Czy to grzech?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Repart pisze: 08 gru 2023, 9:18
alyz pisze: 07 gru 2023, 22:46 Czy to grzech ciężki gdy niedługo będziemy iść ze znajomymi na Fame MMA i kolega zapytał mnie żebym przyniósł głośnik i będą puszczać piosenki od jakiś nie fajnych artystów itp. którzy mogą się kreować na jakiś diabelski styl itp. powiedziałem mu że przyniosę, ja będę przeciw puszczaniu takiej muzyki ale nic nie zrobię jak większość będzie chciała?
to nie przynoś głośnika, zawsze możesz go zapomnieć albo głośnik może się popsuć ;)
Niby tak ale nie chce już tak kombinować

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
Magnolia pisze: 08 gru 2023, 9:04 Skoro nie masz na coś wpływu, to jak określisz swoją dobrowolność w tej sytuacji?
Kolega powiedział ze beda takie piosenki puszczać ja na to co będą puszczać praktycznie żadnego wpływu nie bede mieć czyli w takiej sytuacji to grzech ciężki jak bym przyniósł?, i musiał bym coś kombinować tylko gorzej coś sensownego wymysleć zapewne jak nie ja to ktoś inny przyniesie ale tego nie jestem pewien i pewnie bym musiał powiedzieć zeby kogoś innego się zapytał czy by nie przyniósł.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2023, 13:47 przez alyz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jedynie poprzez nie dostarczenie głośnika masz jakiś wpływ, więc jeśli masz obawy to "zapomnij" głośnika.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Repart
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2023, 11:26
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

alyz pisze: 08 gru 2023, 13:16
Repart pisze: 08 gru 2023, 9:18
alyz pisze: 07 gru 2023, 22:46 Czy to grzech ciężki gdy niedługo będziemy iść ze znajomymi na Fame MMA i kolega zapytał mnie żebym przyniósł głośnik i będą puszczać piosenki od jakiś nie fajnych artystów itp. którzy mogą się kreować na jakiś diabelski styl itp. powiedziałem mu że przyniosę, ja będę przeciw puszczaniu takiej muzyki ale nic nie zrobię jak większość będzie chciała?
to nie przynoś głośnika, zawsze możesz go zapomnieć albo głośnik może się popsuć ;)
Niby tak ale nie chce już tak kombinować
Skoro nie chcesz kombinować to powiedz koledze prawdę. Wtedy w ogóle nie zgrzeszysz, a będziesz spokojniejszy.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skąd myśl, że będą puszczać piosenki z jakimś diabelskim stylem? Masz na to jakieś podstawy żeby tak sądzić, czy tylko teoretyczne rozważania?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 08 gru 2023, 14:56 Skąd myśl, że będą puszczać piosenki z jakimś diabelskim stylem? Masz na to jakieś podstawy żeby tak sądzić, czy tylko teoretyczne rozważania?
Bo kolega mówił mi ze będą puszczać takie piosenki artystów typu playboi carti którzy jak patrzyłem w internecie przykładowo na koncertach robią jakieś znaki itp związane z szatanem.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czyli masz solidne podstawy co do tego, że będzie puszczana zła muzyka, która prowadzi na złą drogę.
W mojej ocenie "zapomnienie" głośnika nie będzie grzechem ciężkim.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 08 gru 2023, 15:44 Czyli masz solidne podstawy co do tego, że będzie puszczana zła muzyka, która prowadzi na złą drogę.
W mojej ocenie "zapomnienie" głośnika nie będzie grzechem ciężkim.
Dobra dzięki to tak zrobię chociaż teraz sobie przypinaniem ze on tez ma jakiś mniejszy głośnik ale przynajmniej nie będą leciały z mojego
Ostatnio zmieniony 08 gru 2023, 15:56 przez alyz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1422
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@alyz zacznijmy od tego, że samo fame mma jest patologiczną rozrywką. Nie niesie za sobą pozytywnych wartości, a wręcz przeciwnie. Promowane są osoby, które mają problemy z prawem, słyną z patostramingów, wypgaryzmów, przemocy itp. Na galach i konferencjach jest przemoc słowna i fizyczna.
Pytasz o puszczanie muzyki z głośnika, a idziesz na wydarzenie, które mam wrażenie jest całe przesiąknięte złem. Widziałam kilka tych pato konferencji i zrobiło mi się niedobrze. Na twoim miejscu w ogóle bym tam nie szła. Po co sobie psuć głowę I świadomie wpuszczać do serca tyle obrzydliwości z tego świata?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 08 gru 2023, 17:20 @alyz zacznijmy od tego, że samo fame mma jest patologiczną rozrywką. Nie niesie za sobą pozytywnych wartości, a wręcz przeciwnie. Promowane są osoby, które mają problemy z prawem, słyną z patostramingów, wypgaryzmów, przemocy itp. Na galach i konferencjach jest przemoc słowna i fizyczna.
Pytasz o puszczanie muzyki z głośnika, a idziesz na wydarzenie, które mam wrażenie jest całe przesiąknięte złem. Widziałam kilka tych pato konferencji i zrobiło mi się niedobrze. Na twoim miejscu w ogóle bym tam nie szła. Po co sobie psuć głowę I świadomie wpuszczać do serca tyle obrzydliwości z tego świata?
Nie śledzę tego praktycznie wogole ide tam głównie żeby spotkać się z kolegami a przy okazji zobaczę pare walk
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1422
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@alyz Rozumiem, to są twoje wybory. Po prostu dziwi mnie, że pytasz o głośniki i muzykę, a idziesz w takie miejsce. Trochę jakbyś właśnie przecedzał komara, a połykał wielbłąda.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy to ze pomyśle sobie w myślach coś o kimś złego ze ktoś jest taki i owaki itp to grzech ciężki ?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

