Czy to grzech?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Kacper2004
Posty: 13
Rejestracja: 19 kwie 2023, 19:06
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

Czy to grzech jeśli gram w leauge of legends oraz to jeśli bym obejrzał anime o nazwie tokyo ghoul?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie znam tej gry ani anime, więc musisz napisać co cię martwi w tych rzeczach?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Anime o świecie, w którym istnieją istoty zwane ghoulami. Żywią się one ludzkim mięsem, lecz wyglądem nie odróżniają się od ludzi. W tej rzeczywistości metropolia Tokio podzielona jest na ponumerowane dzielnice, w których pobyt ghouli nadzorują tzw. ,,gołębie" należące do CCG, inaczej — tropiciele ghouli. Kaneki Ken na skutek nieszczęśliwego ciągu wydarzeń staje się pół-ghoulem. Zderzenie z nową rzeczywistością okazuje się ciężkim wyzwaniem, bowiem w pewnym momencie Kaneki staje się głodny i spotyka innych przedstawicieli ghouli. Ci bardziej przyjaźni nauczą go, jak funkcjonować w ich świecie. Sam Kaneki w miarę zacieśniania więzi z nowymi przyjaciółmi przekona się, czy ich świat jest naprawdę tak zły, jak się go powszechnie przedstawia. Fabuła ekranizacji skupia się głównie na tym, jak Kaneki Ken poznaje swoją nową rzeczywistość oraz stara się zaakceptować nowego siebie – jako pół-ghoul, będąc rozdartym pomiędzy światem ludzi i ghouli.

To o tym anime. Nie mam pojęcia czy to grzech. Dość dziwna fabuła.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odpuściłabym to sobie w takim razie... nie widzę żadnego dobra w oglądaniu czegoś tak ... okropnego...wystrzegajmy się ciemności
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kacper2004, co Cię martwi w grze LOL?

Kiedyś włączyłem tą grę, chciałem ją zobaczyć, skoro taka popularna. Nie spodobała mi się, nie moje klimaty.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Kacper2004
Posty: 13
Rejestracja: 19 kwie 2023, 19:06
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

@Dominik w samej rozgrywce to nic bo to zwykła gra tego gatunku lecz pojawiają się postacie przy ekranie wczytywania itp które maja jakiś dekolt czy coś są nieskromnie ubrane ale nie gram w ta grę dlatego staram się tam nie spoglądać np włączam profil bo wtedyniej to widać i tyle chyba będę poprsotu grać w ta grę skoro już tyle mam w niej godzin a widziałem tez na forum odpowiedz ze to żaden grzech a po za tym ta gra jest 12 plus wiec jak najbardziej mogę w nią grać
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdyby Cię podniecały owe dekolty lub skromnie ubrane postacie to wtedy byłby problem.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kacper2004 drugie forum, kilku spowiedników. Kiedy wreszcie uwierzysz w odpowiedzi?
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Ostatnio znowu męczą mnie skrupuły z niewiadomych przyczyn, pomimo tego, że przez ok. rok były one wyciszone, więc potrzebuje waszej opinii na temat tych sytuacji.

1) Do tej pory wydawało mi się, że to nie jest grzechem, ale teraz się nad tym zaczęłam zastanawiać. Mam pewnego swojego "ulubionego" aktora, podoba mi się w szczególności z wyglądu. Oglądam bardzo często filmy z nim i wywiady, ale sceny jakieś erotyczne staram się pomijać ani też nie wyobrażam sobie jakichś erotycznych scen z nim. Czy to można nazwać grzechem?

2) Nie wiem jak bardzo orientujecie się w świecie internetu, ale może część z was wie czym jest fame mma. Zdarza mi się to obejrzeć raz na jakiś czas, ale nie oglądam każdej gali. Tak dla "odmóżdżenia" . Czy to może być grzech? Dodam, że oglądam same gale, nie oglądam tzw. konferencji, gdzie ludzie się wyzywają itp.

3) Natknęłam się niedawno na pojęcie tzw. "secular music", czyli świeckiej (?) muzyki. Chodzi o taką muzykę, która nie jest muzyką uwielbieniową ani związaną z Bogiem, tylko taką typową mainstreamową. Wiele ludzi (głównie w sumie spoza KK, należących do innych chrześcijańskich odłamów) uważa taką muzykę za demoniczną, nawet jeśli jej tekst nie zawiera jakby tych treści stricte demonicznych. Ja lubię sobie posłuchać najpopularniejszych piosenek Lady Gagi np. "Poker face", który nie mówi nic bluźnierczego, ale wg. przeciwników secular music, jest to grzech, bo Lady Gaga gdzieś tam niby jest związana z Szatanem. Nie wiem czy to jest jakaś teoria spiskowa czy prawda, ale sam ten fakt trochę mnie martwi, bo ci ludzie twierdzą, że należy zrezygnować całkowicie z tej muzyki głównego nurtu, bo nie jest ona związana z Bogiem. Tak samo z piosenkami które mówią typowo o jakichś grzechach np. coś o seksie, no ale ja nie traktuje muzyki jako wyznacznik moralności, tylko słucham tak dla rytmu. Co o tym uważacie? Czy grzechem jest to, że słucha się muzyki popularnej?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Które przykazania łamią te rzeczy, które wypisałaś? Myślę, że od tego trzeba by zacząć.
Ja nie dostrzegam grzechów.

