Jak czytać Pismo święte?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zaproponuję ciekawą formę karmienia się Słowem Bożym, którą praktykuję zresztą też, aczkolwiek teraz trochę inaczej czytam. Uważam co do czytania Biblii, że dobrze dzielić się zawsze swoim doświadczeniem.

Bardzo ciekawą formą czytania Biblii może być czytanie Biblii z mszałem. Otóż warto kupić sobie MSZALIK, np. taki:

https://pallottinum.pl/mszaly/1127-msza ... y-rok.html

I w mszaliku jest układ czytań na cały rok. Jeżeli chcemy czytać codziennie, to mamy układ: 1 czytanie + psalm + Ewangelia a w niedzielę dochodzi jeszcze Epistoła. I teraz tak. Jak się czyta w tygodniu, to czytanie, psalm i Ewangelia stają się jednym kierunkiem tematycznym w danym dniu i się wzajemnie uzupełniają - są same dla siebie komentarzem - czasami nieoczywistym, ale jak się zostaje z tym Słowem na cały dzień, to Bóg oświeci.
Jeżeli ktoś ma sporo obowiązków, to można czytać tylko niedzielne czytania i rozważać je cały tydzień. Proponuję dołożyć też antyfony i kolekty do Lectio Divina. Polecam takie czytanie.

Osobiście preferuję czytanie bez komentarza, gdzie podczas czytania Biblia komentuje się Biblią. Przy regularnej lekturze i znajomości dobrze Nowego Testamentu, Stary Testament jest komentowany przez Nowy. Do takiego duchowego czytania zalecam Biblię Pierwszego Kościoła, gdzie nie ma praktycznie komentarza ani śródtytułów, tylko same podziały na rozdziały i czytać rozdziałami polecam, albo zatrzymywać się tam, gdzie Duch Święty zachęci.

Jest jeszcze jedna uwaga i o tym pisze m. in. Jan Kasjan w swoich rozmowach, ale przede wszystkim to jest prawda duchowa, że zrozumienie Pisma Świętego idzie w parze z cnotą...
Otóż, zrozumiemy co trzeba dla naszego życia, o ile będziemy regularnie się spowiadać, uczestniczyć jak najczęściej w Liturgii i po prostu modlić się i okazywać miłość bliźniemu. O tym łatwo zapomnieć, bo wydaje nam się, że trzeba mieć najlepsze komentarze i będzie progres. Rozwijajmy cnotę! Wtedy dopiero Duch Święty ma otwarte drzwi do oświecenia umysłu!
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 18:31 przez JOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po co i jak czytać Pismo św, konferencje ks Węgrzyniaka:

https://wegrzyniak.com/rekolekcjonista/ ... ac-biblie/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

JOB pisze: 03 gru 2023, 18:22 Otóż, zrozumiemy co trzeba dla naszego życia, o ile będziemy regularnie się spowiadać, uczestniczyć jak najczęściej w Liturgii i po prostu modlić się i okazywać miłość bliźniemu.
Nie wiem czy dobrze czytam :-?
Czyli mam rozumieć, że niekoniecznie muszę pojmować wszystko, a w szczególności już niekoniecznie to co nie dotyka bezpośrednio mojego życia?

Czy nie to chciałeś powiedzieć?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z mojego doświadczenia z Biblią czasem potrzeba lat albo jakiegoś konkretnego doświadczenia, żeby zrozumieć coś, czego wcześniej nie rozumiałem.
Dzielę się doświadczeniem. Proszę moich słów nie traktować jak wyroczni, bo Duch Święty przez Biblię czyta moje życie i Twoje też, ale niekoniecznie tak samo. Jeżeli trafię na trudny fragment, to podpieram się czasem komentarzem, ale sens duchowy jest czasem do pewnego czasu ukryty dla mnie. Potrzeba modlitwy i medytacji - w sensie powtarzania danego fragmentu i przesiąknięcie nim. Trzeba "jeść" Biblię i smakować się w Niej. To znaczy przeżuwać sercem. I w odpowiednim momencie jak Bóg da, to się zrozumie co potrzeba człowiekowi.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Konkretny przykład: jak jak czytać Pismo Święte, żeby zrozumieć całość przesłania i Biblię komentować Biblią. Dzielę się swoją metodą, dla tych w szczególności, którzy zaczynają przygodę z Biblią! Ale i dla tych, którzy chcą komentować Biblię Biblią:

1. 4 razy wszystkie EWANGELIE - bez komentarza, żeby poznać materiał narracyjny.
2. Potem DZIEJE APOSTOLSKIE, LISTY PAWŁOWE, LISTY PASTERSKIE i na końcu APOKALIPSA - to wszystko też 4 razy!

Czyli PRZECZYTAJ 4 RAZY NOWY TESTAMENT CAŁY. Możesz to zrobić w swoim tempie, ale jak będziesz czytał codziennie, to od roku do dwóch przeczytasz 4 razy całość.

3. Potem ze Starego Testamentu - po kolei: KSIĘGI MĄDROŚCIOWE, PSALMY, KSIĘGA HIOBA, PRZYSŁÓW, PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI 4 razy!

4. Potem KSIĘGI PROROCKIE, KSIĘGI HISTORYCZNE (od Jozuego aż do Ksiąg Machabejskich), a na samym końcu PIĘCIOKSIĄG: RODZAJU, WYJŚCIA, KAPŁAŃSKA, LICZB I POWTÓRZONEGO PRAWA.

I tak przeczytawszy Biblię 4 razy zobaczysz jak będziesz miał taki zmysł do komentowania Biblii Biblią, bo będziesz kojarzył łatwiej fragmenty i z pomocą Ducha Świętego będziesz je duchowo łączył i zgrabnie rozumiał Biblię.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ile Tobie to zajęło? @JOB
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

5 lat mi to zajęło.
Jeżeli ktoś chce, to może przeczytać wszystko nie po 4 a po 2 razy na początek. Ważne, żeby czytać codziennie ile jesteśmy w stanie.
Wiem, że to wydaje się długo 5 lat, ale Biblię i tak trzeba czytać całe życie, a każdy przeczytany fragment daje pouczenie i lepsze poznanie Boga.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2023, 14:59 przez JOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
ODPOWIEDZ