luteranie i katolicy- dialog

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 lis 2023, 8:50
Sebastian Biernacki pisze: 02 lis 2023, 0:43
Kościół luterański nie wie kto jest w Niebie a kto w Piekle. Nikt tego nie wie. Panuje dowolność w myśleniu o innych na zasadzie "po owocach ich poznacie".
W Kościele katolickim kierujemy się nie tylko świadectwem życia danej osoby,( bo zdarza się, że ktoś umiera w opinii świętości) ale przede wszystkim Kościół podejmuje proces badania pozostawionych pism, dokumentów, wysłuchuje świadków, bada cuda, które zdarzyły się za życia tej osoby, oraz po wstępnym procesie pozwala się modlić za wstawiennictwem tej osoby i gdy ktoś po takiej modlitwie zgłasza cud, to Kościół uznaje ten cud jako potwierdzenie że dana osoba jest w niebie. Do kanonizacji potrzebne są dwa cuda, ewidentnie potwierdzone działanie nadprzyrodzone wynikające z modlitwy za wstawiennictwem danej osoby.

Więc również jest to zasada "po owocach ich poznacie", bo jeśli ktoś wyprosi cud dla kogoś na ziemi to mamy przekonanie, że ten cud pochodzi od kogoś w niebie, tylko tak można to logicznie wyjaśnić jako zdarzenie przyczynowo- skutkowe.
Ktoś przebywający w piekle nie ma komunii z Bogiem aby czynić dobrze ludziom na ziemi.


Esperanza zadała ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś sam od siebie, jedynie cytatami (swoją drogą, proszę nie publikuj nam takich elaboratów, bo ciężko się odnosić do 50 punktów z jednego posta).
Pytanie jest w sumie proste i jeszcze prostsza odpowiedź dla kogoś znającego Ewangelię.
Łk 23,
39 Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». 42 I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». 43 Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».
Skandal miłosierdzia Bożego jest ukryty właśnie w tej scenie, która przeczy jednocześnie luterańskiemu podejściu ważenia uczynków, Jezus nie waży uczynków łotra, który w Niego uwierzył i pragnie zbawienia, tylko go zbawia!

To Jezus spłacił cały dług, za każdego z nas, za każdy grzech, za każdą winę i karę - dzięki Niemu mamy zbawienie i odkupienie. Sprawiedliwość Boża została "zaspokojona" złożoną przez Chrystusa ofiarą.
Dlatego każdy kto wiarą wybiera Boga, nawet w ostatniej chwili życia, może liczyć na zbawienie.

Dlatego również Kościół nikogo publicznie nie potępił ani nie osądził, że jest potępiony, nawet znanych z historii ludobójców, bo mogli się nawrócić w chwili śmierci i dostąpić zbawienia.
U nas inaczej.
Jezus wybaczył łotrowi, bo łotr w Niego uwierzył. Jak sama widzisz, łotra zbawiła sama wiara. Gdyby zważyć jego uczynki z całego życia, to zapewne tych złych byłoby zdecydowanie więcej i wtedy Jezus nie powiedział by mu tego co powiedział.
Dobre uczynki są owocem wiary, natomiast złe uczynki są owocem braku wiary.
My luteranie uważamy, że już za życia możemy być pewni zbawienia, jeżeli szczerze wierzymy w Chrystusa. Jak poznać czy ktoś szczerze wierzy w Chrystusa? Spełnia dobre uczynki. Tylko, że one same w sobie nic nie dają. To wiara daje dobre uczynki, a nie odwrotnie. To dobre uczynki są owocem wiary, a nie odwrotnie. Żywa wiara to wdech tlenu do płuc. Dobre uczynki to wydech dwutlenku węgla. Dobre uczynki są skutkiem wiary, a nie jej przyczyną. Martwa wiara, czyli de facto jej brak, to brak wdechu tlenu do płuc. Nie ma wdechu tlenu (wiary), to nie będzie wydechu dwutlenku węgla (dobrych uczynków). Dobre uczynki są tylko skutkiem żywej wiary.
My rozumiemy to w ten sposób.

