Piątkowy post a imprezy i zabawa

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy uważacie, że pójście na imprezę lub koncert w piątek jest złamaniem postu?

Czy według Was jest to lub może być nieuszanowaniem dnia śmierci Pańskiej?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Skaza

Nieprzeczytany post

Nie mam pojęcia bo imprezy i koncert to nie moja bajka całkiem przez co nie chadzam nigdy, ale ciekawe pytanie i będę wypatrywał odpowiedzi ;) w piątki to mięcha nie jem zupełnie i tego przestrzegam.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pierwotnie przykazanie czwarte mówiło: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. A zatem imprezowanie zakazane było we wszystkich okresach pokutnych – czyli przez cały Wielki Post oraz wszystkie piątki. Po zmianie, przykazanie brzmi: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach. Różnica zasadniczo niewielka, ale ze względu na styl i praktykę życia, Kościół zalecił swoim wiernym, aby pod karą grzechu nie uczestniczyli w imprezach tylko w okresie Wielkiego Postu. A zatem kto wybiera się na imprezę w piątek nie popełnia grzechu, ale nie zmienia to faktu, że nadal obowiązuje go wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa.
Źródło: https://www.agrofakt.pl/post-w-kosciele-katolickim/
Ostatnio zmieniony 18 lut 2022, 20:14 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 18 lut 2022, 20:04 Czy uważacie, że pójście na imprezę lub koncert w piątek jest złamaniem postu?

Czy według Was jest to lub może być nieuszanowaniem dnia śmierci Pańskiej?
Tak w czasie Wielkiego Postu jest złamaniem.
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Temat rzeczywiście daje do myślenia.
Co do pokarmów mięsnych to oczywiście też się zgadzam że każdy piątek (oprócz tych kiedy wypadają uroczystości np. św. Józefa tak jak rok temu) powinien być wolny od mięsa

Natomiast z imprezami sprawa jest nieco bardziej złożona, no przez cały post absolutnie nie ma mowy o czymś takim ale np. taki piątek który wypada w lipcu albo sierpniu. Temat rzeczywiście ciężki do rozwikłania i sam nie umiem dokładnie określić czy to złe czy nie.
Zawsze można też iść w sobotę na zabawy i wtedy głowa spokojniejsza ;)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 18 lut 2022, 20:04 Czy uważacie, że pójście na imprezę lub koncert w piątek jest złamaniem postu?

Czy według Was jest to lub może być nieuszanowaniem dnia śmierci Pańskiej?
Na imprezy z tańcami to raczej się chodzić nie powinno ale z koncertami to zależy na jakie.

W posłuchaniu muzyki nie widzę nic złego. Tylko zależy jakiej muzyki.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

a świętowanie urodzin w Wielki Post? Chodzi mi o obiad z tortem w rodzinnym gronie.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 27 lut 2022, 23:24 a świętowanie urodzin w Wielki Post? Chodzi mi o obiad z tortem w rodzinnym gronie.
Proponuje w niedziele, które same w sobie są dniem świętowania, więc są wyłączone z ograniczeń postu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