In vitro

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel Ja nie wiem, po prostu mi się to wydało tak absurdalne, że aż mało prawdziwe.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

No, ale to wymusza biologia... plemniki które wypłyną z ciała kobiety po prostu obumierają. Sperma swoją żywotność w organizmie tez ma ograniczoną.
Chyba jeszcze słyszałam o sytuacji gdy małżeństwo współżyło z prezerwatywą z celowo zrobioną dziurką, aby nie była antykoncepcyjna, no i nie mogła być ze środkiem plemnikobójczym, i tak dostarczyli spermę lekarzowi.

To czy współżycie jest w łóżku, a nie np na stojąco - to już wasze wyobrażenie, prawda? De facto wystarczy osobny pokój, prawda?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia no dobrze, tylko tak szczerze gdzie to się niby odbywa? W której klinice? Ja po prostu nie widziałam żeby taki sposób był gdzieś w ogóle w Polsce możliwy. Nie wiem.. Może źle szukam albo coś przeoczyłam.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wydaje mi się aby taka była "procedura" ja czytałam takie świadectwo, czyli opowieść konkretnej pary, która namówiła lekarza, aby tak to zrobić, bo chcieli uniknąć grzechu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

A no ok.. to wiele wyjaśnia.. Udało im się?
Też pokazuje, że nie będzie specjalnego pokoiku i nie każdy lekarz na to się zgodzi.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2023, 14:19 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 09 lis 2023, 14:06 @daniel Ja nie wiem, po prostu mi się to wydało tak absurdalne, że aż mało prawdziwe.
Absurdy często kryją prawdę :)
Ja sobie to od razu wyobraziłem.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel no wyobraźnię to ja też mam dobrą. 😅 Tylko widzę też jak rzeczywistość wygląda. Trochę się orientowałam bo sami zmagamy się z bezpłodnością i po prostu nigdy nie widziałam takiej opcji.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1869
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 09 lis 2023, 14:23 @daniel no wyobraźnię to ja też mam dobrą. 😅 Tylko widzę też jak rzeczywistość wygląda. Trochę się orientowałam bo sami zmagamy się z bezpłodnością i po prostu nigdy nie widziałam takiej opcji.
Wiesz, że to "wiedziałem" :ymhug:
Też się z tym zmagaliśmy.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tu jeszcze w temacie od O. Remigiusza:

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 09 lis 2023, 14:23 @daniel no wyobraźnię to ja też mam dobrą. 😅 Tylko widzę też jak rzeczywistość wygląda. Trochę się orientowałam bo sami zmagamy się z bezpłodnością i po prostu nigdy nie widziałam takiej opcji.
Bezpłodności się nie leczy, bo się nie da. Chyba chodziło Ci o niepłodność. To są dwie różne rzeczy.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki chodziło mi o bezpłodność. Wiem, że się nie leczy.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chciałbym napisać jak sprawa in vitro wygląda w Kościele luterańskim, ale nie mogę, bo mi zabroniono.

Swoją drogą jest to forum dla katolików, ale podczas rejestracji istnieje wybór wyznania. To znaczy, że administracja i moderacja biorą pod uwagę to, że mogą rejestrować się niekatolicy. Tylko teraz zastanawiam się po co taka osoba jak ja, zarejestrowała się tutaj. Bo wychodzi na to, że tylko po to, abym siedział cicho.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki chętnie gościmy wszystkich ludzi bez względu na wyznanie. Jednak na tym forum rozmawiamy w duchu katolickim i tego będziemy pilnować. Skoro tu jesteś to rozumiem, że się na to godzisz i chcesz poznać naszą perspektywę. Mało tego, stworzyliśmy dla ciebie cały wątek aby wymieniać się poglądami i dyskutować, więc tam możesz pisać.
Jeśli ktoś będzie chciał się dowiedzieć jak in vitro czy co innego wygląda w luteraniźmie to na pewno znajdzie drogę na odpowiednie forum.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydaje się ciekawa wypowiedź, z opisu pod filmem:

Wobec nachalnej reklamy in vitro, głoszącej „prawo do dziecka” dla każdego, przeciętnemu człowiekowi trudno zrozumieć, dlaczego można być przeciwnikiem tej procedury.

Mamy przecież do czynienia z nowym człowiekiem, obdarzonym godnością, któremu przysługuje prawo do życia i rozwoju. Życie tego dziecka jest tak samo wartościowe, jak dziecka poczętego naturalnie! W dodatku pomagamy bezdzietnym małżonkom, którzy realnie cierpią.

Kiedy jednak zgłębimy temat, okazuje się jednak, że fundamentalne prawo do życia i rozwoju wielu dzieci poczętych in vitro jest naruszane na różnych etapach procedury, która nierozłącznie związana jest z segregacją embrionów i śmiercią wielu z nich.
Coraz więcej mówi się także o skutkach ubocznych dla matki i dziecka, szczególnie tych długoterminowych.

Podczas webinaru „In vitro. Umiemy, ale czy możemy?” opowiemy m.in. o etapach procedury in vitro i dylematach etycznych, jakie towarzyszą sztucznemu zapłodnieniu.


https://www.youtube.com/live/vlbKG7BddV ... KnKDZDZhoL
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niestety prezydent podpisał ustawę o finansowaniu procedury in vitro ze środków publicznych...
Wcześniej abp Gądecki napisał list do Prezydenta :
"Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że Kościół w swoim nauczaniu odwołuje się zarówno do argumentów prawno-naturalnych jak i religijnych. „Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą „produkcją” stanowiącą „formę zawładnięcia życiem ludzkim” – ocenił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił jednocześnie, że każde z dzieci poczętych metodą in vitro „stworzone jest na obraz i podobieństwo’ Boga i obdarzone przyrodzoną ludzką godnością. Każde należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie”.

W zakończeniu swojego listu do Prezydenta abp Gądecki napisał: „Pamiętam (…), że – z uwagi na konstytucyjną zasadę autonomii i wzajemnej niezależności Kościoła i państwa, a także z uwagi na to, że czyn, o który proszę wymaga odwagi – nie mogę wywierać na Pana Prezydenta jakiegokolwiek formalnego nacisku. Niemniej wolno mi apelować do Pańskiego sumienia, które to sumienie czyni różnicę między zwykłym politykiem, a mężem stanu”."


https://www.ekai.pl/prezydent-podpisal- ... blicznych/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