Więcej grzechów nie pamiętam

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
aniaba1141
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2023, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzień dobry :)
Mam krótkie pytanie, może głupie, ale :)

Czy jeżeli podczas szczerej spowiedzi z całego życia (przy nawróceniu) prawdopodobnie zapomniałam ( byłam w takim stresie, że nie pamiętam :-?? ) wypowiedzenia formuły "więcej grzechów nie pamiętam", to czy wszystko jest w porządku, spowiedź jest ważna? Na razie nie mam kontaktu z moim spowiednikiem, a do innego księdza wstydzę się iść :-SS

Spowiedź normalnie była zakończona rozgrzeszeniem.

Wiem, że przy sakramentach formuła jest ważna, ale to chyba dotyczy tego, co mówi kapłan?
Ostatnio zmieniony 03 lip 2023, 8:08 przez aniaba1141, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj, wnioskuję że chodzisz stale do jednego kapłana, bo napisałaś "moim spowiednikiem", więc zaufaj mu . gdybyś popełniła błąd przy spowiedzi zapewne albo by dopytał przed rozgrzeszeniem, albo go nie udzielił.
Kapłan jest specjalistą w spowiadaniu i trzeba mu ufać, ze również dba o to by dobrze spowiadać grzesznika.
Myślę więc że spowiedź jest ważna. bo skoro skończyłaś wymieniać grzechy... to znaczy że więcej nie pamiętałaś.
Rozgrzeszenie usuwa wszystko co w danej chwili miałaś na sumieniu, wyszłaś z konfesjonału czysta jak łza.
Dziękuj Bogu za łaskę wiary i sakramenty!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
aniaba1141
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2023, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję 🤗
Więcej faktycznie nie pamiętałam i do tej pory nie pamiętam. Po prostu nie pamiętam na 100pro czy wypowiedziałam formułę.
ODPOWIEDZ