Jak można nie głosować?...

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 22 wrz 2023, 17:12 Ja uważam, że jeśli bronimy życia poczętego, a może to być człowiek z wieloma wadami genetycznymi to również powinniśmy zadbać o pomoc materialną dla niego.
Było by hipokryzją kazanie komuś żyć z chorobą, nie przejmując się co dalej. Życie po narodzinach też jest ważne.

Myślę że o pewną konsekwencję może tu chodzić, a nie tylko punkt patrzenia religijny, że liczy się tylko obrona życia poczętego.

Dla mnie porównanie ma sens.

Dodano po 47 sekundach:
Skaza, nie na temat piszesz.
Oczywiście ale nie są to sprawy równozedne. Bo brak pomocy materialnej (choć jakąś jest ) a nie ze nie ma jej wcale.

Ponadto aborcja jest czynem wewnętrzne złym, czyli niezalenzie od wszytkiego jej wywbor jest zawsze zly, za jej popełnienie zaciaga się ekskomunikę.
Niepodobna tego porównywać z pomocą materialną..
Porównanie zatem nie ma kompeltnie sensu, równozednym porównanie do mordowania dzieci była by propozycją mordowania niepełnosprawnych w tym temacie. Co już przecież się odbywa na zachodzie.

Kosciol od zawsze traktował prawo do życia jako pierwsze prawo człowieka.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2023, 21:31 przez Aloes, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

OK, masz rację. Ochrona życia poczętego jest ważniejsza.

Nie uważam jednak tego za manipulacje ze strony Moniki, co by miała przez to osiągnąć?
W porównaniu nie muszą być dwie jednakowo ważne moralnie kwestie. Zawsze coś będzie ważniejsze. Po za tym każdy może inaczej wartościować różne kwestie. Stąd być może takie porównanie Monika dała.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes przykro mi, ale twoje oburzenie wynika jedynie z tego, ze nie rozumiesz co powiedziała pani Monika.
Pani Białkowska nie porównywała aborcji i pomocy materialnej, porównywała stosunek danej partii do życia od poczęcia aż do śmierci. Porównała w ten sposób dwie główne partie, żadna z nich nie chroni życia od poczęcia aż do śmierci- tak jak katolik powinien. Dlatego wyciągnęła wniosek, że obecnie katolik nie ma innej możliwości jak pójść na kompromis moralny w sumieniu, gdy będzie głosował.

Miej trochę pokory i szacunku wobec osób wykształconych, taką osobą jest Pani Białkowska, jeśli budzi ci się oburzenie to dlatego, że Ty czegoś nie rozumiesz, a nie dlatego że ktoś z tytułem i pracujący od 20 lat w temacie, się myli.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 23 wrz 2023, 7:37 @Aloes przykro mi, ale twoje oburzenie wynika jedynie z tego, ze nie rozumiesz co powiedziała pani Monika.
Pani Białkowska nie porównywała aborcji i pomocy materialnej, porównywała stosunek danej partii do życia od poczęcia aż do śmierci. Porównała w ten sposób dwie główne partie, żadna z nich nie chroni życia od poczęcia aż do śmierci- tak jak katolik powinien. Dlatego wyciągnęła wniosek, że obecnie katolik nie ma innej możliwości jak pójść na kompromis moralny w sumieniu, gdy będzie głosował.

Miej trochę pokory i szacunku wobec osób wykształconych, taką osobą jest Pani Białkowska, jeśli budzi ci się oburzenie to dlatego, że Ty czegoś nie rozumiesz, a nie dlatego że ktoś z tytułem i pracujący od 20 lat w temacie, się myli.
Tylko że z tego co widzę to Aloes nie odnosiła się do wypowiedzi Białkowskiej tylko do wypowiedzi Dominika który napisał że:
Partia A, ochrona życia poczętego, brak wsparcia osób niepełnosprawnych
Partia B, brak ochrony życia poczętego, wsparcie osób niepełnosprawnych.
Dodano po 3 minutach 56 sekundach:
Dominik pisze: 22 wrz 2023, 15:37 Ja to widzę tak, mamy dwie partie:
Partia A, ochrona życia poczętego, brak wsparcia osób niepełnosprawnych
Partia B, brak ochrony życia poczętego, wsparcie osób niepełnosprawnych.

Pytanie Białkowskiej jest takie, który wybór jest bardziej moralny.
Wybierając partię A, będzie zakaz aborcji, ochrona życia, ale ochrona chorych będzie gdzieś, radź sobie człowieku sam, cierp przez 10, 20, czy 60 lat, siedź sam w czterech ścianach. Życie musi mieć sens, przecież nie powiemy każdemu masz cierpieć jak Jezus, bez leków itp.,
Tylko że przekładając to na nasze realia to wygląda to tak że partia B tylko obiecuje że jak zacznie rządzić to będzie większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych bo jak ta partia B rządziła przez osiem lat to wsparcie było dużo mniejsze niż odkąd rządzi partia A
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus. Dominik cytował panią Białkowską.
Sam posłuchaj wypowiedzi na filmie od 27 minuty
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus, ale to hipotetyczny przykład, bez oceny czy partia kłamie, która więcej zrobiła do tej pory dla konkretnej grupy osób. W przykładzie wybieramy partię TYLKO na podstawie danych z przykładu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

