Papież Franciszek

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 sie 2023, 12:39 Tego po prostu warto posłuchać, aby zobaczyć i posłuchać jak żyć ewangelią na co dzień.... no i przy okazji zobaczyć jak Franciszek dba o ubogich.



@Mar Posłuchaj koniecznie!
Wiem, że Kościół pomaga ubogim i właśnie tym powinien się zajmować a nie walką z jakimś śladem węglowym czy innymi lewicowymi ideologiami.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Naprawdę wiesz lepiej od papieża czym powinien się zajmować Kościół? @Mar nie wydaje ci się to pychą?

Przypomnę CI, że Głową Kościoła jest Chrystus, i prowadzi Kościół Duch Św.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 09 sie 2023, 15:26 Wiem, że Kościół pomaga ubogim i właśnie tym powinien się zajmować a nie walką z jakimś śladem węglowym czy innymi lewicowymi ideologiami.
Właściwie ani w przypadku ekologii, ani nawet w przypadku biednych Kościół nie powinien stawiać tej posługi na pierwszym miejscu, bowiem nie jest organizacją powołaną do kształtowania rzeczywistości ekologicznej, społeczniej; nie jest też organizacją charytatywną (choć ma najpotężniejszą działalność w tym zakresie).
Nie znaczy to, że nie może (a nawet do pewnego stopnia nie powinien) zajmować się powyższymi: ale nie powinien sprawiać wrażenia, że to jest Jego główne zadanie.

W przypadku "śladu węglowego" jest tu dodatkowa sprawa: czym innym jest ekologia, a czym innym ekologizm, histeria ekologiczna, w dużej mierze sztucznie napędzana.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 10 sie 2023, 7:01 Naprawdę wiesz lepiej od papieża czym powinien się zajmować Kościół? @Mar nie wydaje ci się to pychą?

Przypomnę CI, że Głową Kościoła jest Chrystus, i prowadzi Kościół Duch Św.
A nie wydaje Ci się, że promowanie świeckiej ideologii ekologizmu, który dla ateistów jest wręcz religią nie jest rolą Kościoła?
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Trafna diagnoza współczesnego Kościoła

Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1870
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakże zło ukryte we mnie zasłania dobro świata.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 11 sie 2023, 11:07 Trafna diagnoza współczesnego Kościoła

Jak dla mnie to czyjaś opinia. Zupełnie jej nie podzielam. Bardzo wybiórcze i fałszywe spojrzenie.
Widzę w Kościele zupełnie inne rzeczy.
Szczególnie głupio brzmi takie zdanie wobec powyższych wypowiedzi kard. Krajewskiego.

Dodano po 45 minutach 14 sekundach:
Mar pisze: 11 sie 2023, 11:04
Magnolia pisze: 10 sie 2023, 7:01 Naprawdę wiesz lepiej od papieża czym powinien się zajmować Kościół? @Mar nie wydaje ci się to pychą?

Przypomnę CI, że Głową Kościoła jest Chrystus, i prowadzi Kościół Duch Św.
A nie wydaje Ci się, że promowanie świeckiej ideologii ekologizmu, który dla ateistów jest wręcz religią nie jest rolą Kościoła?
Odbijasz Ping pong odwracając kota ogonem, nie umiesz udzielić odpowiedzi na proste pytanie: wiesz lepiej czy nie wiesz lepiej od papieża który prowadzi Kościół pod wpływem Ducha Świętego, od Jezusa - Głowy Kościoła, Założyciela?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 11 sie 2023, 12:51
Mar pisze: 11 sie 2023, 11:07 Trafna diagnoza współczesnego Kościoła

Jak dla mnie to czyjaś opinia. Zupełnie jej nie podzielam. Bardzo wybiórcze i fałszywe spojrzenie.
Widzę w Kościele zupełnie inne rzeczy.
Szczególnie głupio brzmi takie zdanie wobec powyższych wypowiedzi kard. Krajewskiego.

Dodano po 45 minutach 14 sekundach:
Mar pisze: 11 sie 2023, 11:04
Magnolia pisze: 10 sie 2023, 7:01 Naprawdę wiesz lepiej od papieża czym powinien się zajmować Kościół? @Mar nie wydaje ci się to pychą?

