwszy obdarował, aby nawzajem otrzymać odpłatę?
Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen
Rz 11, 33-36

Jeżeli modlisz się o to by nie kwestionować Bożej mądrości to przyjrzyj się jakie piękne i różnorodne kwiaty stworzył. Każdy inny i każdy cieszy oko, jakie to wszystko jest logiczne, że owady zapylają rośliny, że rośliny leczą, nadają się do jedzenia, mają potrzebne człowiekowi witaminy i makro i mikro elementy. Bóg dał w przyrodzie wszystko co służy człowiekowi. A już jak działa organizm ludzki, jak bardzo jest skomplikowany i jak genialnie działa to już jest majstersztyk! Nie mógł taki organizm powstać z przypadku, musiał go stworzyć Boski geniusz i mądrość.
Wszystko co jest stworzone, jest po coś i nawet jeśli nie wiemy na razie po co, bo jeszcze tego nie odkryliśmy...
Nawet gdy patrzysz na śnieg i dostrzegasz cudowność każdej śnieżynki, albo szronu/mrozu na szybie, to widać że Stworzyciel jest Geniuszem, bo nie ma dwóch takich samych śnieżynek.

Droga poznania Boga poprzez działa, które uczynił, zachwyt nad nimi, nad ich geniuszem jest jedną z 5 dróg poznania wg św Tomasza z Akwinu. Czyli dzieło mówi o Stwórcy.
Nie wszystko rozumiemy w tym co nas otacza, bo nie jesteśmy na poziomie geniuszu Stwórcy.

Choroby , cierpienie są wynikiem biologii i konsekwencji grzechu.
Przykład który mi przyszedł do głowy to choroby weneryczne... małżonkowie którzy są sobie wierni, są naturalnie chronieni przed chorobami wenerycznymi, bo nie mają okazji do kontaktu z innymi bakteriami czy wirusami.
Taki był zamysł Boga- wierność małżonków. Co utrzymuje równowagę i ochronę takich małżonków? Dobre bakterie w pochwie (mówię o biologicznej ochronie)
Jednak człowiek w swojej słabości grzeszył - cudzołożył, był rozpustny, pojawiły się również usługi seksualne itd. Czyli bakterie dobre spotykały się z taką ilością różnych bakterii od różnych partnerów, że nie były w stanie sobie poradzić z ochroną i pojawiły się stany chorobowe, choroby, wirusy. Biologiczna ochrona, która sprawdza się przy wierności, nie daje rady przy mnogości kontaktów z różnymi partnerami... i powstały choroby weneryczne... i znowu... zanim zostało coś odkryte i zbadane, to już zostało przeniesione dalej i rozniosło się wśród ludzi. Czysta konsekwencja ludzkich działań.

Mówisz że zwierzęta się zabijają... a czy dobrze poszukałeś dlaczego? Zwierzęta mają również swoje zasady i rozum, nie zabijają gdy nie są głodne. Poza tym jak dobrze poczytasz o faunie, to zobaczysz że to cały ekosystem. wszystko się dzieje po coś, a na pewno tak było w zamyśle Boga, jednak zmiany wprowadzone przez człowieka mogły już zachwiać tym światem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Lukas88
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2023, 14:43
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję. Przyszła mi na myśl jeszcze jedna nauka Jezusa. " Zaprawdę, powiadam wam: Kto powie tej górze: "Podnieś się i rzuć się w morze", a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie"
Wydaję mi się, że człowiek w pewnym sensie również przyczynia się do tego w jakim świecie żyje.
Bóg w swej miłości spełnia tylko jego wolę. Jeżeli prrzepełnieni jesteśmy lękiem ,nienawiścią to znaczy że w to wierzymy , a Bóg tworzy wokół nas to o co prosimy . Coś w tym stylu.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

To człowiek ma spełniać Wolę Bożą! Mamy ją odkrywać czytając Słowo
Boże I zachowując przykazania.
Bóg czyni wszystko dla nas byśmy zostali zbawieni bo Mu na naszym zbawieniu zależy, czyli rozwija w nas miłość do Siebie i bliźniego.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