Związek Kościoła z państwem, jakie masz zdanie?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia

Czy jesteś za oddzieleniem Kościoła od państwa?

tak
9
69%
nie
2
15%
nie mam zdania
1
8%
nie rozumiem o co w tym chodzi chodzi
1
8%
 
Liczba głosów: 13
PoprostuOskar
Posty: 87
Rejestracja: 08 mar 2024, 18:35
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przepraszam, ale muszę. Ktoś wyżej wymienił jedną z partii za najuczciwszą (nie będę wymieniał nazwy). No właśnie ostatnio wychodzi, jaka to ona była "uczciwa". Można powiedzieć, w taki oksymoron się kolega zabawił. Choć ja bym chciał, aby ta partia była jeszcze głośniejsza, niż jest. Bo nic tak nie szkodzi jej i instytucji kościoła, jak ten już legendarny sojusz. Popieram wszelkie działania pana stojącego na jej czele. Niech dalej robi, co robi. Bo wybitnie mu to wychodzi, tzn. nie wychodzi.

Dodano po 18 minutach 11 sekundach:
Nie wiem, gdzie można by to dać, dam więc tutaj. Słowa obecnego papieża: "Ukraina musi mieć odwagę wywiesić białą flagę, by negocjować". No, ewidentnie musieliby mieć, gdy Putin już nie kryguje się i mówi wprost, że Ukraina nie ma prawa istnieć. Nie trzeba wiele wyobraźni, by domyślić się, co by się stało, gdyby Ukraina się poddała zbrodniarzowi wojennemu. I potem patrz człowieku poważnie na instytucję Kościoła, gdy ta jest reprezentowana przez kogoś, kto mówi takie rzeczy. No nie da się. Rozumiem, że papież może się nie znać na geopolityce, bądź nie docierają do niego słowa Putina, ale wtedy niech się nie wypowiada publicznie w ten sposób, bo szkodzi własnej organizacji. Takie to trudne do zrozumienia?
Ostatnio zmieniony 10 mar 2024, 16:02 przez PoprostuOskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że w obecnej Polsce mówiąc o Kościele, o związkach, czy relacjach z panstwem nie możemy udawać że nie istnieje trzecia siła, rodzaj schizmy, odrębnej sekty o bardzo znaczących wpływach politycznych. Popieranej mniej , czy bardziej otwarcie przez sporą część Episkopatu, liczącej między 2 a 3 miliony wiernych. Chodzi o tzw. kościół torunski, skupiony wokół dzieł o. dyrektora założyciela dr Rydzyka. Wystarczy policzyć, ile waży ta liczba głosów. Jak znaczący, decydujący to procent w 7 milionach wybierających "prawicę".
I jak bardzo indoktrynuje wyznawców przeciw postępowi, demokracji, Europie, pomijając w krytykach Putina i Rosję.
Gdy wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego była wszędzie na pierwszych miejscach, Torun przemilczał to przed słuchającymi babuniami.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2024, 16:54 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
PoprostuOskar
Posty: 87
Rejestracja: 08 mar 2024, 18:35
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może zabrzmię brutalnie, ale to są na szczęście babunie. A co się stanie z babuniami za czas wcale nie tak odległy?
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jestem "zawodowym" słuchaczem radyja od prawie ich początku. Wiem kto tam dzwoni, kto się utożsamia. Kto płaci. Babunie i kołchoźnicy w sensie mentalnym. Przekrój wieku dość szeroki, niestety z dziećmi i młodzieżą włącznie. A Pismo mówi, kto maluczkich zwodzi, lepiej by sobie do szyi kamień mlyński.

Dodano po 1 godzinie 6 minutach 50 sekundach:
A do rzetelnego namysłu nad podziałami w Kościele, czy naszymi dąsami na Watykan może się przyda :


Schizma wschodnia - przyczyny

Najistotniejszą przyczyną rozłamu była walka o dominację, ale pomiędzy Kościołami istniały także poważne różnice ideologiczne, np. różnice religijne polegające na różnej liczbie sakramentów, podejściu do używania chleba podczas liturgii, kwestii czyśćca, celibatu księży, postu, organizacyjne (Zachód głosił prymat papieża, a Wschód - współpracę biskupstw). Patriarchowie konstantynopolitańscy nie chcieli podporządkować się papiestwu, zarzucali Zachodowi odejście od czystości kultu.



Czytaj więcej na https://www.bryk.pl/wypracowania/histor ... aign=other
PoprostuOskar
Posty: 87
Rejestracja: 08 mar 2024, 18:35
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest nowy przewodniczący KEPu i jego zastępca. Z tego, co się dowiedziałem, katoliccy dziennikarze nie są zadowoleni z wyboru. Nowy przewodniczący jest nijako z nadania Gądeckiego. Zasłynął z wypowiedzi, że "Polska cuchnie grzechem LGBT". Coś czuję, że dziennikarze mają rację i nadal będzie praktykowany syndrom oblężonej twierdzy przez Episkopat. Nie wróżę dobrze pozostałej religijności katolickiej w Polsce.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

PoprostuOskar pisze: 14 mar 2024, 14:14 Jest nowy przewodniczący KEPu i jego zastępca. Z tego, co się dowiedziałem, katoliccy dziennikarze nie są zadowoleni z wyboru. Nowy przewodniczący jest nijako z nadania Gądeckiego. Zasłynął z wypowiedzi, że "Polska cuchnie grzechem LGBT". Coś czuję, że dziennikarze mają rację i nadal będzie praktykowany syndrom oblężonej twierdzy przez Episkopat. Nie wróżę dobrze pozostałej religijności katolickiej w Polsce.
No popatrz jesteś zorientowany bardziej niż ja. Słabo zasłynął bo nie znam ani jego, ani jego słów.
No tak ... dziennikarze.
Na szczęście nas wróżby nie dotyczą.
Pozdrawiam.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mogło podobno być gorzej. Na bezrybiu....
ODPOWIEDZ