Msza św w rycie łacińskim

Tematy związane ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów: ich struktura, posługi w zgromadzeniu liturgicznym, prawo liturgiczne
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli ktoś odrzuca nauczanie Soboru a siebie stawia na pozycji że wie lepiej jaka jest prawdziwa nauka katolicka- to po prostu stawia się w pozycji herezji. A herezji nie będziemy tu polecać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Anathiela
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2023, 5:54
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 3
Płeć:

Nieprzeczytany post

Morkej pisze: 29 paź 2023, 14:07
Anathiela pisze: 29 paź 2023, 12:05 Nie mam za wiele czasu by rozwijać temat jednak odsyłam na YouTube (Ciach) prowadzi je małżeństwo, poruszają tam temat soboru i nie tylko.
Pozdrawiam
Do głowy przychodzą mi dwa takie kanały, ale wydaje mi się, że ostatecznie nie ma co do nich odsyłać ani polecać. Promują oni tradycjonalizm katolicki w bardzo nieroztropny sposób - zapewne nieświadomie.
Zdecydowana większość treści to ostra krytyka posoborowego Kościoła, prezentowana w ostry i ofensywny sposób.
Taka forma prowadzenia przekona tylko już przekonanych. A ci, którzy dobrze oceniają NOM i jest im on bliski, a nie mieli okazji jeszcze poznać tradycyjnych form liturgicznych, to ostatecznie zniechęcą się do wszystkiego, co ma w sobie nazwę trydencka.
Doceniam chęci tych ludzi, że próbują przekazać jakieś treści o tradycjonalizmie katolickim, ale no sorry, ostatecznie bardzo mocno popadają oni w zgorzknienie i mówią głównie tylko o tych złych rzeczach, doszukują się niebezpieczeństw tam, gdzie ich nie ma, szukają sensacji itd. Trzeba uważać z takimi rzeczami, bo prędzej będą one odstraszać, niż przyciągać.
Jednak maja wiele racji. W Polsce dzieje się zupełnie to samo co 11 lat temu we Francji. Ludzie szukają autentycznej duchowości w KK, niektórzy kapłani naciągają samą Liturgie, brak powołań kapłańskich. Nie uważam by to było przesadne, wręcz prawdziwe. Nie chce chodzić do kościoła który robi się karykaturalny. Dlatego ludzie chcą chodzić na Liturgie tradycjną.
Awatar użytkownika
Morkej
Posty: 16
Rejestracja: 01 lut 2021, 20:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 2
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

Anathiela pisze: 29 paź 2023, 14:42 Jednak maja wiele racji. W Polsce dzieje się zupełnie to samo co 11 lat temu we Francji. Ludzie szukają autentycznej duchowości w KK, niektórzy kapłani naciągają samą Liturgie, brak powołań kapłańskich. Nie uważam by to było przesadne, wręcz prawdziwe. Nie chce chodzić do kościoła który robi się karykaturalny. Dlatego ludzie chcą chodzić na Liturgie tradycjną.
Masz rację, pewien wzrost znaczenia nurtów krytycznych daje o sobie znać i nie bez powodu. Można dyskutować jakie są tego powody. Natomiast chodzi teraz o te kanały, które starają się przekazywać te krytyczne treści. Jakie jest Twoje zdanie - czy sama zauważasz, że w tym wszystkim widoczna jest chrześcijańska miłość, roztropność i radość? Oczywiście, że nie łatwo wyważyć ze sobą to wszystko, ale jednak mówimy tutaj o prezentowaniu katolickiej wiary i wielkiej odpowiedzialności z tego wynikającej.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2023, 15:04 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się, lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Anathiela pisze: 29 paź 2023, 14:42 Jednak maja wiele racji. W Polsce dzieje się zupełnie to samo co 11 lat temu we Francji. Ludzie szukają autentycznej duchowości w KK, niektórzy kapłani naciągają samą Liturgie, brak powołań kapłańskich. Nie uważam by to było przesadne, wręcz prawdziwe. Nie chce chodzić do kościoła który robi się karykaturalny. Dlatego ludzie chcą chodzić na Liturgie tradycjną.
CO mają te wszystkie zjawiska wspólnego z Soborem, a tym bardziej z liturgią tradycyjną?
Nic, Co najwyżej tyle, że Sobór próbował je odwrócić (nie wiemy z jakim skutkiem, bo nie wiemy, jak by to wyglądało, gdyby nie sobór - wg mnie byłoby dużo gorzej).
Podobnie z "tradycyjną" liturgią. Liturgia "posoborowa" jest znacznie bliższa pierwotnej liturgii apostolskiej, opartej głównie na żydowskiej liturgii paschalnej (sederowej). Niestety, przez lata zmian (także od Soboru Trydenckiego - dzisiejsza "tridentina" znacznie się różni od ustanowionej wówczas) liturgia Mszy Świętej, do której wciąż dodawano nowe "ozdobniki", niemal całkowicie utraciła swój paschalny (a więc kluczowy) przekaz. DLatego cieszę się, że "tridentina" zanika (choć wolałbym, by odbywało sie to w sposób bardziej naturalny, a mniej administracyjny).
Awatar użytkownika
Anathiela
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2023, 5:54
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 3
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam inne zdanie na ten temat.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Anathiela pisze: 31 paź 2023, 10:58 Mam inne zdanie na ten temat.
Sobór Watykański I: "Z wiarą Boską i katolicką należy przyjmować to wszystko, co się zawiera w Słowie Bożym pisanym i przekazywanym ustnie, a przez Kościół czy to aktem uroczystym, czy też drogą zwyczajnego nauczania, podane zostaje do wierzenia jako objawienie boskie".
https://m.niedziela.pl/artykul/3314/nd/ ... lnosc-oraz

Nauki Soborów nie można lekceważyć, nie przyjmując jej, po prostu wstępuje się na drogę herezji. Proszę pamiętaj o tym.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Anathiela pisze: 31 paź 2023, 10:58 Mam inne zdanie na ten temat.
Wybacz, ale to żaden argument.
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 27 maja 2022, 21:35 Jest mnóstwo rytów Kościoła katolickiego, zarówno zachodnich, jak i wschodnich. W każdym można poczuć sacrum, jeżeli są należycie sprawowane, bez pośpiechu i pobożnie. Najistotnejsze jest to, że każda Msza święta, niezależnie od rytu, to uobecnienie ofiary Jezus Chrystusa, a więc spotykamy się podczas Niej z prawdziwie obecnym Chrystusem. Tak to widzę i czuję.
Ależ oczywiście! Słuszna racja. Jeżeli ktoś nie potrafi doświadczyć obecności Chrystusa podczas Mszy Świętej na której akurat jest, to jest to problem, ale osobisty - nie księdza, czy oprawy muzycznej, czy koloru budynku, czy rytu, czy emocji jakie się przeżywa w czasie Mszy świętej.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2024, 14:11 przez JOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs