Dlaczego nie można błogosławić związków osób tej samej płci? - dokument KNW oraz deklaracja Fiducia Supplicans

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

Grzechem nie ale jest złem które ludzi dotyka i z którego nawrócony człowiek pragnie sie wyzwolić.
Kościół nie wie skąd biorą się skłonności homoseksualne. Nie da się z nich tak po prostu wyzwolić. To tak jakby ci ktoś powiedział, żebyś się wyzwolił ze skłonności heteroseksualnych.
Tylko że to co ciebie w twoim mniemaniu nie gorszy nie ma tutaj decydującego znaczenia.
Tak samo jak to co gorszy ciebie, tego czy tamtego. Właśnie o to chodzi.


@Albertus tak jak mówiłam, to jest mój sposób myślenia wynikający z relacji z Panem Bogiem. Po ludzku pewnie też bym tego nie "dźwignęla" jestem na to za słaba w Miłości, wciąż wielu rzeczy nie rozumiem I wywołują mój wewnętrszny sprzeciw, ale staram się zachowywać otwarte serce. Nie rozglądam się też za zgorszeniami bo nie mam na to czasu, staram się po prostu nie być zgorszeniem dla innych. Gdybym miała się tak jednak zastanowic co mnie najbardziej gorszy to byłby to "urzędowy katolicyzm" zamykający oczy niektórych na wiele spraw. To byłoby zachowanie tych osób, które się tak właśnie najbardziej wszystkim "gorszą", a nie są w stanie wytrzymać w stanie łaski uświęcającej dłużej niż miesiąc czy rok. To wszystkie zachowania tych, którzy wytykają palcami, a sami mają belkę w oku. Gorszy mnie tez kłamstwo szczególnie z "ust" urzędu kościelnego, zakrzywianie rzeczywistości przez ludzi którzy powinni bronić prawdy. Gorszy mnie również brak Miłości i puste o Miłości słowa, używanie "Miłości" do potępiania innych od osób, które Miłością na codzień powinny starać się żyć i w niej wzrastać do świętości.
Może więc zanim zaczniemy wołać "zgorszenie tu! zgorszenie tam!" zastanówmy się czy sami się przypadkiem nim dla kogoś nie staliśmy.


To tyle co mam Ci do powiedzenia, więc na tym zakończę. Głową muru nie przebiję...

Mimo wszystko dziękuję za dyskusję i życzę owocnego świętowania Bożego Narodzenia.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 23 gru 2023, 21:52
Grzechem nie ale jest złem które ludzi dotyka i z którego nawrócony człowiek pragnie sie wyzwolić.
Kościół nie wie skąd biorą się skłonności homoseksualne. Nie da się z nich tak po prostu wyzwolić. To tak jakby ci ktoś powiedział, żebyś się wyzwolił ze skłonności heteroseksualnych.
Tylko że to co ciebie w twoim mniemaniu nie gorszy nie ma tutaj decydującego znaczenia.
Tak samo jak to co gorszy ciebie, tego czy tamtego. Właśnie o to chodzi.


@Albertus tak jak mówiłam, to jest mój sposób myślenia wynikający z relacji z Panem Bogiem. Po ludzku pewnie też bym tego nie "dźwignęla" jestem na to za słaba w Miłości, wciąż wielu rzeczy nie rozumiem I wywołują mój wewnętrszny sprzeciw, ale staram się zachowywać otwarte serce. Nie rozglądam się też za zgorszeniami bo nie mam na to czasu, staram się po prostu nie być zgorszeniem dla innych. Gdybym miała się tak jednak zastanowic co mnie najbardziej gorszy to byłby to "urzędowy katolicyzm" zamykający oczy niektórych na wiele spraw. To byłoby zachowanie tych osób, które się tak właśnie najbardziej wszystkim "gorszą", a nie są w stanie wytrzymać w stanie łaski uświęcającej dłużej niż miesiąc czy rok. To wszystkie zachowania tych, którzy wytykają palcami, a sami mają belkę w oku. Gorszy mnie tez kłamstwo szczególnie z "ust" urzędu kościelnego, zakrzywianie rzeczywistości przez ludzi którzy powinni bronić prawdy. Gorszy mnie również brak Miłości i puste o Miłości słowa, używanie "Miłości" do potępiania innych od osób, które Miłością na codzień powinny starać się żyć i w niej wzrastać do świętości.
Może więc zanim zaczniemy wołać "zgorszenie tu! zgorszenie tam!" zastanówmy się czy sami się przypadkiem nim dla kogoś nie staliśmy.


