Lefebryści: trudne pojednanie

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dostałam odpowiedź znajomego magistra historii Kościoła, którego
Poprosiłam o opinię podlinkowanej filmu z kanału Dawida Mysiora. (youtube.com/watch?v=zsacEKNuy-g)
Cytat:
- "obejrzałeś?"
- "Tak. Toż to straszny bełkot. Na kazdym kroku manipulacja. Już na samym poczatku - ze zdania wypowiedzianego przez jednego biskupa stawia sie tezę, ze Vaticanum Secundum to rewolucja francuska w Kościele. Potem wszystko ma tą tezę potwierdzać. Wybrane zdania z nauczania Papieży, ktore maja coś udowadniać... Nad każdą minutą tego filmu trzebaby się pochylać i pokazywać na czym manipulacja polega. Robota na kilka godzin. Nie poświęcę ich.
Dla mnie autorytetami sa Jan Pawel II, Jan XXIII i Pawel VI, setki kardynałów i biskupów, a nie biskup Lefebre, ktory sam się ekskomunikował.
Ale Pan Dawid nie powie tego wprost, że Jan Pawel II to paskudny modernista, który niszczył Kościół. Bo zbyt duzo ludzi go jeszcze pamieta. Ale z tez filmu, można to przecież wywnioskować.
Za pare lat, jesli ta sekta bedzie dalej działać, to dowiemy sie także tego, ze JPII byl pod wplywem szatana...
Spotkałem się z opiniami ludzi, ktorzy próbowali z nimi rozmawiać, dyskutować, że jednak się nie da. Że to strata czasu i energii. Może coś w tym jest?
Kościół jest jeden, a nauczanie Soborów ma w najwyższa range nauczania.
Papież w sposób nieomylny wypowiadał się tylko 2 razy w historii.
Wiec jesli Sobór uznał, że Kosciol powinien iść w jakaś stronę, bo tam wzywa nas Chrystus, który przecież obiecał nam swoja obecność w Kościele, to mamy tam iść.
Kto sie sprzeciwia, sprzeciwia sie Chrystusowi.
To bardzo tradycyjne nauczanie Kosciola. Kto wiec się z Niego wyłącza?"
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