Co do cytowania.
Odnoszę wrażenie, że mogę nie być dobrze rozumiany, dlatego czasem wolę zacytować coś ze stron luterańskich, bo uważam, że jest to tam lepiej napisane niż ja bym to zrobił. Po prostu nie jestem fachowcem w obronie swojej wiary, więc posiłkuję się cytatami osób, które mają większe pojęcie ode mnie.
Tak jak przeciętny katolik nie umie obronić swojej wiary, tak ja, przeciętny luteranin też nie jestem w tym dobry i nie mam zamiaru tego ukrywać.
Przyszedłem tutaj, bo na forach protestanckich jest nudno. Tak jak Wy tutaj we wszystkim się ze sobą zgadzacie i tworzycie tzw. kółko wzajemnej adoracji, tak też tam tak jest. Wszyscy się we wszystkim ze sobą zgadzają. Tutaj mogę podyskutować, nie chce pisać że pokłócić. Wiadomo, że ani ja Was nie przekonam, ani Wy mnie. Może dowiem się tutaj czegoś nowego. Dla katolika forum protestanckie też na pewno byłoby ciekawsze. Tak mi się wydaję.

@esperanza mi gdzieś wypominała, że w sumie to mamy wszystko jak po katolicku, tylko trochę pozmieniane, żeby było po naszemu.
Wy też macie od nas choinkę, albo przestawiliście się z obchodzenia imienin na urodziny. No i spoko.

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 02 lis 2023, 21:40
Sebastian Biernacki pisze: 02 lis 2023, 21:06 Słabe jest mijanie się z prawdą w sprawie, którą można łatwo sprawdzić.
Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, jaki poważny zarzut postawiłeś.
Nie mam wyjścia, muszę zażądać od Ciebie udowodnienia Twojego oskarżenia. W obliczu tak poważnego zarzutu mam do tego prawo.
Zatem śmiało, dość gołosłownych stwierdzeń, wykaż mi "mijanie się z prawdą".
Chwila tylko znajdę post, w którym napisałeś, że prawosławni też wierzą w Czyściec.

Dodano po 10 minutach 17 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 02 lis 2023, 21:40
Sebastian Biernacki pisze: 02 lis 2023, 21:06 Słabe jest mijanie się z prawdą w sprawie, którą można łatwo sprawdzić.
Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, jaki poważny zarzut postawiłeś.
Nie mam wyjścia, muszę zażądać od Ciebie udowodnienia Twojego oskarżenia. W obliczu tak poważnego zarzutu mam do tego prawo.
Zatem śmiało, dość gołosłownych stwierdzeń, wykaż mi "mijanie się z prawdą".
Obrazek
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski i jeszcze to:

Dlaczego Prawosławie odrzuca naukę o czyśćcu?
Piłat mając przed sobą Jezusa Chrystusa, jedyną Drogę, Prawdę i Życie, i słysząc od Niego: „Jam się po to narodził i po to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu” (J 18:37), zadaje pytanie: „Co to jest Prawda?” I odchodzi nie czekając na odpowiedź. Czy nie tak postępują współcześni chrześcijanie? Coraz częściej rozważają bardzo uczenie i elokwentnie możliwość istnienia Prawdy, a przecież stoją przed Nią twarzą w twarz. Jest to twarz zbitego Człowieka, tak wyraziście przedstawiona w filmie „Pasja” Mela Gibsona, Człowieka który niesprawiedliwie zasądzony został na mękę i śmierć przez własny naród. To twarz Boga, który z miłości do ludzi podjął się dzieła, które szatanowi wydało się niemożliwe do wykonania, bo czyż można takie mnóstwo podłych grzechów wszystkich ludzi przybić do Krzyża? Jest to Prawda zdumiewająca i radosna. Wielu ludzi odczuwając w sercu wielką miłość i mocną wiarę poszło za tą Prawdą, bezkompromisowo odrzucając ten świat, gdyż Chrystus rzekł: „Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18:36).

