Dlaczego nie można błogosławić związków osób tej samej płci? - dokument KNW oraz deklaracja Fiducia Supplicans

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nawet wczoraj rozmawiałam z kapłanem który prowadził nasze rekolekcje ewangelizacyjne w zeszłe wakacje i wyraził smutek że liturgiści milczą... a tu się okazuje że szanowany liturgista pospieszył z wyjaśnieniami jeszcze przed Bożym Narodzeniem... tylko algorytmy nam tego nie pokazywały... mimo codziennego przeszukiwania YT...
szkoda... Na szczęście już jest wypowiedź liturgisty!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Paweł
Posty: 76
Rejestracja: 22 paź 2023, 21:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 36
Podziękowano: 46
Płeć:

Nieprzeczytany post

W objawieniach fatimskich Matka Boża przedstawiła Łucji pewną obietnicę:
„W Portugalii będzie zawsze zachowany dogmat wiary itd.”
Badacze tych objawień zastanawiali się cóż to zdanie może oznaczać. Wnioskowali, że musi przyjść taki czas, kiedy niektóre Kościoły lokalne (krajowe) dokonają apostazji i odłączą się od prawdziwego Kościoła. Ten los nie spotka Kościoła w Portugalii, gdzie dogmaty wiary (odwieczne Prawdy) mają być zachowane. Tak więc portugalski UNK (tamtejszy Episkopat) ma być wiernym depozytariuszem tych Prawd.
W tym kontekście bardzo się ucieszyłem z dzisiejszej wiadomości:
Konferencja Episkopatu Portugalii ogłosiła w środę swoją zgodę na błogosławienie par jednopłciowych na podstawie ogłoszonej w grudniu 2023 r. przez watykańską Dykasterię Nauki Wiary deklarację "Fiducia supplicans" o pastoralnym znaczeniu błogosławieństw.
Portugalscy biskupi napisali, że pozostają "w pełnej jedności" z papieżem Franciszkiem w związku z wprowadzaniem w życie dokumentu "Fiducia supplicans", w którym przewidziano błogosławienie tzw. par w sytuacjach nieregularnych, w tym osób tej samej płci.
Sprecyzowali, że nie zamierzają utrudniać posługi duchownym, którzy chcieliby błogosławić "pary pozostające w sytuacjach nieregularnych".
"Uznajemy za konieczne przyjmowanie wszystkich w Kościele oraz deklarujemy pełną jedność portugalskich biskupów z Ojcem Świętym" - napisała w komunikacie Konferencja Episkopatu Portugalii.
W ocenie portugalskich hierarchów "Fiducia supplicans" w żadnej mierze nie zmienia nauczania Kościoła katolickiego, gdyż za małżeństwo wciąż uznawany jest związek mężczyzny i kobiety.
https://deon.pl/kosciol/portugalscy-bis ... em,2712416
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Papież Franciszek odniósł się do krytyki deklaracji:
https://www.pap.pl/aktualnosci/papiez-o ... a-osob-nie
https://wpolityce.pl/kosciol/678170-pap ... atpliwosci

Dodano po 16 minutach 11 sekundach:
Dr teologii moralnej Agata Rujner tak wyjaśnia poszerzoną naukę o błogosławieństwach:
https://niniwa.pl/2024/01/02/blogoslawi ... al-papiez/
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Papież odpowiedział na pytanie dotyczące dokumentu Dykasterii Nauki Wiary, "Fiducia Supplicans", który otwiera możliwość błogosławienia par w sytuacjach "nieregularnych" w odniesieniu do moralności katolickiej, w tym par jednopłciowych. Dokument ten spotkał się z różnorodnymi, a nawet przeciwstawnymi reakcjami. Franciszek przyznał, że "czasami decyzje nie są akceptowane", ale często "jest tak dlatego, że się nie wie"; następnie potwierdził zasadę "todos, todos" wyrażoną już podczas ŚDM w Lizbonie: "Pan błogosławi wszystkim, wszystkim, wszystkim, którzy przychodzą. Pan błogosławi wszystkim, którzy są w stanie przyjąć chrzest, to znaczy każdej osobie. Jednak potem ludzie muszą wejść w rozmowę z błogosławieństwem Pana i zobaczyć, jaka jest droga, którą Pan im proponuje. Ale musimy wziąć ich za rękę i pomóc im iść tą drogą, a nie potępiać ich od samego początku".
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... wojny.html
Ostatnio zmieniony 16 sty 2024, 12:00 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

ODPOWIEDZ