alyz pisze: 15 gru 2023, 13:59 Czy to ze pomyśle sobie w myślach coś o kimś złego ze ktoś jest taki i owaki itp to grzech ciężki ?
Nie.
Jeżeli jednak świadomie będziesz to myślenie o kimś podsycał i pielęgnował to może być ciężki.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Kacper2004
Posty: 13
Rejestracja: 19 kwie 2023, 19:06
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

Czy to grzech kiedy w niedziele będąc już po mszy ide gdzieś z kolegami albo na siłownie itp ?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kacper2004 pisze: 17 gru 2023, 17:10 Czy to grzech kiedy w niedziele będąc już po mszy ide gdzieś z kolegami albo na siłownie itp ?
Nie wydaje mi się, że spędzanie niedzielnego czasu z rodziną, bliskimi, kolegami czy poświęcanie czasu dla rozwijanie swojej pasji lub zainteresowań jest grzechem.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kacper2004 pisze: 17 gru 2023, 17:10 Czy to grzech kiedy w niedziele będąc już po mszy ide gdzieś z kolegami albo na siłownie itp ?
Dlaczego miałby być tutaj grzech?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1422
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kacper2004 skąd taka myśl?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Kacper2004
Posty: 13
Rejestracja: 19 kwie 2023, 19:06
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

Nie wiem pomyślałem sobie ze może nie spędzam czasu z rodzina czy coś w jakimś rachunku sumienia widziałem ze np chodzenie na zakupy w niedziele ale teraz już wszystko rozumiem

Dodano po 8 minutach 29 sekundach:
Czy to będzie grzech ciężki, kiedy z kolegami mieliśmy pójść na sylwestra do jednego kolegi i podjąłem się organizacji jedzenia, już wszystko uzgodnione a tu nagle okazuje się że, on nie powie rodzicom o tym ile będzie osób powie gdzieś o 5 z 10 bo aż na tyle by się nie zgodzili, zapewne wszystko się uda i pewnie wszyscy przyjdą, ja tez bym chciał tylko nie wiem czy to nie będzie jakimś grzechem i tak samo umówiliśmy się z kolegami na działkę do kolegi i okazało się ze nie ma kluczy i nie wiem czy rodzice mu pozwolili żebyśmy na niej byli ale jak już byłem z nimi a wszyscy szli i on powiedział ze można iść z tego co pamietam nawet sam potem przyszedł to poszłem. I to ze pomyślałem sobie ze jak by to okazał się grzech ciężki to bym się zastanowil jeszcze czy iść a nie odrazu nie iść z tego powodu ze chciałbym pojsc.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2023, 23:49 przez Kacper2004, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale Kacprze, przecież to nie Ty okłamujesz rodziców, tylko kolega.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Kacper2004
Posty: 13
Rejestracja: 19 kwie 2023, 19:06
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 gru 2023, 8:14 Ale Kacprze, przecież to nie Ty okłamujesz rodziców, tylko kolega.
Dziękuje za pomoc, w takim razie poprsotu pójdę jak to nie jest grzechem ciężkim
Ostatnio zmieniony 21 gru 2023, 8:46 przez Kacper2004, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

To zależy co tam macie zamiar robić? bo jeśli pić alkohol do nieprzytomności to jest to grzech ciężki. Jeśli palić, a nie macie 18 lat to również jest grzech, jeśli zażywać narkotyki to także jest grzech ciężki.

Jeśli bawić się z umiarem i godnie to nie widzę problemu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