Przypomnę CI, że Głową Kościoła jest Chrystus, i prowadzi Kościół Duch Św.
A nie wydaje Ci się, że promowanie świeckiej ideologii ekologizmu, który dla ateistów jest wręcz religią nie jest rolą Kościoła?
Odbijasz Ping pong odwracając kota ogonem, nie umiesz udzielić odpowiedzi na proste pytanie: wiesz lepiej czy nie wiesz lepiej od papieża który prowadzi Kościół pod wpływem Ducha Świętego, od Jezusa - Głowy Kościoła, Założyciela?
Nie wiem lepiej, ale wielu wysokich hierarchów bardzo negatywnie ocenia działalność tego papieża odnośnie ekologii i innych spraw. Ojciec Święty jest nieomylny w kwestiach dogmatów wiary a ekologia z pewnością nie jest żadnym dogmatem więc nie mam obowiązku słuchania go w sprawach, które nie dotyczą wiary.

Dostajesz upomnienie. Prosiliśmy Cię abyś nie używał cytowania, ponieważ nie za bardzo Ci to wychodzi.
Dominik
Ostatnio zmieniony 11 sie 2023, 21:22 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1870
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 11 sie 2023, 20:02 (...) więc nie mam obowiązku słuchania go w sprawach, które nie dotyczą wiary.
Jako dorośli i wolni ludzie nie mamy obowiązku "słuchania" nikogo w żadnych sprawach. To pozostaje kwestią decyzji, wyboru i odpowiedzialności czyli poniesienia konsekwencji.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Papież Franciszek znów zadziwił świat. 25 sierpnia przemówił za pośrednictwem łącza wideo do rosyjskiej młodzieży podczas Dni Młodzieży, które odbywały się w Petersburgu. Uczestników zgromadzonych w bazylice św. Katarzyny zaprosił m.in., aby byli "siewcami ziarna pojednania, małych nasion, które w tej zimie wojny nie wykiełkują w zamarzniętej ziemi, ale zakwitną w przyszłej wiośnie".
Na zakończenie swojego wystąpienia Ojciec Święty dodał w spontanicznych słowach: "Nigdy nie zapominajcie o dziedzictwie. Jesteście dziedzicami wielkiej Rosji, wielkiej Rosji świętych, rządców, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tamtego imperium; wielkiego, oświeconego kraju, wielkiej kultury i wielkiego człowieczeństwa. Nigdy nie wyrzekajcie się tej spuścizny, wy – spadkobiercy wielkiej Matki Rosji, idźcie z tym naprzód. I dziękuję wam, dziękuję za wasz sposób bycia, za wasz sposób bycia Rosjanami".
Brzmi prawie jak przemówienie Putina do narodu.

Komentarz ks. Isakowicza-Zasleskiego

Ostatnio zmieniony 29 sie 2023, 21:08 przez Mar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oświadczenie nuncjatury

Nuncjatura apostolska w Kijowie w wydanym komunikacie oświadczyła: "Papież Franciszek nigdy nie zachęcał do imperialistycznych idei. Przeciwnie, jest przekonanym przeciwnikiem i krytykiem wszelkich form imperializmu czy kolonializmu, we wszystkich narodach i sytuacjach".
Nuncjatura zaznaczyła, że "stanowczo odrzuca" interpretacje mediów, jakoby papież miał zachęcać młodych rosyjskich katolików do wzięcia przykładu z postaci historycznych, "znanych - jak dodano - z idei i działań imperialistycznych czy ekspansjonistycznych, przeprowadzonych kosztem sąsiednich narodów, włącznie z ukraińskim".
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-woj ... rp_state=1
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

Tyle tu się mówi o wzniosłych sprawach, ideologiach, przekonaniach, dokonaniach,...
ja przekonanie sprowadzę jednym zdaniem;

Kościół jest dla LUDZI.

(współczesny Judasz, czyli nasz Jałmużnik z Bałut mawia, że często do zwykłego Proboszcza ciężej jest dostać się niż do Hierarchy Kościelnego. Przytacza; Proboszcz przyjmuje w godzinach urzędowania i powinno być dopisane; w pozostałym czasie jest dla potrzebujących. Między innymi, dlatego Papież bywa tak "niezrozumiały".
Inna sprawa, że na przykładzie wojny z Ukrainą w sposób fatalny żongluje się jego słowami...}
Skaza

Nieprzeczytany post

Coś pewnie jest na rzeczy, że Papież zbyt mało jednoznacznie staje po stronie broniących się w tej wojnie, ale wydaje mi się również, że jego pontyfikat przypadł na czasy gdy każda wypowiedz jest analizowana do granic możliwości przez media i Papież jest trochę tak jakby na cenzurowanym. Co by nie powiedział to trochę jest doszukiwanie się czegoś złego w jego słowach zawsze. Jeśli jednak przetłumaczono jego wypowiedz uczciwie i faktycznie w ten sposób przebiegała wypowiedz w kierunku rosyjskiej młodzieży to jest to trochę niefajne i musimy pamiętać w modlitwie o Ojcu świętym.
Janusz

Nieprzeczytany post

Panie, wybacz mi!
Bo rozprawiam o Papieżu.
Z tego co wiem, to niestety, bardzo dokładnie przetłumaczono Jego wypowiedź. I to jest mało powiedziane; 'niefajne' wobec mnie np. ale co maja powiedzieć Ukraińcy?
Kiedyś, po trosze, podzielałem głosy z ulicy, które nawet zniechęcone bywały postawą Ojca Świętego, a tym samym znajdywali sobie kolejne usprawiedliwienie i argumenty przeciw Kościołowi (czytaj; nie chodzić do Kościoła, ba już nie sami księża ale i Papież...).
jak to ująć; ja Papieża rozumiem, to jest tak jak w grze w szachy; taktyka na co dzień, ale w dłuższej perspektywie strategia. Z jednej strony ubolewa nad losem pokrzywdzonych, prześladowanych, ciemiężonych, a z drugiej pragnie wyzwolić potencjał młodzieży [rosyjskiej] widząc w nich szansę na siłę, która poprowadzi Rosję w dobrym kierunku.
I tu jest punkt krytyczny. Całym swym miłosierdziem nie jest w stanie wyobrazić sobie systemu w jakim żyją rosjanie. U siebie, w Argentynie, z juntą szło mu o wiele lepiej, ale też były kontrowersje...
Cóż. Boli czasem takie usprawiedliwianie kata jak i sprowadzanie ofiary do następnego policzka... Ale wystarczy wtopić się w Stary Testament... Łatwo, szybko i przyjemnie tam nie ma...
Z drugiej strony wiem, że bez fleszy i jupiterów pomaga ofiarom wojny i innym słabym..

ktoś wcześniej napisał, że Kościół nie jest od pomocy stricte, tylko od wiary.
Zatem i taka postawa jest świadectwem wiary.

Dodano po 6 minutach 20 sekundach:
Magnolia pisze: 14 lut 2022, 18:33 Pierwszy z poproszonych kapłanów o opinię odpisał w ten sposób:

"+Jezus
Nie wypowiadam się na temat papieża Franciszka ani na plus, ani na minus. Obserwuję. Wiele rzeczy mnie dziwi, nawet przeraża, ale na razie nie oceniam. Zresztą papież Jan Paweł II tez popełnił sporo błędów - choćby zjazd religijny w Asyżu, czy całowanie Koranu. Zastanawiam się na jakiej podstawie prawnej mogą biskupi ogłosić go heretykiem. Póki co rzeczywiście niektóre sprawy moralne leżą, ale prawdy wiary są w porządku. Heretyk to ten, który głosi inne wyznanie wiary. Póki co, Papież głosi to przekazane przez Apostołów.
Myślę, że tu trzeba wybrać drogę św. Katarzyny ze Sieny. Ona nie posądzała papież o herezję. Modliła się za Niego.
Pozdrawiam o.M
"
Teraz przeczytałem.
Przeraża mnie ten komentarz .

Bez komentarza z mojej strony.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polecam tę wypowiedź w temacie -Od 20 minuty.

https://youtube.com/live/hoHrPV6OtHk?si ... 85I-uy4ERW
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Janusz

Nieprzeczytany post

A miało nie być juz o polityce, Esperanco...
Skaza

Nieprzeczytany post

@Janusz we fragmencie dotyczącym wypowiedzi Papieża nie było chyba nic o polityce. Przesłuchałem przed chwila i nie słyszałem. Reszty filmiku /jego fragmentów nie oglądałem.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Janusz

Nieprzeczytany post

Papież o Carycy Katarzynie uczył się w szkole...
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-p ... rp_state=1

Czyli generalnie można błogosławić coś co w Piśmie Świętym nazywane jest obrzydliwoscią, jednocześnie nie nazywając tego małżeństwem ale bądź co bądź co za różnica?

Czyli w sunie generalnie zaraz dojdziemy do tego ze afera w Dąbrowie Gorniczej afera nie jest bo skoro zwiazki homoseksualne można błogosławić to o co w ogóle chodzi.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2023, 15:01 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