To tyle co mam Ci do powiedzenia, więc na tym zakończę. Głową muru nie przebiję...

Mimo wszystko dziękuję za dyskusję i życzę owocnego świętowania Bożego Narodzenia.
Mam nadzieje ze nie kończysz dyskusji ze mną w ogóle ale chętnie zrobię przerwę. :D

Przepraszam jeśli jakoś cie uraziłem osobiście i zapewniam cię ze szanuję twoją osobę i wierzę ze jesteśmy bratem i siostrą w Chrystusie. Dlatego tym bardziej martwi mnie to że tak się różnimy w tych sprawach.

Cieszę się też z tej dyskusji bo odkrywa prawdę o naszych poglądach.Poza tym wierze że nie ma przypadków a znaczenie tego co mówimy i piszemy okaże się w Dniu Powrotu Pana i Dnia Sądu

Wszyscy jesteśmy słabi ale warto szukać prawdy.

Niech Pan obdarzy cię swoim błogosławieństwem! Amen! :D

Życzę ci błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Ostatnio zmieniony 23 gru 2023, 22:12 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 23 gru 2023, 22:10
Mam nadzieje ze nie kończysz dyskusji ze mną w ogóle ale chętnie zrobię przerwę. :D
nie wiem czy akurat w tym temacie możemy się jeszcze czymś wymienić. Chyba już wszystko zostało powiedziane... w każdym razie przerwa wskazana :)

Przepraszam jeśli jakoś cie uraziłem osobiście i zapewniam cię ze szanuję twoją osobę i wierzę ze jesteśmy bratem i siostrą w Chrystusie. Dlatego tym bardziej martwi mnie to że tak się różnimy w tych sprawach.
Nie, nie uraziłeś. Pewnie, że jesteśmy siostrą i bratem w Chrystusie. A mnie nie martwi, takie rozmowy są potrzebne dla wzrastania i ubogacania się wzajemnie. Również szanuję Twoją osobę, cenię sobie w tobie to że chcesz stać "na straży Ewangelii" oczywiście są aspekty w których się nie zgadzam, ale wierzę że masz dobre intencje.
Cieszę się też z tej dyskusji bo odkrywa prawdę o naszych poglądach.Poza tym wierze że nie ma przypadków a znaczenie tego co mówimy i piszemy okaże się w Dniu Powrotu Pana i Dnia Sądu
też myślę, że nie ma przypadków :)
Wszyscy jesteśmy słabi ale warto szukać prawdy.
zgadzam się
Niech Pan obdarzy cię swoim błogosławieństwem! Amen! :D

Życzę ci błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Dziękuję ślicznie, Amen !
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chętnie skomentuję ale może już nie dzisiaj. :D
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 23 gru 2023, 21:52 @Albertus tak jak mówiłam, to jest mój sposób myślenia wynikający z relacji z Panem Bogiem. Po ludzku pewnie też bym tego nie "dźwignęla" jestem na to za słaba w Miłości, wciąż wielu rzeczy nie rozumiem I wywołują mój wewnętrszny sprzeciw, ale staram się zachowywać otwarte serce. Nie rozglądam się też za zgorszeniami bo nie mam na to czasu, staram się po prostu nie być zgorszeniem dla innych. Gdybym miała się tak jednak zastanowic co mnie najbardziej gorszy to byłby to "urzędowy katolicyzm" zamykający oczy niektórych na wiele spraw. To byłoby zachowanie tych osób, które się tak właśnie najbardziej wszystkim "gorszą", a nie są w stanie wytrzymać w stanie łaski uświęcającej dłużej niż miesiąc czy rok. To wszystkie zachowania tych, którzy wytykają palcami, a sami mają belkę w oku. Gorszy mnie tez kłamstwo szczególnie z "ust" urzędu kościelnego, zakrzywianie rzeczywistości przez ludzi którzy powinni bronić prawdy. Gorszy mnie również brak Miłości i puste o Miłości słowa, używanie "Miłości" do potępiania innych od osób, które Miłością na codzień powinny starać się żyć i w niej wzrastać do świętości.
Może więc zanim zaczniemy wołać "zgorszenie tu! zgorszenie tam!" zastanówmy się czy sami się przypadkiem nim dla kogoś nie staliśmy.
Uważam, że to ważne słowa. Dziękuję.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 23 gru 2023, 13:27 Nie akceptuję Interpretacji KEP bo jest niezgodna z dokumentem papieskim.
To prawda, Dzięki Bogu nie jest zgodna. Szacun dla KEP.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 27 gru 2023, 11:47
Magnolia pisze: 23 gru 2023, 13:27 Nie akceptuję Interpretacji KEP bo jest niezgodna z dokumentem papieskim.
To prawda, Dzięki Bogu nie jest zgodna. Szacun dla KEP.
Dzięki Bogu nie wszyscy jesteśmy zgodni z Twoim zdaniem. Szacun dla niezgodnych ze zdaniem Marka.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski Jeśli się coś interpretuje to bierze się całość pod uwagę, a nie to co pasuje a reszty udaje, że nie ma. W takim wydaniu to nie jest interpretacja tylko jak już swojego rodzaju oświadczenie. W zaowoalowany i wykorzystujący w niewłaściwy sposób dokument papieski pokazuje stanowisko własne autorów w temacie.
Piszesz "dzięki Bogu", ale może zastanów się co piszesz bo Pan Bóg z kłamstwem zawartym w tym oświadczeniu, wprowadzaniem ludzi w błąd nie ma nic wspólnego.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po prostu wstydzą się i są zażenowani watykańskim dokumentem. I słusznie.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski A ja się wstydzę za KEP i jestem zażenowana oświadczeniem, w ktorym dopuszczają się kłamstwa. Też myślę, że słusznie. Jeśli gdzieś czuć "swąd" szatana to właśnie w tym oświadczeniu. Intencje co prawda są ważne, ale konsekwencje kłamstwa będą rozległe i nie ma w tym nic dobrego, a przypisywanie tego Panu Bogu i winszowanie KEP w takiej sytuacji jest głupotą.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakiego kłamstwa? KEP usiłuje nieco usprawiedliwić żałosny, szkodliwy i fałszujący naukę katolicką dokument.
Niestety, usiłujecie być wierniejsi słudze, niż Panu.

A przy okazji: ostatnio wiele krzyczeliście, iż należy pisać "moim zdaniem". Gdzie się to podziało w Twoim - pełnym oceny - poście? ;)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2023, 13:35 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski cofnij się w rozmowie, tam masz czarno na biało jakiego kłamstwa, nie chce mi się powtarzać.
Nie wiem o kim mówisz mówiąc:
Niestety, usiłujecie być wierniejsi słudze, niż Panu.
I o jakim Panu mówisz? Bo mój Pan Jest Prawdą I nie ma potrzeby kłamać by "nieco usprawiedliwiać" cokolwiek. Temu Panu jestem wierna.
żałosny, szkodliwy i fałszujący naukę katolicką dokument.
o, widzisz, tym właśnie jest oświadczenie KEP
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sorry, dyskutujesz na poziomie piaskownicy (moim zdaniem, oczywiście :) ). Nie chce mi się.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2023, 13:54 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski wiesz co masz prawo do swojej oceny nic nie poradzę.
Uciekasz się jednak do ad personam, czy to przez frustrację?

A co do kłamstwa to było już pisane o tym w wątku, więc możesz wrócić i poczytać.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Owszem, jestem sfrustrowany Waszą postawą. Ale jak ktoś "dyskutuje" w stylu "a nie, to nie ci, tylko tamci" to następnym krokiem jest już tylko sypanie piaskiem i walenie łopatką.
Żenada ogólnie.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski frustracja ludzka rzecz, jednak to ty "sypiesz piaskiem" z braku dalszych argumentów.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie. Po prostu fakty są takie: w tej przynajmniej sprawie KEP głosi naukę katolicką. I tyle jest w tej sprawie do powiedzenia i żadne wzdychania, wykrzykniki o rzekomym "kłamstwie" itd tego nie zmienią.
Ale... szkoda gadać.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1065
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski A to przepraszam, (już pomijając to że lekceważysz kłamstwo w oświadczeniu KEP)
dokument Dyskaterii Nauki Wiary podpisany przez Papieża nie jest częścią nauki katolickiej?
Ostatnio zmieniony 27 gru 2023, 14:34 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Napisałem powyżej. Sapienti sat.