Filmy z pirackich źródeł

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Cześć wszystkim,
Nie znam się za bardzo na sprawach związanych z internetem i prawem, stąd moje dzisiejsze pytanie, bo może ktoś z was ma większą wiedzę ode mnie. Znalazłam film, który bardzo chciałabym obejrzeć. Znajduje sie na CDA, ale ja za bardzo nie wiem czy to jest pirackie źródło. Czy są tam umieszczane legalnie te filmy? Zastanawia mnie to, bo jest on bezpłatny. A nawet jeśli pochodzi z pirackiego źródła to obejrzenie takiego filmu to grzech ciężki?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli chodzi o prawo polskie, to oglądanie jest legalne, ale nadal jest to często oglądanie filmów z których twórcy nie dostają pieniędzy od CDA.

Na CDA masz taką informacje
Czy oglądanie filmów na CDA.pl jest legalne?
Odpowiedź brzmi: Tak! Na filmy i materiały wideo dostępne na CDA.pl składają się zarówno pozycje w ramach CDA Premium (płatna usługa, więcej informacji na temat abonamentu i korzyści znajdziesz tu: www.cda.pl/premium), wideo dodawane przez zweryfikowanych partnerów (zazwyczaj oznaczone jako osobne kanały tematyczne) oraz te, które umieszczane są przez zwykłych użytkowników portalu CDA.pl.

Legalne filmy i seriale w CDA
Filmy w CDA Premium pochodzą tylko i wyłącznie od dystrybutorów i producentów na mocy umów licencyjnych. Oznacza to, że za każdy obejrzany film CDA wypłaca dystrybutorowi określoną sumę, natomiast osoba subskrybująca usługę CDA Premium płaci tylko i wyłącznie jedną stałą opłatę w wysokości 23,99 zł za 30 dni dostępu do wszystkich filmów w serwisie. Taki model oglądania filmów jest powszechnie przyjęty na świecie i w pełni bezpieczny, a dodatkowo wspiera twórców i legalną kulturę.

Oglądanie jest zawsze legalne
W przypadku pozostałych filmów, teledysków i innych clipów wideo (zarówno pochodzących od zaufanych partnerów i twórców, jak i umieszczanych przez zwykłych użytkowników) oglądanie ich również jest legalne i zgodne z prawem!

Nielegalne jest natomiast umieszczanie i dodawanie filmów i materiałów, co do których nie posiada się praw autorskich. Takie działanie jest niezgodne z prawem i regulaminem serwisu, a wszystkie zgłoszone do administratora serwisu filmy naruszające prawa autorskie będą natychmiast usuwane. Jeżeli więc użytkownik CDA.pl natrafi na nielegalnie dodany film, powinien on zgłosić naruszenie (pod każdym materiałem dostępnym na CDA.pl jest przycisk "zgłoś naruszenie"), choć trzeba zaznaczyć, że zgodnie z polskim i europejskim prawem samo oglądanie takich filmów nie rodzi żadnych konsekwencji dla oglądającego.
Czyli sam CDA piszę, że MOŻE udostępniać nielegalnie filmy, ale oglądanie ich jest legalne.

Czyli np. mamy taką sytuacje. Ja idę do sklepu i kupuje jakiś tam film, wrzucam go potem na CDA łamiąc prawo, nikt nie zgłasza filmu administracji CDA, że go wrzuciłem nielegalnie. Potem Ty go możesz obejrzeć na CDA nie łamiąc prawa.

Sama sobie odpowiedz czy oglądanie takiego filmu jest moralnie poprawne.


Żeby było jasne, ja nie potępiam korzystania z CDA.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że jeśli film jest z tych nowszych co ledwo przed chwila był w kinie lub wyszedł na dvd i nie był emitowany w ogólnodostępnej tv to jego oglądanie na cda jest zarówno moralnie jak i prawnie naganne. Jednak jeśli film który chciałaś obejrzeć śmiga już w tv średnio raz w miesiącu to oglądaj śmiało. Sam tak czynię ze starszymi produkcjami a nawet i pobieram sobie filmy z cda na dysk kompa bo cenię wygodę i łatwy dostęp do ulubionych filmów w czasie który najbardziej mi odpowiada. Nie przepadam za siedzenie do późnej nocy by film obejrzeć do końca. Co do samej legalności video na tym serwisie to Dominik już napisał wszystko wyżej jak to wygląda od strony oficjalnej.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Powiadasz że piracenie filmu, który już był w TV powiadasz, że jest moralnie OK.
Rozumiem, tylko jest tak że stacja telewizyjna płaci za prawa do emisji filmu twórcom,,, przynajmniej tak myślę.

Do tego ZAIKS w przypadku emisji polskich treści w TV płaci aktorom, nawet za stare pozycje.
Są to marne pieniądze, ale mimo to są.

,,, ale mimo to zgadzam się, że takie stare filmy można spokojnie oglądać.
Co mieli zarobić, to już zarobili twórcy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

A faktycznie zapomniałem o tym, że coś skapnie zawsze aktorom i twórcom za każdy seans. Tylko, że jak taki Rambo Pierwsza krew jest średnio raz na 2-3 tygodnie emitowany w tv na różnych kanałach to Sylvek Stallone na tym moim piraceniu nie traci zbyt wiele. W końcu obejrzałbym film w tv gdyby nie tak późne godziny emisji zazwyczaj ;)
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

To jest akurat film z 2000 roku, więc juz ma ponad 20 lat. Szczerze mówiąc nie wiem czy był emitowany w TV, ale widzę, że jest dostepny tez na YouTube od kilku lat, a tam chyba bardzo pilnują tego żeby film był legalnie wstawiony?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na YT wystarczy wpisać w szukajkę "cały film" i sporo pozycji wyskoczy z polskim lektorem, nawet z najbardziej znanymi amerykańskimi aktorami.
YT szybko wychwytuje treści do których są prawa autorskie.
Np. jak ja wrzucę własny film, w którym użyje kawałeczka muzyki do których nie mam praw, to film YT usuwa lub pieniądze z jego wyświetlań trafiają do właścicieli praw tej muzyki.

Więc sprawa z YT jest inna niż z CDA. Właściciel praw do filmu może czerpać pieniądze, nawet z filmów wgranych bez pozwoleń.

,, ale nie przejmuj się,,, oglądaj.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

@Malina 23 letni film oglądaj śmiało gdzie chcesz i kiedy chcesz to już dla obecnej branży niemal zabytek ;) ale osobiście to dla mnie to jeden z ostatnich roczników w kinematografii gdzie powstawały jeszcze wciąż dobre produkcje.
ODPOWIEDZ