Świeckie osoby konsekrowane

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Ostatnio poznałam termin "osoby świeckiej konsekrowanej". Jest to forma powołania funkcjonująca w KK. Powiem szczerze, że nie rozumiem tego powołania, bo z tego co powierzchownie czytałam, to jest to osoba, która prowadzi świeckie życie, ale jednocześnie jest osobą konserkowaną. Czy ktoś jest bardziej zaznajomiony z tym tematem i może mi wytłumaczyć, po co jest takie powołanie w Kościele? Czy nie lepiej jest zostać zakonnikiem/zakonnicą? Takie osoby składają śluby, praktycznie te same co członkowie zakonu, więc czemu nie rozpatruje się tego powołania jako powołania zakonnego?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Świecki konsekrowany cały czas pozostaje obecny w świecie, żyje w takiej samej rzeczywistości jak świeccy, którzy ślubów nie składali. Takim samym rytmem codzienności jak inni i w przeciwieństwie do zakonnic i zakonników nie żyje we ścisłej wspólnocie życia zakonnego. Przez taki styl życia świeccy konsekrowani mają być wyraźnym znakiem tego, że nasza codzienność może (a nawet powinna) być uświęcona, czyli przeniknięta i zanurzona w relacji z Bogiem."

https://www.gosc.pl/doc/5322612.Kim-sa- ... nsekrowani
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

To troszkę inne powołanie. Mogę mieć rodzinę i w pewnym okrasie mojego życia mogę rozeznać w sobie powołanie do bardziej szczególnej posługi we wspólnocie Kościoła. Mam szansę wypełnić powołanie w diakonacie. Oczywiście o ile żona się zgodzi :)
z tego co wiem Marcin Gajda jest chyba diakonem. No i o ile czegoś nie mylę, w sensie, że diakonat tym o co pytasz.
Pozdrawiam
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

@daniel nie jestem pewna czy diakon to świecka osoba konsekrowana, bardziej chodziło mi może o tzw. dziewice konsekrowane (?), które składają praktycznie te same śluby co zakonnice np. czystości, a mimo wszystko są czymś innym. No bo diakon jednak tych ślubów czystości nie złoży jeśli ma żonę :)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Diakoni, przez przyjęcie święceń, stają się konsekrowanymi Bogu, a co za tym idzie szafarzami Bożych tajemnic dla służenia Jego Ludowi. Jest więc rzeczą oczywistą, iż w swoim życiu winni dążyć do świętości. W celu jej osiągnięcia są wezwani między innymi do nieustannego pogłębiania swojej specyficznej duchowości."

DUCHOWOŚĆ DIAKONÓW STAŁYCH W PERSPEKTYWIE POWSZECHNEGO POWOŁANIA DO ŚWIĘTOŚCI W KOŚCIELE
Ks. Ryszard Selejdak

https://apcz.umk.pl/TiCz/article/download/7923/7122
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 23 cze 2023, 20:49 "Diakoni, przez przyjęcie święceń, stają się konsekrowanymi Bogu, a co za tym idzie szafarzami Bożych tajemnic dla służenia Jego Ludowi. Jest więc rzeczą oczywistą, iż w swoim życiu winni dążyć do świętości. W celu jej osiągnięcia są wezwani między innymi do nieustannego pogłębiania swojej specyficznej duchowości."

DUCHOWOŚĆ DIAKONÓW STAŁYCH W PERSPEKTYWIE POWSZECHNEGO POWOŁANIA DO ŚWIĘTOŚCI W KOŚCIELE
Ks. Ryszard Selejdak

https://apcz.umk.pl/TiCz/article/download/7923/7122
Danielu, ale diakoni nie są świeckimi osobami konsekrowanymi, a zwyczajnie duchownymi, tak jak każdy prezbiter diecezjalny i biskup. Biskupi, prezbiterzy i diakoni należą do hierarchii kościelnej i są duchownymi, niezależnie od tego, czy diakoni i prezbiterzy są żonaci, czy są celibatariuszami.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 23 cze 2023, 21:18
daniel pisze: 23 cze 2023, 20:49 "Diakoni, przez przyjęcie święceń, stają się konsekrowanymi Bogu, a co za tym idzie szafarzami Bożych tajemnic dla służenia Jego Ludowi. Jest więc rzeczą oczywistą, iż w swoim życiu winni dążyć do świętości. W celu jej osiągnięcia są wezwani między innymi do nieustannego pogłębiania swojej specyficznej duchowości."

DUCHOWOŚĆ DIAKONÓW STAŁYCH W PERSPEKTYWIE POWSZECHNEGO POWOŁANIA DO ŚWIĘTOŚCI W KOŚCIELE
Ks. Ryszard Selejdak

https://apcz.umk.pl/TiCz/article/download/7923/7122
Danielu, ale diakoni nie są świeckimi osobami konsekrowanymi, a zwyczajnie duchownymi, tak jak każdy prezbiter diecezjalny i biskup. Biskupi, prezbiterzy i diakoni należą do hierarchii kościelnej i są duchownymi, niezależnie od tego, czy diakoni i prezbiterzy są żonaci, czy są celibatariuszami.
Rozumiem. Nie byłem pewien.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

A czy diakon mszę św odprawi ? @DariuszJ
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

No mi się wydaje, że diakon jest zarazem osobą świecką jak i konsekrowaną, a więc jest "świecką osobą konsekrowaną".
Ale chyba nie o to chodzi autorce postu, bo "świecka osoba konsekrowana" to niekoniecznie diakonat.

EDIT: to ja już nie wiem czy są świeckimi czy duchownymi. Internet jest niejednoznaczny :)
Ostatnio zmieniony 23 cze 2023, 22:06 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 23 cze 2023, 21:58 No mi się wydaje, że diakon jest zarazem osobą świecką jak i konsekrowaną, a więc jest "świecką osobą konsekrowaną".
Ale chyba nie o to chodzi autorce postu, bo "świecka osoba konsekrowana" to niekoniecznie diakonat.

EDIT: to ja już nie wiem czy są świeckimi czy duchownymi. Internet jest niejednoznaczny :)
Diakon absolutnie nie jest świeckim, jest duchownym, definitywnie. Proponuję szukać w dokumentach Kościoła, a nie w internecie. :)

Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 266 - § 1. Przyjmujący diakonat staje się duchownym i zostaje inkardynowany do
Kościoła partykularnego lub prałatury personalnej, dla których posługi został promowany.
Dodano po 4 minutach 14 sekundach:
Magnolia pisze: 23 cze 2023, 21:51 A czy diakon mszę św odprawi ? @DariuszJ
Diakon nie jest kapłanem, a sługą więc nie może odprawiać Mszy świętej, a także nie może spowiadać i namaszczać chorych. Może m.in. udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, przewodniczyć obrzędom pogrzebowym i nabożeństwom, błogosławić, głosić Ewangelię i homilię, posługiwać przy kielichu i mszale w czasie Mszy świętej, rozdzielać Komunię świętą jako jej szafarz zwyczajny. Istnieją trzy wymiary posługi diakońskiej: słowa (głoszenie Słowa Bożego), liturgii (posługa w liturgii) i miłości (posługa wobec chorych i ubogich).
Ostatnio zmieniony 23 cze 2023, 22:48 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b