Dlaczego od czasów Jezusa datowana jest nowa era?

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
gucio12
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2023, 20:58
Wyznanie: inne wyznanie
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dlaczego od czasów Jezusa datowana jest nowa era?
Dlaczego to datowanie uznają zarówno świeccy, jak i wierzący?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@gucio12 To nie jest zagadka , więc wydzielam osobny wątek.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

gucio12 pisze: 05 paź 2023, 8:51 Dlaczego od czasów Jezusa datowana jest nowa era?
Dlaczego to datowanie uznają zarówno świeccy, jak i wierzący?
Nie wszyscy i nie wszędzie:
https://www.lrt.lt/pl/wiadomosci/1261/1 ... at-do-tylu

A dlaczego większość? Najwidoczniej było to b. ważne wydarzenie.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wcześniej liczono lata od założenia Rzymu.
Czyli przed Dionizjuszem w np. 500r n.e. ludzie mówili że jest ~ 1253r ? Dobrze to rozumiem?
Skoro Rzym założono w 753 p.n.e
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 08 paź 2023, 18:53 Wcześniej liczono lata od założenia Rzymu.
Czyli przed Dionizjuszem w np. 500r n.e. ludzie mówili że jest ~ 1253r ? Dobrze to rozumiem?
Skoro Rzym założono w 753 p.n.e
Też to tak rozumiem.
Najlepiej byłoby stosować rachubę czasu bez lat minusowych, ujemnych, przed-zerowych, przed naszą erą. Tylko zacząć od 1 roku po prostu.
1 rok mógłby być odpowiednikiem 4000 roku przed naszą erą, albo 3500 roku przed naszą erą, bo od wtedy zaczynamy datować jakieś wydarzenia, najczęściej związane z Sumerami. Tylko że to spowodowałoby duży bałagan. Wszystko trzeba by było od nowa przeliczać. Myślę więc, że dobrze jest tak jak jest.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnie uczono, że liczymy nowa erę od urodzenia Jezusa, bo Jego przyjście na świat było tak ważne dla ludzkości, że nastała NOWA ERA.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 paź 2023, 8:40 Mnie uczono, że liczymy nowa erę od urodzenia Jezusa, bo Jego przyjście na świat było tak ważne dla ludzkości, że nastała NOWA ERA.
Ciekawe jest to, że "naszą erę" liczymy od roku narodzenia Jezusa, ale każdego Nowego Roku nie liczymy od dnia Jego narodzenia.
Brakuje więc pewnej konsekwencji.

Poza tym Chrystus przyszedł na świat tak naprawdę w momencie poczęcia. To wtedy nastąpiło wcielenie
Tradycyjnie uważa się, że miało to miejsce w równonoc wiosenną. Od równonocy wiosennej do przesilenia zimowego upływa 276 dni. Tyle kształtowało się ciało Pana w łonie Marii.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widzę, że znalazłeś stronę którą założyłem. Dlaczego dałeś screeny zamiast linku do tekstu?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 16 lis 2023, 22:53 Widzę, że znalazłeś stronę którą założyłem. Dlaczego dałeś screeny zamiast linku do tekstu?
Nie każdy klika w linki z obawy przed wirusami, dlatego zdecydowałem się, że w tym przypadku podam jak na tacy to co chcę pokazać.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
ODPOWIEDZ