"Jan Paweł II, w duchu niezmiennego nauczania Kościoła, wielokrotnie przypominał, że na wszystkich, którzy bezpośrednio uczestniczą w ciałach ustawodawczych, spoczywa "konkretna powinność przeciwstawienia się» jakiejkolwiek ustawie stanowiącej zagrożenie dla ludzkiego życia. Obowiązuje ich — tak jak każdego katolika — zakaz uczestnictwa w kampaniach propagandowych na rzecz tego rodzaju ustaw, nikomu też nie wolno ich popierać oddając na nie głos (19). Nie jest to sprzeczne z zasadą, którą sformułował Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae w odniesieniu do sytuacji, gdy nie jest możliwe odrzucenie lub całkowite zniesienie ustawy aborcyjnej już obowiązującej lub poddanej pod głosowanie: w takim przypadku "parlamentarzysta, którego osobisty absolutny sprzeciw wobec przerywania ciąży byłby jasny i znany wszystkim, postąpiłby słusznie, udzielając swego poparcia propozycjom, których celem jest ograniczenie szkodliwości takiej ustawy i zmierzającym w ten sposób do zmniejszenia jej negatywnych skutków na płaszczyźnie kultury i moralności publicznej" (20).

"Nota doktrynalna
o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików
w życiu politycznym"
Kongregacja Nauki Wiary

Dodano po 4 minutach 42 sekundach:
Dominik pisze: 23 wrz 2023, 0:01 OK, masz rację. Ochrona życia poczętego jest ważniejsza.

Nie uważam jednak tego za manipulacje ze strony Moniki, co by miała przez to osiągnąć?
W porównaniu nie muszą być dwie jednakowo ważne moralnie kwestie. Zawsze coś będzie ważniejsze. Po za tym każdy może inaczej wartościować różne kwestie. Stąd być może takie porównanie Monika dała.
Katolik nie może inaczej wartościować moralnych kwestii w których Kościół jednoznacznie wypowiada się co jest ważniejsze.

Dodano po 36 minutach 46 sekundach:
Magnolia pisze: 23 wrz 2023, 7:37 @Aloes przykro mi, ale twoje oburzenie wynika jedynie z tego, ze nie rozumiesz co powiedziała pani Monika.
Pani Białkowska nie porównywała aborcji i pomocy materialnej, porównywała stosunek danej partii do życia od poczęcia aż do śmierci. Porównała w ten sposób dwie główne partie, żadna z nich nie chroni życia od poczęcia aż do śmierci- tak jak katolik powinien. Dlatego wyciągnęła wniosek, że obecnie katolik nie ma innej możliwości jak pójść na kompromis moralny w sumieniu, gdy będzie głosował.

Miej trochę pokory i szacunku wobec osób wykształconych, taką osobą jest Pani Białkowska, jeśli budzi ci się oburzenie to dlatego, że Ty czegoś nie rozumiesz, a nie dlatego że ktoś z tytułem i pracujący od 20 lat w temacie, się myli.
Owszem aczkolwiek jedna z głównych Partii jawnie mówi że to prawo zliberalizuje a katolik nie może do tego przyłożyć ręki niezależnie jakie obietnice pomocy obiecuje ta Partia.
Ochrona życia jest poprostu ważniejsza, dlatego zupełnie nietrafiona i zupełnie błędne jest porównanie Pani Białkowskiej.
W tym temacie wypowiedział się w czerwcu biskup Ryś w wywiadzie dla PAP.
"Dopytywany o głosy, wedle których katolik nie może głosować na partie opowiadające się za rozszerzeniem legalnej aborcji, metropolita łódzki przyznał, że „katolik nie powinien przykładać ręki do liberalizacji prawa aborcyjnego”.

- „Nauczanie Kościoła na temat aborcji jest jasne i tu nie ma możliwości jakiejś zmiany doktrynalnej. Ono zostało wypowiedziane jako ostateczne i nieomylne przez papieża Jana Pawła II”

- przypomniał.


Hmm @Magnolia to kto jest bardziej wykształcony kardynał Ryś czy Pani Białkowska???
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2023, 22:17 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes. Pani Bialkowska zapewne jest tego samego zdania co kard. Ryś i Jan Paweł II, co mówiła w programie , żeby było jasne "jestem absolutną przeciwniczką aborcji".

Naprawdę sięgnij proszę jeszcze raz do jej wypowiedzi, posłuchaj i postaraj się zrozumieć co Pani Monika mówi.
Bo jedyne co udowadniasz to to, że nie zrozumiałeś jej wypowiedzi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Janusz

Nieprzeczytany post

Informacja techniczna.

Dla tych, którzy chcą się zarejestrować w danym lub innym miejscu głosowania na terenie kraju; do 12 go października
Dla będących poza granicami kraju; do 10 go października.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Się nie interesuję polityką, ani wyborami, ale na grupie rodzinnej siostrzeniec polecił by wypełnić, a zatem wypełniłem "latarnika" z ciekawości. Także wyszło mi takie coś. Choć nie wiem co to oznacza:

Obrazek
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

A to ciekawa strona. Roześle znajomym, bo to może pomóc w zrozumieniu postulatów danej partii i przyjrzenia się własnym poglądom. Dzięki Danielu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dwa razy zrobiłem test.
Nie wiem na ile należy sugerować się wynikami, ponieważ czasem może czegoś braknąć w pytaniach, albo może być położony za duży nacisk na pewną kwestie, która za bardzo wpłynie na wynik,

Wynik ciekawy, ale to jak będę głosował, to już zupełnie co innego.

Podejście 1
Obrazek

Podejście 2
Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
ODPOWIEDZ