Odkrywanie tej radosnej prawdy sprawiało, że miliony ludzi narodziło się powtórnie w wodach chrztu jako chrześcijanie i odzyskało utracony Boży obraz. Jednak współcześnie „oziębła miłość wielu” (Mt 24:12), już nie widzimy tej Prawdy w ten sposób, a umęczona twarz Chrystusa w ciągu wieków wyblakła i pomału znikła z naszej świadomości. Znowu zdajemy się szukać po omacku tego, co nasi przodkowie z taką radością odnaleźli. Utraciliśmy smak tej jedynej Prawdy, już nie jest ona tak zdumiewająca, tak piękna, tak mądra i wspaniała, już nie odkrywamy w niej życia wiecznego i Bożego Miłosierdzia. Znowu wracamy do punktu wyjścia zadając wciąż te same pytania: Czy istnieje jedna i wieczna Prawda? Czy istnieje jedna odpowiedź na pytanie kim jest człowiek, jaki jest sens cierpienia, czym jest czas i wieczność, dlaczego wszyscy musimy umrzeć?

Jeszcze jednym takim ważnym pytaniem jest pytanie o los dusz po śmierci. Prawosławie od samego początku naucza o konieczności przechodzenia duszy po śmierci przed podniebne mytarstwa, przez powietrzne królestwo złych duchów. Nauka ta głosi, że dusza czysta, która kajała się za swoje grzechy podczas życia na ziemi, przechodzi przez mytarstwa i wchodzi do Królestwa Niebieskiego, natomiast dusza grzeszna nie może tam wejść, gdyż drogę zagradzają złośliwe demony, które gdy tylko znajdą w tej duszy coś ze swoich dzieł, uważają ją za swoją własność i ciągną w czeluści piekielne. Świadomość tej trudnej drogi po śmierci obecna była w całym chrześcijańskim świecie, a po rozłamie również w obu tradycjach, wschodniej i zachodniej. Na przykład w katolicyzmie również uznaje się powszechnie, że dusza po śmierci odbywa tę niebezpieczną „podróż”, do której opatrzona winna być „wiatykiem” ostatniego namaszczenia, czyli duchowym zabezpieczeniem na tę drogę. Uważam, że owa podróż jest równoznaczna z prawosławnym rozumieniem mytarstw. Przytoczę teraz kilka tekstów świętych katolickich, które to zobrazują. Na początek „Rozmyślanie o śmierci” św. Franciszka Salezego:

Również i to jest pewnem, że dusza po smutnem swojem pożegnaniu ze światem, z jego próżnością i bogactwami, z rodziną i z najdroższymi swymi przyjaciółmi, opuści nakoniec nędzne swoje ciało i pójdzie w swą drogę na prawo lub na lewo. Niestety! Gdzież w taką chwilę obróci się moja? Po jakiej drodze wstępować będzie? Z pewnością po tej, którą już na tym świecie rozpoczęła…

(ciach) tak długie cytowanie znacząco narusza prawo cytatu. Magnolia

https://web.archive.org/web/20161027055 ... es.php?a=2

Prawosławie uważa katolicką doktrynę o czyśćcu za herezję, przede wszystkim odrzuca naukę o oczyszczającym ogniu Bożej miłości. Męki dusz czyśćcowych nie mogłyby być bowiem spowodowane przez Boga, gdyż nie może on być źródłem cierpienia. W teologii prawosławnej występuje jedynie niebo i piekło. Zdaniem teologów prawosławnych zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa połamało bramy piekieł, które pozostaną otwarte do dnia Sądu Ostatecznego. Chrystus po zstąpieniu do piekieł wyprowadził stamtąd dusze świętych patriarchów, proroków i wszystkich sprawiedliwych. Według teologii prawosławnej dusze zmarłych wciąż jeszcze mogą zostać wyprowadzone z piekieł, dlatego w prawosławiu praktykowane są modlitwy za zmarłych.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czy%C5%9Bciec
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1419
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1063
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki choinka i urodziny powiadasz, no mocne mocne. Przynajmniej jest się czym pochwalić.😅

Czy mi sie wydaje czy ty właśnie zarzuciłeś coś Markowi, a potem sam udowodniłeś że ma rację?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 02 lis 2023, 23:29 @Sebastian Biernacki choinka i urodziny powiadasz, no mocne mocne. Przynajmniej jest się czym pochwalić.😅

Czy mi sie wydaje czy ty właśnie zarzuciłeś coś Markowi, a potem sam udowodniłeś że ma rację?
Wydaje Ci się. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Najlepiej zapytać autora tego tekstu kto ma rację.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki , jeśli w ten sposób chciałeś uratować swój honor, to CI się nie udało.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

A najlepsze jest to pod koniec:

"Oczywiście wiem o tym, że tekst tego ofiarowania uległ zmianie i na przykład w Mszale Rzymskim wydanym w roku 1962 już jest inny, tzn. dość mechanicznie zastąpiono słowo „piekło” słowem „czyściec”. Nie znam powodów tej zamiany, ale podejrzewam, że jest to „wpływ” II Soboru Watykańskiego. W każdym razie budzi zdumienie sama możliwość dokonywania takich zmian w tekstach liturgicznych! Jest to z pewnością odejście od Tradycji."
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zacytowałeś prawosławny paszkwil na katolików. Gratuluję, czujesz się dumny? Wydaje Ci się, ze coś udowodniłeś?
Tym bardziej, że napisałem wyraźnie, w jakim sensie prawosławie wierzy w czyściec, podkreślając, że tak tego nie nazywa.
I to Ci wystarczyło, zeby zarzucić mi kłamstwo?
Nie chce mi się z Tobą gadać. Mam nadzieję, ze niektórzy Twoi współwyznawcy mają więcej klasy.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2023, 23:51 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 lis 2023, 23:44 @Sebastian Biernacki , jeśli w ten sposób chciałeś uratować swój honor, to CI się nie udało.
Spodziewałem się podobnej odpowiedzi. Trzeba iść w zaparte, żeby zaprzeczać faktom. Każdy może się pomylić. Ludzka rzecz.

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 02 lis 2023, 23:50 Zacytowałeś prawosławny paszkwil na katolików. Gratuluję, czujesz się dumny? Wydaje Ci się, ze coś udowodniłeś?
Tym bardziej, że napisałem wyraźnie, w jakim sensie prawosławie wierzy w czyściec, podkreślając, że tak tego nie nazywa.
I to Ci wystarczyło, zeby zarzucić mi kłamstwo?
Nie chce mi się z Tobą gadać. Mam nadzieję, ze niektórzy Twoi współwyznawcy mają więcej klasy.
Nie zawsze masz rację jak Ci się wydaje. Dla Ciebie wszystko jest paszkwilem jeżeli nie jest pod Twoją modlę. Nie chcesz to nie gadaj. Nikt nikogo tutaj do niczego nie zmusza.
Prawosławny paszkwil, protestancki paszkwil, tylko nigdy katolicki.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2023, 23:57 przez Luteranin, łącznie zmieniany 1 raz.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z @Sebastian Biernacki nie rozmawiam - ktoś, kto zarzuca kłamstwo bez dowodu, i jeszcze idzie w zaparte, zamiast przeprosić za oszczerstwo, nie jest warty z nim rozmowy.
Rozumiem rozżalenie - na gruncie faktów historycznych, Pisma i świadectw patrystycznych nie udało się ostatnio Sebastianowi obronić żadnej ze swoich agresywnych tez - ale jednak tego rodzaju oskarżenia to przegięcie, i to solidne.

Natomiast forumowiczom jestem winien wyjaśnienie czym są telonie (mytarstwa) i w jaki sposób wyrażają tę samą prawdę w konieczność przemiany po śmierci, co katolicki czyściec (choć w inny, mniej precyzyjny sposób).
Posłużę się nie jakimś przypadkowym wojownikiem antykatolickim, lecz tekstem naukowca, p. Anny CHolewy - Purgal, opublikowanym w wydawnictwie Polskiej Akademii Umiejętności:
"Za jeden z najistotniejszych aspektów wiary wymagających przypomnienia i kontemplacji, eksponowany także przez św. Ignacego Brianczaninowa, Serafin uznał patrystyczną eschatologię, czyli nauczanie o rzeczach ostatecznych i życiu duszy po śmierci, a zwłaszcza pojęcie powietrznych mytarstw, (z j. greckiego telonia) 22, symbolizujących drogę, którą każda dusza po śmierci przechodzi przez duchowe komory celne okupowane przez demony zanim zapadnie sąd nad jej wiecznym losem. Serafin wpisuje rzeczywistość mytarstw w prawosławny (i katolicki) dogmat o sądzie szczegółowym, poprzedzającym Sąd Ostateczny
(...)
Przedstawiając symbolikę mytarstw, Serafin pisze, iż zaraz po śmierci ciała, dusza wiedziona przez anioły (zwykle dwa: Anioła Stróża i Anioła Spotkania), przechodzi przez powietrzne przestrzenie pełne upadłych duchów, które zatrzymują duszę i zajadle wypominają przy każdej „stacji” wszystkie jej grzechy, domagając się dla niej potępienia, na co anioły odpowiadają wykazem wszystkich zasług
i dobrych uczynków duszy34. Mytarstwa to zatem wizualny obraz i materialny symbol rzeczywistości duchowej, oznaczający konieczność zapłaty i zdania rachunku ze wszystkich czynów, myśli i słów dokonanych przez duszę podczas jej ziemskiego życia.


Naukowiec przytacza też tekst o. Salija, który zauważył zbieżność nauki o mytarstwach i o czyśćcu: "Ojciec Jacek podkreśla jednak odmienność i zarazem prawowitość obu płuc Kościoła: wschodniego i zachodniego, którą uznał już św. Atanazy, i wysuwa
stwierdzenie, że obie „[…] doktryny o pokucie pośmiertnej, jaką Bóg w swoim miłosierdziu umożliwia tym, których śmierć zastała jako należących do Niego, a jednak jeszcze nie do końca uwolnionych od grzechu” wydają się nie tylko paralelne, lecz również komplementarne: „[…] na Zachodzie prawdę tę wyraża nauka o ogniu oczyszczającym, który skrótowo przyzwyczailiśmy się nazywać czyśćcem, na Wschodzie – nauka o teloniach [mytarstwach – wtrąc. A.Ch.P.], czyli o komorach celnych, przez jakie musi przejść dusza, żeby zostawić diabłu i jego aniołom wszystko, co do nich należy”


za https://www.ejournals.eu/pliki/art/22278/
Ostatnio zmieniony 03 lis 2023, 0:16 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1419
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1063
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki Marek powiedział, że prawosławie nie nazywają tego czyśćcem, sam podałes jego cytat. Tekst, który ty wkleiłeś a chodzi mi o mytarstwa w prawosławiu bardzo przypomina czyściec.
Dodam jeszcze, że tutaj rozmawiamy o luteranach i katolikach.

Sam przyznałeś, że masz słabą wiedzę na temat swojej wiary i że ciężko ci jej wybronić, a próbujesz wchodzić w głębokie dyskusje z apologetykiem i przykro mi, ale bardzo słabo na tym wychodzisz.

Chętnie bym się dowiedziała po prostu jak ty przeżywasz swoją wiarę, co jest dla ciebie ważne, jaką masz relację z Panem Bogiem, dlaczego właściwie wybierasz luteranizm itp. Moglibyśmy się wymienić doświadczeniami zamiast zarzucać doktrynami. Tylko problem w tym, że ja mam wrażenie, że ty tu nie po to przyszedłeś... świadczą o tym te tony tekstu i linki, które wklejasz, a które mają luteranizm po prostu zareklamować.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeżeli przyjmiemy, że czyściec to proces, a nie miejsce czy można założyć, iż w mistyce katolickiej jest on oczyszczeniem na drodze zjednoczenia z Bogiem, natomiast w mistyce prawosławnej stanowi przebóstwienie? Nie wiem czy ten proces nazwany jest jakoś w mistyce protestanckiej?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się - ale nie jestem specjalistą w mistyce, szczególnie prawosławnej - że przebóstwienie to jednak co innego.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 lis 2023, 8:22 Wydaje mi się - ale nie jestem specjalistą w mistyce, szczególnie prawosławnej - że przebóstwienie to jednak co innego.
Specjalistą też nie jestem. To jedynie intuicja, a zatem może być błędna. W wolnym czasie poczytam. Jednakże "czyściec" jako proces, często rozpoczynający się już na ziemi, wydaje się mi bliski.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Trochę się z tym spóźniłem, ale to nic:
Obrazek
Pamiątka Reformacji 2023
29 października 2023
31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji.

Święto to nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra.
Luter ogłosił tezy 31 października 1517 r. w Wittenberdze zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego.

Przesłanie Reformacji streszcza się w krótkich zasadach: Tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

(ciach) Prosiłam, aby nie publikować elaboratów, bo trudno się odnieść do wszystkiego na raz. Prosimy skupić się na dyskusji a nie na kopiowaniu stron luterańskich. Magnolia

zdj. pomnik Lutra w Bielsku (źródło Wydawnictwo Augustana)

https://www.luteranie.pl/pamiatka-reformacji-2023/
Ostatnio zmieniony 04 lis 2023, 16:34 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Lampion
Posty: 16
Rejestracja: 05 mar 2023, 15:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hm, a ja się zastanawiam, dlaczego niby prawosławni nie przyjmą istnienia czyśćca, skoro przyjmują Księgi Machabejskie(nawet 3 i 4) które dosłownie wprost mówią o modlitwie za zmarłych i jałmużnie?


W sumie ciekawa sprawa jest z tym fragmentem: ,,Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił", bo można by uznać, że nawet sama wiara jest w pewnym sensie czynem/uczynkiem, ale nie sam czyn powoduje zbawienie, a Łaska Boża, Bóg, także nie powinniśmy się chlubić tym, że jesteśmy zbawieni z naszego czynu, bo to Bóg może okazać łaskę zbawienia na podstawie naszych czynów(wiara+uczynki). Przynajmniej ja to tak rozumiem.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

LampaŻarówkowa pisze: 05 lis 2023, 15:20 Hm, a ja się zastanawiam, dlaczego niby prawosławni nie przyjmą istnienia czyśćca, skoro przyjmują Księgi Machabejskie(nawet 3 i 4) które dosłownie wprost mówią o modlitwie za zmarłych i jałmużnie?
Nie jestem znawcą ale chyba mają opór przed cierpieniem czyśćcowym.
Uznają (ponoć) jakieś "mytarstwo" - wędrówkę dusz.

https://wuwr.pl/swr/article/download/4515/4366/
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

LampaŻarówkowa pisze: 05 lis 2023, 15:20 Hm, a ja się zastanawiam, dlaczego niby prawosławni nie przyjmą istnienia czyśćca, skoro przyjmują Księgi Machabejskie(nawet 3 i 4) które dosłownie wprost mówią o modlitwie za zmarłych i jałmużnie?


W sumie ciekawa sprawa jest z tym fragmentem: ,,Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił", bo można by uznać, że nawet sama wiara jest w pewnym sensie czynem/uczynkiem, ale nie sam czyn powoduje zbawienie, a Łaska Boża, Bóg, także nie powinniśmy się chlubić tym, że jesteśmy zbawieni z naszego czynu, bo to Bóg może okazać łaskę zbawienia na podstawie naszych czynów(wiara+uczynki). Przynajmniej ja to tak rozumiem.
Ponieważ w prawosławiu dusze piekielne mają możliwość przejścia do Nieba. Czyściec jest więc niepotrzebny.
Kwestia Czyśćca była jednym z powodów Wielkiej Schizmy Wschodniej w 1050 roku.

Oczywiście można nazwać wiarę w Chrystusa dobrym uczynkiem, a mytarstwo Czyśćcem. Można też nazwać marchewkę owocem a ślimaka rybą. Jak to mówią "jak zwał tak zwał". Tylko że w ten sposób możemy sprowadzać wszystko do absurdu, bo zaprzeczamy prawdzie obiektywnej. Jeżeli jesteś katolikiem i wmawiasz prawosławnemu, że wierzy w Czyściec, tylko go inaczej nazywa, to prawosławnego trafia szlag. No ale Ty wiesz lepiej w co wierzy prawosławny co nie?...
W zasadzie, z katolickiego punktu widzenia to prawosławni nie wierzą w Piekło, tylko w Czyściec i w Niebo, ponieważ według katolików, z Piekła nie można się wydostać, a według prawosławnych owszem.
Normalnie szpital psychiatryczny. Jedni mówią drugim, w co tak naprawdę wierzą.