Co do muzyki. Na pewno nie można powiedzieć, że jeśli piosenka nie jest o Bogu, to jest od razu zła. Mamy na forum wątek z takimi piosenkami, nie religijnymi.
Natomiast może być tak, że jakaś piosenka ma dobry rytm i zarazem popiera zło. Czy czymś dobrym jest je słuchanie, raczej nie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

@Malina a tak muszę dopytać z ciekawości. Nie szkoda Ci tych ludzi którzy biją się dla pieniędzy ? nie żal Ci ich, że sprawiają sobie ból wzajemnie bez powodu. Zazwyczaj większość z tych zawodników miała trudne dzieciństwo lub namącone w życiu poprzez liczne problemy nie tylko w prawem. Wiem różne rzeczy każdego z pośród nas "odstresowują" bo każdy z nas ludzi jest osobną historią , ale ten sposób wydaje mi się dość mocno neandertalski i nieludzki bardzo. Czy twoje serce nie odczuwa do tego żadnej podświadomej odrazy ?
Ostatnio zmieniony 21 lip 2023, 22:23 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Fame MMA walczą Youtuberze, celebryci. Nie oglądałem takich walk, więc się nie wypowiem.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

@Dominik kto by się nie bił to zawsze są to tylko bójki bezsensowne przepełnione agresją i bólem drugiego człowieka zadawane dla zabawy i pieniędzy. Wydaje mi się taki sposób odreagowywania stresu za bardzo niebezpieczny i niszczący dla duszy każdego człowieka.
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Forum
Witajcie, czy mogę przystąpić do komunii z następującymi grzechami:
1. To ze wymsknęło mi się imię pana Boga na daremno
2. To ze przechodząc przez sklep zainteresowała mnie jedna butelka i odwracając już od niej wzrok zobaczyłem ze jest tam coś nie do końca odpowiedniego
3. To ze oglądając filmik na youtubie gościu mógł sobie zażartować z przeciwnika czy go nie ładnie nazwać i w innym filmiku osoba była w pokoju i przyglądałem się jakimś plakatom czy jest tam coś nieodpowiedniego i sam nie wiedziałem i wydaje mi się ze mógł tam być skrawek początka piersi albo ze oglądałem jakieś filmiki i jak stwierdzałem ze są głupie to je wyłączałem tylko jeden oglądałem taki ze jeśli nosisz te rzeczy to słabo się ubierasz
4. Będąc w sklepie ruszyłem przez przypadek bluzę telefonem i poczułem ze przez to lekko dotknęła miejsca intymnego i potem będąc w tym sklepie ruszyłem tak jeszcze 2 razy sam nie wiem w jakim celu czy tak poprostu czy nie czy żeby sprawdzić czy mi się to przewidziało i później tez idąc mogłem tam ruszyć pare razy wtedy już wiem po co żeby sprawdzić czy tak naprawdę to było czy mi się tylko przewidziało
5. To ze poprawiałem miejsce intymne w miejscu publicznym a dokładaniem na boisku i w uliczce nocą w której było pare dorosłych osob za mną
6. To ze nie poszedł bym na msze z okazji odpustu papieskiego i został w domu i np grał czy robił coś innego
7. To ze czasami zdarzyło się ze ruszyłem miejscem intymnym tak bez dotykania jego czy jak było jakieś uczucie podniecenia czy jak miałem sen i już się przebudzalem to w śnie i jak wstałem
8. To ze jadąc autem w nocy patrząc przez okno zobaczyłem pana leżącego na ulicy który leżał na ulicy i miał zdjęte majtki ale nie dzwoniłem nuz po policję bo było pare osób na tej ulicy które by to pewnie zrobiły
9. To ze pochwaliłem sylwetkę kolegi do innego i on spytał się czy ma jakaś taka klatę i powiedziałem ze tak i się zaśmiał z niego czy coś ale później do niego podeszłym i powiedziałem ze przecież to tak złe nie wyglada
10. To ze chciałem się pomodlic wieczorem ale położyłem się na chwile z zamysłem żeby to zrobić za chwile i usnąłem i jak się w nocy przebudziłem to wtedy to zrobiłem
11. Ze patrzyłem na aktywność kolegów bo podejrzewałem ze są na dworze razem bo wiedziałem jak jeden idzie a powiedział mi ze nie wie czy idzie i potem mogłem powiedzieć do kolegi z którym byłem ze obi pewnie już gdzieś są czy coś w tym stylu.
12.To że zminimilozowałem przegladarke z forem jak brat przyszedł mi do pokoju
13.To że nie chce zeby domownicy widzieli jak sie modle wiec robie to wtedy kiedy raczej wiem ze nikt nie przejdzie kolo pokoju bo wtedy zapewne bym przestal
14.Przeglądając internet natknalem sie na filmik spojrzalem sie na biust gdy to sobie uswiadomilem to wylaczylem ale spowrotem wlaczylem by zobaczyc czy napewno bylo tam cos nieodpwiedniego i poprostu to wylaczylem i tak chyba 2 razy nie wiem
z góry dziękuję za odpowiedź
Ostatnio zmieniony 05 sie 2023, 12:09 przez alyz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja myślę że pora się skonsultować z psychologiem czy aby nie cierpisz na nerwicę natręctw.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@alyz
Skrupuły to ślepy zaułek w wierze, zupełnie nie o to Bogu chodzi. Nie mamy możliwości aby zachować czystość myśli, mowy i uczynków na poziomie idealnym - dlatego gdy sobie ktoś postawi takie zadanie - to bardzo cierpi. Ale to nie jest zadanie od Boga, tylko z nas, z podszeptu diabła tez może być.

