QUMRAN - archeologiczne odkrycie stulecia!

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

QUMRAN - archeologiczne odkrycie stulecia!

Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przecież Majewski twierdzi że dusza nie istnieje, cuda to nic innego jak subiektywna interpretacja (dlqczego to szkodliwe, pisałem w innych wątkach), poligenizm to fakt (a co za tym idzie grzech pierworodny nie ma sensu) itd. Dlaczego ludzie polecają człowieka który w tezach swoich nie różni się od poglądów na Biblie Bultmana czy Tilicha?

Tu dowod:
https://www.academia.edu/46940482/Marci ... 2a_Hellera
Ostatnio zmieniony 23 lut 2024, 1:06 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Quinque Słucham wykładów Pana Majewskiego na YT, sporo tego wysłuchałam i nigdzie nie twierdził że dusza nie istnieje.
Podawanie obszernego opracowania, które aby przejrzeć trzeba się namęczyć aby je ściągnąć, bez podania choćby stron gdzie można znaleźć te tezy, o których piszesz... to karkołomna dyskusja... mam przeczytać najpierw 49 stron, bo ty twierdzisz że tam jest taka teza?
bądźmy poważni i szanujmy się, podaj stronę, albo cytat.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skoro grzech pierworodny, to znaczy Raj istniał? Ciekawe, na jakim etapie ewolucji człowieka?
Adam był Neandertalczykiem, czy może już w trochę późniejszych wersjach?
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

No tak, ciężko znaleźć na 20 stronach i w 7 podrozdziałach konkretny wątek

https://teologia.deon.pl/biblia-i-nauka ... a-hellera/
Żebyś nie miała problemu z pobieraniem pdfa
Majewski pisze: W świetle dzisiejszej wiedzy o powstaniu człowieka (antropogenezy), źródłach jego moralności i stanie jego natury dawna wykładnia i interpretacja tego dogmatu wydaje się nie do utrzymania. W tradycyjnym rozumieniu Rdz 2–3 był w historii czas (Raj), w którym człowiek doświadczał innego rodzaju egzystencji, w którym żył na ziemi w stanie po wieloma względami zaprzeczającym naturze przyrody i naturze człowieczeństwa. Bowiem do natury człowieczeństwa należy śmiertelność, niedoskonałość, skłonność do zła moralnego, choroba, trud i cierpienie, płciowość naznaczona pożądaniem, rywalizacja między gatunkami i wreszcie śmierć. Nauki o historii ziemi i antropogenezie (paleoantropologia, biologia ewolucyjna itd.) dowodzą, że tak było od początku istnienia żywych istot i człowieka na ziemi, nie zostawiają zatem żadnego miejsca na cudowny, rajski okres dziejów praludzkości wywodzącej się z jednej pary
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Quinque przeczytaj całość, postaraj się zrozumieć, że Marcin Majewski jest historykiem, biblista, doktorem hab. teologii, a więc w cytacie który podajesz porównuje nauki przyrodnicze z wiedzą biblijną. To nie jest zaprzeczenie istnienia duszy, czy grzechu pierworodnego.
Przecież ten artykuł zaczyna się od porównania pojęcia duszy na przestrzeni wieków, co o duszy mówiła filozofia, co mówi Biblia, co mówi teologia.... przeczytaj to ze zrozumieniem....i w całości.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Doskonale rozumiem ten tekst. Teraz tak:

Proszę zatem o zdefiniowanie w jaki sposób dusza egzystuje po śmierci. Skoro Majewski optuje za monizmem psychofizycznym.
Proszę zatem wykazać jak grzech pierworodny jest przekazywany skoro ludzkość nie pochodzi od jednej pary
Ostatnio zmieniony 23 lut 2024, 10:55 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przykro mi, ale nie rozumiesz.
Ten artykuł to porównania różnych naukowców z różnych dziedzin, próba syntezy ... jednocześnie nie daje żadnych odpowiedzi ani nie opowiada się za niczym konkretnym. Pokazuje różne stanowiska, raz naukowców przyrodniczych, raz filozofów, raz teologów. Oni wszyscy poruszają się na swoich płaszczyznach, odrębnych. Choć próbują wyjaśnić te same tematy. Pan Majewski pokazuje różne koncepcje wyjaśnień tych zagadnień.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Quinque pisze: 23 lut 2024, 10:55 Doskonale rozumiem ten tekst. Teraz tak:

Proszę zatem o zdefiniowanie w jaki sposób dusza egzystuje po śmierci. Skoro Majewski optuje za monizmem psychofizycznym.
Proszę zatem wykazać jak grzech pierworodny jest przekazywany skoro ludzkość nie pochodzi od jednej pary
Spróbuję się zastanowić, ale wpierw wyjaśnij mi, skąd ta niby "dusza", jak rozumiem po dziecinnemu, kwintesencja człowieczego bytu, typu, dokonan, pragnien = ma czerpać energię dla swego dalszego istnienia po śmierci biologicznej? Skoro ustał metabolizm organizmu?
Z Kosmosu? Z Karmy? z Pisma? Z KKK? Wyjmujesz baterie z telefoniku, odłączasz PC od prądu = nicość.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 826
Płeć:

Nieprzeczytany post

Quinque pisze: 23 lut 2024, 10:55 Proszę zatem o zdefiniowanie w jaki sposób dusza egzystuje po śmierci. Skoro Majewski optuje za monizmem psychofizycznym.
Przeczytałem akapit o duszy.
Po śmierci dusza staje się duchem nieucieleśnionym, a ciało nieuduchowioną materią (mięsem).
Dusza jest, na tyle na ile ją rozumiem życiem, procesem dziejącym się pomiędzy duchem, a ciałem.
"Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego" Łk 23,46

W mistyce mówi się o "człowieku duchowym/człowieku zmysłowym" czy "duszy duchowej/duszy zmysłowej".
Dusza jest "dzianiem się pomiędzy" z właściwym (zgodnie z moją wiarą) kierunkiem ku Bogu czyli duchowości.
Oczywiście to wszystko ciało, dusza i duch, splecione są w jedno tworzące całego człowieka i tu na Ziemi są nierozłączne.

"(...) samoświadomość, rozumność, wolna wola, charakter, jaźń, umysł, pamięć itp. – są dziś dobrze opisanymi i coraz lepiej poznawanymi czynnościami mózgu i ludzkiej psychiki (...)"

To ja poproszę o wyjaśnienie z punktu psychologicznego zaznaczonych: "wolna wola" (tu w kontekście nieświadomości), "jaźń" no i może "umysł"?

Dodano po 3 minutach 49 sekundach:
Magnolia pisze: 23 lut 2024, 11:30 Przykro mi, ale nie rozumiesz.
Ten artykuł to porównania różnych naukowców z różnych dziedzin, próba syntezy ... jednocześnie nie daje żadnych odpowiedzi ani nie opowiada się za niczym konkretnym. Pokazuje różne stanowiska, raz naukowców przyrodniczych, raz filozofów, raz teologów. Oni wszyscy poruszają się na swoich płaszczyznach, odrębnych. Choć próbują wyjaśnić te same tematy. Pan Majewski pokazuje różne koncepcje wyjaśnień tych zagadnień.
Zgadza się. Ale przyznam szczerze, że już jakiś czas temu przyszła mi do głowy koncepcja, że dusza jest swego rodzaju napięciem pomiędzy tym co cielesne, a duchowe i przydatnym pojęciem. Istoty człowieka poszukiwałbym raczej w jego duchu. Ale to takie moje nie wiem czy trafione loty ;)

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
Piotr55 pisze: 23 lut 2024, 15:01 Spróbuję się zastanowić, ale wpierw wyjaśnij mi, skąd ta niby "dusza", jak rozumiem po dziecinnemu, kwintesencja człowieczego bytu, typu, dokonan, pragnien = ma czerpać energię dla swego dalszego istnienia po śmierci biologicznej? Skoro ustał metabolizm organizmu?
Z Kosmosu? Z Karmy? z Pisma? Z KKK? Wyjmujesz baterie z telefoniku, odłączasz PC od prądu = nicość.
“Bóg przebywa i jest substancjalnie w każdej duszy, choćby to była dusza największego w świecie grzesznika.” (DGK II, 5, 3)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja się nie pytam o to jak ty rozumiesz duszę, tylko Majewski
Daniel pisze: samoświadomość, rozumność, wolna wola, charakter, jaźń, umysł, pamięć itp. – są dziś dobrze opisanymi i coraz lepiej poznawanymi czynnościami mózgu i ludzkiej psychiki
Jeśli tak to umiera wraz z mózgiem. I nie ma życia po śmierci
Magnolia pisze: Przykro mi, ale nie rozumiesz.
Ten artykuł to porównania różnych naukowców z różnych dziedzin, próba syntezy ... jednocześnie nie daje żadnych odpowiedzi ani nie opowiada się za niczym konkretnym. Pokazuje różne stanowiska, raz naukowców przyrodniczych, raz filozofów, raz teologów. Oni wszyscy poruszają się na swoich płaszczyznach, odrębnych. Choć próbują wyjaśnić te same tematy. Pan Majewski pokazuje różne koncepcje wyjaśnień tych zagadnień
Potrafisz odpowiedzieć na pytanie? Artykuł ten nie refreuje poglądów naukowców, gdyby tak było to by nosił nazwę "jakie poglądy w danej kwestii mają naukowcy". A nawet jeśli, to dlaczego wybiera on skrajnie redukcjonistycznych myślicieli? Nie wiadomo
Ostatnio zmieniony 25 lut 2024, 21:01 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Quinque Czy ten wykład biblisty Majewskiego o QUMRAN jest kłamliwy, czy nie?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2024, 22:37 przez JOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 826
Płeć:

Nieprzeczytany post

Quinque pisze: 25 lut 2024, 20:57 Ja się nie pytam o to jak ty rozumiesz duszę, tylko Majewski
Daniel pisze: samoświadomość, rozumność, wolna wola, charakter, jaźń, umysł, pamięć itp. – są dziś dobrze opisanymi i coraz lepiej poznawanymi czynnościami mózgu i ludzkiej psychiki
Jeśli tak to umiera wraz z mózgiem. I nie ma życia po śmierci
W tym artykule on jej nie rozumie, a przynajmniej nie pisze jak ją (duszę) rozumie. Stawia pytanie:
"Czy pojęcie duszy jest nam jeszcze potrzebne?"

i puentuje:
"Wydaje się to zachętą do poszukiwania nowych sposobów wyrażenia nadprzyrodzonego powołania człowieka, takich, które nie wchodzą na teren empiryczny."

To wszystko.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42