"Kościoły nasze nauczają także, iż ludzie nie mogą być usprawiedliwieni przed Bogiem własnymi siłami, zasługami lub uczynkami, lecz bywają usprawiedliwiani darmo dla Chrystusa przez wiarę, gdy wierzą, że są przyjęci do łaski i że grzechy są im odpuszczone dla Chrystusa, który swą śmiercią dał zadośćuczynienie za nasze grzechy. Tę wiarę Bóg poczytuje za sprawiedliwość przed swoim obliczem (Rzym. 3 i 4).” (Wyznanie augsburskie, art. IV).

Artykuł Wyznania augsburskiego O usprawiedliwieniu to kluczowa dla luteranizmu odpowiedź na pytanie o zbawienie człowieka. Usprawiedliwienie, a więc zbawienie człowieka dokonuje się sola gratia… (jedynie z łaski…) …per fidem (…przez wiarę), jak to zostało ujęte w kolejnej z reformacyjnych zasad.

Człowiek ze względu na swoja grzeszność nie może być uznany za sprawiedliwego w Bożych oczach, gdyż utracił daną mu w momencie stworzenia pierwotną sprawiedliwość i nie jest w stanie już więcej żyć w bojaźni i ufności wobec Boga, a co za tym idzie nie jest także w stanie wykonywać Bożej woli wyrażonej w jego przykazaniach – Zakonie. Dlatego też człowiek nie jest sobie w stanie zasłużyć w jakikolwiek sposób na zbawienie dzięki swoim uczynkom czy zasługom.

Zbawienie człowieka jest tylko i wyłącznie łaską, darem, który człowiek otrzymuje ze względu na Chrystusa. Ze względu na niego i jego ofiarę krzyżową, w której zadośćuczynił za grzech całej ludzkości człowiekowi darowana jest obca sprawiedliwość, czyli sprawiedliwość Chrystusa. Sprawiedliwość ta zostaje człowiekowi przypisana, dzięki niej on ponownie zostaje uznany w oczach Bożych za sprawiedliwego.

Ten dar Chrystusa człowiek przyjmuje wiarą, którą wierzy w Bożą obietnicę odpuszczenia grzechów i przyjęcia do łaski ze względu na Chrystusa. Wiara ta jednak też nie jest dziełem człowieka. W człowieku budzi ją Duch Święty: „Wierzę, że ani przez własny rozum, ani przez siły swoje w Jezusa Chrystusa, Pana mego, uwierzyć ani z Nim połączyć się nie mogę, ale że mnie Duch Święty przez Ewangelię powołał, darami swymi oświecił, w prawdziwej wierze poświęcił i utrzymał…” (Mały katechizm, Część druga, Trzeci artykuł). Zbawienie jest więc w pełni dziełem Bożym w człowieku.

Dobre uczynki
Uczynki nie są warunkiem uzyskania zbawienia, które człowiek otrzymuje w pełni darmo z łaski. Nie znaczy to jednak, że w życiu chrześcijan nie ma miejsca na dobre uczynki: „Kościoły nasze uczą też, że wiara taka winna wydawać dobre owoce, że dobre uczynki, nakazane przez Boga, powinno się spełniać ze względu na wolę Bożą, nie zaś dlatego, jakobyśmy się spodziewali zasłużyć nimi na usprawiedliwienie przed Bogiem. Albowiem odpuszczenia grzechów i usprawiedliwienia dostępuje się przez wiarę, jak świadczą słowa Chrystusowe: „Gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: sługami nieużytecznymi jesteśmy”…” (Wyznanie augsburskie, art. VI). Uczynki są więc wyrazem wdzięczności za otrzymany dar zbawienia, nie zaś podstawą do jego otrzymania. Wiara dana przez Ducha Świętego, jeśli ma być wiarą zbawczą, musi być wiarą żywą, która przynosi owoce w postaci dobrych uczynków.