Zostaliśmy zbawieni z łaski, Bo Jezus nas odkupił i zbawił.
Rz 5, 1 Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,
Rz 8, 14-16 Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi
Rz 10, 9-10 Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia.
Jemu jesteśmy wdzięczność za zbawienie, jego mamy prosić o wsparcie łaską aby zachować łaskę uświęcającą, sami z siebie tego nie możemy osiągnąć.

Dlatego cierpisz i się męczysz, bo wzięłaś sobie zadanie niemożliwe do osiągnięcia. Więc życząc Ci jak najlepiej , mówię Ci: porzuć to zadanie i skup się na kochaniu Boga, a nie na grzechach.
przykazanie miłości brzmi:
"Miłuj Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją dusza i całym umysłem" - nie ma tu słowa o grzechu, mowa jest wyłącznie o miłości całym sobą. A więc do roboty - do miłowania zostaliśmy stworzeni i na tym mamy się skupić.
I prosić Jezusa o wszystkie potrzebne łaski aby kochać Boga coraz mocniej!
Wszystkiego oczekiwać i pragnąć od Boga i na Nim polegać we wszystkim.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 sie 2023, 8:45 @alyz
Skrupuły to ślepy zaułek w wierze, zupełnie nie o to Bogu chodzi. Nie mamy możliwości aby zachować czystość myśli, mowy i uczynków na poziomie idealnym - dlatego gdy sobie ktoś postawi takie zadanie - to bardzo cierpi. Ale to nie jest zadanie od Boga, tylko z nas, z podszeptu diabła tez może być.

Zostaliśmy zbawieni z łaski, Bo Jezus nas odkupił i zbawił.
Rz 5, 1 Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,
Rz 8, 14-16 Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi
Rz 10, 9-10 Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia.
Jemu jesteśmy wdzięczność za zbawienie, jego mamy prosić o wsparcie łaską aby zachować łaskę uświęcającą, sami z siebie tego nie możemy osiągnąć.

Dlatego cierpisz i się męczysz, bo wzięłaś sobie zadanie niemożliwe do osiągnięcia. Więc życząc Ci jak najlepiej , mówię Ci: porzuć to zadanie i skup się na kochaniu Boga, a nie na grzechach.
przykazanie miłości brzmi:
"Miłuj Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją dusza i całym umysłem" - nie ma tu słowa o grzechu, mowa jest wyłącznie o miłości całym sobą. A więc do roboty - do miłowania zostaliśmy stworzeni i na tym mamy się skupić.
I prosić Jezusa o wszystkie potrzebne łaski aby kochać Boga coraz mocniej!
Wszystkiego oczekiwać i pragnąć od Boga i na Nim polegać we wszystkim.
Dziękuje
alyz
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2023, 22:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy to grzech ciężki gdy niedługo będziemy iść ze znajomymi na Fame MMA i kolega zapytał mnie żebym przyniósł głośnik i będą puszczać piosenki od jakiś nie fajnych artystów itp. którzy mogą się kreować na jakiś diabelski styl itp. powiedziałem mu że przyniosę, ja będę przeciw puszczaniu takiej muzyki ale nic nie zrobię jak większość będzie chciała?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skoro nie masz na coś wpływu, to jak określisz swoją dobrowolność w tej sytuacji?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Repart
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2023, 11:26
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 5
Płeć:

Nieprzeczytany post

alyz pisze: 07 gru 2023, 22:46 Czy to grzech ciężki gdy niedługo będziemy iść ze znajomymi na Fame MMA i kolega zapytał mnie żebym przyniósł głośnik i będą puszczać piosenki od jakiś nie fajnych artystów itp. którzy mogą się kreować na jakiś diabelski styl itp. powiedziałem mu że przyniosę, ja będę przeciw puszczaniu takiej muzyki ale nic nie zrobię jak większość będzie chciała?
to nie przynoś głośnika, zawsze możesz go zapomnieć albo głośnik może się popsuć ;)
ODPOWIEDZ