świąteczne prezenty

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć.
Długi czas mnie tutaj nie było, szczerze, życie tak biegnie, że z dnia na dzień człowiek nawet nie wie kiedy mija tydzień..
Natomiast wracam - na jak długo, zobaczymy.. mam jednak sprawę dla mnie dosyć ważną, bo sumienie mną ruszyło..

W rodzinie z okazji Świąt robimy sobie prezenty - jedna osoba jednej osobie z rodziny.
Moja mama wylosowała moją siostrę, najmłodszą.. stwierdziła, że chce jej kupić książki o Harrym Potterze, bo ona lubi te książki i filmy..
ja na początku byłam sceptycznie nastawiona, powiedziałam otwarcie, że mi się to nie podoba, rozmawiałam z siostrą.. a ona mówi, że ona ogląda to nie dla magii ale jej się podobają relacje między bohaterami, fabuła itp...
mama mnie poprosiła, żebym zamówiła te książki.. ja powiedziałam, że nie podoba mi sie ten pomysł, ale ona przy tym ustała... no i jej zamówiłam.. wiem, że zamówienie jest do odbioru już i nagle tknęło mnie sumienie.. co jeśli za tym pójdą jakieś złe konsekwencje?? jak ich przekonać?? co teraz zrobić? :(

strasznie mnie zamartwił ten temat.. czy ktoś może mi coś poradzić? :(
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 596
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 534
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czeac @Niezapominajka
Po prostu odbierz te ksiazki i daj mamie by mogla siostrze dać prezent. Dla siostry to tylko ciekawa lektura bez żadnych magicznych podtekstów.
Też to tak potraktuj, jestem pewien że nic złego nie sprowadza ns Was. Nie ma co nadawać książce niesamowitych zlych mocy.
Spokojnie :)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2022, 11:22 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka nie rozumiem tej nagonki na Harrego Pottera. To jedne z moich najulubieńszych książek. Są o miłości, przyjaźni. Magia to tylko dodatek, nie popadajmy w paranoje, wyobraźnia jest częścią naszego człowieczeństwa- dzieła s-fi, fantazy to mój ulubiony gatunek.
Także moim zdaniem niepotrzebnie się martwisz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mi się audiobooki Harrego podobają, 15 lat temu ich słuchałem, Piotr Fronczewski je czyta. Szkoda że jego głosu w innych pozycjach nie mogę znaleźć.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Nagonka na Harrego Pottera wynika chyba z opinii samego kard. Ratzingera
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może tego posłuchasz i przedstawisz mamie i siostrze jako argumenty:


mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

A czy seria Wiedźmin A. Sapkowskiego również jest "niepolecana" czy demonizowana??
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Niezapominajka pisze: 19 gru 2022, 12:41 A czy seria Wiedźmin A. Sapkowskiego również jest "niepolecana" czy demonizowana??
Wiedzmin jest zupełnie inny. Pozatym nie jest promowany jako ksiazka dla dzieci
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

siostra jest pełnoletnia..
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 19 gru 2022, 12:09 Może tego posłuchasz i przedstawisz mamie i siostrze jako argumenty:


Rodzice zawsze do dzieci podchodzę z góry jako głupsze i nie mające racji. A jeszcze jak mama Niezapominajk8 jest niewierzący to napewno nie przekona jej.

Dodano po 32 sekundach:
Niezapominajka pisze: 19 gru 2022, 13:04 siostra jest pełnoletnia..
No to nie ma problemu. Zamiast mamie podeślij film siostrze i niech sama zdecyduje.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka jakby się uprzeć to można demonizować wszystko. Nie zapominaj więc o "Władcy Pierścieni", "Gwiezdnych wojnach" czy o "przygodach Pana kleksa", który czarował", itp, itd mozna wymieniac w nieskończoność aż zostanie ci samo Pismo Święte. 🤦‍♀️
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 19 gru 2022, 13:06 @Niezapominajka jakby się uprzeć to można demonizować wszystko. Nie zapominaj więc o "Władcy Pierścieni", "Gwiezdnych wojnach" czy o "przygodach Pana kleksa", który czarował", itp, itd mozna wymieniac w nieskończoność aż zostanie ci samo Pismo Święte. 🤦‍♀️
Wladaca Pierścieni akurat ma bardzo chrześcijańskie treści i jednak totlanie nie sposób go stawiać na równi z Harrym Potterem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Harrym Piterze są konkretne treści okultystyczne, konkretne zaklęcia i wróżby opisywane... to nie jest demonizowanie tylko ostrzeganie przed okultyzmem i spirytyzmem, do którego się przyzwyczajamy poprzez taką lekturę...
Rytuały jakie tam są opisywane są okultystyczne, szatańskie, więc podobnie jak z Halloween, katolik powinien się brzydzić wszystkim co złe i mroczne i okultystyczne.

Unikajcie wszystkiego co ma choćby pozór zła.... a tu zło jest szeroko i mrocznie opisywane, więc nie słuchamy ostrzeżenia apostoła...

Decyzja jak zawsze należy do człowieka... bo mamy wolną wolę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

siostra nie wie o prezencie i nie chcę jej mówic co dostanie.. dzis chce wybrac sie do ksiegarni popatrzec za innymi pozycjami.. moze jej kupię cos po angielsku bo lubi szkolić język..

mama jest wierząca ale.. to prawda ciężko ją przekonać.. czasem wychodzę w jej oczach na dewotkę niestety..

