Czy to grzech?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Karina
Posty: 64
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam. Czy umieszczenie zdjęcia na portalu społecznościowych żeby zwrócić na siebie uwagę jest grzechem? Zdjęcie jest w normalnym ubraniu, bez negliżu, delikatny makijaż i fryzura. Jestem tylko ciekawa reakcji innych, jak zareagują znajomi, komentarzy i lajków. Przyznaję, że to może podchodzić pod próżność i skupianie się na sobie, swojej fizyczności ale czy to jest złe?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2023, 18:22 przez Karina, łącznie zmieniany 1 raz.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Karina pisze: 18 lis 2023, 18:19 Witam. Czy umieszczenie zdjęcia na portalu społecznościowych żeby zwrócić na siebie uwagę jest grzechem? Zdjęcie jest w normalnym ubraniu, bez negliżu, delikatny makijaż i fryzura. Jestem tylko ciekawa reakcji innych, jak zareagują znajomi, komentarzy i lajków. Przyznaję, że to może podchodzić pod próżność i skupianie się na sobie, swojej fizyczności ale czy to jest złe?

Myślę że nie.

Dlaczego aby zwrócić na siebie uwagę? Na portalu społecznościowym to chyba normalne że umieszcza się swoje zdjęcie?

Ja co prawda obecnie żadnego nie mam ale kiedyś miałem na "Naszej klasie"
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Karina pisze: 18 lis 2023, 18:19 Witam. Czy umieszczenie zdjęcia na portalu społecznościowych żeby zwrócić na siebie uwagę jest grzechem? Zdjęcie jest w normalnym ubraniu, bez negliżu, delikatny makijaż i fryzura. Jestem tylko ciekawa reakcji innych, jak zareagują znajomi, komentarzy i lajków. Przyznaję, że to może podchodzić pod próżność i skupianie się na sobie, swojej fizyczności ale czy to jest złe?
Tak, to próżność.

Próżność (łac. vana gloria lub inanis gloria) – rodzaj pychy przejawiająca się w chęci olśniewania innych, zwracania uwagi na rzeczy zewnętrzne.

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego zarówno próżność, jak i samochwalstwo stanowią grzech przeciw prawdzie. Z próżności wypływa nieposłuszeństwo, chełpliwość, hipokryzja, spory, upór, kłótnie i pogoń za nowinkami.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Do czasu gdy nie doświadczę, że cała Boża Miłość i uwaga jest skierowana właśnie na mnie, wszystko co robię, w mniejszym lub większym stopniu robię głównie po to, by zwrócić na siebie uwagę innych.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes nie chwaliłeś się nigdy niczym publicznie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 18 lis 2023, 20:47 Do czasu gdy nie doświadczę, że cała Boża Miłość i uwaga jest skierowana właśnie na mnie, wszystko co robię, w mniejszym lub większym stopniu robię głównie po to, by zwrócić na siebie uwagę innych.
Ale już tego doświadczasz czy to tylko wiedza teoretyczna?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Albertus , może doradzisz autorce wątku, bo zadała pytanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 19 lis 2023, 9:28 @Albertus , może doradzisz autorce wątku, bo zadała pytanie.
Wyraziłem swoje zdanie jako pierwszy zaraz pod jej postem.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 lis 2023, 23:29 @Aloes nie chwaliłeś się nigdy niczym publicznie?
A co to ma do rzeczy? Od kiedy to czy coś robilelem bądź nie jest wyznacznikiem grzechu?

Wstawianie swoich zdjęć do neta po to aby uzyskiwać pochwały i uwagę innych jest próżnością.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2023, 20:43 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1862
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 433
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 19 lis 2023, 20:42
Magnolia pisze: 18 lis 2023, 23:29 @Aloes nie chwaliłeś się nigdy niczym publicznie?
A co to ma do rzeczy? Od kiedy to czy coś robilelem bądź nie jest wyznacznikiem grzechu?
Wstawianie swoich zdjęć do neta po to aby uzyskiwać pochwały i uwagę innych jest próżnością.
A pisanie w tym samym celu na forum katolickim?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 19 lis 2023, 20:42
Magnolia pisze: 18 lis 2023, 23:29 @Aloes nie chwaliłeś się nigdy niczym publicznie?
A co to ma do rzeczy? Od kiedy to czy coś robilelem bądź nie jest wyznacznikiem grzechu?

Wstawianie swoich zdjęć do neta po to aby uzyskiwać pochwały i uwagę innych jest próżnością.
To chyba nie jest takie jednoznaczne. To że chcemy wyglądać dobrze, poprawnie i zgodnie obyczajami w oczach ludzi to po prostu normalny element naszego życia i w gruncie rzeczy pozytywny i stabilizujący społeczeństwo.

Czy na przykład jak św Perpetua podczas swego męczeństwa na arenie po przewróceniu jej na ziemię przez dziką krowę natychmiast poprawia i upina włosy myśląc o tym jak wygląda w oczach ludzi bo nie wypadało aby męczennica umierała z rozpuszczonymi włosami grzeszyła próżnością? Nie wydaje mi się.

Myślę że zwracanie uwagi na swój wygląd ze względu na innych może być próżnością jeśli przekracza pewną miarę.

Jest wiele rzeczy które nie są grzechem gdy są umiarkowane a stają się grzechem po przekroczeniu pewnej miary.

Czy jak zakładamy lepsze ubranie do kościoła w niedzielę to też z automatu grzeszymy próżnością?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę tak jak @Albertus

Zapytałam @Aloes bo pamiętam jak chwaliłeś się drogimi okularami, klimatyzacją, wakacjami … czy to już była próżność czy jeszcze nie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Nie jest złe jeśli nie jest motywowane czymś nieodpowiednim. Twierdzisz, że nie, więc i w efekcie grzechu tutaj nie dostrzegam laickim okiem.

Ps. Każdy z nas chce być zauważany, akceptowany i lubiany. To w pełni normalne i zrozumiałe zachowania.
Przegięciem jest jednak przesada jak we wszystkim np. zatrzymywanie się na środku chodnika i robienie sobie samemu zdjęcia. Wtedy idzie to już w złym kierunku i warto się nad samym sobą zastanowić.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2023, 22:52 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