https://www.luteranie.pl/laska/
Ostatnio zmieniony 05 lis 2023, 22:43 przez Luteranin, łącznie zmieniany 1 raz.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1419
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1063
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki

"W porządku. Teraz, gdy to wszystko się skończyło, wielu z Was – czytających te słowa – jest zapewne zaskoczonych. Gdybyś spotkał mnie na przestrzeni ostatnich jedenastu lat (…) wiedziałbyś, że z chęcią i biegłością przedstawiam racjonalne uzsadnienia dlaczego wierzę w to, w co wierzę, i że nie dawałem się łatwo przekonać zwolennikom innych poglądów teologicznych (chrześcijańskich lub nie). W tym samym czasie poznałbyś mnie również jako niezłomnego zwolennika reformowanej (kalwinistycznej) teologii.

Co zabawne, teologię reformowaną poznałem poprzez debaty pomiędzy katolikami a protestantami. Pogrążyłem się w pismach i polemikach Lutra, Calvina, Turretina i purytanów, a także współczesnych apologetów protestanckich(…) Nauczyłem się tworzyć apologetykę wobec różnych poglądów religijnych, i chociaż katolicyzm nie był na szczycie mojej listy „celów”, z pewnością miałem pewien udział w debatach na ten temat. Znałem argumenty i w powszechnej opinii, byłem mniej lub bardziej „odporny na Rzym”.

Co więc się zmieniło? Odpowiadając na to pytanie, Dizon czyni ciekawą obserwację.

Jest jedna rzecz, która zawsze mnie uderzała w ludziach „przekraczających Tybr”. Oczywiście, konwersja może nastąpić w dowolnym kierunku, ale istnieje wyraźna różnica między tymi, którzy przechodzą z katolicyzmu na protestantyzm, a tymi, którzy podróżują w przeciwnym kierunku. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ci którzy przechodzą z katolicyzmu na protestantyzm, to zazwyczaj tzw. „nominalni katolicy” lub osoby, które nie otrzymały odpowiednio dobrej katechezy. Większość z nich nie znała własnej wiary zbyt dobrze, a kiedy w końcu otrzymali znaczącą edukację teologiczną i biblijną, była ona zakorzeniona w kontekście protestanckim. Cytując proroka Ozeasza: „Mój lud jest zniszczony z powodu braku wiedzy” (Oz 4,6).

Z kolei byli protestanci, nawróceni na katolicyzm, to bardzo często mądrzy i pobożni pastorzy, profesjonalni teologowie i absolwenci wyższych protestanckich seminariów (…). Przegląd ich wspomnień pozwala zauważyć, co jest przyczyną większości konwersji – niezadowolenie z subiektywności, która towarzyszy zasadzie sola scriptura (co powoduje, że niektórzy z nich proponują alternatywne władze ostateczne), niezdolność do wyjaśnienia podstawowych założeń teologicznych (np. Kanon Pisma), stojąca na wyższym poziomie biblijna egzegeza katolickich apologetów i teologów oraz świadectwo historii Kościoła pre-reformacyjnego (praktyka czytania pism ojców wczesnego Kościoła doprowadziła do tak wielu konwersji na katolicyzm, że niektórzy protestanci wręcz do niej zniechęcają). Co więcej, nigdy nie słyszy się, aby absolwenci WTS lub RTS przechodzili na ateizm, mormonizm lub islam. Tylko katolicyzm odniósł taki sukces, zdobywając najlepiej wykształcone warstwy świata protestanckiego."


https://adeste.org/zmienilem-zdanie-chr ... -kosciola/
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 05 lis 2023, 22:41 Ponieważ w prawosławiu dusze piekielne mają możliwość przejścia do Nieba.
Nie wiem prawie nic o prawosławiu, mógłbyś podać jakieś źródło?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 06 lis 2023, 7:57
Sebastian Biernacki pisze: 05 lis 2023, 22:41 Ponieważ w prawosławiu dusze piekielne mają możliwość przejścia do Nieba.
Nie wiem prawie nic o prawosławiu, mógłbyś podać jakieś źródło?
A tak konkretnie to źródło czego?
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
ODPOWIEDZ