@Magnolia ja słucham dlatego chcę ich odwieść od tematu. ale nie jestem pewna czy mam taką siłę perswazji..
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes jest tam magia? Jest.
Gdzie we władcy Pierścieni jest mowa o Jezusie? To jak ty to odbierasz to twoja interpretacja tak samo jak ja widzę jak to powiedziałes chrześcijańskie treści w Harrym Poterze tak ty we Władcy Pierścieni. Ani jedno, ani drugie tak naprawdę nie są chrześcijańskie to literatura- fikcja. Jak się uprę to znajdę tam takie samo "ale" w każdej książce pokazując negatywny wpływ demoniczny na czytającego.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 19 gru 2022, 13:17 @Aloes jest tam magia? Jest.
Gdzie we władcy Pierścieni jest mowa o Jezusie? To jak ty to odbierasz to twoja interpretacja tak samo jak ja widzę jak to powiedziałes chrześcijańskie treści w Harrym Poterze tak ty we Władcy Pierścieni. Ani jedno, ani drugie tak naprawdę nie są chrześcijańskie to literatura- fikcja. Jak się uprę to znajdę tam takie samo "ale" w każdej książce pokazując negatywny wpływ demoniczny na czytającego.
Tak jak wyżej Magnolia napisala nie chodzi o samo występowanie magii.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2022, 13:18 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

O naprawdę? A dlaczego nie? Przecież magia sama w sobie jest zła. Unikajcie choćby pozór zła jest napisane. ☺️🤔

Dodano po 17 minutach 38 sekundach:
I stąd się biorą właśnie lęki... Harry Poterr, Władca Pierścieni itp. to FIKCJA i zawsze nią pozostanie. Duuuuuzo bardziej niebezpieczne są, np. horoskopy których wszędzie jest pełno również w gazetach dla młodzieży. Są niebezpieczne bo to REALNE zagrożenie, wkracza w nasze PRAWDZIWE życie i go dotyka namacalnie.
Zostawcie fantastykę w spokoju. Może być niebezpieczna tylko dla tych, którzy cierpią na choroby psychiczne i nie odróżniają rzeczywistości od fantazy i tutaj faktycznie bym nie polecała.
Tym bardziej @Niezapominajka , że Twoja siostra jest pełnoletnia i takie "chronienie" jej przed książką jest po prostu śmieszne w dobie prawdziwych realnych zagrożeń duchowych.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@esperanza ja uważam, że książki o Harrym Potterze są realnym zagrożeniem duchowym.
Ale każdy swój rozum ma i może posłuchać różnych opinii i rad.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia No tak, dlatego wyraziłam swoje zdanie, ja to tak rozeznaję. Wszystko może być zagrożeniem duchowym i to też będzie prawdziwe twierdzenie. Żyjemy w zepsutym świecie, w którym działa szatan, ale jeśli będziemy myśleć w ten sposób to nabawimy się lęków przed dosłownie wszystkim no i co wtedy pozostaje jak nie wychodzić z domu. Dla jednych zagrożeniem będzie Harry Potter, ja mogę wykazać zagrożenia związane z każdą inną książką, a w ogóle absurdem jest decydowanie za inną pełnoletnią osobę.
Jakoś trzeba w tym świecie żyć, więc obstawiam, że to nie wina literatury tylko życia w lęku, naszej niewiary i słabej duchowości, która obawia się byle książki fantasy.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Skaza

Nieprzeczytany post

Witaj @Niezapominajka :)

Zrobiłaś co mogłaś, powiedziałaś, że nie popierasz tego prezentu i odradziłaś go. Za jego kupno jednak odpowiada bezpośrednio tylko Twoja mama i nawet pewnie gdybyś jej odmówiła ewentualnie pomocy przy zakupach online to kupiła by sama gdzieś ten tytuł w księgarni na mieście. Najlepiej tak przeczuwam uchronisz swoją siostrę przed zagrożeniami wszelkimi poprzez pozytywny przykład który jej dajesz każdego dnia swoim życiem poprzez bliską relację z Panem Bogiem która Cię wzmacnia. Gdy się podpatrzy w rodzinie najbliższej jakieś takie właściwe ponadczasowe wzorce to potem tworzy się na nas już taka swoista tarcza ochronna i ciężej jest nas skusić złemu. Dlatego nie martw się i nie obwiniaj całą sytuacją Niezapominajko bo siostra będzie musiała tak czy siak sama się połapać, że to strata czasu.

W samym temacie to ja bym tam ogólnie unikał takich treści fantasy i sf pod każdym względem. Jest wiele książek i filmów które nie ukazują treści/scen związanych z magią/potworami/ mocami, okultyzmem/wszechobecnym mrokiem i tym wszystkim co nastraja negatywnie. Ze skutkami to jak ze wszystkim innym u ludzi w życiu ... jednej osobie coś zupełnie nie zaszkodzi a innej może nieźle już namącić w czaszce dlatego bezpieczniej jest z reguły unikać i omijać tego co niepokoi. Życie już samo w sobie jest przecież dość smutne, szare i "straszne" codziennością to i wychodzę osobiście z założenia, że lepiej dla ludzkiego samopoczucia gdy się sięga w rozrywce po coś co nas wyłącznie buduje, motywuje i poprawia nastrój. Po co się jeszcze w czasie relaksu dołować takimi treściami. Żeby nie było sam jako nastolatek byłem wielkim fanem LOTR'a i filmowego Harrego, ale zerkając teraz z perspektywy czasu to gdybym mógł go cofnąć i zacząć od nowa to nie obejrzałbym tych historii ani razu. Problemy natury emocjonalnej/psychicznej jak mi powiedział kiedyś mój psychiatra mogą dopaść tak naprawdę każdego człowieka bez względu na to jak silną ma psychikę na skutek choćby ciężkiego dramatycznego przeżycia które może przecież przytrafić się wszystkim. Dlatego chociaż szanuję opinie innych to ze swojej strony odradzam wszystko co w jakikolwiek sposób jest mroczne klimatem.
ODPOWIEDZ